Dooi' een Dnitsch veekoopei' werd Vrijdag op de markt te Zwolle van een boer uil Zalk een stier gekocht, die den volgenden dag is losgebroken, door verschillende buitenwijken woedend heeft rondgeloooeneindelijk is gevangen en vervoerd en op last van deskundigen is afgemaakt, omdat het dier dol was. Voor ƒ50 is huid en vel verkocht. Tc Winschoten is cene vergadering gehouden van gevolmagtigden van Nederland en Pruissen, ter zake eeuer internationale waterverbinding lus- schen de genoemde landen, bepaaldelijk de verbinding van een al waterings kanaal van Ruitenbroek of ter Apel, langs Bourtange, met de Eems. Te Bergen op Zoom had dezer dagen hel volgende treurige voorval plaats. De drie gebroeders T.allen gehuwddreven ieder voor zich zeiven handel in aardewerk. Een hunner, meer dan de anderen willende verkno pen, stelde den prijs zijner waar een cent minder, ten gevolge waarvan er oneenighcid tusschen hen ontstond, die zoo hoog liep, dal de twee andere broeders, geholpen door eene der vrouwen, den derde zulk een pak slaag toedienden dat hij weinige dagen daarna overleed. j In den nacht van Dingsdag op Woensdag jl. heeft onder de gemeente St. OdiliënbergLimbnrg, een dubbele inbraak plaats gehad. Vooreerst op liet kasteel Freymersum, waar de dieven met geweld binnendrongen en ver scheiden kasten en kisten openbraken. Daar zij ïehter niets van waarde konden tinden. namen zij een gewoon tafellaken mede; vóór hun vertrek hragtcn zij ook nog een bezoek aan den kelder, dien zij niet verlaten heb ben, zonder eerst eens goed te drinken. Toen begaven zij zich naar het goed Paalder, thans bewoond door Duitsche Carmelitessen. Door den tuin binnengeslopen, hebben zij een ruit met zeep besmeerd en uil het raam ge nomen en vervolgens hel venster open gemaakt. Langs dezen weg kwamen zij in het voorportaal, waar een der kloosterzusters sliep. Daar deze, hevig schrikkende, hulp wilde roepen, legde een der dieven haar het stilzwijgen op, zeggende: Als gij roept, kost het uw levenI De zuster liep toen naar boven, terwijl de dieven de sacristie binnentraden. Daar zij evenwel vrees den reeds verraden te zijn, namen zij den missaal mede, dien zjj later echter wéér in den tuin hebben achtergelat! 11. In tusschen riep een der religiensen door een raam om hulp, waarop de dieven nog een revolver in die rigling afschoten. Ook hebben zij een groot mes en een bijl ter plaatse achtergelaten. 's GUAVENHAfiE 27 Julij. Aan den heer T. Theelen is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Thorn. De luit. ter zee le kl. F. K Engelbrecht, behoorende tot de rol van hel wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van de sloom- kannouneerboot Ever, wordt, ten gevolge der buitendienststelling van dien bodem, op non-activiteit gesteld. Door den minister van koloniën is P. Brandenburg gesteld ter beschik- kieg van den gouverneur-generaal van Nederl. Iudië, om le worden benoemd lot derden stuurman bij de gouvernemcnls-marine daar te lande. Z. E. de minister van justitie is gisteren avond van zijn buitenlandsche reis alhier teruggekeerd. De minister van binnenlandsche zaken zal Zalurdag aansl. geen gehoor vcrleenen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENdELA A II. LONDEN 2(5 Julij. Nu en dan worden er regterlijke uitspraken gedaandie hel bewijs leveren dat de bemoeijingen van den heer Plimsoll, ten gunste der koop- vaardij-malrozen, volkomen gegrond zijn. Te Waterford is thans weder de heer Longhlon Freeman veroordeeld lot een boete van 300 en twee maan den gevangenisstraf, om (at hij een brik. genaamd deAlado, in onzeewaar- digen toestand naar Cardiff" gezonden had. liet schip was 26 jaar oud, en het hout was zoozeer vergaandal men de vermolmde gedeelten met een handvol er uit kon nemen. Bij de behandeling der zaak werd eene corres pondentie tusschen den reedcr en een assuradeur voorgelezendie voor eerst- genoemden niet zeer vleijend was