LEIDSCHE 0 |;:ï4;ïfe#\ /AlSSt OlÉÉÜI 0IIIIAM f 1875. r. 166. Jt'- -■-- A"'*.-'-aJ DINGSDAG 20 JULIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p.p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2,50 'sjaars, buiten de cxpeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. BINNKNLAMISCHK UKIUGTËN. LEIDEN 19 Julij De minister van binnenlandsche zaken heeftop voordragt van cura toren der hoogeschool alhier, goedgevonden den heer J. J. Railanddoceiit aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs alhier, te verleenen den titel van lector voor de Fransche taal en letterkunde aan de hoogeschool te Leiden. Bjj de heden ter raadhuizc gehouden aanbesteding van ecnige verw- werken zijn daarvan aannemers geworden: lc perceel A. C. Hoppenbrouwer, huisschilder alhier, voor ƒ630; 2e en 3e perceel J. J. van Amerom, huis- en rjjtuigschilder alhier, voor ƒ503 en ƒ214. Van de levering enz. van a 70 kagchels met loebehooren in huur, gedurende zes jaren, is aanne mer geworden Jan Breve'e. smid alhier, voor de som van ƒ8.49 het stuk. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, naren de hoogste prijzen ƒ27.50, 5.40 en ƒ2.70 en de laagste prijzen 26.— ƒ5.20 en ƒ2.65. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Van onze visschersvloot,thans 50 schuiten (geen 46 als den 13J,n dezer werd vermeld), worden 49 schuilen in gereedheid gebragl om op de sleurpekclharing-visscherjj uit te gaan, waar van reeds 26 zijn vertrokken. De versch- of kantvisscherjj wordt nog door 5 schuilen uiigcoefend, welke in de afgeloopen week in drie dagen wegens de hoog bestede vischprijzen bcsomden 80 5 130. Gisteren avond omstreeks 9 ure ontlastte zich boven deze gemeente een zwaar onwederde bliksem rukte een stuk van ongeveer 2 meter lengte uit don opstaanden mast van de bomschuit de F rouw Maria, waardoor deze onbruikbaar werd. D!. A. Vcrhcy, pred. bjj de Christ, geref. gemeente alhier, heeft het beroep naar de gemeente West-Barcndrecht aangenomen. De Staatscourant bevat ecne nominative opgave (26slt vervolg) van de Europcschc officieren, onderofficieren en minderenoverleden na evacuatie uit Atchin. voor zooverre daaromtrent lot op den lstcD Junij 1875 bij het dep. van oorlog in Nederl. Indië berigt was ingekomen. Deze lijst bevat de volgende namen: Schmidt, S. Jost, A. Wannik, B. C. Zweegman, J. A. ZwikerA. van Tiel, J. Fehrenbach, J. C. Klingenbcrg, J. E. F. Wedeke, L. Gallois, W. O. G. jhr. Bloys van Treslong, K. L. Haakman, J. Fisch, J. F. van Velsen, F. GattermauC. M. Swancnburg, W. K. Brinksma, A. A. Carlier, W. Ducardus J. van der Linden, A. W. A. Veerkamp, II. P. L. Hansen, P. A. ten Have Versteeg, P. J. Hoenselaars, Jan van der Graaf, L. DicduksmanJ. L. Stoudemajjer, H. Hardeman, J. van Soest, G. Renken, J. Bal, B. Bot. De miliciens der ligling van 1872, die den 2(len dezer bij de corpsen infanterie in activiteit zjjn opgetreden, zullen den laatsten dezer weder in bet genot van onbepaald verlof worden hersteld. Uit het officiële berigt betreffende den stand der besmettelijke veeziek ten in Zwitserland op 1 Juljj 1875 blijkt, dat zich in de tweede helft der maand Jutijj gecne gevallen van longziekte hadden voorgedaan en dat de tongblaar en het klaauwzeer nagenoeg op dezelfde hoogte gebleven waren. het kanton Bern was in korten tjjd een tiental runderen aan miltvuur bezweken. De geneeskundige staatscommissie, zitting houdende te Utrecht, heeft tot arts bevorderd: de hh. J. G. Mastboom, med. doctorandus; J. C. de Meu- lemeesleridem; J. B. van Delden, cand.arls, en het getuigschrift voor het «etste gedeelte van het geneeskundig examen uitgereikt aan den heer YV. H. van der Veen. De negen studenten der theologische school te Kampen, die zich voor bet litt. examen hadden aangegeven, zijn allen met goed gevolg tot de tbeol. lessen toegelaten. Twaalf studenten hebben met goed gevolg hun tlieol. examen afgelegd, terwijl een is afgewezen. Door het Indische bestuur is aan de regering hier te lande de uitzen ding gevraagd van een honderdtal 2dc luitenants der infanterie, deels om de °Pen plaatsen aan te vullen, door sneuvelen ol overlijden ontstaan, maar voornamelijk met het oog op den terugkeer van een aantal kapiteins, ls,c «n luitenants van liet leger hier te lande, die bij dat in Oost-Indië sedert '873 voor twee jaren gedetacheerd waren. Vandaar de bepaling, dal nog ir'He maand November a. s. te 's Gravcnliage een buitengewoon examen zal gehouden worden van onderofficieren van het leger hier te lande, ter ver krijging eener benoeming als 2,le luitenant der infanterie voor het O.