=BUITENLANDSCHE BERIGTEN. tentoonstelling e« den burgemeester, generaal-majoor Engelvaart en den vice-admiraal Pels Rijeken stadwaarts, om de herv. kerk met de graftom ben, hel Begijnhof en andere plaatsen te bezigtigen. Ten 3 uur werd door de liooge gasten een diner gehouden in het hotel De Kroon. Ten 5 uur is Z. K. H. weder vertrokken. Te Uden is Vrijdag 11., tijdens een lievig onweder, de bliksem gesla gen in eene schuur, die geheel is afgebrand en waarbij 4 kalveren en 3 var kens omkwamen. In het gehucht Bitswijk werd een man door den bliksem ter aarde geworpenmaar hij is met den schrik vrijgekomen. Op den spoorweg Boxtel-Eindhoven reden Donderdag 11., zeker ten ge volge eener misvatting, twee treinen, een passagiers-trein en een goederen trein, elkander te gemoet. Gelukkig werd dit door de machinisten ontdekt en hadden zij nog gelegenheid Ie stoppen, anders waren de gevolgen niet te overzien geweest. Een der treinen keerde naar Boxtel terug om den anderen Ie laten passeren. Uil Sittard meldt men dal Maandag morgen aldaar een moord is ge pleegd op cenc vrouw moeder van drie nog jeugdige kinderen. Als vcr- mocdclijken dader noemt men den man van de vermoorde, Martin Meijers, spoorwegbeambte en herbergier, oud 55 jaar. De man is na hel bedrijven van den moord op de vlugt gegaandoch door de maréchaussee terstond opgespoord en in een roggeveld te Stockhem (Belgie), op 3 uren afstand van Sittard, gevonden. 's GRAVENHAGE14 Julij. Aan den heer C. A. F. J. van der Noordaa is eervol ontslag verleend als adjunct-commies hij het departement van finenciën. De navolgende rijks-ontvangers zijn verplaatst: de heer H. Lambers, van Bcileu c. a. naar Stadskanaal; de heer H. de Graaf, van Scheemda naar Enschede; de heer V. 11. Niemansverdriet, van Zierikzee naar Gorredijk c. a.; de heer F. C. M. Groshans, van Zwartsluis naar Otdenzaa! c. a. Door Z. M. zijn benoemd tot 2®" luitenant: bij het wapen der infanterie: bij het 1® regiment, de sergeanten J. A. P. Grevcrs, J. Stroeve en E. C. Houbolt, van het instructie-bat., H. Meyboom, van het 8® reg., en T. B. J. Bremaier, van het instructie-bat.; bij het 2e reg.de sergeanten F. H. VV. H. Spieringhs, van hel instructie-bat., J. van Voorthnysen en F. G. J. Bosschart, van het 5e reg., en C. F. J. deThouars, van het le reg.; bij het 3' reg., de sergeanten C. D. de Roon, van het 4e, en O. Mees, van het 6e reg., P. A. Spaan, van hel reg. grenadiers en ja gers. R. YVillems, van het 6® reg., J. Zijlstra, van het corps, en de sergeant- majoor G. J. W. Vos, van het 5® reg.; bij het 4' reg., de sergeant A. L. de Wolf, van het reg. grenadiers en jagers: bij het 5e reg., de sergeanten J. Aitton, van het instructie-bat., en A. J. Ebeling, van het 6® reg.; bij het G® reg., de sergeant J. A. Willems, van het eorps; bij het 7® reg., de sergeanten H. J. F. van Overveldt, van het reg. grenadiers en jagers, H. C. G. Visscher, van het 2®, en A. F. P. Carstens, van het 4e reg.: bij het 8e reg., de sergeanten H. A. V. Giesberger, van het corps, P. L. A. Collard, van het 6® reg., F. H. de Vos en C. A. Zeiveder, van het instructie-bat., W. D. Ilübncr, van het 4®, en J. A. A. Lodewijks, van het 7e reg., B. van den Bosch, van het corps, en P. C. N. Braspot, van het 5® reg.; bij het wapen der cavalerie: bij het 1® reg huzaren, de wachtmeesters L. J. de Villeneuve, van het 2®, benevens J. C. Camerling lielmolt, en J. A. Kleynenberg, beiden van het 3" reg. huzaren; bij het 2® reg. huzaren, de wachtmeester jhr. J. E. Meijer, van het corps; bij het 3e reg. huzaren, de wachtmeester A. T. Lucassen, van het corps, en de wachtmeester-titulair J. Eek, van het 4e reg. huzaren, de wachtmeester W. D. Haitsma Muiier, van hel 2® reg. huzaren, en W. A. P. F. L. van Exter. van het corps; bij hei 4' reg. huzaren, de wachtmeesters-titulair C. B. H. de Bruyn, en jhr. H. VV. Boreel de Mauregnault, beiden van het corps; bij het wapen der artillerie: bij het reg. veld-artillerie, de sergeant