LEIDSCIE COVE ANT. 1875» K°. 181. VRIJDAG 6 AUGUSTUS STADS-RERICIITEN. E Suppleloir kohier der plaatselijke directe belasting 1875. PATEKTBIADEW. IjlNNENLANDSCHE BEUIGTEN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; mi het Persing der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p, p. 6 Cents', De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden, Gezien art. 18 der Wet van den September 1866 {Staatsblad n°. 138), houdende bepalingen betrekkelijk de inkwartieringen en het onderhoud van het krijgsvolk, en de transporten en leverantifin, voor 'sKonings leger of vestingen gevorderd Doen te weten dat de lijst, bevattende de namen der inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud in aanmerking komen, is opgemaakt, op de kleine pers van het Raadhuis aangeplakt en van heden, gedurende veertien «lagen, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden5 Augustus 1875. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der Wet van den. 29stc» Juni 1851 Staatsblad N". 85); Doen te. weten, dat het le Suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting orer 1875 op heden voorloopig is vastgesteld, en van den 6den lot en met den 19d«11 Augustus 1875 ter Secretarie dezer gemeente (financiëele afdeeling), van 9 tot 4 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. i). BRANDELER, Burgemeester. Leuen, 5 Augustus 1875. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te welen dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1875/6, voor de wijken I, II en III, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namid dags van twaalf tot twee uren, en wel lot en met den 7JtD Augustus e.k., terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patent bladen van die wijken ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deur waarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 5 Augustus 1875. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 5 Augustus De brieven die men met het stoomschip Prins van Oranje, dat den 7dcn Augustus e. k. vertrekt naar Padang en Batavia, mogt willen verzen den, moeten ten postkantore alhier bezorgd zijn den 6Jcn Augustus ten 12 ure s nachts; drukwerken en monsters uiterlijk ten 6 ure 's avonds. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis ge- bragtdat de examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs voor het jaar 1875 afgenomen zullen worden in den kop der maand October aanst. Zij die zoodanig examen wenschen al tc leggenmoeten zich vóór 15 September 1875 schriftelijk aanmelden aan het dtp. van binnenlandsche zakenen daarbij naaiiwkeurig opgeven tot welk examen zij verlangen toegelaten te worden, met aanwijzing van letter en nummer der programma's, vastgesteld bij kon. besluiten van 2 Febr. 1864. 25 Nov. 1867, 28 Febr. 1868 en 11 Oct. 1869. - De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend-gemaaktdat aan e kamers van koophandel en fabrieken te Amsterdam, Rotterdam, Dord- rec''t1 Middelburg en Vlissingen verzonden is een schrijven van den consul- generaal der Nederlanden te Bloemfontein, omtrent de bevordering van den Nederlandschen handel op Zuid-Alrika. Bij de eergisteren gehouden verkiezing van een lid van de Uvcede kamer der slalea-generaal in het hoofdkiesdistrict Middelburg, voor het nog loopende zittingjaar, in de plaats van den heer mr. J. P. R. Tak van Poort vliet, die zijn ontslag genomen heeft, is gekozen de heer mr. G. A. Fokker, met 1185 van de 1572 uitgebragte stemmen. Z. M. de koning heelt ongunstig beschikt op het request, door den voormaligen directeur der Overijsselsche bank, Jacob Wolff, ingediend tot bekoming van gratie. Het stoomschip Sumatra, van Batavia naar Nieuwe Diep, is, naar gemeld wordt, met schade aan de machine te Gibraltar binnengekropen. Betreffende den fuselier Lagermann, die zich, volgens de jongste berig- ten uit Ned. Indië, te Samarang op zjjii sterfbed zou hebben doen kennen als den moordenaar van mevr. van der Kouwen te 'sHage, meldt het D. v. 