-I. leger. De Engelsche policie heeft een beroep gedaan op de waakzaamheid van hare collega's op het vastelandom haar behulpzaam te zijn in het opsporen van mad. Pauline, kamerjufvrouw van mevr. Stevens te Londen, welke jufvrouw hare meesteres een groen marokijn etui met juweelen ont stal en er lot dusver spoorloos mede verdween. Er waren in het étui diamanten van zeldzame grootte, Ooslersche amethysten, kostbare paarlen enz. Er is een belooning uitgeloofd van ƒ2400 voor den ondekker der diefegge. De Amalia-stichlingte Utrecht, ontving dezer dagen van de Duitsche orde, balyc van Utrecht, eene som van ƒ2000, bestemd tot het aanschaffen van ameublement. In den goederentrein van Rotterdam naar Utrecht liep Vrijdag 11. een uit den reparatiewinkel te Haarlem gekomen locomotief, waarop een man was geplaatstdie met de overbrenging naar den Oosterspoorweg belast wasnabij Harmeien had hij het ongeluk er af te slaanhij werd bewus teloos aan het slation van den Rijnspoorweg te Utrecht aangebragt en naar het ziekenhuis vervoerd, maar onder weg overleed hjj reeds. De schaakspeler Andersen speelde dezer dagen in het schaakgenoot schap te Amsterdam ook eene partijdie door den tegenspeler werd geaban donneerd. Andersen nam toen de plaats van dezen tegenspeler in en won de partij, die door den ander was opgegeven. Maar nog sterker is het, dat, toen de stukken op het bord waren herplaatst, en de tegenspeler op nieuw zou beproeven, de party te winnen, nu Andersen hem den weg had gewezenAndersen hem toch het spel deed verliezen. Te Baarn is Zaturdag II. de jaarlijksche vergadering gehouden van het Genootschap voor leeraren aan gymnasiën en burgerscholen, onder voorzit ting van dr. Burger, uit Amersfoort. De volgende vergadering zal gehouden worden te Deventer, onder voorzitting van dr. Vitringa aldaar. Als een bewijs hoe verregaand roekeloos de soldaten van het koloni aal werfdepot hun verloftijd en geld doorbrengen deelt het U. D. het vol gende mede: In de vorige week is door den soldaat M. te Utrecht in drie uur tijds ƒ100 verteerd en weggeschonken, terwjjl twee zijner kameraden nog denzelfden avond 80 a 90 verleerden. Voor hun vertrek naar Har derwijk moesten zij nog een en ander verkoopen om hun reisgeld te kunnen betalen. Uil Kollumerland schrijft men aan de Leeuw. C.: De oudste hoofd onderwijzer in deze gemeente is de heer van Tejjens, van Lutjewoude, die zijn 78e levensjaar is ingetreden. Sedert 1818, dus 57 jaren, is hij als ouderwijzer werkzaam geweest en heeft zich gedurende die lange recks van jaren op eene allezins loffelijke wijze van zijne taak gekwetenofschoon hem nog nooit een blijk van erkentelijkheid voor getrouwe pligtsbetrachting is ten deel gevallen. De waardige man heelt slecht 300 tractement. Te Winschoten is gevankelijk binnengebragt zekere J. T. H., timmer man te Noordbroek, ter zake hij een met hagel geladen geweer zou heb ben gelost op zijn huisvrouw. Men meldt uit Middelburg: In het badhotel te Domburg zijn kamers besteld voor een hooggeplaatst Duitschcr. Reeds eenige dagen was een ge rucht in omloopdat prins Bismarck incognito een bezoek zou willen bren gen aan de havenwerken te Vlissingcn en daar alles zou willen opnemen. Hij zon komen met ecne stoomboot van den lieer Krupp, die te Vlissingen een kantoor heeft, en verder eenige dagen te Domburg gaan doorbrengen. Hoe dit zij, liet is zeker, dat de naam van den vreemdeling, voor wicn kamers besteld zijn, zelfs den hotelhouder nog niet bekend is. Een aantal prolcstantsehe en Israëlitische inwoners uil Veghel, in Noordbrabant, hebben zich bij adres tot den minister van binncnl. zaken gewend en daarin gewezen op den gebrekkigen toestand van het openbaar onderwijs in die plaats. Vruchteloos hebben zij den raad verzocht hierin verbetering te brengen; zij vragen nu aan den minister hen in het genot te stellen van datgene, waarop zij als medeburgers van den staal aanspraak hebben. Beriglen uit Suriname melden dat aan J. N. Eckliardt de Mcs- quita vergunning is verleend, gedurende den tijd van zes maanden, onder zoek te doen naar het aanwezig zijn van goud en andere edele metalen in het district Boven-Suriname. Uit het immigratie-verslag van den agent-generaal over het jaar 1874

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1