LEvnsciii] COURANT. DINGSDAG 13 JüLIJ. 100. m.\'.\KNLAM>saiK UK li fGTE.V. Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Ue prijs der (durant is per merendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het F er slag der Handelingen tan den Gemeenteraad t 3.35, franco p. f 3.65. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.5U 'sjaart. builen de expeditiekosten. Afzonrlerlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlenliftn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEI HEN 12 Jnlij. Brj (Je heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 2G.50, 5.20 en ƒ2.60 •ca dc laagste prjjzen 25.50, /5.I0 en ƒ2.55. Men schrijft ons: Sedert eenigen lijd heerscht in deze omstreken de tongblaai' onder de koeijen. wel niet in lievigen graad, doch vrij algemeen. Is er een gedeelte van den koppel aangetast, het is eene bijzonderheid als liet andere gedeelte bevrijd blijlt. Zelfs in den afgeloopcn winter kwamen er gevallen van tongblaar voor onder de gestalde koeijen. Vele bouwlieden zjja de meening toegedaan dat er een kruid met het gras opgroeit, het welk aanleiding tot het ontstaan der tongblaar geeft. Inlusschen is dc op brengst van melkkoeijen, gedurende die ongesteldheid, 2/3 minder dan ge woonlijk, terwijl het deel, dat gemolken wordt, nog dikwijls als verdacht of onbruikbaar builen aanmerking blijft. Melk van aan de tongblaar lijdend vee is evenmin voor het gebruik onschadelijk als de boter terstond bij den ervaren kooper, door scherpen smaak, verraadt, dat zij van zulke melk gemaakt is Ook als provisie is zij niet bestand. Regen eu storm zijn losgebroken, ten gevolge van veelvuldige donder buien. die de lucht ontstemd hebben. Er zijn nog al boomvruchten afge waaid eu de snijboonen hebben geleden. Onder de aardappelen is de ziekte ontdekt. Van de 46 Kalwijksche bomschuiten vertrekken binnen kort de laatste naar de sleurharingvisscherij. Dc eerste zijn reeds voor veertien dagen onder zeil gegaan. Ofschoon de verschc visch steeds met goed gevolg kan geplaatst worden, vinden de rccders geen reden om, gelijk vroeger jarende stcur- haringvisscherij uit te stellen tot half September. Zij meencn nog beter zaken te doen met de bokking, inzonderheid voor het buitenland. Van de schuiten te Katwijk bljjft er zelfs geen over voor de kustvisscherijzoodat van elders verschc visch moet verwacht worden, hetgeen doorgaans van weinig beteekenis is. liet kan veilig worden aangenomen dat de zcevisch- markt gedurende zes maanden bijna niets oplevert. De Staatscourant bevat het verslag van den minister van binnenl. zaken aan den koning betreffende de exploitatie der staatsspoorwegen gedu rende het jaar 1872, Naar men verneemt is door de heeren mr. D. J. C. van hennep en jh'. mr. E. W. Berg, beiden wonende Ie Utrechtaan den minister van binnenlandsche zaken concessie aangevraagd voor een spoorweg, uitgaande van Utrecht in aansluiting met den Nederlandschen centraalspoorwegover Corincliem, Geertrnidenberg en Breda, in aansluiting met den Nederlandschen f.entraalspoorweg, over Gorinchem, Gecriruidciiberg en Breda, in aansluiting met den staatspoorweg aldaar naar de Belgische grenzen in de rigting van Antwerpen. liet stoomschip Sumatra, van Java naar Nieuwe Diep, is op 8 Julij fê Suéz aangekomen, en het stoomschip Friesland, op 8 Juij te Batavia. liet stoomschip de F alk, kommandant Dronkers, aan boord van welk «kip zich II. M. de koningin bevond, is gisteren ter reede van Viissingen aangekomen. Zij heeft aldaar de ochtenddienst bijgewoond, onder gehoor van den predikant J. J. Richarddie sprak naar aanleiding van Ephcse 11:14. Na een rid door de stad is 11. M. met den gewonen trein van 11.40 naar Duitschland vertrokken. Tc Middelburg werd zij door den burgemeester ■aan liet perron begroet. Door wjjlen vrouwe E. M. Oskamp, wed. van den heer G. J. Dijk, is min de diaconie der Ned. lierv. gemeente te Amsterdam gelegateerd een kapitaal van ƒ80000, inschrijving 2% pCt. Ned. Werk. Schuld. Door de wed. J. J. Tuynstra Faber zijn aan de herv. diaconie te Finkum en Hyum drie certificaten gelegateerd, ieder groot IC00 2% pCt. N'ai. Werk. Schuldmet den wensch dat dit legaat of de daarvoor ontvaugeu som als vast londs zal worden belegd en dc renten door de diaconie genoten. Bij den te Gent gehouden zangwedstrijd heeft Rolte's mannenkoor den «sten en de liederlafel Oefening haart kunst, van Amsterdam, den twee- <ira prjjs behaald. Een metselaar en een opperman, werkzaam op de suikerfabriek aan 4en Uaagweg te Delft, kregen dezer dagen verschil, omdat de opperman, naar den zin van