Leidsche Schouwburg. URBANUS-PILL E N Waarschuwing. PER TELEGRAAF. ADYERTENTIEN opdat de bevolking van Indië zicli een juist denkbeeld zou kunnen vor men van bet zeer hooge standpunt, waarop baar doorluchtige gast in'het Britsche rijk geplaatst was. Onder de plegtigheden, welke tijdens 's prinsen verblijf in Indië zouden gehouden wordennoemde de minister een kapittel van de liritseh-Iudische orde der Ster van Indië, waarbij onderscheiden Indische vorsten die orde zouden ontvangen. De commissie, belast met een onderzoek van de werking der wet op dclabrieken, heeft een rapport ontvangen van den geneesheer Fergusson te Manchester, die op grond eener ervaring van 40 jaren verklaarde, dat ligcbamelijk de fabrieks-bevolking voortdurend achteruitging. Het getal der kinderen boven de 13 jaar, die voor den arbeid ongeschikt zijn. neemt van jaar tot jaar toe. Dit is echter niet aan hel werk in de fabrieken toe te schrijven, maar vooral aan de levenswijs der werklieden, die zich onmatig aan hel genot van sterken drank en tabak overgeven. De kinderen krijgen koflij en thee in plaats van melk; jongens van 12 jaar rooken of pruimen tabak. De inrigting der fabrieken is veel gezonder dan vroeger. FttAKKKUH. De nationale vergadering, heeft Zalurdag de beraadslagingen voortgezet over de wel op het hoogcr onderwijs en zal Maandag daarmede voortgaan. Op de behandeling dezer wet zal de discussie volgen over de verkiezing te Nièvre, en daarna de derde lezing van de wet op de openbare magten, terwijl vervolgens de wet op de zamenstelling en bevoegdheid van den senaat aan de orde komt. .- Volgens de IHoniteur zal eerstdaags een voorstel tot schorsing der ka- merwerkzaamheden gedaan worden, en de linkerzijde dadeljjk een tegen voorstel tot ontbinding indienen. De minister van oorlog heelt onlangs aan de generaals ecne aanschrij ving gerigt betreffende geschriften en boekwerken, door officieren openbaar gemaakt, waarin bij de belanghebbenden uilnoodigt zeer voorziglig lë zijn ten aanzien van mededeeling.cn over de legerorganisatie, de mobilisering, i!e defensie-liniën enz. De Russische grootvorst Constantijn, die met het Iregat Louisiana jl. Vrijdag te Brest is aangekomen, heelt te Versailles een bezoek bij den maarschalk-president afgelegd, op wiens uitnoodiging de heer Buffet en de ministers van oorlog en van marine daarbij tegenwoordig waren. In het Joum. des Deb. komt een brief van den heer Ernest Rcnan voor, waarin deze met ernst waarschuwt tegen de gevaren, die uit hel vvets-ontwerp op het hooger onderwjjs voortvloeijen. Hjj voorziet daaruit niets dan scheuring en verdeeldheid, die tot schade van de studie zijn zulleu. Het Groot-Oosten te Parijs heeft Donderdag avond cene vergadering sehouden, lot welke ook niet leden waren toegelaten, tol het aanmaten van drie nieuwe leden. Een dezer was de heer Littré. De zaal was stamp vol. Lang vóórdat de deuren geopend werdenstond er eene digte menigte opeengedrongen, om op het bepaalde oogenblik binnengelaten te worden, en een uur daarna was er geen plek meer vrij. De hh. Littré en Gambetta hebben in die bijeenkomst het woord gevoerd. De L'niou deelt mede, dat de oppositie van de openbare mecning tegen het plan, door den heer Abadie voor de kerk van het H. Hart op den Mont- martre ontworpen, zoo groot isdal de aartsbisschop van Parijs bevel heeft gegeven, voorloopig de werkzaamhedea te staken. SPAltJE De Gaceta bevestigt het berigt van de inneming van Cantavieja, en voegt er bij dat alle royalisten, die als gijzelaars gevangen gehouden wer den, van de Carlisten zijn afgenomen. Ook wordt medegedeeld dat de brigade van generaal Delatre Dorregaray in de provincie lluesca geslagen heeft en dat de Carlistische generaal in alle riglingen vervolgd wordt dooi de brigades van de generaals Wcyler en Moreno. Generaal Quesada heelt de Carlistische posities in het oude graafschap Trevino gelorceerd en generaal Tello afgezonden om Vitloria te ontzetten. Een zeer hardnekkige strijd had plaats in de omstreken van Concha de Tuyo (Alava). waarbjj verschei dene krijgsgevangenen werden gemaakt. In hel treffen tusschen de Carlisten en de regeringstroepen onder Lorna en Quesada, in hel graafschap Trevino, werden vele Carlisten gedood en gewond en werden er 40 krijgsgevangen gemaakt. Van de zijde der Carlisten wordt veel ophef gemaakt van een aanval door l'erula gedaan op de linie der regeringstroepen aan den Arga. Pcrula zou daarbij de regeringstroepen verdreven hebben, ten deele naar Puebla 1 ten deele naar het kasteel van Meranda aan den Arga. liet leger van Dor regaray is volgens hunne voorstelling geheel ongeschonden en neemt een stelling in, die toelaat dat Dorregaray zich vereenigt óf met den koning in Navarra óf met Saballs in Catalonie. of weer terugkeert naar hel centrum. Hel verlies van Cantavieja trachten zij zooveel mogelijk te verkleinen. Het heet nu een onbeduidend stadje van nog geen 1400 inwoners en met