PEK TELEGRAAF. neer de voltooijing haar ien gevolge van niet voorziene ongevallen te moei- lelijk inogt voorkomen. Namens de daarbij betrokken commissie van initiatief heelt de heer Pascal Duprat dezer dagen bij de nationale vergadering het verslag ingediend over de voorstellen bel rellende het doen ophouden van den slaat van beleg in verschillende departementen. De commissie acht de handhaving daarvan niet te regtvaardigen, daar de beroeringenwelke den maatregel vroeger nood zakelijk hebben kunnen maken, sedert lang opgehouden hebben en alle sporen nnwanordelijkheden verdwenen zijn. Men weet, wat er van de volken wordt met dergelijke buitengemeene maatregelen, welke hun het genot der kost baarste regten ontnemen. De zeden verzwakken, de karakters worden ontzenuwd, eene bekrompen eigenliefde verdringt de edele geestdrift voor het «emeene welzijn; en indien het vaderland, in lijd van nood, eene grootsche poging wagen moet, vindt het bij de bevolking die krachtige, mannelijke deugden niet meer, welke teil allen tijde het hechtsle bolwerk der staten geweest zijn. liet verslag eindigt met de dringende uitnoodiging aan de nationale vergadc.iing om de bedoelde voorstellen in overweging te nemen, in afwachting van een meer algemeenen maatregel, hoedanige niet kan uitblijven en die, in naam der gelijkheid, alom de heerschappij van het gemeene regt herstellen zal. De inschrijvingen ten behoeve der slagtoffers van de overslrooming bedragen thans eene som van 15 14 millioen. Het Journ. off. deelt het volgende mede over het openbaar onderwijs in Egypte. Dank aan de krachtige uitbreiding, welke in den laalsten lijd aan het lager onderwijs gegeven is, bedraagt het getal der leerlingen in de scholen van lager en voorbereidend onderwijs omstreeks 100,000, of nage noeg 192 op de 10000 zielen der bevolking, welke ongeveer het cijfer van vijf millioen bereikt. Deze verhouding is vooral daarom hoog. omdat het onderwijs van kinderen van het vrouwelijk geslacht in de Mohammedaanschc lauden niet sterk ingeworteld is. Onder het opgegeven getal schoolgaande kinderen komen dan ook niet meer dan 4000 meisjes voor: sedert eene te kaïro geopende meisjesschool voor Mohammedaansche kinderen den stool nut dezen tak van onderwijs gegeven heeft, is echter ook op dit gebied mie nadere ontwikkeling te verwachten. De leerlingen worden in de la gere scholen niet alleen onderwezenmaar ook gevoed en gekleedhoofd zakelijk op staatskosten; de uitbreiding van het onderwijs veroorzaakte ten gevolge daarvan eene groote uitzetting der begrooting voor het departement van onderwijs, welker eindcijfer in tien jaren tijds van 04000 fr. tol 1250,000 fr. geklommen is. Van deze uilgaven vloeit echter eene som van ruim I millioen fr. in de schatkist terug, als ontvangen bijdragen van ver schillende particulieren en uit de opbrengst der moskeegoedcren. SPAÏfJE Het blijkt thans dat de generaal Quesada wel te Villareal is binnenge trokken, maar dat hij daarna, ziende de sterke stellingen der Carlisten, weder naar Viltoria is teruggekeerd, zoodat er geen reden was om dit teil als eene belangrijke overwinning te vermelden. In Carlistische berigten wordt dit terugtrekken natuurlijk als eene nederlaag voorgesteldde rege ringstroepen zouden daarbij meer dan 300 dooden en een 1000-tal gekw etsten gekregen hebben. De Gaccta meldt, dal generaal Weyler de Carlisten onder Saballs en andere bevelhebbers te San Celoni de Grcnollers (Catalonië) op de vlugt joeg. en dal Dorregaray en Gamundi, na een verijdelden aanval op Salsona, binnen Berga vlugtien, van nabij door de regeringstroepen achtervolgd. Generaal Martinez Campos zet het bombardeeren van de citadel van Seo d'Urgel geregeld voort. Hij heeft detachementen geposteerd op de wegen langs de valleijen van Aran en Andorra, om de Carlisten te beletten naar Frankrijk te ontkomen. Men gelooft niet dat de citadel het nog lang zal kunnen houden. De divisie-Esteban zet de vervolging van Dorregaray voort, die, naar men geloolt, thans de hoogten rondom Tremp in Catalonië bezet kerft. Volgens Carlistische berigten heeft de generaal