LEIDSCIIE COURANT, 101. 1875. WOENSDAG 14 JULI J. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad J 3.35franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosteu. afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. ST ADS-IÏERICIIT EN. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van I, EI DEN doen te wetendat de Com missie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den 1ldtn April 1827 [Staatsblad IN». 17), benoemd tot liet onderioeken van en heslissen omtrent de j «lenen van vrijstellingen uitsluitingzal vacecren op het Raadhuis dezer gemeente, op Vrijdag den 1 G,ieD Juli aanstaande's namiddags te zes uren. En worden dienvolgens opgeroepen 1». al de zoodanigen, welke aan de loting »an dit jaar deel genomen hebben; 2*. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en gebo ren zijn in de jaren 1841 tol 1849 ingesloten; 3'. zij, die ambtshalie zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling ver- mecnen te hebben 4". degenen, die na hunne indienst-stelling bij de Schutterij recht op vrijstelling hebben verkregen, alsmede die bij het bataljon om lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijgesteld en 5». degenen die, volgens art. 3 L. en M. der Wet, als tot de nacht- of brandwacht behoorendc, lijf- of huisbedienden zijnde, of bedeeld «ordende, vrijstelling kunnen erlangen om zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op hovengemelden dag, al ware het dat hij hen geen oprocpings-biljct was ontvangen, ten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan niet verschijnen, geacht zullen worden geenc reden lot vrijstelling te hebben en mitsdien, overeen komstig art. 16 van Zijner Majesteits besluit van den 28stcD .Juni 1828 (Staats blad IN". 42), voor zooverre zij dienstplichtige nommers gelrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. Kn wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidselie Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. UliiEN, 8 Juli 1875. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 15d<0 Juli 1875, 'snamiddags te halfdrie uur. 1". Benoeming van een Commissaris der Bank van Leening. (157) 2°. Idem van drie Bestuurders van liet Werkhuis. (160) 3°. Idem van drie hulponderwijzers of hulponderwijzeresseu aan de scholen n°. 1 voor onvermogenden en de scholen n°. 1 en 2 voor minvermogen den. (155). 4s. Idem van eene onderwijzeres 2de klasse aan de meisjesschool l4tt klasse. (156) 5'. Idem van een hulponderwijzer ol eene hulponderwijzercs aan de school n°. 1 voor minvermogenden. (158) fi". Idem van eene onderwijzeres 2de klasse aan de Tusschenschool. IG5) Verzoek van W. Werst, ter bekoming van wachtgeld of pensioen we gens de opheffing van zijne betrekking aan de Bank vanLeeuing.(142en 163) 8®. Idem van W. Melgerdom ontslag als hulponderwijzer aan de jongens school l!lc klasse. (159) 9'. Idem als voren van Mej. II. M. Niemeijer, als liulponderwijzeres aan de school n". 1 voor onvermogenden. (I6i>) '0". Idem als voren van G. Brinks, als onderwijzer 2,le klasse aan de school n", 2 voor minvermogenden. (167) M'. Voordracht betrekkelijk de verhuring van hel IJkkantoor op de Aalmarkt aan het Rijk. (161 en 168) H1NNENLANÜSCHE BE1UGTU.N. LEIDEN, 13 Julij. Be minister van binnenlandsche zaken Overwegende, dat ten gevolge van het ontslag, door m'. J. P. R. Tak van Poortvliet als lid van de tweede kamer der staten-generaal genomende ver kiezing van een lid in het hoofdkiesdislrict Middelburg voor het tijdvak, loopende tot den 20Mtn September e. k.moet plaats hebbenheeft bepaald 4at die verkiezing zal geschieden op Dingsdag 3 Augustus e. k.en dat, Mo eene herstemming noodzakelijk is, die zal plaats hebben op Dingsdag Augustus daaraanvolgende. Door den minister van binnenl. zaken is aan de commissarissen des wungs in de provinciën de navolgende circulaire gerigt: /'Mijn ambtgenoot ,an financien heelt, in liet belang van de telegraafdienst, den wensch uit sproken, dat bij de uitvoering van bagger- en andere werken, waarbij ®0"elijke beschadiging van telegraafkabels kon worden voorzien, de meeste ■ontzigrlgheitl tegen dat gevaar worde in acht genomen, en dat elke onver hoopte beschadiging, indien deze, ondanks alle voorzorgen, onvermijdelijk bleek, aanstonds aan het naastbijgelegen rijkstelegraaf kantoor worde herigt, met juiste opgaaf der plaats. De werken, welke hier