ADVERTENTIE IV. re»ten. ,ot welker uitoefening die wet hen in slaat stelt, en aan de leden der kalliolieke kerkelijke gemeenten onder de bestaande omstandigheden kan toegelaten worden, overeenkomstig die wet deel te nemen aan het be heer over hel kerkelijk vermogen. In vertrouwen op de zoo herhaaldelijk bleken trouw der katholieke gemeenten, waardoor met grond kan wor den te gemoct gezien, dat bij de in die wet voorgeschreven verkiezingen kerkbestuurders en gemeentelijke vertegenwoordigers mannen zullen worden benoemdvan welke men kan verwachten dal zij het kerkelijk ver mogen naar grondbeginselen en voorschriften der h. kerk zullen beheeren en wegens het dreigend gevaar dat, indien de geloovigen aan die verkiezin gen geen deel nemen, ol voor eene benoeming bedanken, hel beheer over bet vermogen van de kerk kan worden opgedragen aan onkerkelijke, of zelfs jegens de kerk vijandige gemeenteleden, ol zelfs welligl aan oud-katho lieken, zoo hebben de katholieke bisschoppen in Pruissen het eenstemmig noedig geacht, de geloovigen te magtigeu aan de verkiezingen deel te ne men en daaruit gedane benoemingen te aanvaarden. Zij achten het zelfs noodigdat de geloovigen zich daarvan niet onthouden. De regering heeft gunstig beschikt op het verzoek, ingediend door de hoofdcommissie voor den opbouw van den Keulschen dom. De commissie heelt de vergunning gevraagd, om de jaarlïjksche verloting, tot stijving der kas, te mogen voortzetten. Dit is haar voor den tijd van 7 achlereenvol- eende jaren toegestaan. Hieraan is echter eene nieuwe voorwaarde verbon den- in het vervolg moet het ontvangen bedrag in een gouverncmentskas worden gestort, waaruit, naar gelang der bestaande behoeften, gelden aan de hoofdcommissie zullen worden uitgekeerd. Tot hiertoe werden die gel den gestort in handen van den aarsbisschop van Keulen. Van de Frankf. Zeit. werd dezer dagen het gehecle redactie-personeel in hechtenis genomen, omdat de redacteuren weigerden den inzender van zeker stuk te noemen. Een dier redacteuren is later weder ontslagen. Deze zonderlinge handeling wordt over het algemeen afgekeurd. In de te Altona verschijnende IVachrichten wordt het een en ander medegedeeld omtrent een landverhuizing van ontevreden katholieken. Sinds rciiFen tijd ziet men deze. nu eens in grooler, dan weder in kleiner aan- ,al over Hamburg naar Amerika vertrekken. Een pastoor uit Hamburg, die zich dagelijks bij aankomst van treinen uil Berlijn in het station bevindt, rrgelt onder zamenwerking met vertrouwde personen te Bremen. New-York en Baltimore den overtogt. OOST-I X BI E. BATAVIA. 30 Junij. Generaal Pel heeft het commando in Atchin nedergelcgd en is den 23it"> dezer alhier aangekomen. Hij werd door een adjudant van den gouverneur- generaal en eenige hoold- en mindere officieren begroet. Geen het minste vertoon had plaats; zelfs werd niemand van de eenigzins vertraagde aan komst van den sloomer onderrigt. zoodat het plan van eenige burgers om den generaal op ietwat feestelijke wijze te ontvangen, in bet water viel. lie generaal is op dit oogniblik de gast van den gouverneur generaal te Bui tenzorg. - Op Atchin, meldt het Bat. Ubl., is de zaak bij het oude gebleven, de regering schijnt er van af te zien om aanvallenderwijze te bandelen, zij wil de zaak liever dood laten bloedenwaardoor nutteloos verlies van men- schenlevens wordt voorkomen; want als wij uitrukken tot het een of ander doel, dan verkrijgen wij niets anders dan een verder terugdringen van den vijand, ten koste van eenige gesneuvelden en gekwetsten, terwijl we door ons grondgebied uit te breiden onze taak zooveel moeijelijker zouden maken. De taktick van afwachting en verdediging, nu aangenomen, is naar ons inzien ook wel de beste om den