t LCinsciii: COURANT. iV. 179. WOENSDAG 4 AUGUSTUS lN'NENLAlNDSCHE BEBIGTEN. r De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; niet het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaari. builen de expeditiekosten. A]zonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1 4 regels 1,—iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 3 Augustus. Bij de heden gehouden verkiezing van twee leden voor den gemeente raad. waarvan een bij herstemming, zijn van de 1610kiezers785opgekomen. - Bij dcgisteren gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ27.50, f 5.50 en ƒ2.80 en de laagste prijzen 27.— ƒ5.30 en ƒ2.75. Tot leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de hoogere bur gerschool te Enkhuizen is benoemd de heer Th. Nolen. lilt. cand. alhier. De Staatscourant bevat het verslag betreffende den aanleg van staats spoorwegen van 1 Januarij tot 30 Jnnij 1875. Blijkens een aan het dep. van builenlandsche zaken ontvangen berigt van V. M'. gezant te Berlijn heeft op den 31il'n Julij tc Berlijn de onder- teekening plaats gehad van de overeenkomst in zake den aanleg, de exploi tatie en aansluiting op Pruissisch grondgebied van een spoorweg van Win terswijk naar Borken en Bocholt. - Tegen het naderen van het zilveren sladhoudersfeest, dat de zoo alge meen geliefde prins Hendrik in het najaar in Luxemburg zal vieren, beijvert zich de kunst om de beeldtenis van den beminden vorst meer algemeen ver krijgbaar te stellen. Zoo nam ook de heer C. van Bentum, te Utrecht, de uitgave roor van een portret van Z. tv. H., bewerkt als gravure naar een schilderij waarvoor de prins heeft geposeerd, en tot welken arbeid hij spe ciaal vergunning gaf, met aanwijzing van den artist, die het werk zou uitvoeren. Een proefdruk werd ons door den uitgever getoond en wij gc- looven dat de arbeid aan de verwachting van uitgever en bewerker zal beantwoorden.- Aan dit portret van den waardigen prins schijnt dus, bij wélslagen der uitvoering, een ruim debiet je zijn verzekerd. Niet alleen in Luxemburgwaar men den vorst zoo hoog waardeert, maar ook en vooral itt ons vaderland, waar men zoo hoog met hem is ingenomen, zullen onge twijfeld velen het portret koopen. (D. v. 's Gr.) - Ten opziglc van het snoeijen van de pas verschenen gouden munt, waarvan melding werd gemaakt, acht het IV. v. d. het niet onmogelijk, dal minder nette bewerking aan de Munt de stukken het aanzien geven, vanonder dc band van den snoeijer geweest te zijn. Wij hebben, zegt liet blad, althans stukken gezien, die direct van de Ned. bank kwamen en die oppervlakkig den schijn hadden gesnoeid te zijn. Zelden is zeker de Nederl. Munt zoo ongelukkig geweest als met de nieuwe gouden munt. Stempel, kleur van goud en uilvoering laten zeer veel te wenschen over. Een der hoofdgebreken bij de circulatie is, dat ze niet gestapeld kan worden. - De maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft, naar men verzekert, als schadevergoeding voor de lelselen bij de op 2 Mei plaats ge had hebbende botsing van een barer treinen met dien van den Aken-Maas- trichtschen spoorweg bekomen, aan den heer mr. J. II. C. Cazius, raadsheer in het prov. geregtshof van Lfniburg, hij minnelijke schikking een bedrag van f47.10 uitgekeerd. - De tweede avond van het Ned. nationaal zangersfeest, te Rotterdam tehoudenis mede naar wensch geslaagd. Het orchest bragt twee ouver- tures ten gelioore, een van den heer van der Linden en een van den heer Heyblom. Voorts was de avond gewijd aan afzonderlijke voordragtcn door verschillende liedertafels, welke uitvoeringen besloten werden door het zin- ?eu van liet volkslied door de gezamenlijke liedertafels. Alles begaf zich 'een naar buiten om te genieten van de muziek van het Amsterdamsche 4>ark-orchestmaar het verlangen om zich na de drukkende warmte in de «al in de frissche lucht nog een wijle te verpoozen. werd bitter te leur ge- JWd, want naauwelijks had de muziek zich laten hooren, of er ontlastte 'Wh plotseling een stortbuidie allen dwong een goed heenkomen te zoe- pt. Ook hier gaf dit aanleiding tot eene onbeschrijfelijke verwarring, zeer 1 te begrijpen door hendie meermalen getuigen zijn geweest van eene dergelijke onverwachte verstoring eencr feestviering in de open lucht. Dc verslaggever van het JJbl. schrijft: Het orkest was de eenige kans en T«leek weldra een bestormde vesting. Hel stond spoedig volgepropt met vlugtelingcn. Maar dc overigen! Een stormloop naar het feestgebouw, ten