BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 26 Julij d87S, A°. ö7ó. BUITENLANDSCHE BERIGTEINL geweest waren. Zij ging daarheen, vond de kleeren en in een der zakken een quitantie betreffende een verkochten ketting. Nu werden meer dans huizen bezocht, en werkelijk kwam de politie in een, waar twee jongelui vertoefden. Onmiddellijk werden zij opgezocht; de naam, op de quitantie vermeld, was die van een hunner, bij wien ook veel geld werd gevonden, en de inhechtenisneming van beiden had terstond plaats. De derde persoon, gje op wacht had gestaan, werd een paar dagen later aangehouden. De twee eerste besch. bekenden het hun ten laste gelegde; de derde beweerde echter niet geweten te hebben dat het geld gestolen was; zijn makker had hem van vinden gesproken. Van de/1230 werden bij den eersten en der den besch. te zamen nog gevonden 543.75de tweede had niets meer ƒ100 had hij aan een persoon, die dit echter ontkende, in bewaring gege ven, en het overige te Leiden verteerd. Het 0. M. achtte de schuld der bekl. wettig en overtuigend bewezenen eischte een cellulaire gevangenis straf gedurende 18 maanden. De regtbank verminderde dien eisch tot 15 Baanden celstraf. Te Tiel kwam men Woensdag 11. tot de ontdekking, dat in het huis van den heer Hulshof!' (die met zijne echtgenoote tijdelijk afwezig is en zijne woning onbeheerd had achtergelaten) was ingebroken. De policie, daarvan onderrigt, vond het geheele huis letterlijk ten onderste boven ge haald, alle kasten en kisten doorsnuffeld en zelfs verschillende zaken met moedwil vernield en over den grond verspreid. Benige flesschen wijn, welke men uit den kelder had gehaaldvond men hier en daar ledig terug doch schijnen den gebruikers slecht bekomen te zijn, daar men op verschil lende plaatsen sporen van dronkenschap kon ontdekken. Verder bleek het zeer spoedig, dat de bedrijvers van dit schandaal, over het hek in den tnin gekomen, door het raampje van het privaat in de woning waren ge klommen. Het is de policie mogen gelukken, de daders op te sporen en in handen te krijgen. Het zijn knapen van 10—14 jaren, die bij de policie zeer slecht staan aangeschreven. Dingsdagmorgen woedde ook boven Lienden en omstreken een buiten gewoon hevig onweder. Door den bliksem geraakte eene tabakschuur met annexe woning in den brand; de inboedel werd geheel behouden en het gebouw gedeeltelijk. Een paard en een koe werden in het veld gedood en tal van boomen getroffen. In den toren sloeg de bliksem zonder echter brand of schade van cenig belang te veroorzaken; alleen het kerkorgel schijnt nog al geleden te hebben. Bij vonnis der arrondissementsregtbanlc te Zwolle zijn de tooneeldirec- teuren W. J. van Zuylen en J. van Zuylen schuldig verklaard aan moed willige mishandeling, den 12deD Mei jl. gepleegd op den spoorwegbeambte A. Hardink, en is eerstgenoemde veroordeeld tot 14 dagen celstraf benevens acht en de tweede tot veertig gulden boete. Eergisteren avond is de trein van Harlingen naar Nieuwerschans uit het spoor geloopen, ten gevolge van het iiiel sluiten van de spoorbrug te Sappemeer. Twee waggons zijn ingedrukt en een omgeslagen. Niemand heeft letsel gekrègen. In het begin dezer week is te Nistelrode nabij Veghel de bliksem ge slagen in de woning van den landbouwer J. van der Heiden, terwijl deze bezig was vuur aan te leggen. Van der Heiden werd bewusteloos neerge worpen, en toen hij weer tot zich zeiven kwam stond zijn huis reeds in volle vlam. Het huis is afgebrand, doch het vee werd gered. De schade bedraagt p. m. 3000. Thans is het ontwerp van wet met memorie van toelichting, betref fende den aanleg van staatsspoorwegen, door de regering aan de tweede kamer der staten-generaal ingediend. Art. 1 van dit ontwerp luidt