Bekwame llmsschildm, HOOGERE BURGERSCHOOL. PER TELEGRAAF. ADVERT ENTl EN OI'KMtVRl; PRIJSUITDlSELIiXG, lllyiisclie dagbladen deelen mede dal men in de wateren van Volosca Maschienizzclangs de kust aan de golf van Quarncro sedert eenigen tijd vele en zeer groote haaijen aantreft. Visschers, in Balmatische havens tehuis bclioorendc. deelen mede, dat het aantal dier zeemonsters zeer groot is. OOST-I IV 1» I E. BATAVIA. 2 Jtinij. liet Bat. Hbl. zegt: Onze toestand begint gunstig en sterk te worden, doch de regering vergete niet. in de eerste plaats voor soldatenvele soldaten te zorgen; meer dan ooit is de tijd gekomen om ons nu krachtig te doen gelden; al dat talmen kost millioenen na millioenen, de vijand komt lot verademing, verzamelt meer en meer hulpmiddelen om den oorlog door ie zetten en heeft gelegenheid met de kleinere rijkjes te onderhandelen om zijne partij te kiezen, iels wat hij stellig niet zal doen, als wij net ltvaclil optreden. Er moet ccne sterke kolonne zameugestcld worden die in den rug des vijands opereert, de kolonne behoeft weinig nasleep te hebben om zich gemakkelijk en vrij te kunnen bewegen. Krijgt zij gebrek aan het een of ander, of hindert het aantal gekwetsten, niets belet haar dan, een der vooruit geschoven posten van de vaste bezetting te naderen om, na zich weder van alles voorzien Ie hebbenop nieuw den vijand afbreuk te doen. Het uitzenden van een 2000 Europeanen zoude dus in die behoef ten voorzien; nu werpe men ons niet tegen, ja maar er zijn geenc soldaten; dit nemen wij niet aan: alle waar is te krijgen goedkoep ol duur, dit liaiH geheel van vraag en aanbod af, en het is beter nu eenige millioenen ineens, bijvoorbeeld 10 milliocn gulden te betalen, dan jaren lang5 millioen. Van den militairen tevens civielen bevelhebber te Atchin is een telegram ontvangen van 22 Mei, luidende: «Weinig belangrijks voorgevallen. Ont vangst Saidi Tahir te Patty goed. De meeste der voorgekomen cholera-ge- vallen waren met doodelijken afloop. Ziekte weder kwaadaardig". Men verzekert dat de generaal de Neve groote werkzaamheid aan den dag legt. Ilij heeft aan de verschillende militaire autoriteiten rapporten over den toestand des legers gevraagd en zou zich zeer ernstig bezighouden met voorstellen tot verbetering en reorganisatie. Pc Indiër wil weten dat hij de regering in overweging is eene rege ling der heerendiensten, waarbij tol grondslag zal worden aangenomen, dat zij op den persoon rusten en niet op den grond. Volgens een bij hel dep. van marine ontvangen telegraphsch berigl, is lie! stoomschip Marion op Pocloe-Bras (Atchin) aangekomen en het daar mede aangebragte lichttocslel voor den vuurtoren in volkomen goeden toe stand ontscheeptzoodat de ontsteking op primo Julij a. s. kan worden te gemoet gezien. llen 24,t'n Mei. 's nachts, vijf minuten vóór tweeën, werden vele inge zetenen van Samarang door eene vrij hevige aardbeving gewekt, welke door een zwaar onderaardsch geluid werd voorafgegaan. Ongelukken van eenig belang zijn niet voorgevallen. Te Willem I werd omstreeks denzelfden tijd een soortgelijke schok gevoeld. Te I'oerworedjo is de kazerne afgebrand, welk ongeval men aan kwaadwilligheid toeschrijft. .T, s Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den ingenieur 1' kl. bij den waterstaat L. G. B. Botiricius: aan den contro leur le kl. en aan die der 2e kl. bij het binnen), bestuur op Java en Madura II. G. J. G. Vriesman en B. Schollen Gzn.; aan den raadsheer in het lioog- gereglshof mr. Th. K. van Slingerlandt: aan den 2'» hulponderw. aan de openb. 2' lagere school te Padang J. W. A. van llaastertsedert benoemd tot 3" hulponderw. aan die school. Ontslagen: op verzoek, eervol, de con troleur 2' kl. bij het binnenl. bestuur buiten Java en Madura J A. Tange; de cotnmics-hoekh bij het vendu-kantoor te Padang E. L. Aronds; de ambte naar op onderstand J. A. C. Duricuxgewezen klerk op hel resid.