Men deelt ons mede dat men op de hoogt* van Veenenburg Dingsdag- avond omstreeks half tien ure in oostelijke rigliug aan het uitspansel een luchtverschijnsel heeft waargenomen, liet verschijnsel deed zich voor als een grooten vuurbol, op het oog tweemaal grooter dan de maan, die zich voortbewoog in de rigling van het zenithnu en dan achter wolkenlagen heentrekkende, welke daardoor in een krachtig en schoon rood licht ver schenen. Nadat de bol zich alzoo een kwarticruurs had vertoond, spatte hij uiteen, zonder een spoor achter te laten. Onze berigtgcver voegt er bijdat een oud landbouwer hem vertelde zulk een verschijnsel nog eens in zijn leven te hebben waargenomen; dat was. zei de grijsaardkort voor den Belgischen opstand en daarom verklaarde de man hoofdschuddend, dal hij 't niet op zulke leekencn voorzien had! Volgens bij het ministerie van binnenlandsche zaken ingekomen ambts- berigten zijn in het tijdperk van vier weken, 13 Junij tot 10 Julij 1875, door longziekte aangetast: in Zuidholland 60 runderen, in Noordbrab3nt 6, in Utrecht 3; in Friesland 83; totaal in het rijk 158 runderen. Betreffende het uitbreken der cholera in de kustplaatsen van Syric wqrd door den Nedcrl. gedelegeerde bij den gezondsraad te Konstantinopel aan Z. M. minister-resident aldaar, onder dagteekening van 7 dezer, mede gedeeld dat, vermits eenigc choleragevallen aangegeven waren te Souaïdiyeh en de ziekte zich meer en meer uilbreidde, de gezondheidsraad de quaran taine voor alle lusschen die plaats en St. Jean d'Acre gelegen kustplaatsen van Syrië had afgekondigd, üc havens van Palestina bleven mitsdien nog vrij. Tc llama was de cholera, volgens het bcrigt van den gedelegeerde, afnemende; te Antiochië waren in 10 dagen 42 nieuwe ziektegevallen en 22 sterfgevallen aangegeven; te Damascus, waar de ziekte volgens gerucht door een uit llama afkomstig detachement troepen was overgebragl, werden van 27 Junij tot 4 Julij 546 personen door de cholera aangetast, waarvan er 204 overleden. Te Odessa deden zichwaarschijnlijk ten gevolge der groolc hitte en het gebruik van onrijpe vruchten, lusschen 24 Junij en 3 Julij cenige sporadische choleragevallen voor. Op het rapport van den Turkschcu consul te Baykoulah, dat te Bombay, alwaar steeds schoone ge zondheidspassen worden algegeven, het getal slerlgcvallen aan cholera lus schen 20 en 30 per dag bedraagt, was cene quarantaine afgekondigd voor alle uil Bombay in eene Turksche haven binnenkomende schepen. liet yad. verneemt dat de stempel voor de "gouden tientjes" niet door Z. M. den koning is goedgekeurd. Dit zou de reden zijn van de ver traging, die het slaan der nieuwe muntstukken ondervindt. Het stoomschip Groningen, komende van Batavia, is te Rotterdam aangekomen. De Koning der Nederlanden is op 18 July te Padang aan gekomen. De commissie voor het geneeskundig staatsexamen, zitting houdende te Utrecht, heeft lot arts bevorderd de hh. VV. A. van der Star, med. doc tor, en II. de Waard. med. doctorandus; voor het le gedeelte het getuig schrift uitgereikt aan den heer G. 11. van der Mcy. Bij hel voortgezet examen te Mcppcl voor apothekcrsleerling zijn toe gelaten 5 adspiranlcn van de 6; namelijk: de hh. Kamstra en Iloelofs, van Amsterdam; Sassen, van de Rijp; Denys, van Alkmaar, en Allart, van Aarlandcrveen. Volgens de Amst. C. zou de even rijke als keurige boekverzameling van wijlen den hoer E. J. Potgieter aan de stad Amsterdam ten geschenke zijn aangeboden. Door mej. L. C. de Jongh, onlangs le Ameide overleden, zjjn onder andere mondelinge beschikkingen uit hare nalatenschap i000 vermaakt aan de diaconie-armen van Ameide en Tienhoven. Te Groesbeek is Zaturdag 11. een boerenhofstede door den bliksem in brand gesloken, en Zondag zijn aldaar twee personen door deo bliksem gedood. Te Zuilichem is Maandag mede een persoon door den bliksem ge troffen. maar niet doodelijk. Te Emmikhoven nabij Coevorden is een man op het veld door den bliksem gedood. In den nek z-.g men de sporen van den slag en zijn boe