LEIDSCHE 0 U R AM T. 1875. 170. ZATURDAG 24 JULIJ. ST A D8- BERICHT E N. F A T EHTBLA9E N. J)c Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50; met het f'erslag der Handelingen van den Gemeenteraad T 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrlentiën is van 1—4 regels f 1.—iedere renel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden (IV0. 26 blad 23) der Handelingen tan den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden, dat krachtens art. 14 en 15 der wet van den '29,t<,n Juni 1851 Staatsblad n°. 85), de verkiezing van een lid van den Gemeenteraadten gevolge van het niet aannemen der op hem uitgebrachte benoeming, door den heer Mr. 11. P. J. Tollens, zal plaats hebben op Dins dag den 3(ltn Augustus aanstaande. En geschiedt biervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 23 Juli 1875. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1875/6, voor Koffie luis houdersSlijters en Tappers, alsmede voor de icijken I, If en lil, bij liet College van Zetters, in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn. dagelijks, met uitzondering vin den Zondag, van des middags twaalf tot twee uren; wordende oe belanghebbenden uitgenoodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. l)e Burgemeester van Leiden, Leiden, 20 Juli 1875. v. d. BRANDELER. GJNN EN LA N i KSCHE 13 ER SGTEN LEIDEN, 23 Julij. De gunstig bekende rederijkerskamer //Borger" hield gisteren avond op Zomerzorg ecne buitengewone zeer bezochte vergadering, bij welke gelegen heid ook een ige dilettanten deze heeren waren trouwens de beste en meest bekende- solisten van «Caecilia" verschillende quarletten en zangstukken uitvoerden. Het programma was volgenderwijs zamengcsteld: //De Stalboef', van W. J. Hofdijk; zangstuk «Das ist der Tag des Herrn", Creulzcr; «De Nieuwe Heer", van W. J. van Zeggelen; zangstuk «Das Kirchlein", Becker; «Ca- moëus", dramatische schets in 1 bedrijf, vrij bewerkt naar het lloogduilsch van Priedrich Halm (vrijheer von Miinch-Bellinghansen), door D. F. van lleystde zangstukken «Jagers Lust", Astholz; «Gebet", Olto, en «Abend- lied", Abt; «Reinier Claassen's dood", van llelmers, declamaloriuin, muziek van M. Edzard Grefe, met accompagnement van het cerelid C. B. Duysler Jr. de zangstukken «Fliege SchifMein", Ciieken; «Slaudchen", soloquarlet, Abt; »N'. 33, bet derde huis links", blijspel in 1 bedrijf; zangstuk «Jager Ab- schied", Mendelssohn. Zeker mogt de afwisseling van deze uitnemend gezongen quarletten een gelukkig denkbeeld worden genoemdmaar ook de opvoering van 'Camoens", het door van Heyst in prachtige verzen overgezette Duitsche drama, was hoogst verdienstelijk, terwijl in hel algemeen de werkzaam heden bewezen, dat de leden van «Borger" hun naam als rederijkers verdienen. De vergadering werd opgeluisterd door eene eigenaardige plegtigheid. Eenige dames boden der kamer een prachtig vaandel aan van purper flu weel met goud geborduurd en de bevallige wijze, waarop een harer daarbij liet woord voerde, was het daverend applaus waardig, dat daarop volgde. Een schoon lied van den heer Dercksentoepasselijk op deze gelegenheid werd toen gezongen door bovengenoemd quartet, waarna de goedgunstige geefsters en spreekster werden beantwoord met een woord van hulde en Jank door den president der kamer. Naar uien verneemt is door het departement van koloniën aan een gedeelte der candidaten van het zoogenaamd 0. 1. ambtenaars-examen, die Jat met goed gevolg hebben afgelegd, doch nog niet ter beschikking van het Indisch besluur kunnen worden gesteld, het aanbod gedaan om als offi cier van militaire administratie (luitenant-kwartiermeester) bij bel leger in Ned.