integendeelvan uit alle aangrenzende straten kwam het volk in massa op zeilen, zoodat de agenten van politie alsnu bepaaldelijk in last kregen om de zamenscholingen met geweld uit een te drijven. De Maartensbrug, de Servelsleeg werden afgezet tot aan hel Munsterkerkhof, het Wed, de Clioor- straat tot aan de Lijnmarkt en Zadelstraatde Vischmarkt tol aan den Steenweg en Stadhuisbrugalle aangrenzende straten en bruggen werden mede door de politie afgezet. Tegen middernacht was de menigte groole- lijks afgetrokken. Door mej. A. E. Craandijkonlangs op den huize /'Hofslot" te Soest overleden, zijn, onder nteer, de volgende legaten besproken: aan de armen der doopsgezinde gemeente te Amsterdam en de diaconie der lierv. gemeente te Soest elk 1000; aan de kerk der herv. gemeente te Soest ƒ200 en twee zilveren offerbttssen ten gebruikc bij de viering van het II. Avondmaal: aan de diaconie der herv. gemeente Ie Soesterberg 200aan de kerk der herv. gemeente aldaar ƒ50; aan het armbestuur der r. k. gemeente te Soest J00 aau de vereeniging voor ziekenverpleging te Amsterdam, het instituut voor blinden aldaar, het instituut voor doofstommen te Groningen, het Nederl. bijbel-genootschap te Amsterdam en het Nederl. zendeling-genootschap te Rotterdam, elk ƒ500; aan hel Nederl. Godsd. tractaal-genootschap te Am sterdam en de maatschappij van weldadigheid te Frcderiksoord elk ƒ100. Een vrachtrijder van VVageningen naar Nijmegen is Maandag 11. op den dijk nabij Oosterhout, terwijl hij zijne zwaar beladen kar wilde tegen houden, gestruikeld. De ongelukkige kreeg het rad over zijn hals en was terstond dood. Vijf kinderen blijven ouderloos achter. Maandag II. had te Arnhem, waar een aanvang gemaakt wordt met den bruggebouw over den Rijn ten behoeve van den spoorweg Arnhem Nijmegen, een ongeluk met de stoomheimachine plaats. Door het ophalen van een zwaar voorwerp werd zij topzwaar en sloeg in de rivier. Een twaalftal werklieden greep zich zoo goed vast, aan vaststaande voorwerpen op de machine, dat zij zonder ongelukken met den schrik vrijkwamen. De machi nist bevreesd dat door het omkantelen in het water de stoomketel zou springen, sprong in den Rijn, doch werd spoedig door in de nabijheid varende booleu gered; men schat de schade, door dit ongeluk aan den aan nemer berokkend, op acht a tien mille. Men schrijft uit 's llerlogenbosch aan de IV. R. C.De geheele bevol king alhier is verontwaardigd over de behandeliug, die de troepen van het 5de regiment infanterie Maandag bij de militaire manoeuvres hebben moeten ondervinden. Des morgens let; 6% ure na gebruik van bijna oneetbare soep met pak en zak uitgerukt, kwamen zij ten 1% ure terug, onkenbaar door zweet en slof Uit verkregen inlichtingen blijkt, dat de soldaten op de heide onder Cromvoirt onder eene ondragelijke hitte (77 graden Fahrenheit in de schaduw) letterlijk zijn afgebeuld geworden, zoodat p. m. een 100-tal, w aaronder ook officierengeheel hulpeloos (officieren van gezondheid waren bij de troepen niet aanwezig) op de heide zijn moeten blijven liggen. Smar telijk was het om Ie zien hoe die militairen op draagbaren en wagens wer den binnengebragt en naar het hospitaal vervoerd. Daar waar de soldaat op de heide nog een teug water kan krijgen om zijn brandenden dorst té lesfchen, werd hem dit belet, zelfs werden enkelen gestraft, die zich ter sluiks een weinig drinkwater had weten te verschaffen. Zoo althans wordt ons medegedeeld. Dingsdag morgen rukten de troepen weder uil tol het maken van een oorlogmarsch. Ditmaal was een officier van gezondheid daarbij aanwezig. Van het aantal soldalen, dat ten gevolge van afmatting en vermoejjenis bij de Maandag gehoudene manoeuvres ongesteld was, wer den Dingsdag nog 16 in het hospitaal verpleegd. Het gerucht, dat e'én man aan de gevolgen zou zijn overledan, heeft zich gelukkig niet bewaarheid. Het llbl ontving het volgende berigt uit Kirn (Regiernngs-Bezirk Co- blenz): Een schrikkelijke ramp heeft Woensdag- en Donderdagnacht ons plaatsje getroffen. Ten gevolge van een wolkbreuk rees