in aanmerking komen, zijn vooreerst die van den rijks- en den provincialen waterstaat en in de tweede plaats ook werken van gemeenten, polders of particulieren. Wil alzoo de aandacht van den hoofdingenieur in uw district op deze zaak ves tigen en eene aanschrijving betreffende dit onderwerp in het provinciaal blad uitvaardigen." De Sta tscourant bevat hel verslag aan den minister van binnenland sche zaken betreffende de werkzaamheden aan het kon. Nederlandsch me teorologisch instituutvan 1 Junij 1874 lol 31 Mei 1875. De hoofddirecteur, prof. Buys Ballot, zegt daarin o. a.: Ik moet mijn dank betuigen aan den heer de Lesseps, die mij de waarnemingen, gedurende eenige jaren langs het Suez-kanaa! te Port Saïd. Ismailia en Suez gedaanwelwillend afstond en waaruit ik heb doen overnemen en verzamelen wat voor onze schépen op hunnen weg naar Indie nuttig is. Ook te Üjeddah en Aden heb ik stations kunnen vestigen en uit Japan is mij toezegging gedaan door den heer dr. Geerts. dat ik van. meer dan eene plaats aldaar geregeld waarnemingen zal ontvangen. Uit Buenos-Ayres bleef ik waarnemingen ontvangen en ook uit de Transvaalsche republiek zijn nijj die aangeboden door den secretaris der republiek, den heer Swart, terwijl ik ook uit Australië niaandeiykscbe be- rigien ontvang, en het Nederiandsch instituut alzoo uit alle werclddeelen ondersteund wordt. Tachtig journalen kwamen bij de afdeeling zeevaartin, een getal dat met het oog op de vermindering der scheepvaart onder Nedèr- landsche vlag zeer aanzienlijk kan genoemd worden, inzonderheid omdat die journalen zich door deugdelijkheid meer en meer aanbevelen. Bijzonder volledig zijn de journalen op de schepen van de stoomvaart maatschappij "Nederland" gehouden. Een paar daarvan, ten gebruike naar Duitschland op verzoek gezonden, werden aldaar ten hoogste gewaardeerd; zoodat men bij de terugzending verzocht van de overige voor hunne rekening afschriften te mogen ontvangen. Ik heb aan dat verzoek voldaan en zal de kopijen binnen kort overzenden, als eerst in een werk, dat weldra gereed is, de eerste resultaten door ons zelve zijn bekend gemaakt. Zoo heb ik ook we der aan den heer Leverrier, president van de "Association scientifique" te Parijs, een dertigtal kopijen van Nederlandschc journalen afgezonden. Volgens het U. D. zouden de vele deserliën en de onbehoorlijke han delingen, waaraan vele met verlof zijnde militairen van het koloniaal werf- depót zich schuldig maakten, leiden tol den maatregel, dat aan buitenlanders in het geheel geen en aan Nederlanders slechts een zeer kort verlof meer zal worden toegestaan. - Tegelijk met zijne aanstelling als superintendent voor hel onderwijs iu de Transvaalsche republiek, heeft de heer W. J. van Gorkom de opdragt ontvangen om een C-'al hoofdonderwijzers en evenveel onderwijzeressen op te roependie'geschikt en genegen zijn tegen hel aanstaande najaar mede naar Zuid-Alrika te vertrekken. Aait den burgemeester van Monster is een prachtig gouden horlogie, versierd met eene gekroonde W, vanwege den keizer van Duitschland teu geschenke aangeboden, als blijk van erkentelijkheid voor bewezen diensten aan de schipbreukelingen van den Duitschen schoener F. mi liein November van het vorige jaar aldaar gestrand. Te Gorinchem is een infanterist, die zich voor het leger in Nederl, Indie had verbonden en daarover berouw gevoelde, in de Haven gesprongen. Door eenige schippers en een agent van politie werd hjj echter nog tjjdig gered. Op den Oosterspoorweg, nabij Apeldoorn, is Zaturdag II. een arbeider van een der wagens van den zandtrein gevallen, waarbij zijn regterbeeu werd verbrijzeld, dat dan ook dadelijk is afgezet. Te Deventer is in de Groote of St. Libuinnskerk eene kiinsiscltildering ontdekt uit het laatst der 14de of 't begin der I5d« eeuw, voorstellende; "Het laatste oordeel". Te Zwolle ving dezer dagen een jongeling, die met tien bengel (waar aan let aas een gewone worm zat) aan het visschen was aan de Nieuwe havenlot grooie verwondering der omstanders eene slang ter lengte van 1.03 meter en dik gemiddeld 2% cM. in doorsnede. Het dier werd Item door den heer v N. afgekocht, die liet ten geschenke heeft gegeven aan het museum der üverijselsciie verecniging van provinciale welvaart. Uit Nieuw Amsterdam meldt men aan de Dr. Pr. en Jsser C.. ,lu

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1