BIJVOEGSEL, bchoorcnde lulde Leidsche Courant van Maandag 2 Mugushis JS75, N{). ó77 JBUITEN LAIVDSC! 1E BEHIGTEN. PER TELEGRAAF. Men meldt uit Kuilenburg: Dingsdag 11. werd eene boerin op eene zeer behendige manier van haar porlemonnaie, die zij in den zak had, ontlast. Zij bevond zich in een winkel om eenige inkoopen te doen, toen zö ontdekte dat de porlemonnaie, die nog kort te voren in haar bezit was, haar was ontfutseld, liet vermoeden viel dadelijk op een meisje, dat even te voren ook in den winkel geweest was en dat bij onderzoek bleek in hel bezit te zijn van het vermiste, dat zij op eene zeer behendige wijze der boerin had ontnomen. Dat meisje, slechts 9 jaren oud, is een veel belovend kind. Omtrent het spoorwegongeluk te lloogezand verneemt men nog dat de brugwachter uit was en aan vrouw of kinderen het bedienen der brug had overgelaten, llel derailleren kwam, omdat de brug niet vast genoeg aangedraaid was. In den omgevallen en medegcsleeplen wagon zaten de twee jonge dames K.uit Veendam, en mevr. de wed. de Rergh-Theben Terville, uit Groningen komende, bijna 70 jaar oud; alle drie hebben kneu zingen bekomen, doch vooral de laatstgenoemde, die letterlijk over het gc- hcele ligchaam gekneusd en dermate in haar zenuwgestel geschokt is, dat zij volgens deskundigen de gevolgen daarvan nimmer zal te boven komen, noch hare krachtige gezondheid zal terugkrijgen. Er wordt gedacht over een actie lot schadevergoeding tegen de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. Te Hoogeveen had dezer dagen, om eene hoogst nietige reden, eene [hevige vechtpartij plaats, waarbij een timmerman zoodanig door messteken werd verwonddat men voor zijn leven vreest. Men meldt uit Leeuwarden: De gezondheidstoestand laat in sommige striken dezer provincie, naar men verneemt, wel iets te wenschen over. Te Franeker heerschen de mazelen, hoewel van goedaardig karakter, nog al in belangrijke male. Te Achlum, gemeente Franekcradeel, heerscht de keelziekte vrij sterk, zelfs zoo, dat de kermis aldaar is geschorst geworden en de daarmede gepaard gaande feestelijkheden zijn uitgesteld. Zeker ten gevolge van de laatst gevallen regens is in onderscheidene oorden van dit gewekt onder de aardappelen, zoowel onder de vroege als de latere soorten, de ziekte weder uitgebroken. Men hoopt evenwel, dat door de tegenwoordige droogte dit onheil geen groolen omvang zal verkrijgen. De finaliteit der aardappelen is over hel algemeen best te noemen. Van de oude aardappelen, die zeer weinig waard zijn, is hier en daar nog al een ruime voorraad aanwezig. De prijs der boter aan de waag alhier was: le soort ƒ52.50 a ƒ55, 2' soort ƒ46, 3e soort (biltere) 32 per 'A ton. Bij den gemeenteraad van Zierikzce is ingekomen een rapport van de commissie ad hoe op de eindrekeningen der bank van lecning. strekkende tot goedkeuring van de rekeningen. Uit dit rapport blijkt, dat de gemeente daaibij eene schade zal lijden van p. m. ƒ10000. De commissie geeft in overweging een onpartijdig regtsgeleerde te benoemen en wel mr. Aug, Phi lips, van Amsterdam, om zijn advies te vragen, betrekkelijk de civile aan- 1 sprakclijkheid van liet bestuur der bank van leening of van eenig zijner j leden betrekkelijk dit tekort. 's GRAVEN1IAGE31 Julij. Bij beschikking van den minister van koloniën zijn de hoofdonderwij zers 11. W. Bosman en A. J. Verbeek, en de hulponderwijzers P. Koornstra en G. Tacouta gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nedcrl.