en tevens duidelijk loonde, dat men in sommige. kringen voor Plimsoll doodsbang is. Te Birmingham is een volksmeeting belegdonder voorzitterschap van den burgemeester, om de handelingen der regering af te keuren en hel lid voor de stad Derby, den heer Plimsoll. te ondersteunen. Aan de Times zijn door twee Australische correspondenten bijzonder heden medegedeeld omtrent een Europeaan, die 17 jaren achtereen ouder een wilden volksstam op een der eilanden van den Auslralischen archipel heeft doorgebragt. Den 1 ldrD April van dit jaar ankerde het schoonerschip John Dell te Night-eiland, een klein eiland ten noordoosten van Queensland, waarheen booten van het schip worden afgezonden om water te halen. De matrozen vonden er een troep zwarte inlanders, waaronder zich een blanke bevond, die even als de zwarten volkomen naakt was en zich geheel als deze gedroeg. De matrozen wisten hem tegen zijnen wil in de boot le lok ken en mede te voeren. De John Dell bragt hare vondst naar Somerset, de nederzetting op kaap Yorkc, alwaar hij .gekleed en verzorgd werd. Het bleek spoedig, dat hij een Franschuian was en zijnen naam, Narcisse Pierre Pelletier, vrij goed schrijven kon. Met verbazenden spoed leerde hij het Fransch. dat hij geheel vergelen was, weder aan, maar even snel vergat hij ook de taal der wilden. Op zijn twaalfde jaar was Narcisse Pelletier, zoon van een schoenmaker uil de Vendee, als kajuitsjongen met de St. Paul van Bordeaux uitgezeild. Hel schip was in 1858 uit China naar Australië gezeild, maar had schipbreuk geleden. Narcisse bad met een deel der be- I manning ecnigen tijd rondgezworvenmen had water gevonden, dat echter door zijne makkers was opgedronken, die daarna Narcisse uitgeput hadden f achtergelaten. Hij was door wilden gevonden en liefderijk verpleegden hij j! bad deze sedert niet verlaten. FRAVKRUK Door de nationale vergadering zijn in hare zitting van Zalurdag art. 3 lot en met art. 13 van het ontwerp op den senaat aangenomen. Bij art. 14 stelde Buffet voor, dat niet, overeenkomstig de lezing der commissie.de kiesvergaderingen vrij zouden wezenmaar aan de bepalingen der wet van 6 Junij 1868 moesten onderworpen worden. Als te overdreven werd dit door de commissie bestredenomdat de kiezers der senatoren genoegzame waarborgen van ordelievendheid en kalmte aanboden, zoodat op hen ge- noemde strenge wet niet behoefde te worden toegepast. Buffet zeide, dat de regering zelfs geen voorwendsel tot agitatie wenschte te geven en daarom deze strenge maatregelen eischte. Die vrees voor agitatie achtte Picard overdreven. De regering behoefde gecnc nieuwe voorschriften, zij was genoeg gewapend. De wet van 18C8 had ontzettend veel misbruiken ten gevolge. Buflet kwam nogmaals hierop terug en op zijn verzoek werd art. 14 nog eens naar de commissie teruggezonden. Art. 15. handelende over de schadeloosstellingen, werd mede naar de commissie seruggezonden. De minister van openbare werken heeft aan de commissie voor de begrooting nadere bijzonderheden medegedeeld omtrent de schade, door de overslrooming teweeg gebragt. In het geheel bedraagt die 75 milliocn, waarvan 50 milliocn aan verlies van den oogst. 20 miltioen aan roerendei vast goed van particulieren. 3 milliocn aan schade van openbare gcbouwei en wegen, en 2 millioen aan schade van spoorwegen. liet linker centrum heelt eene bijeenkomst gehouden ten einde van gedachten te wisselen over het aangekondigde voorstel van de bh. Brissoi en Fourcandom de partiële verkiezingen weder te doen plaats hebben Men besloot tegen het voorstel te stemmenomdat het leiden zqu tot eei onbepaald uitstel der algemeene verkiezingen. De Sultan van Zanzibar heeft vóór zijn vertrek aan Mac Mahon eei prachtig gedamasceerde sabel ten geschenke gegeven. Het gevest en dt schede zijn in goud geciseleerd. De XIXdt Siècle meldt dat te Bayonne en in den omtrek eene gereglt. lijke huiszoeking is gedaan bij verscheidene