-kantoor te Batavia; wegens overgang in Zr M' mil. dienst, de klerk bij hel depart, van financiën I.. 11. Barbier; de klerk bij het depart, van binnenl. bestuur L. J. Buyn, en de klerk op het resid.-kantoor te Probolingo C. A. Ornek: de boekh. bij de in- en uitvoëjr. J. II. lierman; de benoemde P' commies op het bureau van den gouv. van Sumatra's Westkust L. F. E. Bullo; de klerk ter algem. secretarie P. Pakaila. Benoemd: tot controleur 2' kl. bij bel binnenl. bestuur op Java en Madura. W. II. de Jong; tol 1'° commies op het bureau van den resident vgn Soerabaija, de commies op het bureau van den resident van Madura W. F. Belz; tot commies op het bureau van den resident van Madura, de ambtenaar op wachtgeld C, i\. M. l'ordesius; lot commies ter magistr. te Amhoina, de 3' commies op het resid.-kantoor aldaar II. K. Manupassa; tol 3"° commies op hel resid.-kantoor te Amhoina. de klerk J. A. Soselisa; lot 3" commies bij het dep. van onderwijs, eerc- dienst en nijverheid, de klerk J. F. de Lizer; tot schout bij de policie te Pasoeroean, P. Coppiëns; bij den waterstaat enz., lot hoofdingenieur le kl. de hoofdingenieur 2e kl. F. Mispelblom lieijer, met bepaling dat hij in de resid Cheribon geplaatst blijft; tot hoofdingenieur 2' kl., de ingenieur 1* kl. F F. F. Moet; lol ingenieur lc kl., de ingenieur 2' kl. J. B. F. E. Molen broek; lol ingenieur 2' kl., de ingenieur 3e kl. J. F. van Lakerveld; bij de in- en uilvoerregten en accijnsentol verificateur 4' kl., de ambtenaar op wachtgeld 1'. Barberaux tot verificateur 5C kl., de ambtenaar op non-acti viteit I'll, du Mosch; tot boekh. bij hel vendu-kantoor le Padang, de ambte naar op wachtgeld 11. Pli. Oudhofl; tot adsist.-resident van Japara, de con troleur I' kl. bij hel binnenl. bestuur op Java en Madura W. J. Dinger; tot controleur le kl. hij hel binnenl. bestuur op Java en Madura, J. 11. 11. Dornseyfl; tol commies 3e kl bij de post- en telegraafdienst.de adjunct- fommiesen M. N. F. Pieloor en W. R. llösel; tot hoofdonderw. aan de "penb. 3* lagere school te Samarang, de Ie hulponderw. te Batavia W. F. L. tlaanstra; tot hoofdonderw aan de openb. lagere school le Serang Bantam)de l« hulponderw. te Padang W. Briel; lot ),D hulponderw., aan Pc openb. 3' lagere school te Batavia, de hoofdonderw. le Serang (Bantam) J. Verschuil; aan de openb. le lagere school te Padang, de 3e hulponderw. te soerakarta G. Plantema; aan de openb. 1' lagere school le Soerabaija, 'lc hulponderw. te Sumanap (Madura) P. Veen; bij de algem. rekenkamer, 2<» commies, de 3e commies J. Warnars; tot 3en commies, de klerk b D. Ilupperls. Departement ran oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den officier van gezondh. le kl. H. J. Wefers Betlink. Ontslagen: de geschorste klerk bij de mil. administr. H. Coster. Tijdelijk ontheven: op verzoek, eervol, van de functiën van militair, levens civiel bevelhebber te Atchin, de generaal-majoor van het Ind. leger J. L. J. II. Pel. Belast: gedurende het tijdelijk afwezen van den generaal-majoor Pel, met de functiën van militair, tevens civiel bevelhebber le Atchin, de kolonel der inf. G. B. T. Wiggers van Kerthcm Geplaatst: als onderintendant 1® kl. ter Sumatra's Westkust, de onderintendanl le kl. J. H. Felix. Bevorderd: bij het wapen der inf., tot kapt., de lc luill. C. D. Ebell, J. Patlché en J. J. van Berg; tot l'" luit., de 2e luit I. D. J. A. E. de BrauwW. baron van Hecckeren van Molecateu, J. Broos er. P. J. A. van Neer: bij het wapen der art., tot lf° luit., de 2e luitl. J. II. Gaade en II. N. Kuipers; bij de ge- neesk. dienst, tQl milit. apotheker 2e kl.de milit. apotheker 3e kl. W. de Lange. Departement van marine. Benoemd: tot commies bij het marine-etablis sement te Soerabaija, de teekencar J. VV. Carter; tot ingenieur bij de geogr. dienst, de adsislent bij die dienst C. Woldringh; lot l" machinist bij de gouv. marine, de 2e machinist C. Wagner. Vergunning verleend om te repa triëren: aan den kapt.-luit. ter zee H. A. ridder van Rappard, den inspec teur van administr. 