LEMSCIIE COURANT. 1S71. \7G, BINNENLANDSCUE BERIGTEN. ZATURDAG 31 JULI J. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; mei het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.05. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaari, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntién is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICIITEN. FATE N TBLAOE ST. Oe BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van I.eidcn, doet te weten dat de ingevulde palentbladen over het dienstjaar 1875/6, voor Ji'offiehrishoudersSlijters en Tappers, alsmede voor de wijken I. II en III, hij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raad- linis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, met uitzondering van den Zondag, van des middags twaalf tol twee uren; wordende de belanghebbenden uitgenoodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Rurgemeester van Leiden, Leiden, 20 Juli 1875. v. d. BRANDELER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Maandag den 2d<" Augustus 1875, 's namiddags te drie uren. LEIDEN, 30 Jtilij. Met 1 October zal de indeeling van het rijk in militaire afdeelingen eene belangrijke wijziging ondergaan. Bij die indeeling zal het rijk in 5 utilitaire afdeelingen verdeeld worden, waarin het bevel zal worden gevoerd door een generaal-majoor of kolonel en waarvan de standplaatsen zullen zijn Amsterdam (met 1 Mei 1876 Haarlem), Utrecht, Gorinchem, Rotterdam en Helder. lieden morgen ten 4 ure is aan de Heerengracht het lijk opgehaald van een negenjarig kind, welk kind sedert eenige dagen uit de ouderlijke woning werd vermist. Heihn morgen omstreeks half elf ure is aan de Haarlemmerstraat, al waar eenige timmerlieden werkzaam waren, een stuk hout op het hoofd van zekeren L. nedergekomen. In bewusleloozen toestand werd hij naar ■zijne woning gebragt. Men meldt ons: Twee van de vijl nog maar kortelings geleden voor de kanlvisscherij bestemde bommen te Katwijk blijven aan den wal om waarschijnlijk de volgende week uit te zeilen ter huringvisscberij. Van de overige zal het niet lang aanhouden ol ook twee worden tot die visscherij gereed gemaakt; en dan zal, niet lang daarna, de nog eenige schuit met hetzelfde doel wel volgen. De vangst van verschen visch is niet groot, maai bij is zeer duur. Hen 7dfn der volgende maand zal van het koloniaal werfdepot te Har derwijk naar liet Nieuwediep vertrekken een detachement suppletie-troepen, sterk 250 man, om dien dag te embarqueren aan boord van liet via Suez naar Java bestemde stoomschip Prins van Oranje. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den van verlof naar Java terugkeerenden kapitein der infanterie van liet O. I. leger P. II. van Htl 1 stij 11 en tot mede- geleide zijn bestemd de 2e liiitl. der infanterie van dat leger J. Burg, die eveneens van verlof retourneert, B. K. Sieringa en B. ten Broek. Op de verkooping van den inboedel van wijlen douairière baronesse van lleeckcren van Brandseuburgonlangs te Utrecht gehouden, is door het i'ijk een fraai portret aangekocht van den beroemden sehilder Paul Morcelse, door hem zeiven geschilderd. in de gisteren gehouden tweede zitting van de algemeene vergadering van liet Nederl. onderwijzers-genootschap is o. a. aangenomen het voorstel van de afdeeling 's Gravenhage, volgens hetwelk door het genootschap tot beeren inspecteurs van liet lager onderwijs liet verzoek zal worden gerigt om mede te werken tol afschaffing der gewoonte om eene medaille ol een boekwerk uit te reiken aan onderwijzers, die 40 of 50 jaren achtereen hunne betrekking hebben vervuld. De onderwijzers wensciien niet langer op zulk eene buitengewone wijze te worden onderscheiden. Ook werd aan genomen het voorstel om hij de regering aan te dringen op maatregelen, die aan den veldarbeid door kinderen beneden 12 jaar na 15 October 1877 een einde maken. De behandeling der voorstellen betreffende de herziening der schoolwet werd verder ten einde gebragt. Aan bet hoofdbestuur is het opgedragen, zich houdende aan de aangenomen voorstellen, de wenschen des genoot- schaps met betrekking tot de herziening der schoolwet van 1857 aan den minister van binnenl. zaken bekend te maken. De algemeene vergadering van 1876 zal te Enschedé gehouden worden. -- Uit Rotterdam meldt men dat Z. K. 11. prins Hendrik aldaar wordt verwacht, ter hijwoning van liet Nederlandsclie zangersfeest. Voor de arrond.