personen, die verdacht weidra van te behooren tol een Carlislisch comité. Eenige papieren moeten ii beslag genomen zijn. Naar men uit Melbourne meldt zijn vier gedeporteerden er weder ii geslaagd uit Nicuw-Caledonie te ontvlugtcn. Er zal weder een gezelschap jonge meisjes naar Nieuw-Caledonië ondrt zeil gaan. De meisjes, die in 1873 naar de kolonie vertrokken en tol dit tijdstip ten laste waren van de armbesturen of een straftijd doorbragten ii gevangenissen, zijn met behulp van de piaatselijke administratie te Noumn zeer goed geplaatst en de meesten zijn reeds in het huwelijk gelreden. De Univers maakt eene breve van den Paus bekend, als antwoord <4 een adres van de leden der congregatie van de H. Maagd van het Jezuitett- "college te Vaugirard. Deze breve, zegt de Univers. is vooral op dit oog» blik. 1111 er vrijheid van hooger onderwijs zal zijn, van groote beteekenis. .Terwijl de Paus aan de jongelieden van het collegie lof toebrengt wegens hunnen goeden geest, beveelt bij een onderwijs aan, welks beginselen »t leiddraad moeten strekken voor de toekomstige katholieke hoogescholei Evenals op het collegie der paters Jezuiten te Vaugirard alle valsche th» riën van het liberalisme en naturalisme verbannen zijnmoeten zij ook weerd worden bij het hooger onderw ijs en de leer van gehoorzaamheid a onderwerping aan den H. Stoel tot regel worden gesteld. Naar men verneemt zullen Henri Rochefort en Paul de Cassagnac eerst daags duelleren. Toen Rochefort ongeveer twee jaar geleden zich nog in li strafkolonie bevond, schrecl de Cassagnac heftige artikelen tegen hem,en toen antwoordde een blad, dat, indien Rochefort le Parijs ware, hij (Cas sagnac) bet niet wagen zou zulk een taal le voeren, liet wederantwoorl van den redacteur van den Pays luidde: dat niets hem zou weêrhouden dn /.auterne-man op alle mogelijke wijze le beschimpen. Eenige van Rocbefortt vrienden, die de artikelen van den Pays bewaard hadden, lieten ze dw dagen Rochefort lezen, en onmiddellijk verzocht hij de hh. Ordinairefl Perrier. leden van de uiterste linkerzijde van de nationale vergaderig, namens hem Paul de Cassagnac uil te dagen tot een tweegeveeht met pist» len op vijf passen afstand en op kommando te schieten. Paul de Cassagn* weigert zulk een duelonder voorwendsel dat de duellant die er bet leut albrengt als moordenaar zou kunnen worden aangeklaagd, en aangezien ik zaak zelfs aan de secondanten der twee partijen wat al te buitengewoon voorkomtonderhandelen zij om andere voorwaarden te bedingen. SPANJE. Omtrent den staal van zaken in Catalonië meldt de correspondent tu de Ind. Delge: Dorregaray is deze provincie binnengerukt met II baiail' lons van de 15, waarmede hij over den Ebro trok. Hij had eenige boni» den ruiters bij zich en een talrijk état-major. Zijn inval in Aragon bed hem hel noodige geld verschaftmaar zijne troepen zijn gedesorganiseerd. In Seo de Urgel zal Dorregaray evenwel wapens en klecding vinden w* zijne soldaten, llij is naar die stad geleid door het Catalonische hoofd if opstandelingen Castells, die hem te Trcmp ontmoette. Waarschijnlijk acbltt men het, dal Dorregaray en Saballs gezamenlijk zouden ageren legen® geïsoleerde garnizoenen in de grensplaatsen. Op het berigl dat Dorregaray in Catalonië was gerukt, was men te Barcelona vreeselijk ontsteld;®" wapende de oud-gediendende stedelijke policie en het garnizoen pair*1' leerden in de omliggende dorpen. Na langdurige beraadslaging heeft de commissie, welke zich bezig hou met het ontwerpen eener nieuwe grondwet, hel artikel goedgekeurdwaan' hel beginsel van godsdienstige verdraagzaamheid en betrekkelijke godsdienst vrijheid wordt uitgesproken. Hel besluit werd genomen met 22 legen 8 stem®1 OVITICHLANII. I11 de laatste zitting, door de commissie van notabelen voor EW Lotharingen gehouden, is met algemeene stemmen een voorstel in bebaii

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2