11. S Bosschart, de luilt. ter zee le kl. J. A. Vening. R. D. CrommelinJ. Loots, de luilt. ter zee 2' kl. P. G. Bruch en M. C. van Doorn, den luit. ter zee I* kl. G. J. W. Uooghwinkel, den officier van gezondh. Ie kl. VV. Panncvis en den luit. ter 2e kl. J. V. Wierdsma. 'sGRAVENHAGE, 9 Julij. Blijkens een heden bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, heelt de kolonel Wiggers den 2dcn uit Atchin aan de Indische regering be- rigt: Bij Oleh-leh wordt door ons eene nieuwe versterking opgerigt; de bevolking helpt druk aan den bouw. Wij gaan voort ons overal te beves tigen. Door een hevigen storm is in den nacht van 1 Julij zware schade aangerigt en het verlies van eenige menschenlevens veroorzaakt. De gezond heidstoestand wordt niet ongunstiger: er is geen enkele choleralijder. MUNSTER, 8 Julij. De Merkur verneemt, dal liet geregtshof voor kerke lijke zaken heeft besloten een aanvang te maken mei het proces ter ontzet ting van bisschop Brinkmann uil zijn ambt. liet verhoor zal den 1011"1 beginnen. LONDEN, 8 Julij. In het lagerhuis zeide Disraeli, in antwoord aan den heer Wadely. dat. terwijl bet proces O. Keef tegen Gullen nog hangende is. eene interpellatie over de taal, door den regler bij het laatste vonnis gevoerd, ontijdig zou zijn. Verder verklaarde hjj, dat ingeval hij genoegzame bewij zen kreeg aangaande de inmenging van den Paus of van wien ook in Enge- lands administratie hij het dan eene zaak zou achtendie ernstige overweging verdiende. Ook deelde hij mede. dat de prins van Wales in het midden van October naar Indië zou vertrekken; de onkosten zouden geheel betaald wor den uit de Indische schatkist en worden geraamd op 142.000 De heer Hamilton zeide, in antwoord aan den heer Grant Dull, dat hij redenen had om te gelooven, dat Forsyth een voldoende schikking ten op- zigte der hangende geschillen van den vorst van Birman had verkregen, maai de moord van Margary, gevolgd door de hartelijke ontvangst van den Chine- schen generaal, had het noodzakelijk gemaakt den vorst te verzoeken geen moeijelijkheden te maken ten opzigte der vergoeding. De vorst maakte echter bezwaren betreffende den eisch van doorlogt voor de Engclsche troepen over het gebied van den koning. Het was te hopen, dal hij den billijken eisch zou toegeven en dat Engeland eene botsing zou kunnen ontwijken. De on derhandelingen werden nog voortgezet; voor de openbaarmaking der stuk ken was de tijd nog niet gekomen. MADRID, 7 Julij. Dorregaray is teruggedreven en vlugt naar Sierra Guada; hij wordt vervolgd door de troepen der regering. Officieel berigt is ontvangen, dat Cantavieja door Jovellar is ingenomen. Hel geheele garnizoen, 2000 man sterk, en het geschut is in de magl der troepen. VERSAILLES, 7 Julij. De nationale vergadering heeft het eerste artikel van de wel op de vrijheid van het liooger onderwijs aangenomen met 517 tegen 117 stemmen. Verscheidene paragrafen zijn vervolgens aangenomen. Ondertrouwd, te Singkel en Samarang: P. SClllJFF, Officier van Gezondheid en Arts, en LOUISE W. ZAALBERG, 19 Mei 1875, van 's Gravenkage. 'Heden overleed, na een kortstondige ziekte, op den huize e O vervliet", le Meern bij Utrecht, mijn Kleinzoon JACOBUS BERNARDUS BON1FAC1US VAN LOON. in den ouderdom van 24 jaar, voorzien van de Genademiddelen der H. Kerk. Wed. J. B. KORTMANN, Speet. Leiden, 8 Juli 1875. Ook namens zijn Broeder B. VAN LOON. Eenige en algemeene kennisgeving. Voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de geboorte onzer dochter ondervonden, betuig ik, mede namens mijne Echtgenoote, hartelijken dank. F. A. WILH. SC11ÜDEL. Visites worden afgewacht 12 en 13 dezer. op Zaterdag IO Juli 1875, des namiddags te één uur, IN DE STADS-ZAAL OP DE BREEDSTRAAT. van zedelijk gedrag, kunnen nog werk bekomen tegen goed loon op een winkel waar geregeld veel werk van verschillenden aard, hel vak betredende, aanwezig is. Brieven franco bij de Boekh. J. VAN GOLVERDINGE &ZOON, te 's Gravenhage, onder letter Z.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3