buitknlajvdsche büiugten. - H. M. de koningin is voornemens op a. s. Zaturdag, 10 Jnlijdes voor- middags van Londen te vertrekkenden anderen morgen in Vlissingen aan wal te gaan, en van daar de reis naar Wildbad voort te zetten. II. M. de koningin wenscht daar een kort bezoek te brengen aan prins Peter van Oldenburg, halven broeder van II. M.len gevolge van de "zeer ongunstige berigten omtrent diens toestand. Waarschijnlijk zal H. M. reeds Woejisdag-. of Donderdag te 's Gravenhage lerugkeeren. Als schrijver van het antwoord op de prijsvraag, waaraan door de regtsgeleerde faculteit te Groningen eenc loffelijke vermelding is toegekend, heeft zich bekend gemaakt de heer W. Th. C. van Doorn, student in de regteu aan de hoogcschoo! te Utrecht. Men schat het aantal der personen, die liet zendingslecst hebben bij gewoond op Boekenroode, op ongeveer 15000. Over den llollaudschen spoorweg zijn ruim 5000 menschen derwaarts vervoerd. Onder Wormerveer is Woensdag II. brand ontslaan in een hooiberg, waardoor deze, alsmede ecne woning en een stal zijn afgebrand. Te Zwolle is dezer dagen brand uitgebarsten in ecu der huizen, die lot verfraaijing der kruiskerk moeten worden weggebroken, liet gevaar, dat. de onlangs voor groote kosten gerestaureerde kerk en de toren liepen, werd gelukkig door spoedige hulp afgewend. De eergisteren te Ilarlingen gehouden zeil- en roeiwedstrijd, die door Z. li. K. prins Hendrik werd bijgewoondis in allen deele naar wensch geslaagd. De toevloed van vreemdehngeu om dal feest bij te wonen was verbazend. Wind en weder waren bij uitstek gunstig, en de haven, rijk met vlaggen versierd, en overal met lal van toeschouwers bedekt, de drie oorlogsschepen voor de haven, de in- en uitvarende stoombooten, die pleizier- togtjes deden, leverden een prachtig gezigl op. Gedurende den wedstrijd deed Z. K. 11. prins Hendrik mei de leden van den raad en andere notabelen nog een toglje naar de Pollen. De prins 'dineerde 's middags ten raadhuizc na het uitdeelen der prijzen, bezag het schitterend vuurwerk, dat ten hall elf werd afgestoken, en het illuminceren der oorlogsschepen met blikvuur, en vertrok ten 12 ure. -- Men meldt uil Leeuwarden, van den 8»1"1Het verblijf van Z. K. H. prins Hendrik wordt alhier zeer op prijs gesteld, lieden morgen was er ,r bij 'skonings commissaris, bij wien de prins zijn intrek heeft genomen, dejeuner en heden namiddag wordt Z. li. H. een diner aangeboden, lol welken disch ook onderseheidene, burgerlijke zoowel als militaire, autori teiten van stad en lande zijn uilgenoodigd. Intusschen werden ondersehei dene inriglingen door den prins in oogenschouw genomen, als het Nieuwe St. Anlhonij gasthuis, de rijks hoogere burgerschool, het nieuwe in aan bouw zijnde burger-weeshuis, het gouvernementsgebouw en het daarin aan wezige kabinet van Friesche oudheden enz. lieden avond zal de stads- of Prinsentuin door Z. K. H. worden bezocht, bij welke gelegenheid de tuin zal worden geïllumineerd. Door het stedelijk muziekcorps zal daar een concert worden gegeven. Daarna zal Z. K. II., naar men verneemt, zich naar de Groote Sociëteit begeven waar, op de Langepijp, door de stafmu- zick van liet le regiment infanterie eene muziekuitvoering zal plaats heb ben. Naar men zegt zal Z. K. II. ook morgen hier nog verblijven om de markt in oogenschouw te nemen. De vraag of een afzonderlijk ministerie van nijverheid in Nederland wenschelijk zou zijn en zoo ja, welke afdeelingen daarbij zouden moeten behooren, en wat de maatschappij zou kunnen doen ter bevordering van de oprigting, heeft in verschillende departementen der nijverheidmaalscliappij een onderwerp van behandeling uitgemaakt. Vijftien departementen zonden hun advies over dit belangrijke onderwerp aan directeuren in, die de ver schillende gevoelens in een beknopt rapport hebben geresumeerd. De ont vangen rapporten geven het bewijs, dat ook de departementen verre van homoeeen zijn. Zes departementen verklaren ziel. voor een ministerie van nijverheid, twee voor een afzonderlijk beheer door een ministerie van wa terstaat en openbare werken ol van openbare werken. Zes departementen geven daarentegen een ontkennend antwoord op de gestelde vraag, terwijl één zich van bel geven van een bepaald advies wenscht te onthouden. De argumenten, die voor en tegen de oprigting van een ministerie van nijver heid zijn aangevoerd, zijn in een aanmerkelijk verkort uittreksel zaamgeval. De wenschelijkheid er van is niet voldoende gebleken. De opinie betreffende het wenschelijke om bij de regering aan le dringen op de oprigting van een ministerie, hetzij van nijverheid, hetzij van openbare werken, hetzij van waterstaat en openbare werken is, het blijkt uit het gegeven resumé, ten hoogste verdeeld. Tegenover de voorspellingendat zoodanig nieuw mi nisterie een krachtige