-lndië in dienst te treden. De minister van binfnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt dat in de tweede helft van de maand September e. k. ter benoeming van e'én of meer adspirant-ingenicurs bij den waterstaat een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben. Tol dit onderzoek worden toege laten Nederlanders, die een voldoend examen als civiel ingenieur hebben afgelegd aan de Polytechnische school te Delft, mits zij op 1 November 1875 den ouderdom van 27 jaren niet hebben bereikt. Zij die zich aan het vergelijkend onderzoek wenschen te onderwerpen, moeten vóór 1 September e. k. daarvan aan het dep. van binnen), zaken doen blijken bij op zegel geschreven adres, bevattende; naauwkeurige opgave van naam, voornaam en woonplaats, enz. Verdere bijzonderheden worden door de Staatscourant medegedeeld. De Staatscourant bevat het verslag aan den raad van beheer der Ne- derl. Indische spoorwegmaatschappij, over 1874, het twaalfde boekjaar, het tweede der concessie, aan de algemeene vergadering van aandeelhouders. De geneeskundige staats-commissie, zitting houdende te Utrecht, heeft het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den heer M. K. Enlhoven, militair student, cand.-arts. Voor het eerste natuurkundig staats-examen hebben zich 80 candidaten aangegeven, waarvan zich 21 vóór of gedurende het examen terugtrokken, 35 werden afgewezen en 24 toegelaten, t. w. de hli.: J. Keyzer, P. A. Faassen, K. van Giffen, L. Steinmeier, J. H. Lindman, P. Stolje Jr., J. de Groot Kz., 11. E. Bimmerman, A. F. Verschuur, H. C. J. Rahder, L. J. de Rocheniont, W. Blaakhert, F. van Valkenburg, L. Marcus, G. C. Eykman, D. G. Boerma, J. C. Mohr, J. J. Quadekker, M. Ph. Rieselade, A. Ekerman, A. Kuipers, II. Drijfhout. G. C. van Balen Blanken, M. C. Giltjes. Bij de tweede zitting 1874/75 der commissie voor hel natuurkundig staats examen, te Amsterdam gehouden, zijn: 1". zes militaire studenten van de geneeskundige dienst tot candidaat-arts bevorderd, namelijk: A. Faassen, P. J. Kintz, A. P. Langeveld, J. A. Wjjnhofï, A. D. van Steenbergen en J. C. F. Schefler. Bij het examen van apothekers-leerlingen te Meppel zjjn toegelaten de bh. Smeets uit Gulpen, de Longte uit Zutphen, van Dierman en Oldeman uit Wormervecr, van Guiikel uit Amsterdam en Ophorst uit Gorinchem. Door de commissie te Middelburg zijn toegelaten de hh. J. C. Hertslein, gcb. te Zierikzee; J. Broodman, geb. te Zierikzee, en A. P. Guldenberg, geb. te Middelburg. Blijkens het programma voor de 23e algemeene tentoonstelling van vee, voortbrengselen van en werktuigen voor den landbouw, welke van wege de Ilollandsche maatschappij van landbouw zal gehouden worden te Zaandam, van Woensdag 15 tot Zondag 19 September e. k., heeft die tentoonstelling volgenderwijze plaats: die van voortbrengselen en werktuigen van Woensdag 15 Sept. tot en met Zondag 19 Sept., in de tenten der maatschappij op de Gedempte Gracht, en die van paarden, rundvee, schapen, varkens en pluim gedierte op Donderdag 16 Sept. e. k. De leden der Iloll. maatschappij van landbouw hebben, op vertoon van hun persoonlijk bewijs, voor zich en eene vrouw den vrijen toegang. De algemeene vergadering wordt gehouden op Zalurdag 18 September, ten 11 uur. Na de vergadering is er voor de leden gelegenheid, zich te vereeni gen tot een gemcenschappelijken maaltijd. De trekking der loterjj heeft plaats op Dingsdag 21 September a s. De heer A. F. de Bruge, ontvanger van liet loodswezen te Vlissingen, heeft, bij gelegenheid van hel leest aldaar, aan Z. K. H. prins Hendrik, uit dankbaarheid voor hetgeen deze heeft gedaan ter bevordering van de oprigling der stoomvaart-maatschappij Zeeland, ten geschenke aangeboden een brieventasch, afkomstig van en gebruikt door de Ruylcr. De brieven- tasch was in een fraai bewerkt doosje vervat. Men is, meldt het Bbl., druk bezig met het slaan onzer nieuwe gou den munt. Het berigt, omtrent de afkeuring van den stempel, door som mige bladen gegeven, was dus onjuist. De vergadering van de algemeene synode der Ned. lierv. kerk is te 'sllage geopend door dr. Reitsma van Groningen, als oudste in dienst tijd der aanwezige predikanten. Tot president der synode is benoemd ds. Molen kamp. te Delfitot vice-president dr. Reilsma, te Groningen; tot secundus van den vice-president dr. Koch, pred. te 's llertogenbosch. in de tweede zitting der jaarvergadering van het Nederl. zendelingge nootschap. op gisteren, zijn de werkzaamheden voortgezet. Op de voor dragten der afdeelingcn en die van het hoofdbestuur hadden de gewone be noemingen en herbenoemingen van directeuren plaats. Voorts werden

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1