zeroen was van voren gescheurd. Te Steen en omstreken en in de kolonie Frederiksoord ontlastte zich Maandag middag ook een hevig onweder vergezeld van geweldige regen en hagelslag. Het werd voorafgegaan door een orkaan met windhoos, die een 20-tal boomen op de buitenplaats »de Bult" ontwortelde of ter neer sloeg. De storm was zóó hevig, dat o. a. een zwaar beladen wagen met hooi, aan den Eesveenschen-dijk op het land staande, wel uur ver werd voortgedreven. Te Ilcerenveen is den toestel op het telegraafkantoor door den bliksem verbrijzeld. Onder Jutphaas is de bliksem ingeslagen in de boerderij van de hh. Schaly. Beginnende in den nok van het dak, nam de bliksem verder zijn weg langs een breede zinken goot, waarna hij door een kleine onzigtbare, opene voeg van den muur, linksaf in de kaaskamer doordrong, hel huis doorliep, de meid die aan de tafel in de keuken stondaan den regtcr arm raakte en eindelijk zich een uitweg baande door het vensterraampje van de besteka mer, dat hij gedeeltelijk in splinters sloeg. Van den eersten schrik beko men, bemerkte men al spoedig, dat de nok van het dak brandde, en een der knechts vloog de boerderij af, om hulp te halen. Van alle kanten kwa men spoedig de buren aansnellen en het gelukte den brand te sluiten. De meid is er iqet den schrik afgekomen. De N. Arnh. C. meldt, dat Woensdag middag te Arnhem een soldaat der infanterie, op wacht staande bij het artilleriepark, een daar voorbij- gaanden artillerist heeft doodgeschoten; de getroffene is naar de garnizoens- infirmerie gebragt, terwijl de dader is in arrest genomen. Men schrijft dit ongeluk toe aan het verkeerd opvatten of streng handhaven van het consigne. Naar men uit Assen meldt heeft de justitie aldaar zich naar Emmen begeven, ten einde een onderzoek in te stellen omlrent eenen moord, die al daar zou zijn gepleegd. Blijkens het door burg. en vvcth. van Leeuwarden uitgebragt verslag van den toestand der gemeente over 1874, heeft du exploitatie der stadsrei niging op nieuw zeer voldoende uilkomsten geleverd. Inzonderheid was dit hel geval met de maatregelen tol opruiming van faecale stoffen door het plaatsen van verbeterde privaaltonnen. Op 1 Januarij 1874 bedroeg het aan tal dier van gemeentewege geplaatste tonnen 224in den loop van het jaar steeg dit getal tot 688, waaronder niet minder dan 300 ter vervanging van privaten, die vroeger op beerputten, riolen of slooten uilloosden. Niettegen staande de belangrijke uitgaven, door de uitbreiding van het tonnenstelsel veroorzaakt, en de lage prijzen der mestspecie, leverde de exploitatie voor de gemeente een voordcelig saldo op van ƒ9372.56. Naar men verneemt is in het personeel der provinciale staten van Fries land op nieuw eene vacature ontslaan en wel door het bedanken van den heer mr. J. Zijlstra, thans te Langweer, vroeger te Harlingen woonachtig, zitting hebbende voor het kiesdistrict Franeker. De longziekte onder het rundvee blijft in Friesland nog steeds bij voort during heerschen. In de maand Junij jl. openbaarde die ziekte zich bij 1 veehouders in even zoo vele gemeenten; 3 runderen stierven en 66 werden afgemaakt, waarvan 15 alleen in de gemeente Baarderadcel en 25 in Wjjm. brilseradcel. In het eerste halfjaar 1875 is het cijfer der gestorven en afge maakte runderen tot 851 gestegen. In genoemde maand werden II besla gen vee, waaronder de longziekte had geheerscht, gezond verklaard. Betreffende den togt van de stoomboot de Stad Middelburg, van de s'oomvaart-maatschappij "Zeeland", van Vlissingen naar Sheerness, meldt de verslaggever van de iV. R. C. het volgendeDingsdag ochtend ten 8 ure lagen wij aan de ponton te Vlissingen gereed, om weg le stoomen, toen ons cene groote verrassing werd bereid. Z. K. II. prins Hendrik der Neder landen kwam aan boord, vergezeld van den commissaris des konings in Zeelandom van de verschillende genoodigden afscheid te nemen en hm een goede reis toe te wenschcu. Met een "leve prins Hendrik!" stoomden wij ten 8.15 weg, bereikten tegen drie