den metselaar, niet spoedig genoeg sternen aandroeg. Laatstgenoemde, daarover in drift ontstoken, gaf den opperman met zijn truweel zulk een slag op het achterhoofd, dat de»schedel gespleten werd en het werktuig tol op hel hersenvlies doordrong. De verwonde is naar het gasthuis vervoerd; zijn toestand is echter redelijk. Gisteren ochtend is te Amsterdam in de Kleine Wiitenburgerslraat een stoute diefstal gepleegd. Terw jjl de bewoner van ecu melkkelder met zijn vrouw ter kerk was, drongen twee mannen iu huis, dreigden dc drie kleine kinderen, die zij er vonden, met een mes. eu ontvreemdden uit een kabi net, dal zij openbraken, een lakensch pak, een zilveren horloge en 20 aan geld. In de gemeenschappelijke vleeschhouwerij te Amsterdam, meldt liet HU., schjjnt het erg ongemeenschappelijk toe te gaan. Eenige maanden geleden ontstond een administratief geschil in het bestuur, dat tot de leden doordrong. Thans wordt van niet minder dau van slechte, ja valsche boek houding gesproken. Op een gehouden vergadering van leden heeft zelfs het woord «schurk" door de zaal geklonken. Het oordeel van den regler zal in de hangende geschillen worden ingeroepenten minste dit scheen te moeten wordiit opgemaakt als bet resultaat der zeer onstuimige vergadering. Donderdag avond 11. heeft over liet Gooi een zwaar onweder gewoed. Het duurde van 9 tot 10uur en was zeker een van de hevigste, die ueu zich daar herinnert. In den Eemnesser polder hebben hoopen hooi vuur geval, booinen onder Baarn en Hilversum werden beschadigd eu te Biaricum werd hel Imis van een bakker getroffen. Het gezin had juist het avondeten gebruikteu zal rustig op den "deel", toen allen door den vreeselijken slag opvlogen. De bliksem was in den schoorsteen gevallen, had den schoor steenmantel. het schut en een kast beschadigd eu den muur van den bak oven gespleten. Door den luchtstroom waren borden enz. van den schoor steen op den grond geworpen, eene schilderij aan de overzijde verbrijzeld en onderscheiden kleine voorwerpen beschadigd. Uit Harderwijk wordt gemeld: De korporaal V. 11., die bestemd was om naar Oosl-lndie te vertrekken, maakte Donderdag avond met eenige kameraden een zeiltogtje op de Zuiderzee. Door den lievigen wind woei zijn pet af; om dezen terug te bekomen sprong hij over boord. Ten gevolge van den zwaicn golfslag is bij verdronken. Te Kuilenburg is een aantal menschen aan een groot gevaar ontkomen. Toen een der kermistheaters aldaar stampvol was. bemerkte men dat ecu der wanden naar buiten uitweek en dus insloriing van het gebouw tevreezcu was. Spoedig werd de tent ontruimd en alles liep zonder ongelukken ah Uit Meppel meldt men dal een aantal dames aldaar zich vcreenigd hebben lot het aanbieden van een kostbaar geschenk aan dr. A. J. Gort, pred bij dc Hervormde gemeente, uil erkentelijkheid voor zijn bedanken naar Oideholt- en Nijeholtpade. liet geschenk zal een waarde hebben van omstreeks ƒ700. Het vast kapitaal, te plaatsen op het grootboek N. YV. S., om daaruit zijn jaarw edde te verhoogen, bijeengebragt door een aantal vrien den, is reeds tot eenige duizenden opgeklommen en zal waarschijnlijk nog verhoogd worden. Te Berlicum, nabij 's Bosch, is Donderdag 11. eene groole bouwhoeve, ten gevolge van het inslaan van den bliksem, een prooi der vlammen geworden. Men meldt uit Zicrikzee: Een persoon, die voor negen jaren met de noorderzon naar Amerika was vertrokken, gelden medenemende, die hem als vrachtrijder tusschen Zierikzee en Brouwershaven waren toevertrouwd, keerde dezer dagen in zjjne voormalige woonplaats terug, met liet doel daar etnigeu tijd te verblijven en vervolgens naar Amerika terug te keereu. De fortuin was hem ginds gunstig geweest. Hij bragt te Zierikzee een be zoek aan den officier van justitie, om verlof te vragen een lid zijner familie, dat zich in bet huis van arrest bevond, tc bezoeken. De officier, die zich terstond heriunerde wal de man vóór 9 jaren had misdreven, beval onmid dellijk zijne inhechtenisneming, zoodat hij nu wel het Imis van arrest binnentrad, maar niet op de manier als door hem was bedoeld. Te Haamstede is Vrijdag 11. de bliksem geslagen in een even buiten de kom der gemeente staande» steenen korenmolen.Waarschijnlijk werd eerst de kap van den molen getroffen; na daar eenige verwoesting Ie liebben aan- gerigt, heeft de bliksem zijn weg naar den maalzolder genomen, aldaar twee molensteenen vergruisd, een lessenaar, waarin zich eenige papieren bevonden, aan splinters geslagen en de daar liggende koreuzakken vaneen-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1