aldus: Voor rekening van den staat worden aangelegd spoorwegen van: 1°. Zwolle, naar Almelo; 2°. Dordreeht langs Gorinchcm en Tiel naar Eist; 3°. Amersfoort langs Veenendaal en Wageningen naar Nijmegen; 4°. Zaan dam langs Purmerend en Hoorn naar Enkhuizen en de Ven; 5. Stavoren langs Hindeloopen en Sneek naar Leeuwarden; 6°. Nijmegen naar Venlo langs den linker Maasoever. Het vraagstuk van de exploitatie is, blijkens de memorie van toeliehting, genoegzaam voorbereid en kan worden overwogen in welke volgorde met die taak zal kunnen worden voortgegaan. Niet alles kan op eenmaal; de wetgever moet zich eenige zelfbeperking opleggen. De kosten van de nieuw voorgestelde lijnen beloopen globaal 36 milliocn gulden. 's GRAVENHAGE24 Julij. Door Z. M. zijn benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de panembalian Tjokro Adi Ningrat van Bankallan en de panembahan Noto Koesoemo van Sumanap. Door Z. M. is aan L. Hoofjes, huisvrouw van C. van Rijn, te Breu- kelen Nijenrode, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de red ding van een drenkeling aldaar, toegekend de bronzen medaille, ingesteld hij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. De hh. G. Dirkzwager en H. C. E. van IJsselstein zijn erkend en toe gelaten als Britsche consulaire agenten, respectivelijk te Maassluis en te Terneuzen, en door den Nederl. consul te Rendsburg is aan den heer A. Zerssen, op verzoek, eervol ontslag verleend als zijnen vice-consul te Tönning, cu als zoodanig in diens plaats aangesteld de heer J. II. Jess, aldaar. De officier van administratie 3e kl. F. D. Clarkson, dienende aan boord van den monitor Tijger, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van administratie 3e kl. J. C. van Reynterwijl de officier van administratie 3e kl. J. C. Vos geplaatst wordt aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis. De commissionnair in effecten te dezer stede, die jl. Woensdag voor het prov. geregtshof in Zuidholland teregt stond, beschuldigd van valschheid in vier onderhandsche geschriften en het des bewust gebruik maken daar van, is bij arrest van heden schuldig verklaard aan valschheid van een de zer geschriften, zijnde eene schuldbekentenis welke hij had op zegel geschre ven en met den naam van jhr. S. onderteekend, doch die hij later had ver nietigd. Te dier zake is bij lot 5 jaren tuchthuisstraf en twee geldboeten van f 50 veroordeeld. Omtrent de valschheid van de drie andere geschrif ten twee telegrammen en een brief, die hij in verschillende plaatsen ge schreven, met andere dan zijn naam onderleekend en aan zich zelf verzon den had, was naar 'shofs oordeel het wettig en overtuigend bewijs niet voldoende gebleken, zoodat hij hiervan werd vrijgesproken. Het hof heeft vervolgens regt gedaan in de zaken van: 1°. zekere P. P., sjouwerman te Rotterdam, beschuldigd van verschillende feitelijkheden tegen de openbare zedenten aanzien van jongelieden beneden den ouderdom van 15 jaren. Hij werd deswege tot confinement in een tuchthuis gedurende 5 jaren en 25 boete veroordeeld. En 2°. A. J. J. S. zonder beroep, mede te Rotterdam woonachtig, beschuldigd van feitelijkheid tegen de eerbaarheid jegens een meisje van zes jaren. Het hof heeft aan dezen onmensch een confinement in een tuchthuis voor den tijd van 7 jaren opgelegd. Het zeer talrijke publiek, dat deze teregtzitting bijwoonde, gal luide zijne verontwaardiging te kennen over de afschuwelijke feiten, waaraan laatstbe doelde individus werden schuldig verklaard. Naar men verneemt heeft de heer mr. J. C. van de Kasteele, regter in de arrond.