ongeveer de groolle van hbi bekende i/Onze-Freve-Heers-beeslje'^ en komt in ligchaamsbouw tamelijk wel overeen met den meikever. Bij de tweede kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van bet IX11' hoofdstuk der slaatsbegrooting voor 1874. liet strekt om de uit gaven van ƒ7448.77, voor kosten der terugreize van den afgetreden en vrijen overtogt voor den nieuw benoemden gouverneur voor Suriname, op de dienst van dal jaar te verevenennaar aanleiding van een bezwaar der reken kamer. 'sGRAVENHAGE, 30 Jiiiij. Bij kon. besluit van den 24sl|,n dezer is bel besluit van 10 Julijjl. waarbij o. a. de sergeant-schrijver A. VVillmaring, van hel lc reg. infan terie. en de sergeant J. A. Fraterman, van het reg. grenadiers en jagers, werden benoemd tol 2en luit. der infanterie van bet leger in Nederl. indië, voor zooveel die onderofficieren aangaat, ingetrokken en builen werking gestelden zijn de genoemde onderofficieren benoemd tot 2CD luitenant bij bet wapen der infanterie van het leger hier te lande, en wel de sergeant- schrijver VVillmaring bij het J« cu de sergeant Fraterman bij het 2' reg. van hel wapen. De officier van gezondheid 3e kl. C. J. de Frrylag, van bel personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, is overgeplaatst bij het leger in Nederl. Indië, en gelijktijdig bij dat leger benoemd lot oflicier van ge zondheid 2f kl. De luill. ter zee 2e kl. J. G. Roosenburg en C. Moll, eerstgenoemde dienende aan boord van het waehtschip te Willemsoord en laatstgenoemde aan boord van liet raderstoomschip Valkworden op non-activiteit gesteld terwijl de luit. ter zee 2e kl. 11. Velthuyzen wordt geplaatst aan boord van bel wachtschip te Willemsoord, ten einde later bij de torpedodienst gede tacheerd te worden. Hij hei dep. van koloniën is ontvangen eene som van ƒ440 door de ontbonden //Kegelclnb" te 'sGravenhage aangeboden, ten behoeve van de in Alcliin ziek geworden of gewonde militairen. Aan den luit.-kolonel der infanterie van bet 1. leger J. G. van Third, die zich thans met verlof hier ter stede bevindt, zal in de volgende weck op plegtige wijze hel ridderkruis der Militaire Willemsorde worden uitgereikt ter zake van zijn moedig gedrag bij de expeditie tegen Atcliin. Geheel overeenkomstig hel gevoelen van het openbaar ministerie, beeft de hocgc raad lieden eene beslissing gegeven ir. de eisch lot cassatie van bet arrest van het provinciaal gereglshof in Zuidholland, in zake m'. Driebeek legen P. Tiddens. Ilel hoogste reglscollegie beeft de drie middelen tegen bedoeld arrest, opgeworpen ongegrond geoordeeld en den eisch verworpen. Ten gevolge van deze uitspraak zal Tiddens uit de gijzeling ontslagen en hem schadevergoeding toegekend moeten worden. -- Gelijk bekend is was de heer Oscar Carré beklaagd van den lO'1"1 en 14,lcn Mei in dienst te hebben gehad Joseph Walhudacn Dagoberl Christophe, beiden beneden den ouderdom van 10 jaren, gymnastische toeren, pirouet tes en saite mortales verrigtende, onder leiding van den gymnaslicus Ang. Nagels, hoofd der familie van dien naam. Deze aanklagt werd gisteren, zooals reeds in het kort werd medegedeeld, aan de beoordeeling van den kantonregter onderworpen, die ecnige getuigen, soms met behulp van een tolk, hoorde, uil wier opgave bleek, dal de heer Nagels bij contract zich met den heer Carré had verbonden voor de afdeeling gymnastiek bij elke voorstelling Ie zorgen, en dat de familie Nagels, bestaande uil vader, moe der. twee zoons en zooals algemeen bekend is ook eene dochter werkzaam heden zullen verrigten. Omtrent bedoelde kinderen had de directeur geen hevelen te geven. Deze waren door hunne ouders bij notarieel contract aan den heer Nagels afgestaan als leerlingen iu de gymnastiek, terwijl hij zich verbond hen op te voeden en lol hun 18e jaar voor hen te zorgen. Zij ontvingen geregeld elementair onderwijs en gaven zonder belooning, onder leiding van hun meester, aan hel publiek proeven