PER TELEGRAAF. twee plaatsen sloeg de bliksem in. Een gebombardeerde stad is het beste, waarmede men thans Aken kan vergelijken. Te Berlijn is Maandag 11. eene koorddanseres, Victoria Anderson ge naamd met de velocipede, waarmede zij hare gevaarlijke toeren op een koord volbragtvan eene hoogte van 80 voet naar beneden gestort en kort daarna aan de gevolgen overleden. De ongelukkige was eerst 23 jaar oud. Naar men uit Genève meldt heeft de generaal Dufour. bij uitersten wil belangrijke sommen vermaakt aan instellingen van weldadigheid in die stad. Aan het tuighuis aldaar heeft hij een aantal zeer sierlijke, oude wapenen geschonken. BONN, 13 Augustus. Op de unie-conferentie handelde Döllinger heden over de groote veranderingen, die door het Vaticaan in de verhouding van andere kerken tot de Roomsche zijn in het leven geroepen. Daarop werd discussie gevoerd over het vraagstuk van het regt van spreken krachtens den II. G. Op voorstel van Döllinger werd besloten door eene commissie eene formule te doen opstellen, die in het algemeen de overtuiging der vergader den op dit stuk in woorden brengen zou. Deze commissie bestaat uit twee oud-katholieken, twee oriëntalisten en twee Anglo-Amerikanen. WEENEN, 13 Augustus. Dc Poll. Corr. meldt uit Konstantinopëldat de Oostenrijksch-llongaarsche gezant, baron Herbert, gisteren met den groot vizier en den Turkschen minister van buitenlandsche zaken een langdurige conferentie heelt gehad, waarbij hij herhaaldelijk geruststellende verzekerin gen gaf omtrent de houding van Oostenrijk ten opzigte van den opstand in de Herzegowina. Oostenrijk, verklaarde de gezant, beschouwt dien opstand als een binnenlandsche aangelegenheid van de Porte. LONDEN, 13 Augustus. Mgr. Manning heeft gisteren een deputatie van katholieken van Malta ontvangen, die hem met zijne verheffing tot kardinaal kwam geluk wenschen en hem een adres overhandigde. In zijn antwoord maakte hij gewag van het verwijt hem door Gladstone in zijn jongst ver schenen werk gedaan; hij beweerde dat Gladstone hem ten eenenmale ver keerd begrepen heelt. Hij (Manning) heeft niet gedreigd met een Europeschen oorlog, maar slechts geklaagd over het naderen er van. De ellende, welke de regeringen door hare zonden en door middel van de omwentelings apostelen hebben veroorzaakt, is een schande en een schandaal voor de christenwereld. Is 's Pausen wereldlijk gezag eens werkelijk omvergerukt danvoorspelt Manninghoudt met de vernieling der Christenwereld de opperheerschappij van den Paus op; blijft echter de Christenwereld bestaan, dan zet zij onfeilbaar weder den Paus op den troon. COBLENTZ13 Augustus. Bij de verkiezing van een lid voor den rijks dag in dit district (te St.-Goar), heelt de ultramontaansche candidaat Hert- ling 12102 stemmen verkregen; daarentegen dc liberale candidaat Bragm slechts 3886, zoodat eerstgenoemde is gekozen. WEENEN, 14 Augustus. Graaf Andrassy en dc teruggekeerde hoofdamb tenaren bij het ministerie van buitenlandsche zaken hebben op niéuw met verlof Weenen verlaten. INCtEZÖÏI» i; een liberaal en onafhankelijk man, oud-fabrikant en goed administrateur voorzien van den practischen zindien wij thans behoevenom als bewaar, der van onze duur verdiende geestelijke vrijheiden als standvastig mefc werker voor vooruitgang op geestelijk en materieel gebied, een waardig|j der Leidsche Vroedschap uit te maken! Welnu, waarde mede-kiezers, wien het waar belang onzer brave stadt; harte gaat, laat U niet misleiden, maar komt trouw op ter slembus; maat gebruik van uw gewichtig kiezersrecliten stemt voor JL C. VAN Dij ZWEEP. KIEZERS VAN LEIDEN! Wederom nadert de dagwaarop gij geroepen zult wordenuwe st® uit te brengenter benoeming van een lid voor den gemeenteraad. Die keuze kan voor het meerendeel uwer niet moeilijk zijn. Iinm®, meer dan ooit, is het thans een belangrijk vraagstuk, 'twelk u ter be» woording