-Indië, om te worden benoemd lot onderwijzer 3,|e kl. voor de dienst daar te lande. De beer Padua de Flenry, directeur-generaal van het depart, van jus titie in Brazilië, die belast is geweest met een onderzoek naar het gevange nisstelsel hier te lande, heeft heden ochtend de residentie verlaten om zich naar Brussel le begeven. De miliciens der ligting 1872 van het reg. grenadiers en jagers zijn beden, na gedurende dertig dagen onder de wapenen te zijn geweest, wederom met onbepaald verlof huiswaarts gekeerd. Dezen ochtend is in hel water aan de Bierkade het lijkje van een pasgeboren kind gevonden. De policie doet onderzoek. E KT E I, A N LONDEN30 Julij. Het wets-ontwerp van regeringswege ingediend, houdende voorloopige maatregelen ter bescherming van het leven der zeeliedenbepaaltdat het dep. van koophandel bevoegd zal zijn een voldoend aantal ambtenaren aan te stellen, die belast zijn met het keuren der schepen, die op hel punt zijn van uit te zeilen, liet geelt voorts aan het een vierde gedeelte van elke bemanning de bevoegdheid om zich le beklagen en eene keuring te vragenzender deswege in onkosten te vervallen. De wel zou slechts voor een jaar gelden, zoowel uit aanmerking van de uitgebreide magt, welke zij ?eeft, als bij wijze van waarborg, dat de regering in het volgende zitting jaar geen tijd zal verzuimen om eene volledige wet voor te stellen. Graaf Russell heeft in het hoogerhuis aangekondigd, dat hij zal voor stellen een adres tot de koningin te rigten, met verzoek, dat nog vóór hel fmde dezer zitting voldoende maatregelen worden genomen lot betere be veiliging van het leven van zeelieden. - Te Londen is een naamlijst verschenen van de stralen en pleinen der stad. Deze lijst vormt een boekdeel van 653 bladzijden. Dit werk is ver vaardigd ten behoeve vau de bouwcommissie, die het kan raadplegen bij het geven van namen aan straten. liet getal der oude namen van stralen be- drargt 24000, dal der herdoopte straten 6322. Sedert 1 Junijvan het vorig jaar ontvingen 130,000 huizen nieuwe nommers. Uit Ierland is weder herigl ontvangen van een agrarischeii moord-aau- slag, waarvan kapitein Nolan, broeder van het parlementslid voor Galway. bijna het slagtoffer geworden was. Hij kwam er echter met een schot in dc heup af. De misdaad is waarschijnlijk gepleegd door een zijner pachters, wien hij de pacht had opgezegd, omdat deze verscheiden jaar achterlijk was doch wien hij later weder vergund had te blijven. De Times deelt den hoofdinhoud mede van het rapport, dat de beer de Lesseps in de alg meene vergadering van aandeelhouders in de Suez- kauaalmaatschappjj heeft nitgebragt. Omtrent de financiële uitkomsten w'ordt gemeld, dat de uitgaven in 1874 eene som van 17% millioen fr. hebben bedragen, en de inkomsten ruim 26 'a millioen. De aandeelhouders zullen mitsdien rente ontvangen. Het kanaal is in goed bevaarbaren staat, en er zal geen verandering in de werken worden gebragt. De werkzaamheden waarmede reeds een aanvang was gemaakt, zijn den 29stin April 1874 plot seling geslaakt, toen 10000 gewapende manschappen kwamen, om den heer de Lesseps te dwingen, hel nieuwe, willekeurige tarief, dat de Engelsche gevolmagtigde te Konstantinppel had ontworpen en dat inbreuk maakt op het contract van concessie, aan te nemen. De maatschappij houdt den in gang van de haven te Saïd open door een moddermolen van groot vermogen. Eiken dag stevenen er schepen van grooter diepgang van de Middellandschc zee de Roodc zee binnen, en omgekeerd. Het systeem van tonnemeting, dat nu wordt gevolgd, liet officiële systeem, laat veel tc wenschen over. Controle is daarbij niet mogelijk, en vele schepen worden bevracht, die het dubbele van hunne register-tonnemaal laden. Dit systeem is der maatschappij met geweld opgedrongen. Het overladen van schepen, dat tot eene schan delijke hoogte is opgevoerd, is er een gevolg van, en niet alleen wordt daardoor den aandeelhouders veel te kort gedaan, maar, wat erger is, het is ook oorzaak van vele schipbreuken. De heer de Lesseps doet verder uit komen dat de mislukking der le Konstant nopel gevoerde onderhandelingen, om de belangen der aandeelhouders in overeenstemming te brengen met die van hel Turksche gouvernement, is toe te schrijven aan de kunstgrepen van de Engelsche diplomatie. FSASKKUH. De Moniteur meldt, dat er eene overeenkomst tusschen Engeland en Frankrijk is gesloten, waarbij Groot-Britlannië aan Frankrijk Gambia af slaat, in ruil voor Dabon, Groot Iiassam, Assime en het grondgebied langs de rivier Mellacoree. De bezittingen der beide landen worden op die wijze beter afgerond. 