LEIDSCHE CAM HAAT. •si»' M°. 182. ZATURDAG 7 AUGUSTUS. STADS-R ERIC II TEN. IQ, W&» taai ria CL De Courant verschijnt dagelijlts, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 yjaars. luiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents De prijs der Adverlcntiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. PATENTBLAiEW. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet tc weten dal de ingevnlde patent bladen over liet dienstjaar 1875/6, voor de wijken I, 11 en 111, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van bet Raadhuis dezer gemeente, verkrjjgbaar zijn, dagelijks, des namid dags van twaalf tot twee uren, en wel tot en met den 7Ucn Augustus e.k., terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patent- bladen van die wijken ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deur waarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischcn tien cents, zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Ilurgemeester voornoemd, Leiden, 5 Augustus 1875. v. d. BRANDELER. iiltNN EN LA NIKSCHE BEiUGTEN. LEIDEN, C Augustus. De minister van financiën heeft ter kenms van belanghebbenden ge- bragt dal in de maand November aanst.in het locaal van het dep. van financiën, een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe 15 plaat sen ter vervulling worden opengesteld. De adspiranten behooren zich vóór den llleD October aanst., bij een op zegel geschreven request, tot den minis ter tc wenden. Na dien tijd inkomende verzoeken worden buiten aanmer king gelaten. De adspiranten moeten geboreu zjjn tusschen 1 Juljj 1854 en 1 Jnlij 1857. Door den minister van koloniën wordt, op verzoek van den gouverneur- generaal van Nederl. Indie, de aandacht van belanghebbenden er op gevestigd, dat door het Indisch bestuur als regel is aangenomen: om belanghebbenden, die zich ter bekoming van inlichtingen van de weeskamers in Nedcrlandsch Indii! tot de regering dadr te lande wenden, in den vervolge steeds naar deze eoliegien zeiven over te wijzen. Tot vermijding van omslag en kosten zullen belanghebbenden dus wel doen zich, bij portvrije te verzenden adres sen, reglslreeks tc wenden tot de betrokken weeskamers in Nederlandsch liidi?. Op eencn nominativen slaat (28,te vervolg) van gewonde en gesneuvelde Europesche militairen van de expedilionoirc magt tc Atchin, sedert 9 Junij 1875komen als gewond voor: C. Pronker en F. H. B. Jager. Het stoomschip Prinses Amaliavan Batavia naar Nieuwe Diep, heeft op 5 Aug. de reis van Aden voortgezet. D\ 11. A. Gagncbin, pred. hij de Waalsche gemeente te Delft, heelt een beroep ontvangen naar Moutier, kanton Bern, in Zwitserland. In de te Utrecht gehouden vergadering van de broederschap van notarissen heelt de secretaris, de heer Bruno Tidematr, oprigter cn sedert 33 jaar secretaris der broederschap, ontslag gevraagd en dit eervol verkre gen. De vergadering besloot hem het eere-lidmaatschap cn een pensioen voor zijn leven aan te bieden. In zijne plaats is benoemd de heer C. J. Kruimel, notaris te Amsterdam. Tot lid van het hoofdbestuur werd benoemd de heer A. van der Plaatste Leeuwarden. Dagelijks, meldt het f'. D.worden partijen nieuw geslagen gouden munt over den Oostcr-spoorweg vervoerd. De Iloll. IJzeren spoonveg-maat- scbappij heelt vergund, dat dit goud langs den Oosler-spoorweg kosteloos wordt vervoerd en aan de geleiders toegestaan het goud in de rijtuigen mede te nemen, mits voor een gehcele coupé (10 plaatsen) betaald wordt. Te Nieuwediep is gisteren, aan boord van de kanoneerboot Pro Patria, een geheel nieuw getrokken kanon bij het eerste schol geheel gescheurd. Men meldt uit llaaften: Nog slechts een kleine 14 dagen geleden bood ons veld een verrukkenden aanblik aanalle gewassen stonden zoo heerlijk als men het ooit aanschouwde. Daarin is, helaas! verandering gekomen, wel in het product dat voor den minderen man in het algemeen, en bier bijzonder, van zooveel belang is: de aardappelen. Hoewel vrij laat, zoodat men reeds hoopte er aan te ontkomenis toch het bederf er in ge vallen, ea ofschoon het loof uiet snel wegsterft, is de knol vrij sterk aan getast, en dit is liet geval in een verren omtrek in Tieler- en Bommelcr- waard. Daardoor zijn de prijzen gestegen. Brood daarentegen zal niet behoeven te ontbreken. De rogge, die gemaaid wordt, is zeer goed geladen; de tarwe is uitstekend, en ook dit in een verren omtrek. Haver, boonen, garst