-regtbank alhier, wegens redenen van gezondheid tegen 1". Oc tober zijn eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. Op het Zieken had gisteren middag een droevig ongeval plaats. Een kindje van 3 jaren is op de bovenste verdieping aan de straatzijde uit het raam gevallen en op een hek teregt gekomen met het treurige gevolg dat het onmiddellijk dood was. EN6ELAND. LONDEN23 Julij. Het verblijf van den Sultan van Zanzibar hier te lande heeft aan de schatkist 7500 gekost; voor reiskosten zijn besteed 3250, voor verblijfkosten 3300 en voor fooijen enz. 860 Woensdag morgen zijn de hh. Collie, wier failliet het sein gaf tot zoo vele onheilen in de handelswereld, voor den magistraat op Guildhall ge- bragt, op de beschuldiging van de London and Westminster bank, dat zij haar voor zes millioen gulden hebben opgeligt, door frauduleuse wissels. Toen een Junij de firma failleerde waren er voor 21 millioen gulden van deze soort wissels in omloop, gedekt door slechts voor een zevenhonderd duizend gulden aan goederen. Van deze wissels had de London Westmin ster bank voor 6 millioen gedisconteerd, gelovende dat het goed handels papier wasdoch zelfs niet do helft dier som zou de bank terug ontvangen. Volgens de Liverpool Evening Albion wordt de snelle daling der katoenprijzen thans door velen gevoeld. Zwakke houders zijn reeds genood zaakt hun voorraad te verkoopen, en men maakt gewag van het failliet van een groole firma van katoen-makelaars, welke tot nu toe zeer gunstig bekend was. FRANKRIJK. Van wege het depart, van finantiën is de opbrengst der middelen en inkomsten van de schatkist over de eerste zes maanden van het loopende jaar bekend gemaakt. Vooral ten aanzien der indirecte belastingen was die opbrengst zeer bevredigend. De oude en nieuwe belastingen waren voor het geheele jaar gezamenlijk geraamd op eene opbrengst van ruim 1,922,G00,000 francs; daarvan zou, naar den gewonen gang der ontvangsten berekend, in de zes eerste maanden ontvangen moeten zijn ongeveer 47.5 pCt.of 913,140,000 fr. De werkelijke ontvangsten nu beliepen 958,175,000 fr.of ruim 45 millioen meer dan het te ontvangen gedeelte der raming. Boven de geraamde sommen steeg vooral de opbrengst der belasting op het gedis tilleerd (met 20% millioen), die van het tabaksmonopolie (met 13% millioen), die van de invoerregten (met 11 millioen); die der belasting op de binnen- landsche suiker (met 4 millioen) enz. Daarentegen bleef de opbrengst van het invoerregt op de vreemde en koloniale suiker ruim 6%, die van het regt op het goederenvervoer met de spoorwegen bijna 4% millioen onder het evenredige deel der geraamde som. Volgen» berigten uit de departementen exploiteren de Bonapartisten hunne overwinning van 15 Julij zoo onbeschaamd mogelijk; openlijk ver kondigen zijdat de heer Buffet het met hen eens is en geen andere redding der maatschappij dan door het herstel van het keizerrijk mogelijk acht. Ver scheidene prefecten hebben zich reeds bij Buffet beklaagd, dat hunne positie onhoudbaar wordt. Een vroeg reeds zijn ontslag, dat echter niet aangeno men is. De Orleanisten der fractie Bocher zijn ongerust geworden en het is nagenoeg zeker, dat zij zich van het regtercentrum zullen afscheiden, om zich met de Wallonisten te verecnigen en met hen zich bij de drie groepen der linkerzijde aan te sluiten. De regering heeft troepen gezonden naar de Spaansche grenzen, om de Carlisten, die aanhoudend op Fransch grondgebied vlugten, te ontwape nen en te interneren. Generaal Poucet heeft overal in het gebergte voorposten geplaatst, om de vlugtende volgelingen van don Carlos onmiddellijk in hechtenis te nemen. Volgens het Bien public heeft de gouverneur-generaal van Algerie aan mevr. Mac Mahon, presidente van hel comité van bijstand voor de over stroomden, het plan onderworpen, om in Algerie grond ter beschikking tc

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5