BIJVOEGSEL, hehoorende tolde Lektsche Courant van Maandag dO Julij d67S, /V°. d65. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENdELASB, LONDEN, 16 Julij. üct lagerhuis heeft niet ingestemd met het verzet, dat onder een deel van het publiek zich openbaarde tegen de aanvrage van een crediet tot bestrijding van de uitgaven van de reis van den prins van Wales naar Indië. Ka verwerping, met 379 tegen 67 stemmen, van een voorstel van den heer Faweett, hetwelk ten doel had geen enkel gedeelte van de kosten ten laste van het budget der koloniën te brengenwerden de 112,000 toegestaan nl. 60000 voor 'sprinsen persoonlijke uitgavan, 52000 ten behoeve van de zeereis. Het eerste besluit werd genomen met 350 legen 16 stem men, het tweede met 355 tegen 12. Uit het londs ten behoeve van verpleging van zieken en gewonden in den Fransch-Duitschen oorlog is een som van 70000 overgebleven, die bjj de firma Coutts en O. is gedeponeerd. Herhaaldelijk is nu het voorstel gedaan, deze som te besteden ten behoeve van de noodlijdenden in Frank rijk, doch namens de curatoren van dat londs. Z. li. II. de hertog van Connaught, lord Shaftesbury en den overste Loyd Lindsay, deelt genoemde bankiers-firma mede, dat dit niet geoorloofd is. liet fonds is opgerigt met liet doel om rente" te dragen en met liet oog op een evenluëlen oorlog. Naar aanleiding van de groote reeks misdadigers, die voor het hof van assises in de /'Northern en Midland Circuit" teregt staat, vestigt de Times de aandacht cp de looneelen van onbeschaafdheid en wreedheid die in de fabrickdislriclen hier te lande plaats hebben. De policiemagt, zegt dal blad, moet versterkt worden en de galg moet de lieden, die naar niets willen hooren, in tal van plaatsen leeren, dat het leven, het ligchaam en liet eigen dom der burgers onaangeroerd moeten blijven. Als een staaltje wordt het volgende medegedeeld: In de Malt Shovclherberg te Bultenhall zitten twee werklieden, Charley en York genaamd. Twee andere werklieden Channing en Paxon door een hond vergezeld komen binnen. York trekt den hond van Channing bij de ooren. waarop de hond hem bijt, en York den meester van het dier uitscheldt. Hierop slaat Channing York de beenen stuk, en bijt York Channings voorsten vinger van de linkerhand af. York werd, niettegenstaande zijn been gebroken was, buiten de herberg geworpen, en men liet hem daar in den regen tol den volgenden morgen liggen. Te llaydon Bridge in Northumberland werd Zondag iemand, die te paard naast een rijtuig reed, waarin twee dames en een heerwaren gezeten, door den bliksem gelroden, zoodat de man en het paard onmiddellijk dood waren. De kleederen van den ruiter waren geheel verleerd en zijn horloge was gesmolten. Sedert lang heeft men liter niet zulke koele Junij- en Julij-maanden gehad als dit jaar. In den nacht van Maandag op Dingsdag daalde de ther mometer bijna tot het vriespunt. Ten gevolge van hel aanhoudend voch tige weder, zijn de vooruitziglen van den oogst veel minder gunstig se- worden; de vruchtboomen hebben veel geleden; wil liet graan een goeden oogst geven, dan moet het weder spoedig omslaan. De knolgewassen en de late hooioogst staan gunstig. Uit Amerika wordt gemelddal de tabaksvelden slecht staan ten gevolge van den aanhoudenden regen. FRANRRIJ S. liet in' de nationale vergadering door den heer Savary gesprokene, ter beantwoording van den heer Rotther, die getracht had de wettigheid en on schadelijkheid van het //comité van het beroep op het volk" te bctoogen heeft een blik doen slam in de woelingen der Bonapartisiischc partij. Hij verklaarde te willen opkomen tegen de beschuldiging, ingebragt tegen de magistratuur, door een man, die deel uitmaakte van een kabinet, dat op den 3dtl> December een peloton soldaten naar den hoogen raad had gezon den, om pressie uil te oefenen op de beraadslagingen, door een man, die de voorname steun was eener regering, welke de doorlnchligste mannen heeft laten gevangen zetten. Terwijl Savary de grieven van Rotther weerlegde vroeg hij wat in 1852 het keizerrijk tegenover zulke bewegingen zou heb ben gedaan. Het zou de aanstokers daarvan naar Cayenne hebben gezon den, werd hem van de linkerzijde geantwoord. Voorts ging Savary de kui perijen van het zoogenaamde comptabilitcilscomilé na, dat Bonapartisiischc brochures uitgeeft en verspreidt. Die brochures zijn op verschillende leest geschoeid. In sommige worden de mannen der Commune