vijand te benadcelen, want hij zal dan toch altijd wel een 1000 gewapenden, om onze versterkingen in observatie te kunnen houden, op de been moeten brengen; de vijand weet dat aanval len op ons niet het minste succes hebben, zelfs altijd zeer in zijn nadeel nitloopcn en daar wij hem niet aanvallen is hij lot niets doen gedoemd; vooreerst zal hem dit vervelenten tweede moeten die mannen ook gevoed worden en zullen zij ook wel eenige betaling voor hunne diensten genieten; die voeding en betaling zal op den duur door de Atchinesche regering niet volgehouden kunnen worden en dan zal het verloop dier benden van zelf spoedig moeten volgen. - Volgens de Indiër zijn gunstige bcrigten van Atchin aangebragt ten aanzien van de ijsmachine en de artesische pulboring. Sedert 10 dezer wordt dagelijks eene ruime hoeveelheid ijs vervaardigd, niet alleen voor de zieken maar ook zelfs voor de gezonden. De artesische put is 95 meter diep en levert uitstekend drinkwater; het plan bestaal echter nog dieper te horen, ten einde de productie te doen vermeerderen. - Men verneemt het vertrek van eene expeditie op kleine schaal. Van Soerabaya werd toch gemeld dat door de stoomschepen Bali en Anjer zijn overgevoerd: van VVahaay naar Bessie op Ccram 75 man onder bevel van hapt. Schultze en medegeleide van luitenant llolz, van Amboina 75 man on der luitenant Vincenteen officier van administratie en den officier van ge- zoiidheid Greup. Men hoopt dal eene spoedige tuchtiging der Alfoercn zal volgen. - De koflij-veiling, die den 26®1®" dezer te Padang plaats vond. had het ''trassende resultaat, dat de middenprijs van de geveilde 30,800 picols l»1® !||ort de tot nog toe ongekende hoogte van j 74.11 per picol bereikte. - Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan '-J'" predikant bij de prot. gemeente te Madiocn S II. A. Begemann. Ont slagen: eervol, uit 's lands dienst, de adsist.-resident van Painan (Padang- T'he bovenlanden) H. A. Mess; de adsist.-resident der Limapoeloeli-Kolta's (Sumatra's Westkust) J. N. Vosmaei'; de boekhouder bij de in- en uitvoer- ji'glen en accjjnsen E. J. VV. G. Neirinckx; de klerk bij het depart, van «nancien A. ,1. Richir; de gewezen klerk bij den ontvanger der in- en uil- voerregten en accjjnsen te Muntok (Banka) Ch. F. von Schukkmann. Be noemd: tot adsist.-resident van Grobogan (Samarang), de ambtenaar op non activiteit K W. 11. Liglvoet, onlangs van verlof nit Nederland teruggekeerd; tot hoofdonderw. aan de op te rigten openb. lagere school te Blitar (Kediri), D. S. de Jong, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot opzigler le kl. bij den waterstaat, C. van der Bijl, M. de Boer, F, S. H. Courbois, C. Elenbaas, M. Cornelissen en J. M. Muller, thans met de waarneming dier betrekking belast; bij de algem. rekenkamer: tot 1SD commies, de 2® com mies W. E. de Buck; tot 2dn commies, de ambtenaar op non-activiteit K. L. J. Indorf, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd, tot chef van het kadastr.-statist.-bureau in de resid. Japara, de controleur le kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madoera VV. J. G. Vosmaer; tot commies lc kl. bij de post- en tclegr.-dienst, de ambtenaar op onderstand C. Spier; bij het binnenl. bestuur op Java en Madoera: lot controleur le kl., de controleur 2' kl. A. M. Repelius; tot controleur 2® kl., de adspir.-controleur J. Koning; tot adspir.-controleur, de ambtenaar voor de burg. dienst in Ned. Indie E. Gordon; bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura: tot controleur 1® kl., de controleur 2® kl. W. J. M. Michielsen; tot adspir.