wordt voorgelegd. Gij zult thans te kiezen hebben tusschen vrijheid endwang. Tusschen man, die geheel vrij en onafhankelijk, bereid is de belangen van desa zijner inwoning met al de kracht zijner overtuiging te behartigen; vov. stander van ontwikkeling, verlichting en beschaving, zal hij medewet^ tot instandhoudingen zoo noodigtot uitbreiding van datgenewat lett| onze trots, en tegelijk onze hoop voor de toekomst is; het onderwijs. aan den anderen kant, een candidaat van wien men vrij zeker kan verwt: ten, dat hij al wat op het voorgaande betrekking heeft zal tegcnwerkei Men heeft de voorgaande keerter bestrijding van den heer V. d. Zit; o. a. ook aangevoerd, dat hij is vreemdeling in Leiden, en als zoodanig; de belangen der stad onbekend. Maar bieden u dan de namen van mane alom geacht en geeerddie zijne candidatuur aanbevelen geen genoegz® waarborg, voor zijne geschiktheid als zoodanig? Terwijl wij aan den anè ren kant, den heer Sanders zien aanbevolen o. a door de kiesvereenijs //Regt voor allen," en onderteekend //het Bestuur." Wie is dat bestuurlt welken waarborg biedt ons die naam? En waarom niet ridderlijk en is open vizier gestreden zooals bij de andere kiesvereenigingen Op dus! Liberalen! Eéne stem kan hier beslissen. Komt allen trouwn stembus, met den naam van .1, €3. VAN DER ZWEEP op uw biljet Leiden, 14 Aug. 1875. Een Kiezer. POLITIE. Ter beschikking van den eigenaar een zwarte Smous met gele poolen, OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de eerste helft der maand Julij door het postkantoor te Leifc - zijn verzonden en die niet besteld, zijnomdat de personen, aan wie ij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: W. Batenburg, A. J. de Boer, P. Dompeling, Joha» Stikkelorum, van Koperen, C. Smink, allen te Amsterdam; R. BurckM j te Barmen; mej. A. Bos, 0. Verkerk, beiden te 'sGravenhage; de Graal, wed. Broelcmeijer, C. van Daalen, allen te Leiden; J. van Wensen, F.L Falck, beiden te Maastricht; A. van Leeuwen, te NaardenA. Heyman, Rotterdam; W. de Vreugd, niet vermeld. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Zomerz.org. Dingsdag 17 Augustus, des avonds ten half zeven urt, directie H. Völliuar. le Afd.: 1. //Le Retour du Camp", Marsch, Dunkltr; 2. Ouverture de l'opéra-boufle //Giroflé-Girofla", Lecocq; 3. Souvenir uit 4 opera van Auber Le Domino Noir", Dunkier; 4. /Friihlings-Lieder", Wt zer, Gung'l5. Fantaisie over motiven uit de opera van llérold «Zampa Hanssens. 2C Afd.: 6. Ouverture //Ruy Bias", Mendelssohn; 7. Fantaisie lil de opera van Donizetti //Anne dc Boulcn", L. Chic; 8. //Souvenir d'Amilif, Intermezzo, Dunkier; 9. Suite dc Morceanx de l'opcra //I.e Trouvère", Veri; 10. //Edouard-Polka", Dunkier. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBF. Verkiezing voor den Gemeenteraad op Dinsdag 17 Augustus. Zoo ooit, dan is het thans, in deze tijden, van het hoogste belang, dat allen die een warm hart toedragen aan de ware belangen van onze beroemde Academiestadtrouw ter stembus opkomenen waken tegen overmeestering door eene partij die stilstand en daarmede achteruitgang beoogt, en daartoe het in de eerste plaats gemunt heeft op het voor iederen burger bereikbare vrije openbaar onderwijs, de bron van beschaving en vrijheid! Met die bedoeling voor oogen hebben stemmen uit die partij zich niet ge schroomd om de verkiezing van den candidaat der liberalen, der ijveraars voor waren vooruitgang, te ontraden. Kreeg zij haar zin: ondermijning van ons vrije onderwijs, tegenkanting van de vele verbeteringen, welke onze stad, o. a.op gezondheidsgebied, nog behoeft, zouden dus te wachten staan! Laat U derhalve, geachte mede-kiezers, niet van den goeden weg afbren gen, doch gelooft en volgt hen, die U met volle overtuiging, op langdurige ondervinding gegrond, den Heer VAN DER ZWEEP hebben aanbevolen, als

Leydse Courant | 1875 | | pagina 6