geprezen, in an dere de conservatives in andere de clericalen, in andere de legitimisten. In het departement l'Oise verspreidde liet comité liederen, die met het refe rein eindigden: //Leve Napoleon IV! Weg met de priesters! Weg met de adellijken!" Dat comité had zich wel degelijk met het leger bemoeid. Er waren pogingen aangewend om de gendarmerie omtekoopen, ook had men getracht policie-agentcn om te koopen. Dit was uitgekomen. Een hunner was weggejaagd en terstond door Rouher opgenomen. Er bestond een ge heime Bonaparlisclie policie, zoogenaamd om tegen "de vijanden der maat schappij" te waken. Savary vestigde daarop de aandacht op de betrekking der llonapartisten tot Amigues, het lid der internationale, dat in de gruwe len der Commune een niet onbelangrijke rol had gespeeld, het volk opruijen- de bladen had geredigeerd. Ten bewijze hiervan las Savary eenige artikelen voor, waaruit bleek dat het keizerrijk het overschot der Commune aan zijne zaak wilde verbinden. Dat het keizerrijk bepaald in den opstand der Com mune gemengd was, bleek ook reeds vroeger uit de getuigenis van den ad miraal Saisset en Mettetal. In 1871 begroette het officiële Bonapartisiischc blad la Situation, met geestdrift de opkomst der Commune en belcedigde het openlijk de vergadering, welke het keizerrijk van den troon had verval len verklaard. Zoo werkte liet Bonapartisme onder het volk, terwijl liet in de nationale vergadering zijn best deed de reconstitutie van het land te beletten. Daar was zijn eenige doel het leed en de onzekerheid van den •egenwoordigen toestand te verlengen, in de hoop daardoor weer aan het roer te komen. Nu mogt men het toevoegen: tracht niet op nieuw de hon- cerd dagen terug te brengen met Sedan op den koop toe! F.cne herstelling van het keizerrijk zou slechts het leven van een enkelen dag lijden. Zweeg j nc pers en was de tribune stom geworden, met duizend stemmen zou zich j ie publieke opinie verheffen en de namen: Elzas en Lotharingen, van vlek [ut vlek, van kluis tot kluis gedragen, zouden met kracht zich tegen die Herstelling verzetten. fin France Nouvelle bcrigt, dat het katholieke eomilé van de diocese "le Nord" reeds verscheidene millioenen heeft bijcengebragt om eene vrije universiteit te stichten. Tc Rijssel zijn de lessen van liooger onderwijs reeds begonnen in een prachtig gebouw, dat door een katholiek geschonken is. SFAXJE. In het regeringsblad van 12 Julij wordt medegedeeld dal de generaal Quesada, te Salvaterria tegenstand ontmoet hebbende bij de levering van de geèischte levensmiddelen en eene zeer onaanzienlijke som ontvangen heb bende als oorlogsschatting, besloten had, de leden van het gemeentebestuur en de voornaamste belastingschuldigen van het dorp gevankelijk naar Vittoria te voeren. De generaal, zoo luidt het berigt verder, "heeft, krach tens de uitdrukkelijke bevelen der regering, het te veld staande gewas doen in brand stekenmaar ten gevolge van den weinig gevorderden staat er van en wegens de groote vochtigheid is men er niet in geslaagd het geheel le vernielen. DVITSCHIiAND. Men had dezer dagen berigt dat de Duitsche keizer bij het passeren van bet Duitsche grondgebied te Salzburg door den koning van Beijeren zou begroet worden en een Rerjersch blad had reeds de hooge betcekenis van deze ontmoeting in hel licht gesteld. Het is nu gebleken dat dit berigt uit de lucht was gegrepen, want de koning van Beijeren heeft zijne residentie niet verlaten. Rij de aankomst op Beijersch grondgebied werd de keizer begroet door prins Lodewijk en na het diner in het Munchener station door de prinsen Luilpold, Adalbert, Leopold, Max Emanuel en de aartshertogin Gisela. De in Beijeren aan de Duitsche rijkseenheid vijandige partij zal uit deze zaak wel munt trachten te slaan. Aan de /Feser-Zeitung worden uit Metz bijzonderheden medegedeeld betreffende de commissiën in de rijksprovincie, belast met de beoordeeling der ingediende aanvragen tot schadevergoeding, wegens den oorlog geleden. Twee commissiën hadden zittng te Metz en een te Diedenhofen, een te llitsch, een te l'falzburg en een te Marsal; terwijl daarenboven nog een afzonderlijke commissie werkzaam was te Straatsburg. Deze vereenigde commissiën hebben eerst dezer dagen haren arbeid voltooid en ten gevolge daarvan zijn de laatste posten, verschuldigd wegens geleden oorlogsschade, eerst dezer dagen en wel in het district Lotharingen afgedaan. In het