-reglbank te Gorinchem stond Woensdag 11. teregt een herbergier uit Vianen, beschuldigd van liet onwettig uitoefenen der genees kunde, benevens het verschaffen van geneesmiddelen en wel speciaal aan waterzucht-lijders, wien hij pakjes kruiden verkocht van vier tot zes gul den, welke door hem naar zijn voorgeven op de Amcrsfoortsche heide ge zocht werden en die op Rijnwijn moesten worden getrokken. Van drie zijner patiënten was er een overleden, bij een ander was gaandeweg de kwaal verergerd en de derde had eerst na in een gasthuis te zijn opgeno men genezing kunnen vinden. Door liet openb. min. werd tegen dien won derdoctor eene cellulaire gevangenisstraf van eene maand geeischt. Voor dezelfde regtbank stond ook teregt een jongeling van ongeveer 26 jaren, beschuldigd van diefstal van een vischschakel. Hij had tijdens de instructie den diefstal voor den regter commissaris halsstarrig ontkend. Tehuis komende vertelde hijdat door zijne ontkentenis de zaak geen gevolg zoude hebben; de vader, verontwaardigd én wegens den diefstal én om de leugen, begaf zich onmiddellijk naar liet parket van den officier van justitie en verhaalde daar in tegenwoordigheid van zijn zoon de toedragl der zaak. Onder tranen van berouw bekende de jongeling zijn fout, en liet O. M. requireerde dan ook bij zijne veroordeeling verzachtende omstandigheden. De eerste prijs van de Haarlemsche paarden-loterijeen clarcnce met 2 paarden, is getrokken door een couranténombrenger te Haarlem, die het lot bij een scheerder had gekocht om het in termijnen van een dubbeltje per week te voldoen. Te Driebergen is dezer dagen een slager op eene treurige wijze omge komen. Bij liet naar bed gaan kwam hij te digt bij eene kaars, waardoor zijne kleederen in brand geraakten. De zwaarlijvige man viel legen de deur zijner kamer en eer men hem luilp kon verleenen was hij met brandwon den overdekt. In het Bijblad van de landb. Ct. komt voor een verslag van de werkzaamheden der commissie tot verdelging van meikevers, Ie Wageningen. Er blijkt o. a nit. dat 22% millioen stuks gevangen zijn, waardoor, vol gens een matige berekening, het ontstaan van 315 milinen engerlingen moet voorkomen zijn. Te Dockum is dezer dagen in de kerk der lierv..gemeente, van achter een houten beschot, eene oude schilderij te voorschijn gebragt. zijnde eene symbolische voorstelling van geloof, hoop en liefde, gedag!eekend uit het jaar 1779 en afkomstig van Jacob van der Eist. Te 's llertogenboscli is een huzaar, aldaar in garnizoen, in hechtenis gesteld; in eene vechtpartij had hij met zijne sabel twee personen zwaar verwond. Een hunner ontving twee diepe wonden in het hoofd en een steek in hel heenzoodat hij als dood nedervlel. Nabij BoxtcU had Dingsdag 11. een vreeselijk ongeluk plaats. Een ar beider belast was met liet bijdraaijen der schroeven van den spoorweg en die reeds eenige dagen ongesteld was, schijnt door een duizeling te zijn bevangen en op de rails gevallen, met liet ongelukkig gevolg, dat de trein, die ten 11.19 Boxtel verliet, hem het hoofd verpletterde en een heen afreed. Te Zundert is den 24,len dezer de woning van den arbeider G. Marij- nissen in de asch gelegd zijne twee jonge kinderen zijn daarbij in de vlammen omgekomen. De lijkjes der beide kinderen werden later geheel verkoold teruggevonden. Ook zijn nog bij dezen brand omgekomen een koe en een kalf en is de geheele inboedel door de vlammen vernield. Door de arrond.-regtbank te Goes is naar den procureur-generaal bij liet prov. geregtshof in Zeeland verwezen A. Ritmeester, ontslagen brieven gaarder. Hij wordt beschuldigd van twee brieven, die te zijnen kantore Ie Ellewoutsdijk in de brievenbus waren bezorgd, de postzegels van 5 els. Ie hebben afgenomen en vervangen door postzegels die reeds eenmaal hadden gediend. Naar men uit Huist meldt is sedert eenige dagen in den omtrek dier stad, op een paar akkers, aan te veld staande suikerbieten, in ontzettende menigte een vreemd soort van kever waargenomen die in weinig Ijjds al de bladeren afknaagt, cn de plant doet sterven. Dit sehadeljjk diertje is gedekt met een groen gekleurd schild, waaronder hel den kop kan tcrug- trekkin, vermoedelijk om dien te beveiligen als er gevaar is. Het .beeft

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1