A. VV. de Jonge van der Halen, van liet 1® reg. vesting-artillerie; bij het 1® reg. vesting-artillerie, de sergeanten E. F. Delprat en J. M. Rappard, beiden van het corps; bij het 2e reg. vesting-artillerie, de sergeanten II. Oolgaardt en J. C. J. van Vrijbergh" de Coningh, beiden van hel 1' reg. vesting-artillerie; bj het 3e reg. vesting-artillerie, de sergeant S. .1. R. Tijl, van net corps; bj het reg. rijdende artillerie, de sergeant A. M. A. van den Wall Bake, van het le reg. vesting-artillerie. Door Z. M. zijn bij liet wapen der infanterie van het leger in Nederl. lndié benoemd tot 2J"! luitenant: de sergeanten G. 11. M. van llemert, van het 8®, D. Aubié, van het 5®, D. R. Kruyl, van het 1®, P. A. Le Maire, van bet Ce, F. VV. Everts, van het 1', J. N. A. van Barneveld, van het 2®, J Franken, van het 7', D. Bisschop, van het 4e, L. Lange, van het 5®, R. Paehlig, van het 6®, L. H. Kooy, van het 7®, H. van Wicheren, van hel 3', en J. VV. Libosan, van het 5® reg. infanterie, J. H. J. A. Ver schoor, van het reg. grenadiers en jagers, VV. B. de Blaauw, van het 2e, N. C. van Ileum, van het 5®, S. Bonga, van hel 3®, C. A. van Loenen, van het 5', A. J. 0. Groeneveld van hel 3®, J. B. J. M. van der Meersch, van het G®, J. E. Tulleken, van het 1®, en T. G. Peters, van het8®, als ook de sergeant-schrjjver A. Willmaring en de sergeant J. Brilt, van het 1' reg. infanterie, benevens de sergeanten J. de Blom en S. W. 11. Gebel, van liet reg. grenadiers en jagers, jh®. T. R. J. B. van Grotenhuis van Onstein, van het 5' reg. infanterie, J. A. Fraterman, van het reg. grenadiers en jagers, H. P. J. Bode, van het 8', J. van Leeuwen, van het 4®, J. B. G. a Brassard, van hel 1®, en jhr. A. E. J. van Grotenhuis van Onstein, van het 5® reg. infanterie, de sergeanten-majoor B. C. Lamie, van het 3®, en J. C. A. Christen, van het 5® reg. infanterie, en de sergeanten P. J. van Driest, van het 1®, II. Kuyk, van het 5Je, benevens W. F. Luytjes, van het 1® reg. infanterie. De luit. ter zee 2® kl. L. A. II. Lamiedienende aan boord van het wachtschip le Willemsoord, en de luit. ter zee 2® kl. J. V. Wicrdsma, uit O 1. teruggekeerd, worden op non-activiteit gesteld. In de gisteren gehouden zitting van de provinciale staten heeft de vergadering zieh o. a. vereenigd met de volgende voorstellen 1®. om een subsidie van 500 aan de Holiandsche maatschappij van landbouw toe te staan voor de kosten, verbonden aan de aanstelling van wandelleeraars, enz. 2®. een subsidie van ƒ1000 aan de verceniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders voor Zuidhollandgevestigd te Rotterdam; 3®. afwijzend te beschikken op het adres van de lib. van den Ouwelant en Ilardenbrock tot subsidie ten behoeve van den aanleg van een spoorwe» van Utrecht naar Antwerpen; 4". om een subsidie te verleenen aan Katwijk vau 1/3 in de kosten van den aanleg van een scheepvaartkanaal ter verbin ding van Katwijk aan Zee met het uitwateringskanaal van Rijnland; en 5®. om een subsidie le verleenen van ten hoogste ƒ6000 aan Boskoop, voor de verbetering van wegen aldaar. De commissie in wier handen was gesteld hel verzoek van de gemeente Katwijkhad gunstig daaromtrent geadviseerdop grond van het groot be lang van Katwijk bjj den aanleg van een scheepvaartkanaaldat haar de gemeenschap opent en in verbinding brengt met den Leidschen Rijn en daar door met al onze binnenvaarten en kanalenen zoowel wegens het voordeel voor den handel en industrie als uithoofde van hel provinciaal belang. Um- treilt het plan van het werk had zij geene bedenkingdoch zag alleen be zwaar in de door het gemeentebestuur van Katwijk voorgestelde en ge- wenschtc tolheffing, waarvoor zij de heffing van een matig bruggeld wenschit in de plaats te stellen. Na afloop van de onderwerpen, die ter behandeling voor de vergadering aan de orde waren gesteld, heeft de heer Hoogendijk een voorstel gedaan, strekkende om gedep. staten uit te noodigen, te onderzoeken het verschil dat er