uur de monding van den Teems, ei waren ten 6 uur aan de embarcadère te Sheerness vastgemeerd. Het was prachtig weder, zoodat al de genoodigden den ganschen dag op hel del doorbngten, terwijl de muziek van het 7( reg. infanterie zich van tijd tal lijd deed hooren. Te Sheerness werden wij van het ter reede liggend; admiraalsschip cn van de wallen met vreugdeschoten begroet, waarop onze muziek het Engelsche volkslied aanhief. Wij waren ook nog hel Noord- duitsche oorlogsschip Kaiser Wilhelm gepasseerdterwijl de Great Easim op een korten afstand van ons ter reede lag. Aan wal gestapt, werdti wij door een talrijk publiek ontvangen en begeleid naar het exercitieplein even builen de stadalwaar onsin een groot van vlgggen en zeildoek geïmproviseerd lokaal, een keurig banket wachtte. Ten 9 ure verlieten»! Sheerness, waarvan ieder voorzeker een aangenamen indruk naar het derland zal medenemen. Om tien uur stoomden wjj onder een flinke brie» weg, waarna ieder zich haastte om een goed nachtverblijf te bekomen, waarvoor de directie goede maatregelen had genomen. Onder het spelen der muziek kwamen wij des ochtends ten acht aan de ponton le Vlissin gen; alvorens van boord te gaan w erd der direclien der stoomboot-en spoorwegmaatschappijen benevens de feestcommissie, bij monde van den ge- pens. vice-admiraal Fabius, hartelijk dank gezegd voor de zoo ruimschoot; genoten gastvrijheid. 's GRAVENHAGE 22 Julij. Aan den leeraar in de algemeene geschiedenis en aardrijkskunde, als mede in de Iloogduitsche taal aan het kon. instituut voor de marine li Willemsoord, dr. A. A. Deenik is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit die betrekking verleend, en als zoodanig is benoemd de heer A. Kamp. Aan den luit. ter zee le kl. J. P. J. Lucardic is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de zeedienst verleend, en tot luit. ter zee le kl. is bei# derd de luit. ter zee 2e kl. H. J. de Wal. De luit. ter zee 2e kl. G. J. Tisschler, dienende aan boord van het ram- schip Guinea, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den li ter zee 2e kl. J. H. Greater. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken had heden de aanbeste ding plaats van: het maken en stellen van den bovenbouw der brugge» over de twee doorgangen in het openhavenfront te Amsterdamten beboert van den spoorweg van Nieuwe Diep naar Amsterdam. Hiervoor waren It volgende inschrijvingen ontvangen: 1. J. van der Made, te Amsterdam ƒ512,000; 2. Cail en C°, le Parijs ƒ488,000; 3. E. Roliin en C0., le Braiit le Comte ƒ458,500; 4. De Union Actiën Gesellschaft fiir Eisen und Stabl- Industrie, te Dortmund 449,000; 5. L. J. Enthoven cn Cr, le'sHagt 429,996; 6. Die Actiën Gesellschaft fur Brückeubau und Eisen-Industrie, formalig Harkotten, te Duisburg ƒ418,600; 7. De Gütthe Hoffnung Actiën- Verein, te Sterkenrade ƒ417,165; 8. De Cölnische Machinebau Actiën Gesell- schalt bij Keulen ƒ409,000. Laatstgenoemde maatschappij heeft dus tó minst ingeschreven. Ook werd aanbesteed: het bouwen van een basculerende brug met ze'® vaste vakken, lot toegang van hel Kamperhoofd naar het stationsemplaW' ment te Amsterdam, mede tèn behoeve van den spoorweg van Nieuwe Diep naar Amsterdam. Voor deze besteding waren elf billetlen ingeko men. Minste inschrijver was de heer F. K. Osingale Amsterdam, W ƒ73400, De heer J. Andriessen, lid van het Haagsche schaakgenootschap cendo discimus", die ten vorigen jare Blackburne overwon, heeft Zaturdag1 eene partij met prof. Andersen gespeelddie door den wereldberoemd® schaakspeler werd geabandonneerd. Een geacht ingezetene uit Leidendie zich gisteren le dezer stede bt- vond cn ten 4 ure naar zijne woonplaats wilde vertrekkenheeft aan I"1 llollandsche spoorwegstation bij het instappen van den trein zijn been ge broken. Dr. Rup, die hem heelkundige hulp verleende, heeft bij de poli® een brancard lat en halen, waarmede de lijder in een goederenwagen'00 den spoortrein naar Leiden is vervoerd.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2