Lizarraga, bij den aanvang van het beleg van de citadel van Seo d'Urgel, zijne manschappen volgendcr- wijze toegesproken: Wij staan hier, arme Spanjaards, tegenover alle vrij metselaars van Europa, en het is noodig dal wij martelaars worden voor de zaak van God leder onzer die valt zal onmiddellijk in de eeuwige zalig heid worden opgenomen. God is met ons en de zaak waarvoor wij strijden is Zijn zaak. Zijl gij bereid uw bloed lot den laalsten droppel te storten rn tegenover geheel Europa de eer van uw land en de trouw aan zijn gods dienst en zijne vrijheden te handhaven? Deze toespraak werd met vreugde kreten beantwoord. De regering heeft verlof gegeven om terug te keeren aan de hoog- lecraren Salmeron en Giner la Rios, die zich bij de troonsbeklimming des konings door hunne houding eene verbanning op den bals hadden gehaald. DlIlTgCltUANik. Evenals in vroegere jaren hebben zich ook thans weder een aantal vreemde officieren aangemeld om de herfst-manoeuvres mede te maken, en wel opmerkelijk velen uit Oostenrijk en Frankrijk. Natuurlijk is aan aller verzoek op de meest welwillende wijze voldaan. De Duitsche commissie voor de internationale tentoonstelling te Phila delphia heeft reeds zoovele toezeggingen van inzending ontvangen, dat zij '«kele inzenders tracht te bewegen om hunne aanmeldingen terug te nemen; j «uk omdat het in het belang van de inzending in haar geheel is, dat zoo- j ucl mogelijk alleen de beste Duitsche firma's vertegenwoordigd zijn. Het schrijven van den gewezen bisschop van Paderborn aan den prov. 'egerings-presidentbij zijn vertrek uit Wezel, komt op het volgende neder: dij had onlangs verlof verzocht om op reis te gaan, daar zijn geneesheer lll'm had aangeraden tot herstel zijner gezondheid de zeebaden te gebrui- i km, o( zich eenigen lijd in het Thuringcr Woud op te honden. De burge meester van Wezel had daaromtrent een geneeskundig attest verlangd. De geneesheer bad dit onmiddellijk gegeven, maar ofschoon het reeds drie weken geleden bij den prov regcrings-president was ingezonden en de on gesteldheid inmiddels zoodanig was toegenomen dat de badreis niet langer kon worden uitgesteldhad hij nog geen antwoord ontvangen en dus ge meend, zonder verderen omslag op reis te moeten gaan. Hij verklaart ech ter, dat hij niet enkel in het belang zijner gezondheid, maar ook in het belang van zijn bisschoppelijk ambt tot dien stap heeft besloten. Ofschoon van staatswege algezet, beschouwt hij zich nog altijd als wettig bisschop van Paderbornen daar hij te Wezel zijne bisschoppelijke pligten niet kon vervullen, heeft hij een ander verblijf gekozen, vanwaar hij wil voortgaan met het bisdom te besturen. De aartsbisschop van Keulen heeft mede aan den provincialen regerings president kennis gegeven dat hij zich onderwerpt aan de staatswet op het beheer der katholieke gemeente-goederen. Naar men aan de fFeser-Zeii. meldt mag men weldra in Baden een wijziging verwachten in het kerkelijk geschil. De lagere geestelijkheid is het juk moede haar door den bisschop opgelegd. In het jongst verschenen nommer der Karlsruher Zeit. komt dan ook een artikel voor, ondertee kend door //ecnige jonge geestelijken, die roomsch-katholiek willen blijven, maar die het vaste besluit hebben genomen, om in het volle bezit hunner regten te treden." Uit Goblenz meldt men dat de stad Kim aan de Nalie, ten gevolge van eene wolkbreuk, overstroomd is geworden. Eene brug is verwoest, vele huizen zijn ingestort en dertien menschen zijn omgekomen. In de haven van Swinemiinde heeft den 28!l DJulij midden op den dag, bij stil weder, een botsing plaats gehad tusschen twee stoombooten. De Lady Catharina, een der grootste Engelsche stoombooten, voer, uit zee aangekomen, langzaam met halve kracht naar binnen, terwijl de Miloeen even groote boot, naar builen stoomde. Of de loods op de Milo niet genoeg ruimte ter doorvaart heeft gelalen, dan wel ol het vaartuig slecht naar het roer luisterde, de Milo voer de Lady Catharina met een ontzetlenden schok aan bakboord in de zijde, ging toen met geweldige krachtsinspanning ach teruit om zich los te maken, en