's Gr.Omtrent den bedoelden J. H. Lagermann vernemen wfldat deze als milicien-plaatsvervanger bij de grenadiers was ingedeelddoch tijdens de moord bedreven werd in het genot van groot verlot was. Gedurende zijn diensttijd heeft hij zich steeds als onverbeterlijk dronkaard en als iemand van een zedeloos karakter doen kennen, zoodat hij meermalen zware straf fen beliep en op het punt stond om naar de klasse van discipline te wor den gezonden. Te Stolwijk zijn brj de eergisteren gehouden herstemming tot leden van d> n gemeenteraad gekozen de aftredende leden de bh. L. A. de Vreugt en J. Verkaik. Gisteren had op Fijenoord, nabij Rotterdam, het volgende ongeluk plaats: Van een zevental personen, werkzaam aan een stoomheitoestel. had een werkman, B. genaamd, oud 24 jareu en herkomstig uit de gemeente Veere, de onvoorzigtigheid van onder een reeds opgeheschen heipaal door te gaan, toen juist door een onvoorzien toeval de reep, waaraan de paal be vestigd was, brak, met het noodlottig gevolg dat deze op het hoofd van B. neilerviel, die onmiddellijk dood nederzeeg, terwijl ook de heibaas eenigzins, doch zonder leisel te hebben bekomen, aan den schouder werd getroffen. Betreffende het ongeluk aan een metselaarsgezel te Arnhem overko men, gisteren medegedeeld, meldt de Amh. C.\ Honderden snelden naar de plek, waaronder hij bedolven lag, en al wat maar schop of spade hanteren kon toog aan het werk. Een ijverig inspecteur van poticie zorgde, dat geen verwarring of opeenhoopiug van menschen ontstond, waardoor het mogelijk thans nog te redden leven zeer zeker verloren zou zijn gegaan. Wie moede werd legde de schop neder, om aanstonds door anderen le wor den vervangen. Men kan zich den toestand der menigte denken; elk oogen- blik, dat men vroeger of later met den arbeid gereed was en den kring van vijf meter lot eene diepte van zes meter had uilgegraven, kon over het leven van een mcnsch beslissen en men zeide, dat het drie uren zou wor den eer de taak was volbragt. Vooral de zeventigjarige moeder van den metselaar, wier eenige steun hij is, was wanhopend. Algemeen verwachtte men slechts een lijk of minstens een deerlijk verminkte te voorschijn te zien komen, tot opeens eene hand ziglbaar werd. Thans werd dubbele voorzigtighcid vereischt; behoedzaam werd het puin en zand weggeruimd en Derk Verniegen kwam levend en ongedeerd te voorschijn; eene enge ruimte in den grond had hem de lucht verschaft, die hjj behoefde. Een luid ge juich steeg uit de menigte op. De arbeiders wilden hun makker omhelzen! En de honderden die zoo straks met sombere, gespannen aandacht het oogenblik verbeid hadden, waarop zij den ongelukkige levenloos zouden zien opdelvenwaren thans uitgelaten van vreugde. Men meldt uit Kampen: Op Kampereiland met zrjn ruim 80 bouwhoe venelk in het gebruik hebbende ruim 40 bunders grond, wordt de toestand dit jaar zeer bevredigend genoemd. Het hooiproduct is puik en vindt tot hooge prijzen gcreede koopers (p. m./27 de 100 kilo's). De veestapel is prachtig en gezond. De bebouwde velden hebben in vele opziglen de ver wachting overtroffen. De stad Kampen, eigenares van dit geheele eiland, laat niets onbeproefd, om aan de ontwikkeling van den landbouw en de veeteelt bevordelijk te wezen. Dezer dagen hebben een of meer personen ziel) meester gemaakt van een kistje, in gebruik bij dc Oldcnzaalsche agentuur van van Griid en Loos, waarin gewoonlijk de muntspeciën bij verzending worden gelegd. Na eerst een eind wegs onder eene vracht van ijzer en hout, waaruit de kist be staat te hebben gezwoegd konden zij hun prooi van nabij bezien. Alles echter zat nog achter zware sloten, waarom zij met een mes, zoo het scheen, eene opening door de eikenhouten planken hebben gemaakt. Geluk-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1