ware paniek. Tafeltjes werden omvergeloopen en doorgebroken dames ploren hoeden, doeken, cavaliers; kinderen gilden in dit gedrang: de minatiepiijes werden uitgedoofd; het was een onbeschrijfelijke verwarring in welke het feestgebouw werd bereikt, weldra was het gebouw met eene druipnatte menigte gevuld, de een zoekende zijn dame, de ander met glas en wijnflesch in dc hand, gered uit den vloed, met een soort «Schadenfreude", al die verwarring aanziende, feestcommissie en dansmeesters in wanhoop. Hoeveel kleedjes en hoedenhoeveel afspraken en verwachtingen door deze fatale regenbui zijn vernietigd Of bedorvenis onbekend. Dit is zeker, dat menig ouderpaar, ondanks den angstigen blik van velen, die toch maar wilden dansen, zoo spoedig mogelijk heenging, en de pret vrij wel bedorven was. Toch is het bal doorgezet, maar het was klokke half twee, toen de eerste dans werd beproefd, beproefd, want in de nog niet voor dc helft opgeruimde zaal was in de verste verte geen ruimte genoeg. Te Amsterdam is eergisteren op de Heerengracht bij de Brouwers gracht weder een heer door een hond in het been gebeten. Gelukkig ge beurde dit in de nabijheid van de woning van een chirurgijn, die de wond dadelijk heeft uitgebrand. Men klaagt daar zeer, in weerwil van de be staande policie bepalingen, over het groot aantal onbeheerde honden. Gisteren is aldaar een 8-jarig knaapje van een tramwagen afgesprongen. Hij viel onder den wagen en werd zoodanig overreden dat de beide beenen werden afgesneden. Aan de hoofdwacht aldaar meldde zich gisteren een persoon aan, te kennen gevende, dat hij in het jaar 1863 uit 's rijks militaire dienst was gedeserteerd, sedert verscheidene buitenlandsche reizen had gemaakt, doch zivii nu uit armoede aangaf. Hij werd naar het huis van arrest gebragt. Te Zelhem gingen dezer dagen vier kinderen van 8 tot 12 jaren te zamen uit, om groen voor de koe te snijden. Het oudste had een mes in een groot voorschoot, dat zij om het lijf had om hel groen in te bergen. Al spelende onderweg wierp zij een der jongens op den grond, die haar vasthield, waarop een kleinere jongen op haar rug sprong en zij viel, waar door het mes haar met de punt in den buik drong. Zij is nog naar buis geloopen, geneeskundige hulp werd ingeroepen, en hoewel het zich zoo ernstig niet liet aanzien, is zij den volgenden dag aan buikvlies-outstekiug gestorven. Uit Drenthe meldt men aan het f'. D., dat aldaar in zake het spo«r- wegonlwerp een algemeen petitionnement wordt op getouw gezetdes uoods door afvaardiging van commissien naar den Haag te ondersteunen. Het is toch een feit, dat van de 36 millioen, aan de volksvertegenwoordi ging uit 's lands schatkist aangevraagd tot aanleg van staatswege van 6 nieuwe spoorlijnen, Drenthe niets genieten zal. Deze provincie, die de ele menten bevat om productiever, ook ten bate van den staat, te kunnen wor den, die van alle zuster-provinciën de meest dringende behoefte heeft aan krachtige hulp van den staat, om ook tol meer bloei en welvaart te gera ken wordt weer behandeld alsof zij niet tol de kaart des lands behoorde. Toch zijn spoorwegen daar geen artikelen van weelde, daar uog een ruim veld ter ontginning voor landbouw en industrie braak ligt. Eenige eigenaren van plantages, handelaren op en belanghebbenden bij de kolonie Suriname, hebben zich bij adres lot den minister van koloniën gewend, waarin zij middelen ontwikkelen, welke tot opbeuring van de ko lonie uit haar trcurigen toestand zouden kunnen strekken. Zij bevelen daartoe aan: 1°. her oprigteu van een gouvernemenls-immigratiefonds, op den voet zoo als zulks in Demerary in werking is; 2". het regtstreeks waarborgen door den staat der Nederlanden van rente en aflossing der geldleeningendoor de kolonie Suriname uit te schrijven, ter bekoming van de gelden, voor de immigratie benoodigd. Met aanwending van die middelen zal, naar hun inzien, Suriname een bloeijende bezitting worden; dringend roepen adressanten daartoe 's ministers medewerking in. Op Curasao is het gerucht in omloop dat er, op een der plantages op heit eiland, een goudmijn zou zijn ontdekt. Mogt dit gerucht blijken waarheid te bevatten, dan zou Curacao een schoone toekomst te gemoet gaan. 's GRAVENHAGE 3 Augustus. Door Z. M. is aan jhr. F. Meijer, korporaal-titulair van bet 2e reg. huzaren, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een kweekeling te 's Hertogenbosch op 6 Julij 1875, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1