sloeg met twee zeer groote galen in den boeg op zijde, terwijl de Lady Catharine dadelijk den steven onder water slak en als een steen wegzonk. Dit alles was het werk van naanwelijks 8 minuten Een geweldige berreting als een geyser, midden uit het water opklimmende, door de opstijgende lucht gevormd, loonde alleen de plaats, waar een schat van 400,PÜ0 in enkele minuten verdwenen was. De be manning van het schip sprong ten deele in hel water, ten deele klouterde zij-van de zijde van het schip in de aansnellende booten, maar redde niets anders dan het leven. Hel vaartuig ligt nu in het vaarwater en zal verwij derd moeten worden. De kosten daarvan worden op 00000 th. geschat. In het gedeelte van het Ofener-gebergle, dat door de wolkbreuk van 26 Junij zoo erg geteisterd is, toont de plantenwereld een bijzondere groei kracht. De acacia's staan op vele plaatsen voor de tweede maal in bloei en vervullen de lucht met hun geuren. Maar ook de wijnstok, die het meest geleden had, is niet alleen met saprijke bladeren bedekt, maai draagt ook, even als in de lente, druiven in overvloed. 's GRAVENHAGE6 Augustus. Door Z. M. is benoemd tot procureur- generaal in Limburg jhr. mr. van den Bergh, thans advocaat-generaal bij hel prov. gereglshof in Zuidholland. - - Blijkens een bij liet departement van koloniën ontvangen telegram is den 28'"° Julij uit Atcliin aan de Indische regering berigtdat de Willems toren op Poeloe-Bras ingewijd en verder niets belangrijks voorgevallen was. De gezondheidstoestand was gunstiger en slechts een enkel cholerageval kwam voor. De tweede luitenant der artillerie Schroder is in Missigit Longbatlah door een vijandelijk schot doodelijk getroffen. BERLIJN, 5 Augustus. De Post spreekt het berigt der Ween er Pi esse tegen, dat de Pauselijke nuntius le Weenen, Jacobini, bij den Duitschen gezant aldaar pogingen in hel werk stelt tol verzoening der Pruissiscbe bisschoppen met de Pruissiscbe regering. COBURG, 5 Augustus. De officiële Coburger Zeit. verklaart, dat de be weerde afstand door den hertog van Edinburg van zijne erfelijke regten op den troon van Uoburg-Gotha aan de Pruissiscbe kroon een schandelijk ver zinsel is LONDEN 5 Augustus, liet hoogerhtiis heeft heden bij derde lezing het ontwerp van wet regelende de betrekkingen tusschen de werklieden en hunne patroons aangenomen. DUBLIN, 5 Augustus. De feesten ter viering van den honderdsten ver jaardag der geboorte van O'Coniicll hebben heden een aanvang genomen met een groote mis in de kathedraal. Deze indrukwekkende plegligheid werd door 4 aartsbisschoppen, 40 bisschoppen, 500 priesters en een groot aantal andere personen bijgewoond. De aartsbisschop Uashel hield eene lofrede op O'Connell. Kardinaal Cullen leidde het kerkelijk feest. PARIJS, 6 Augustus. Het Bonaparlistische Journal des Pyrenees Orien tates is voor den tijd van twee maanden geschorst gewordenomdat het de nationale vergadering beleedigd heeft. MANNHEIM, 5 Augustus. De centrale commissie voor de Rijnvaart zal den l6lltD dezer maand hier bijeenkomen. WEENEN, 6 Augustus. Volgens de dagbladen is prins Milan, vorst van Servie, verloofd met freule Kecsko, nicht van den moldavischen prins Murussy. RAGUSA, 5 Augustus. Personen, die naar Trebigne wilden gaan, zijn teruggekeerd, daar die stad door de opstandelingen ingesloten is. PESTH, 5 Augustus. Lloyd meldt dal de Hongaarsdhe regering voorne mens is in het najaar een leening van dertig a veertig millioen gulden te sluiten, ter bestrijding van de uitgaven der loopende dienst en ter voorzie ning in de kosten van herstel der spoorwegen, i SIMLA. (Bengalen), 5 Augustus. Hel ontwerp tot herziening van het In dische tarief van in- en uitvoerregten is aangenomen. Afgeschaft zijn de uitvoerregten, behalve die op indigo en rijst. De invoerregten op geweven katoen en stoffen zijn verminderd tot 50 pCl. ad valorem; de invoerregten op gedistilleerd zijn tot 4 ropijen, die op mousserenden wijn tot 12% ro- pjjen en die op andere wijnen uitgezonderd Bordeaux en Bourgogne, lot ropij per gallon verhoogd.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3