dis trict Lotharingen zijn aan bewoners van 64 gemeenten schadeloosstellingen toegekend. De beide te Metz zitting houdende commissiën hebben een be drag van 55 mil ioen fr. goedgekeurd; van dit totaal zijn 25 millioen fr. aan vorderingen wegens geleden oorlogsschade en 30 millioen fr. wegens requisition uitbetaald. Behalve deze gelden, uitgekeerd op grond van de rijkswet van 14 Junij 1871, heeft de commissie nog een som van 200,000 fr. toegekend aan de nagelaten betrekkingen dergenen, die tijdens den oorlog, bjj het verrigtcn van bevolen diensten, het leven hebben verloren en die volgens de letter der wel geen aanspraak op eenige schadeloosstelling kon den doen gelden. Het Journ. de Bucharest meldt dat ook te Giurgewo door een he- vigen storm groote schade is aangcrigt. Vele huizen zijn ingestort of gedeel telijk verwoest. Ook in andere oorden van Rumenië wordt de oogst door droogte, sprinkhanen, hagel of overstroomingen vernield, en heerscht daar over groote ontsteltenis en vrees voor lalcren hongersnood. In het algemeen beloofde de oogst dit jaar zooveel, en thans ducht men dat de opbrengst slechts zeer middelmatig wezen zal. PER TI LEG RAAF. 's GRAVENHAGE 17 Julij. Blijkens een heden bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal heeft kolonel Withers 12 dezer uit Alchin berigt dat er niets bijzonders voorgevallen, dc gezondheidstoestand gunstig en de sterfte gering was. Nadat er in 13 dagen geen cholera was voorgekomen, waren er den 1 l«t«» drie lijders waarvan een overleden is Den 15Jf° dezer zou de vuurtoren op Foeloe Bras worden ingewijd. VERSAILLES, 16 Julij. De vergadering heeft, na een derde beraadslaging, met 5J0 tegen 82 stemmen de wetsontwerpen tot regeling van het openbaar gezag aanzenomen. Tegen Maandag is de begrooting over 1876 aan de orde gesteld. De heer Malarlre stelde voor dat de vergadering na de behandeling van het budget zou uiteengaan tot 30 November. Dit voorstel werd met 356 tegen 316 stemmen urgent verklaard. LONDEN, 16 Julij. In het huis der gemeenten zegt de heer Bourke, in antwoord op den lieer Wait, dat hij zoo gelukkig is le kunnen mecdeelen, dat de ontwcrp-ovcreenkomst, doof de respective gouvernementen op de suiker-conferentie te Brussel aangenomen, de goedkeuring heeft weggedra gen der regeringen van Frankrijk, Nederland en België, en dat zij nu door die van Engeland in overweging genomen wordt. In een vergadering, onder pracsidium van Disraeli gehouden, is besloten een monument voor Byron op te rigten. TARIJS, 16 Julij. De meeste repnblikeinsche bladen laken de houding van Gambetta en verwijten hem een misslag te hebben begaan door Buflet aan le vallen. De republiekcinschc organen beschouwen den dag van gisteren als nadeelig voor de linkerzijde. De Rép. Frang. en de Rappel varen heftig en dreigend uit tegen Buflet. SALZBURG. 16 Julij. D'. Sigl, redacteur van het Beijerschc Faterland, is door gendarmes naar Mmichen gebragt om uitgeleverd te worden. 1NGEZODIDEX. Mijnheer de Redacteur. De zaak, die ik op 'l oog heb, is niet direct in het belang der gemeente Leiden. Evenwel ben ik zoo vrij voor het onderstaande eene plaats in uw blad te vragen. Als verontschuldiging moge de medcdeeling dienendat uw blad door vele ingezetenen dezer gemeente wordt gelezenwaarom ik geloof, dat inwilliging van mijn verzoek in haar belang kan zijn. Tegen Dingsdag a. s. zijn onze kiezers opgeroepen om voor den gemeente raad, die uit 7 leden bestaat, 3 nieuwe te kiezen. Beseft men nu het gewicht van die keuze; is er belangstelling; is er leven? Onze boeren hebben al hun lijd noodig om hun hooi binnen te halen en 't is waarlijk of ze de eigenschap van droog te wezen er voor een' tijd van overnemen. Daaroat wensch ik onze kiezers toe tc roepen: Neemt er toch Dingsdag den tijd eens af, in uw welbegrepen eigenbelang: en ziet, dat ge ook uw buurman meekrijgt. Denkt er eens ernstig over na, aan welke mannen ge het belang onzer gemeente voor een tijd lang w ill toevertrouwen. Drie van de zeven 1 Laat u toch niet leiden door sleur en gewoonte. Ge weet, dat er in onzen raad mannen zitting hebben, die, hoe geschikt en bereidwillig ook om onze gemeente te dienen, door de gebreken van den ouden dag verhinderd worden, dit naar bchooren le doen. Dat zij dus de afspraak: Ieder slcmbillel wordt ingevuld, maar dan ook volgens overtuiging en geweten. Leidebdobp. X.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5