slechts 600 man bezetting, van drie kleine kanonnen voorzien. DVIT8CHLAMD. Naar men uit Varzin meldtleeft de heer von Bismarck op zijn bui tenplaats nog stiller dan vroeger aldaar het geval was. Hij onthoudt zich niet geheel en al van de behandeling van zaken, want een gedeelte van den ochtend, somtijds den geheelen ochtend, is daaraan gewijd. Er is een refe rendaris van buitenlandsche zaken op Varzin, die met hem de dagelijks inkomende stukken behandelt; daarenboven is de oudste zoon des kanseliers insgelijks aldaar en met behulp van die beide ambtenaren worden de zaken afgedaan. Het overige gedeelte van den dag wordt door den kanselier gebe zigd tol doen van wandelingenrjjtoerenenz. Be rijksregering heeft bij het Elzas-Lotharinger landscomité eene me morie ingezonden omtrent den financielen toestand des lands, waaruit blijkt dat aldaar aan staatsbelasting tegenwoordig, naar het hoogst berekende cijfer, 5,408,369 mark 'sjaars minder wordt betaald dan onder het Fransch bestuur. L'il Aken meldt men dat de lage gedeelten van hel Eilellaud door de aanhoudende zware regenbuijen veel hebben geleden.: Langs de Roer, Erft, Inde, Urft en andere bergwateren heeft alles in den omtrek onder water gestaan. De spoorbrug over de Roer bij Gtllik is zeer beschadigd. De spoor weg bij Stolberg was geheel overstroomd. Op verschillende plaatsen, onder anderen bij Eschweiler, zag men boomstammen, verdronken vee, boerenge reedschap en andere voorwerpen drijven. Te Bielefeld heeft Donderdag 11. een wolkbreuk plaats gehad, met het gevolg dat een groot gedeelte der stad is ondergcloopen. Naar men uit YVeenen meldt wordt het vermogen van wijlen keizer Ferdinand, met inbegrip van de kroondomeinen, op 150 millioen flor. geschat. De administratie van het vermogen van den overledene, die sedert 20 jaar onder curatele stond, was uiterst ordelijk en spaarzaam, zoodat in weerwil van de groote sommen aan werken van liefdadigheid besteed, men schat die op I a 2 millioen 'sjaars. het oorspronkelijk kapitaal belangrijk vermeer derd is. Een deel der nalatenschap van den overleden keizer zou besteed worden om alle panden, die in de Weener leenbank voor eene kleinere som dan 5 flor. zijn beleend, te lossen en aan de eigenaars terug te geven. BUCHAREST, II Julij. De senaat heeft besloten in overweging te nemen het voorstel strekkende om het maken van den spoorweg naar Predeal en Okna aan den heer Carawley, den Engelschen aannemer, op te dragen. fturgcvüjfcc &tanb. ONDERTROUWD: D. J. van Kessel, jm. 39 j. en J. Klyboom, jd. 47 j.--W. C. van Loon, wedr. 41 j. en M. de Grijs, jd. 35 j - A. J. van Dissel, jm. 22 j. en M. Flaman, jd. 24 j Mr. W. C. Jansma van der Ploeg, jm. 29 j. en H. D. Scholten, wed'. 31 j. C. Boezaard, jm. 35 j. en H. C. Sweistra, wed' 32 j. W. F. Kra mer, wed'. 42 j. en C. Molet. jd. 34 j. A. Mizee, jm. 23 j. en S. de Kier, jd. 31 j. Gehouden Verknoping van onroerende goederen in het lleeren-Logement aan den Burg. Zaturdag 10 Juljj. Notaris J. M. E. Dercksen. Een Huis en Erf, aan de noordzijde vau de llcerenslceg, n°. 18, Sectie G, li». 1064. Kooper P. Buitendijk qq. ƒ2312. POLITIE. Ter beschikking van den eigenaar een langharig wit en zwart Smous- liondje. De Commissie van Oppertoezicht en Beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden maakt bij deze bekend, dat op Maandag den 26st"> -Juli a. s. in de genoemde inrichting eene keuring zal plaats hebben van knapen, welke bij 'sRijks Zeemacht eene verbindtcnis wenschen aan te gaan. Namens de Commissie voornoemd, H. C. JUTA, Secretaris.-' 4 De rangregeling in het faillissement van C. VAN DER BIJL, te Nieuw koop, is heden met de daarbij beboorende bescheiden nedergelegd ter Griffie van de Arrondissemetits-Rechlbank te Leiden, ten einde aldaar gedurende veertien dagen ter inzage van een ieder te verblijven. De Curator, Leides, 12 Juli 1875. M'. C. H. P. KLAVERWIJDEN. De man, welke het ongeluk had met het Juni-feest in de Nieuwsteeg te vallen, is begonnen zjjiie werkzaamheden te verrichten Nevens de Com missie betuigt hij door deze zijnen hartelijken dank aan allen, welke zoo ruimschoots zijn lijden hielpen verzachten. De Commissie, J. SPRINGER. VV. METSELAAR. PS. Na onze laatste opgaaf nog in dank ontvangen van N. N. /3. ALGEMEENS VERGADERING van Aandeelhouders op Zater dag 1? Juli 1875 niet op Maandag den negentienden), des namiddags te drie uren, in het Lokaal van den Schouwburg. Onderwerp: Rekening en Verantwoording 1871/75. bereid volgens het aloude en echte Recept, van de Wed. RIJ EU EM ZOO IV, Cheniisten, (waarop men in het bijzonder attent maakt). Deze URRANITS-PILLEN zijn door ons in doosjes a 37% Cent en in dubbele doozen te LEIDEN alleen en uitsluitend verkrijgbaar gesteld bij den Heer J. T. T E R B U R G H Haarlemmerstraat, hoek Bakkersteeg. Wij waarschnwen tegen het gebruik van namaaksels welke men tracht in omloop te brengen.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3