hunner vorderingen in de gymnastiek, hetgeen, zooals den directeur zelf verklaarde, de kinderen zelf genoegen verschafte en deze ook. zooals de lieve kleinen zeil verklaar den. met pleizier deden. De directeur bekende dat de vertooningen bjj herhaling plaats hadden zonder dat hij ze tegenging, hetgeen in het geheel niet nadeeiig voor zijne onderneming was. Bij de opvoering der pantomime //Asschepoelster" waren bedoelde kinderen als vorsten gekleed, namen zij plaats op een canapé, werden aan het publiek voorgesteld, reden vervolgens eenige keertn door ue manége en hiermede ivas hun arbeid verrigt. Het openb. min. achtte uit de getuigenverklaringen voldoende gebleken dal de heer Carré voordcelen geniet van de sujetten door den heer Nagels in dienst van den beer Carré gebezigd en requireerde eene veroordeeling in twee boeten van 3. M'. B. M. Vlielander Hein voerde voor den beer Carré het woord. Van verwaarloozfng van kinderen, waarop de wet van J874 doelt, kon naar zijne mecning ten deze geen sprake zijn, daargelaten of bier wetsovertre ding is; het cirque is geen tempel van barbaarschheid. De feilen waren z. i. in confesso. Alleen omtrent de qualificatie moest pleiter eenige opmer kingen in bet midden brengen. Niet juist is het volgens zijn gevoelen dat de twee blozende wel opgevoede knapen destijds waren in dienst van den heer Carré. De kinderen, door den heer Nagels als leerlingen in het gym- uastickvak aangenomen, beschouwde het als een straf wanneer ze niet naar de tent mede moglen. Al waren zij in dienst van den directeur, verrigten zij dan overmatigen arbeid? Zij werden in de hoogte geworpen, rondge draaid, opgevangen enz. Dergelijke soort van arbeid viel naar pleiters meening niet in de termen der wet. Ook met het oog op de geschiedenis der wel bestrijdt zij z. i. alleen den fabrieks- of loonarbeid. De wet wil alleen legcngaan dat bet kind gebruikt worde als ouvrier. Intellectuele arbeid, bet werk van een artist, viel niet onder de toepassing der wet. Reide ten laste gelegde feilen geloofde hij niet strafbaar te zijn. En bij concludeerde mitsdien lot vrijspraak. Vervolgens verscheen voor den kantonregter bij gemagtigde de dïreclie van het cirque Blanus, beklaagd van op de Haagsche kermis een zesjari meisje in dienst te hebben gehad, hetgeen door den gemagtigde werd odi kendvoorgevende dat het meisje hare ouders behulpzaam was in het geij van vertooningen en dat de vader van het meisje Sidi Hassan ban Hannidi mede-directeur van de tent, voor zijne werkzaamheden betaald werd, het kind niets ontving. Ook voor Blanus en Hannida eischte het oi min. eene boete van 3 of subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. In beide zaken zal de kantonregter over aclit dagen uitspraak doen. De pleidooijen in liet proces van den heer Nicola tegen curators in faillissement van den gewezen kastelein der Witte sociëteit en legen heerr commissarissen, werden heden in de zitting der arrond.-reglbank voortgej liet woord was in de eerste plaats aan mr. 11. M. van Andel, die de vort ring lot vanwaardeverklaring van het beslag en afgifte der goederen t streed. Na re- en dupliek werd het nemen van conclusie door het opeg: ministerie op een naderen dag bepaald. 13UITEM LAMiSLIlh liLLlGTLIN. BELGIE. Te Antwerpen heeft weder een zware brand gewoed, in een pakln, gevuld met suiker, koflij enz. in de rue Belliard. De vlammen sloegen naar het artillerie-depót en hel militaire magazijn van de kazerne Faire Beide gebouwen zijn voor een groot deel een prooi der vlammen geworlj ln het militaire magazijn werden de wagens en allegorische wagens bewaail die in deu optogt bij gelegenheid der aanst. feesten dienst moeten dos maar deze voorwerpen zijn gered. Persoonlijke ongelukken hebben plaats gehad. De schade wordt voorloopig op 350,000 fr. geschat, waani alleen voor 200,000 fr aan equipementstukken en militaire kledingstuk!» EKGELAIVEE LONDEN29 Julij. Naar