zijn insgelijks zeer goed; suikerpeen, hier veel verbotiwd, staat overal zeer welig. Tc Elburg zijn drie deserteurs van het koloniaal werfdepót aangehou den en in verzekerde bewaring gebragt, om weder naar Harderwijk te worden getransporteerd, leder hunner was nog in het bezit van ruim 200. In de jongste raadsvergadering is te Deventer ingekomen een voorstel van curatoren van het athenaeum, tot opheffing der leeraarsplaats in ge schiedenis en Nederl. taal aan het athenaeum en om bij de regeling der financiële belangen van den tegenwoordigen titularis, den heer J. Jougeneel, zóó met hem te handelenals men bij formele opheffing van het athe naeum zou gedaan hebben met een eervol beroepen en om zijn kunde geacht hoogleeraar, die door omstandigheden, waaraan hij zelf geen schold heelt, builen functie geraakt. Te Dalen is een onderzoek ingesteld door den officier van justitie, regter-commissaris en griffier der regtbank te Assen, benevens door twee geneesheerenin zake van de aanranding der eerbaarheid op een jong meisje. Een boerenarbeider, verdacht van het misdadige feit, is in hechte nis genomen en overgebragt naar het huis van arrest en justitie te Assen. Men meldt uit Leeuwarden: Jongstleden Zaturdag is, naar gemeld wordt, aan het strand onder Kimswerd, even buiten de zeepalen, een bui tengewoon zeemonster gevonden, liet dier was dood, maar scheen nog kort te voren te hebben geleefd. Zijne lengte is ongeveer 20 voet en zijne dikte zoo kolossaal, dat het gewigl wel tot ongeveer 2000 kilo zal opklimmen. Een massa spek van wel 600 kilo had men er bereids afgesneden. Het mon sterdier, in andere zeewateren te huis behoorende. is ongetwijfeld op deze kusten verzeild geraakt en door de eb overvallen, zoodat het verder buiten staat geweest is te ontkomen en hier den dood gevonden heeft. Welk soort van dier het is wordt niet medegedeeld. De kwaadaardige keelziekle, die in den laatsten tijd vrij wat heerschr, is nog geenszins aan het afnemen. In de weck van 25 tot 31 Jttllj ztjn weder 5 personen door die ziekte aangetast, 8 zijn hersteld, zoodat 23 on der behandeling bleven. In die week zijn geene overleden. Dal de aanvoer van veeboter en kaas aan de markten in de provincie Friesland in 1874 ook zeer belangrijk was, kunnen de volgende cijfers be wijzen. Aan de gezamenlijke weekmarkten werden aangevoerd: 1276 paar den cn 60 veulens, 51278 koeijen en 14342 kalveren, 62374 schapen eu 21898 lammeren. 8787 varkens en 1758) biggen. De aangevoerde hoeveel heid boter was 8.239,590, die der kaas 2.383.751 kilogrammen. Wat betrelt het ontvreemden van goederen enz. was sedert eenigen tijd het station van den Grand Central Beige te llosendaal om zijne onvei ligheid berucht. Den 28f° Maart jl. gelukte het den brigadier der aldaar gestationeerde brigade maréchaussee een persoon, als verdacht van diefstal, aan vermeld station aan te houden, waarop de aanhouding van nog vier medepligtigen volgde, van welke echter een, hangende de instructie, in vrij heid werd gesteld. De schuldigen zijn thans door de arrond.-rcglbank te Breda tot verschillende straffen veroordeeld. Blijkens het verslag van de bevindingen en de handelingen van het vecartsenijkundig staatstoezigt in 1874 onderging het personeel der districts- veeartsen geene verandering. Aan 315 personen (empiristen) werd een be- wtjs van toelating tot uitoefening der veeartsenijkunst uitgereikt. Daarvan zijn gevestigd in Noordbraban! 49, Gelderland 47, Zuidholland, 38, Noord holland 26, Zeeland 33, Utrecht 12, Friesland 24, Overijssel 34, Gronin gen 27, Drenthe 6 en Limburg 19. In 136 gemeenten kwamen 2414 ge vallen van longziekte voor. Hiervan telde Noordbrabant 34, Zuidholland 519, Noordholland 166, Utrecht 260, Friesland 1375, Groningen 27, Drenthe 27 en Limburg 6 gevallen. GelderlandZeeland en Overijssel bleven vrij. Het aantal gevallen van kwaden droes bij paarden bedroeg 200, waarvan in Noordbrabant 31, Gelderland 48, Zuidholland 52. Noordholland 13, Utrecht 16, Friesland 8. Overijssel 25, Groningen 1, Drenthe 1 en Limburg 5. De uitvoer uit Rotterdam, Dordrecht en de haven van ilarlingen naar Enge land 31819 runderen, 36168 kalveren, 308,460 schapen. 43738 varkens en 1123 paarden. Aan de tweede kamer is ingediend een wets-ontwerp tot wijziging van eenige artikelen der wet van 14 September 1866, houdende bepalingen om-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1