- controleur, de 3® commies bij het dep. der marine J. E. Neumann; bij den waterstaat: lot architect 2e kl.de opzigler Ic kl. J. G. Prins; tot opzigter 2e kl.de opzigters 3' kl. C. van Wijk en L. H. Joostcn; aangesteld voor de staatsspoorwegen op Java: als hoofdingenieur, chef van de dienst. D. Maarschalk, gepetis. kolonel-titulair der genie van het Ned. Indisch leger; als hoofdingenieur, D. N. Meyners; als adjunct-ingenieur, VV. II. J. Dates en A. L. Lindo. Departement van oorlog. Verleend; een tweejarig verlof naar Nederland, aan den kapt.-kwarlierm. bij de mil. adminislr. M. Willemslijn. en aan de kaptt. der inf. K. N. Reuter en W. C. van Marion. Verlengd: voor den tijd van zes maanden, de non-activiteit-stclling van den 1«° luit. der inf. C. H. F. Riesz. Bevorderd: bij de mil. administr.tot kapt.-kwartierm.de le luit.-kwarlierm. W. B. Filet; tot Icn luit.-kwai'lierm., de 2® luit.-kwarlierm. J. E. Jautze; bij het wapen der artillerie, lot len luit., de 2' luit. P. 11. Upzoomer: bij het wapen der infanterie, tol kapt., de 1® luitt. J. Timmler, J. F. Sachse en L. 11. M. Genet: tot le° luit., de 2® luitt. E. H. J. Beek huis, J. T. van den Boom en T. E. \V. Engelbert van Bevervoorde; bij de mil. geneesk. dienst, tol officier van gezondh. 1® kl.de officier van ge- zondh. 2kl. A. C. van Beest. Departement van marine. Ingetrokken- de detachering bij bet depart, der marine in Ned. Indie van den luit. ter zee I® kl. F. W. Hudig. Gede tacheerd: bij het depart, der marine in Ned. Indie, de luit. Ier zee 1® kl. E. L. Ehnle, behooreude tot de rol van Z'. M'. korvet van Speyk. PER TELEGRAAF. LONDEN, 9 Augustus. Eergisteren en gisteren zijn te Glasgow, ter ge legenheid van het O'Conncll-feest, ongeregeldheden voorgevallen. De politie is lusschenbeide gekomen. Vele personen zijn gekwetst en vijftig in hech tenis genomen. HEC11INGEN, 7 Augustus. Hel aartsbisschoppelijk ordinariaat van Frei burg heeft aan den regeringspresident van Sigmaringen berigt gezonden, dat hij zijne medewerking niet zal onthouden aan de uilvoering der wel op het beheer der kerkelijke goederen. BUDA-PESTH, 7 Augustus. Het Hongaarsche budget voor 1876 wijst, bij dat van 1875 vergeleken, bezuiningingen aan ten bedrage van ongeveer 5 millioen gulden. 4 Burgerlijke 5?lanb. ONDERTROUWD: E. Lastdrager, jm. 27 j. en A. J. Verhoog, jd. 26 j.J. W. vVolff, jm. 31 j. en J. l'rovoo, jd. 30 j. J. N. F. Teeuwen, jm. 24 j. en J. VV. Ijoonebakker, jd. 23 j. II. van As, jm. 40 j. en E. Sasburg, jd. 24 j. N. J. Ver beek. jm. 2i j. en A. Schipper, jd. 22 j. C. W. van den Bosch, wcdr. 48 j.en M. A. Ratel, jd 52 j. - R. Thiel, jm 24 j. en B. Kuiper, jd. 19 j. - G. Brugman, wed®. 48 j. en A. Overvcld, wed®. 34 j. P. Sluis, wed®. 34 j. en A. E. van Bnggemen jd. 34 j. D. Piket. jm. 22 j. en J. C. de Fey, jd. 24 j. C. Gans, jm. 25 j. en M. van den Ecker, jd. 28 j. J. Sleeuw, wed®. 38 j. en P. M. R. Bank. jd. 29 j. G. W'. Griiudemann. jm. 23 j. en H. M. Bots, jd. 23 j. D. Perdijk, wed®. 32 j. en S. C. Buurman, jd. 30 j. VEERTIG-JARIGE ECHT VEIlEEXItilïYCt PIETER JACOBUS DORSMAN en sg C RIS TIN A SNIJDER. m Hunne dankbare kinderen en <g!> Leiden, 9 Augustus 1875. behuwd-kinderen. Heden beviel zeer voorspoedig van eene Dochter de Hoog-Welgeboren Vrouwe ELIANE DES TOMBE, geb. BOON HARTSINCK. F. DES TOMBE, Leiden, 8 Augustus 1875. 1® Luitenant der Veld-Artillerie. Bevallen van een Zoon 0. C. DE BAAS, Echlgenoote van Leiden, 9 Augustus 1875. H. W. DE LA BfJE. Op den 22sl'° Juni jl. overleed na eene korte ziekte ons Zoontje HENDRIK HELENUS. M. BURGERSDIJK. Batavia, 28 Juni 1875. E. L. BURGERSDIJK, de Bruïn. Kolstrekt eenige kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij de geboorte on zer Dochter, beluigen wij onzen welgemeenden dank. K. J. AFFOURTIT. Leiden, 9 Augustus 1875. F. M A. AFFOURTIT, van Hoogeveen.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3