aanleiding van de bij hel parlement aan de orde zijnde voorslt! tot bescherming van liet leven der schepelingen op zee. worden de volg» opgaven betreffende het verlies van menschenlevens in Engelsche koopn dijschepen namens de Hoard of Trade openbaar gemaakt. Over het vijfjari: tijdvak, geëindigd met December 1872, bedroeg het gemiddelde getal dn zee omgekomen personen 2425 in het jaar, daarin begrepen zoowel passi'i' als schepelingen in Engelsche vaartuigen, welke als vermist of verin waren opgegeven, hl het jaar 1873 bedroeg het getal der omgekon® 44!0, of 2000 meer dan dit gemiddelde cijfer, waaronder 1241 kotS warendie met immigrantenschepen verloren gingen. Eene arbeidersvereeniging uit het noorden des lands heeft, bete een votum van sympathie, aan den heer Plimsoll daarenboven eene somn 1000 doen toekomen. Plimsoll heeft een aanzienlijk deel van zijuw mogen besteed tol bereiking van zijn doel, tot het inwinnen van denooÈ information. In Mansion-House kwam Maandag avond jl.onder leiding vanè i lord-mayor, een vergadering bijeen om een plan te bespreken, ten doeUi bende noordwestelijk Ccntraal-Afrika voor handel en beschaving stellen. In zijne openingsrede deelde de voorzitter mede, dat bij dtn dagen een deputatie van mannen van invloed had ontvangen, die erg aandacht op hadden gevestigd, dat de slavenhandel lol zekere liooglt gestuit door het traclaat met Zanzibar, zoodat, indien deze nog bestaat,! meer naar het midden des lands naar Tumbuctoe is teruggedrongen. I het oog hierop stelde men voor, het water uit den Atlantischen Oceaan de Sahara-woestijn binnen te laten, hetgeen, volgens het oordeel van ing nieurs van naam, gemakkelijk kon geschieden door het wegnemen varna betrekkelijk kleinen dam van zand, die thans nabij Kaap Juby, legenow de Canarische eilanden, de eenige scheidsmuur lusschen de lage grondenfc woestijn en de zee vormt, liet was eenvoudig een quaestie van geld de tnoeijelijkheden kwaaien niet in vergelijking met die, welke aan helgraw van het Suez-kanaal verbonden waren. De voordeden zouden daarentegen bui» gewoon groot zijn. De alsland van de klist door de woestijn naar Tut buctoe, die nu 800 mijlen bedraagt, zou door een reis te water veel verte worden. De bevolking van Afrika zou er zeer door gebaat worden; handt en beschaving zouden uitgebreid, de slavenhandel zou afgeschaft enM Christendom langs een nieuwen weg ingevoerd worden. Op grond van een schriftelijke toelichting van hel plan, door den ingeniett Donald Mackensie zamengesleldbesloot de vergadering een voorloopig derzoek lc doen instellen. FRA X H U Si. De nationale vergadering beeft een wet aangenomen, welke strekt l« beteugeling van de kwade praktijken, waartoe het monopolie der lticife vervaerdiging aanleiding geeft, en over de begrooting van liet departemt* van marine beraadslaagd. Volgens de Corr. Havas dringen onderscheiden afgevaardigden van'1 linkerzijde en het linker-centrum op verlenging van de zitting aan, it* het onmogelijk is vóór 4 Augustus de begroeting, de kieswet, plus eenige andere wellen af te doen. Men voegt er bij, dat ook hel ministerie# langt, dat de kamer niet uiteenga, voordat omtrent deze zaken een beslis sing genomen is. Een groot aantal afgevaardigden is legen verlenging, zeer velen hebben hun vacantie reeds begonnen. In een aan den president der republiek door den minister van juslin* uitgebragt rapport over de regtspraak in strafzaken in Frankrijk over het jaar J873, wordl het volgende gezegd over de uitleveringen wegens misdnji aan vreemde regeringen. Het getal der uitleveringen, waarbij het departe ment betrokken is, neemt voortdurend toe. Gemiddeld heeft het van 1861 tot 1870 jaarlijks 132 bedragen, doch vermeerderde in 1871 101 142,® 1872 tot 2B8 en in 1873 tot 374. Van dit laatste cijfer werden 137 door Frankrijk gevraagd en 237 door dat land toegestaan. Van i'e 137 gevraagd'

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2