'L Huivers is van meening dal de nationale vergadering, die de wet op het aalmoezenicrschap en op de vrijheid van het hooger onderwijs, de voornaamste vruchten van baren arbeid, tot stand bragt, nog eene wet op het huwelijk behoort te maken alvorens voor goed uiteen te gaan; eene wet, waardoor het huwelijk in overeenstemming wordt gebragt met het kanonieke regt. Eene herziening van alle bepalingen van het Burgerlijk Wetboek in dien zin zou, het eervolste einde zijn voor eene vergadering, welker beste aanspraak bij de nakomelingschap deze zal zijn, iets duurzaam goeds te hebben verrigt. De Bey van Tunis heeft 5000 fr. en zijn eerste minister 2000 Ir. ge zonden voor de slagtoffers der overslrooming in het zuiden. De prins van Joinville is aan een groot gevaar ontkomen. Hij had een huurrijtuig genomen om zich naar het station te laten brengen. Onder weg brak het lemocn; het paard schrikte, sloeg op hol. en er zou zeker een groot ongeluk gebeurd zijn zonder de tegenwoordigheid van geest van een werkman op den boulevard de la Reine, die zich op het paard wierp en het hollende dier met een slag tot staan bragt. De prins schonk den moe digen man een ruime belooning en zette zijn togt naar het station le voet voort. aUITSCllLAMB. De gemeenteraad te Munster heeft aan mgr. von Ketteler, bisschop van Maintz, bij gelegenheid zijner 25-jarige bisschoppelijke ambtsbediening een felicitatie-adres, in streng ullramnntaanschcn geest, gezonden, ook namens //millioenen katholieken in hel Duitsche vaderland". De IVeslf. Prov. Zeit. meent te moeten melden, dal het adres in eene geheime zitting is vastge steld. In naam van alle Munsterschc ingezetenen, die zich houden aan Duitschen zin en Duitsche eer, protesteert het blad tegen zulk eene hande ling, waartoe de stedelijke raad niet geroepen is en die dc regering kan noch mag dulden. De maatschappij tot uitoefening der haringvisscherij te Emden verkeert thans niet in zoo gunstige omstandigheden als vroeger. Zij voert een regts- geding tegen de manschappen, vroeger in bare dienst. In eerste instantie is de maatschappij veroordeelddeze heeft de zaak hierop voor een hoogeren regter gebragt en, naar men beweert, bestaat hier een gunstiger vooruitzigt. Wint de maatschappij het proces, dan zal er een dividend van ij pCt. uit gedeeld kunnen worden. BERLIJN, 30 Julij. Volgens een particulier telegram uit Weenen aan de Nat. Zeit. heeft dc bisschop van Breslau de tusschenkomst ingeroepen van mgr. Jacobiui, nuntius te Weenen, voor eene onderhandeling tusschen de pauselijke curie en de Pruissische regering. LONDEN, 30 Julij. Het bal in Guildhall was prachtig; 3500 personen waren aanwezig; onder hen bevonden zich de Fransche gezant, de prefect der Seine, de burgemeesters, doch geen minister. MADRID, 29 Julij. De Carlislen hebben getracht Logrono te bombarderen, maar zijn met verlies teruggeslagen. MADRID, 30 Julij. Drieduizend Carlislen, die Borjas de Urgel hadden aangevallen, zijn teruggedreven geworden. Pït©GRAS255A VAN BS SJKIEBLUETir VOERINGEN. KonaeïEos'g. Dingsdag 3 Augustus, des avonds ten half zeven ure, directie 11. Völljiar. 1c Afd.: 1. Ivriegsmarsch der Priester zu A thai ia". Mendelssohn; 2. Ouverture van de opera //Guise ou IesEtats dc Blois", Onslow. 3. Fantaisie uit de opera van Verdi //Rigoletto", Sellenik; 4. «Les Gardes du Roi", Valse, Godfrey; 5. Souvenir uit de opera van Boieldieu //La Dame Blanche", Buyssens. 2e Afd.6. Ouverture //Egmont", Beethoven7. //Le Depart du Marin", Caprice, Dunkier; 8. //Pauline", Polka (Solo Piston), Christophe; 9. Fantaisie over motiven uit de opera van F. David //Lalla Roukh", Dunkier; 10. //Zangers-Feest-Marseh", Dunklcr. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBF.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5