plotseling de Ilah- nenbach tol eene ongekende hoogte, liet grootste gedeelte dér stad werd door water overstelpt, wat 1.5 voet hoog stond. Angstkreten en gejammer om hulp klonken van alle zijden, maar niemand kon helpen. Toen men drie uren lang het razende, alles vernielende water had zien wassenkwam het tot slaan en begon hel langzaam weder te vallen. De schrijver kon toen weder zijne woning verlaten, waarin het water echter nog twee voet hoog stond. De verwoesting, die zich nu liet waarnemen, is onbeschrijfelijk. Vijf huizen waren geheel ingestort en de bewoners zijn meest allen omge komen. Een tiental huizen stonden op invallen. Geen enkele woning bleef ongedeerd. Reusachtige hoopen balken en puin. door hel water aangespoeld, lagen overal op straat. Uit de winkels was alles weggedreven of bedorven; het vee is verdronken. Meer dan dertig personen verloren in dit kleine stadje hel leven. De materiele schade beloopt honderdduizenden. 's GRAVENHAGE12 Augustus. Door Z. M. is aan den voor de dienst in Indie bestemden soldaat A. J. L. E. Delacout', van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend lot het dragen van de Fransche "Médaille Militaire." - Tot plaatsvervangend kanlonregter te Beesterzwaag is benoemd de heer F. van Üalsen Fontein, ontvanger der registratie, en aan den heer mr. K. L. van Woeldercn is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaats vervangend kanlonregter te Oirschot. Door Z. M. zijn benoemd: bij het wapen der artillerie, lot 2d,n luit,, bij hel Ie reg. vesting-artillerie, de kadet G. Hoekwater; bij het corps inge nieurs, mineurs en sappeurs, tot 2Jfn luit., de kadet W. G. L. Versteeg; bij hel wapen der cavalerie, tot 2d'" luit., bij hel 1' reg. huzaren, de kadet J. V. Westenberg; bij het 2" reg. huzaren, de kadet J. D. Camerling Helmond!; bij het 44 reg. huzaren, de kadetten F. E. M. van Lilaar en M. van Kuyk; bij het wapen, der infanterie van het leger in Nederl. Indie, tot 2d,n luit., de kadetten G. 1'. de Neve, F. Nauta en F. A. E. Aufi'morlh; bij het wapen der genie van het leger in Nederl. Indie, de kadetten H. W. Scheuer, II. R. de Vries, J. Groothof! en F. C. A. V/mcr. Al deze kadetten zijn herkom stig van de kon. militaire akademie. De tweede kamer hield heden eene zitting. De voorzitter deelde mede dat die vergadering was belegd naar aanleiding van een voorstel van den li heer van Houten tot regeling der werkzaamheden. Dit voorstel strekte 1°. om in de openbare vergadering aan de orde te stellen het voorstel van den heer Kappcyne tot aanleg van spoorwegen voor rekening van den staat' a 2". om de behandeling van het voorstel der regering van dezelfde strekkinj g in de afdcelingen der kamer uit te stellen tol na de beslissing over ha c voorstel van den heer Kappeyne. f De heer van Houten zette in het breede uiteen de redenen, die hem geleid a hadden dat voorstel te doen. Volgens hem bestaat er in beginsel geen l verschil tusschcn voorstel Kappeyne en het ontwerp der regering. Verschil t beslaat alleen over meer of minder, en als men het ontwerp Kappeym aannamdan kon men het bij amendement besnoeijen als het noodig De hoofdpuaestie kon worden afgedaan door stemming over art. I. Dn 1 ontwerp Kappeyne kon dadelijk aau de orde worden gesteld; het was ij I slaat van wijzen, liet ontwerp der regering moest echter nog den gewono 1 langen weg volgen. De heer van Zinnicq Bergmann verklaarde zich legen het voorstel van is lieer van Houten, waarin hij weder een middel zag van de oppositie ontij 1 kamer van het w erk af te houden. Ook de heer lleydenrijck gaf zijne be. I vreemding over het voorstel te kennen. Hij verdacht de oppositie niet tg onedele bedoelingenmaar er bestond geen reden om de regering in onp lcgeuheid te brengen. De kamer moest zich houden aan het besluit van II I Mei. De heer van Eek kwam op tegen het gebruik van het woord »oppi I sitie". Nergens was het gebleken dat de liberale partij de regering wilt bcmoeijelijken. Als de regering in overleg met de kamer de belangen i liet land wenscht te