bestaat tusschen de opbrengst der middelen, vroeger in de verschil lende gemeentenen de opbrengst van de 4/5 van het personeeldie dt gemeenten thans genieten, ten einde gedep. staten daaromtrent in de najaars vergadering een verslag zouden uitbrengen en de vergadering alsdan eea verder besluit zou kunnen nemen. Dat voorstel lokte eenige discussie uit, waarvan de slotsom was dat met 37 tegen 27 stemmen werd besloten hti niet in overweging te nemen. Het prov. geregtshof in Zuidholland beregtte heden drie criminth zakenwelke jl. Woensdag en Donderdag werden behandeld. De bctrokkn beschuldigden werden veroordeeld: 1". J. W. Moesbergen, schaapherder it Pernis, wegens diefstal van drie schapen en twee lammeren uit eene wei onder de gemeente llof van Delft, tot 5 jaren tuchthuisstraf; 2°. II Vons, sjouwer te Schiedam, ter zake van valschheid in authentieke, publieketi onderhandsche geschriften en het des bewust gebruik maken daarvan, meè tot 5 jaren tuchthuisstraf en twaalf geldboeten van /50, en 3®. A. Cranu en W. Voorend, louwslagersknechts te Vlaardingen, wegens diefstal hj nacht door twee personen van een tros touw uit de werkplaats van hm meester, de eerste tot een jaar en de tweede tot achttien maanden eenzame opsluiting. Eergisteren avond is te Scheveningen de eerste overlooper aangezet, aanbrengende 105 kantjes of zeelonnen pekelharing, die van goede quaiiitil moet zijn. De steurharing gold ƒ28 het duizendtal. De pekelharing moet nog verkocht worden. Aan Z. M. den koning is reeds de eerste gerookli bokking toegezonden. ENIIELAN». LONDEN. 13 Julij. De kroonprins van Italiëreizende onder den naam van markies it Monzais in de hoofdstad aangekomen en in het Claridge-hötel afgestapt De prins van Wales bragt hem aldaar een bezoek. Door eenige republikeinsch-gezinde personen en radicalen zal Woei» dag aanst. eene meeting worden gehouden op Trafalgar-square te Lonk Hun doel is te protesteren tegen elke geldbcwilliging ten behoeve der Inli- sche reis van den prins van Wales. De Times ontvangt hel berigt uit Rangoon dat de vorst van Birmah bij de aanwezigheid van Forsyth bereid scheen toe te geven, doch na fa vertrek aan Northhrook heeft geschreven, dat hij weigert] de troep» over zijn grondgebied te laten passeren; er hecrscht dientengevolge groot wantrouwen. Het plan om op het graf van lord Byron in de kerk te Huchnall Tor- kard een marmeren plaat aan te brengen, sluit af op den tegenstand vault bloedverwanten des dichters. Disraeli heeft, als voorzitter van de commissi' tot het oprigten van een Byron-monument, van Lady Anne Blunt, de klein dochter van den dichter, een brief ontvangen, waarin zij zegt: "Ikwil trachten de meening bloot le leggen van lord Wentworlh en van mijzelve. Byron's kleinkinderen, van miss Leigh, zijn nicht, en ook van andere lek van de familie. Wij hebben niet vergeten dat men, namelijk de orthodost geestelijkheid, de stoffelijke overblijfselen van lord Byron, toen zij naar Engeland overgebragt werden, een rustplaats in de abdij van WestminsW heeft geweigerd, dat men het zijn zuster, lady Leigh, en zijn vriend Hobhouse overliethem le doen begraven en een gedenkteeken op zijn graf te plaat» Wat hun liefde passend oordeelde, dat houden wij nu nog voor voldoende, en wij kunnen niet geloovendat een uit inschrijvingen bekostigde marmert» plaat, in de kerk te Huchnall geplaatst, de waarde van het graf des dichters zou verhoogen. Het staat in elk geval het publiekdat den dichter e® waardiger graf weigerde, niet vrij, thans na vijftig jaren, ongevraagd,dc zorg voor den doode aan de familie le ontnemen. FRANKB9JK. De bekende 83-jarige Raspail is uit de gevangenis ontslagen, na aldaar, wegens zekere ultra-radicale stellingen in zijnen almanak, een geheel jaar te hebben doorgebragt. liet Joum. des Déb. wijst nogmaals op het verband, dat tusschen" overstroomingen in liet zuiden bestaat en de ongelukkige gewoonte om b('

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2