behartigen, behoefde zij niet op bestrijding te rekena Tol liet voorstel van den heer van Houten zou hij niet medewerken, lij 1 best was, volgens hem, dat de kamer uiteen ging, omdat er geen motie! bestond om bfieen te komen. I [Per telegraaf.) Een aantal sprekers heeft nog aan liet debat deelp 1 nomen. Daar de regering herhaaldelijk zich legen de motie had verklaari, van mccning zijnde dal het voorstel der regering de prioriteit moest beibu heeft de heer van Houten zijn voorstel ingetrokken, zoodat het regeriip 1 ontwerp betreffende de spoorwegen spoedig in de afdeelingen zal onls 1 zocht worden Eindelijk is, mede na langdurige en levendige beraadsli ging, 1°. aangenomen een voorstel van den lieer Godefroi, om in ieèi geval hel ontwerp der kiestabel op nieuw in de afdeelingen te onder» ken (met 43 legen 20 stemmen); 2°. verworpen een voorstel van In 1 lieer Niersirasz om de judiciële wetten nog te behandelen (met 39 tegen stemmen). Bij een daartoe strekkend wets ontwerp heeft de regering aan ft tweede kamer de bekrachtiging gevraagd van twee credieten door den verneur-generaal geopend boven de Indische begrooting voor 1875, m buitengewone uitgaven ten behoeve der zeemagt, welke in de wateren vu Atcliin is geconcentreerd. Het eerste crediet, groot ƒ100,000, strekt l< bestrijding van de toelagen en schadeloosstellingen, welke aan het persontd 1 zijn toegekend; het tweede, ad 120,000, tot bekostiging van den iubtir van schepen voor hel transport van levensmiddelen enz. De middelen Is j goedmaking dezer uitgaven zullen uil andere begroolingsposlen en uit det koffijverkoop worden gevonden. Aan de tweede kamer is ook ingediend een wets-onlwcrp dat de sliet i king heeft om aan het dep. van marine de beschikking te verleenen mi i de ontvangen gelden ad. ƒ211,434.27% wegens in den loop van het ja 1874 gedane verstrekkingen. De bestemming dezer gelden is in het ontwerp aangegeven. De verstrekkingen aan particulieren beslaan groolendeelsi verbruikte materialen bij het dokken van schepen, wier afmetingen niet tw i laten naar Amsterdam op te gaan, huur voor het gebruik der dokken tl 1 vergoed ng voor de vermindering in waarde der daarbij behoorende geretf 1 schappen. In de eergisteren gehouden zitting van den gemeenteraad alhier isoplu adres van bewoners van liet Spui, de Turfmarkt en de Amsterdams* Veerkade, om die grachten te dempen, overeenkomstig het voorstel in burg. en weth. besloten afwijzend te beschikken. Aan de orde wasl» praeadvies van burg. en welli. aan gedep. staten op hel adres van de heers Jairssens c. s.die zich bij den koning hadden beklaagd, dal 'sraadsk sluiten, regelende den prijs van het door de gemeente te leveren duin»* en gas niet aan hoogstdeszells goedkeuring zijn onderworpen. Het hooi denkbeeld dier adressanten, dat de bedoelde zaken als belasting zouden len onder de toepassing van art. 238 der gemeenlew ethetwelk zeer oil voerig is bestreden in het ontwerp-antwoord van den raad, vond in li vergadering slechts bij een enkel lid steun, doch al de overige sprekers,!» ten volle met de strekking van het ontwerp-antwoord instemden, vereenif den zich dan ook met de daarin gehuldigde leer, dat, vermits hier sprak! is van bloot industriële ondernemingen, er van art. 238 geen qtiaesliekn zijn. De vergadering nam ten slotte dat ontwerp-antwoord aan, hel» strekte om ged. staten te adviseren den adressanten te kennen te geren dat hunne bezwaren ongegrond zijn bevonden en derhalve aan hun verzod om vernietiging van 's raads besluiten niet kon worden voldaan. BUITEN LANF)SC HE BEKIGTEN. BKGELAMa. LONDEN 11 Augustus. Naar men uit Calcutta meldt worden er vele toebereidselen gem»' voor de ontvangst van den prins van Wales. De Oost-Indische spoor#* maatschappij bouwt een koninklijken trein, die uit vijf wagens bestaan»1 een salon, eene slaapkamer, twee rijtuigen voor den staf en een de bedienden des prinsen. In het gouvernementsgebouw worden gw® wijzigingen en verbeteringen aangebragtin den zuidwestelijken vW

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2