helbooift zon worden tot verhooging van den bloei onzer vaderlandsche industrie, wordt van andere zijde het tegendeel, schade en nadeel, verwacht en de oprigting ten sterkste ontraden. En daarbij komt dan nog dat de voorstanders het geenszins eens zijn over de uil voering en over de afdeelingen, die onder het nieuwe ministerie zouden ressorteren. Directeuren wenschen intusschen de zaak, waaraan zooveel belangstelling is gewijd, niet geheel aan verder onderzoek te onttrekken. Het denkbeeld, ceopperd door het departement 's Gravenhage, om een adviserend collegie in zaken van nijverheid en openbare werken in het leven te roepen is, naar veler meening, zeer der overweging waard. Hoewel directeuren op dit oogenblik daarover geenc opinie kunnen of willen uitspreken, komt het directeuren echter voor, dat dit denkbeeld nadere bespreking in de depar tementen der maatschappij verdient. Mogt de algemeene vergadering zich dus met hun praeadvies vcreenigen en besluiten, om geene pogingen te doen ter bevordering der oprigting van een ministerie van nijverheid, dan stellen directeuren voor aan het oordeel der departementen de vraag te onderwer pen: »ls het wenschelijk dat door de maatschappij bij de regering aange drongen wordt op de instelling van een "raad van nijverheid", die in zaken I van nijverheid de regering kan voorlichten en adviseren? Zoo ja; ftoc zou zoodanige raad moeten zijn zamengesteld Is het uitvoerbaar en nuttig, dat gedelegeerden uit de voornaamste kamers van koophandel en fabrieken, als zoodanig, daarin zitting hebben?" De departementen, die zich vóór de oprigting van C«i ministerie van ui verheid verklaarden, zijn: Arnhem, Breda, Delft, Deventer,SneekenUtrecli Zulphen verklaarde zich voor een ministerie van waterstaat en openly werken, 's Gravenhage voor een ministerie van openbare werken, ofj thans van een »raad van nijverheid", die in zaken van nijverheid de reji ring kan voorlichten en adviseren. Tegen de oprigting van een ministers van nijverheid adviseerden de departementen: Amsterdam, GroningenLe» warden', Leiden, Purmerende en Rotterdam. 's GRAVENHAGE. 9 Julij. Tot referendaris bij het ministerie van buitenlandsche zaken is benoej de heer mr. G. J. E. graaf van Uijlandt. De 2e luit. N. ten Broek, van het 8' reg. infanterie, is in rang ancienneleit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van hel legert Nederl. fndië. De kon. zoölogisch botanische tuin alhier is weder met eene niem diersoort verrijkt. Heden kwam, vergezeld van twee Sumatranen, tj joiigë olifant intrek nemen in zijn nieuw verblijf. Jong en dartel, enig de zucht tot vrijheid, die elk schepsel is aangeboren, begreep het dier die vrijheid al dat gebruik le mogen maken, dat de gelegenheid aanbooi Die gelegenheid was al te schoon; want hoe nel en smaakvol zijn lamel} klein verblijf is, de stangen, die het hok omgeven, hoe dik en stevig ooi zijn op zoodanigen atstand geplaatstdat er zeer gemakkelijk een mets» door kan, zelfs deze Sumatraan. Goede raad was duur, want onze jog langsnuit wist zijne begrippen van vrijheid maar niet in overeenstemmir;! brengen met de pliglmatige eischcn van beperking. Met eenige inspannj kon men hem, al voortduwende en stuwende, weer in zijn huis breng» De geleiders deden bjj de pogingen om hel dier le brengen lot gehoorzaal heid en onderwerping, uitstekende diensten..: De olifant is een gcsclieti van den heer Bauduin en is per Cöurad naar Nederland vervoerd. K; E Ni S3 E li A SI LONDEN 8 Julij. II. M. de koningin der Nederlanden heeft Dingsdag de schilderijen» zamcling van kolonel Buller-Johnstone bezocht, en daarna sir Alexander a lady Malet, den hertog van Cambridge en lord en lady Vernacr. H. M.i lieerde bij den Ned gezant, graaf van Bijlandt, waar des avonds receptie nu In een regerings-rapport leest men het volgende: Ongeveer 40000lail verhuizers zijn in 1874 uit Amerika naar Europa teruggekeerd. Eenij maanden geleden werden te New-York dagelijks een dozijn aanvragen gi daan om kosleloozcn overtogt voor verarmde Engelsche onderdanen. Il« zelfde kwam voor aan de consulalen le Philadelphia en Baltimore. Zij li aankomen, hebben volstrekt geen kans om in de kuststreken werk lew den. Zij moeten derhalve zorgen de noodige middelen le hebben om verte hel land in te gaan. fHAHKRUK. De bureaux van de drie groepen der linkerzijde hebben Woensdag nu eene vergadering gehouden. Daar in de bijeenkomst m l leden van de re- terzijde gebleken was, dat deze stelselmatig tegen elk voorstel isstrek kende om de ontbinding op een bepaalden lijd vast te stellen, zoo wilde te linkerzijde overwegenof het niet raadzaam was dergelijk voorstel achter wege te laten. Verscheiden leden meenden, dat het voorstel thans nis eene meerderheid in de kamer zal vinden, en het zou dus niet verstanlij zijn eene nederlaag te gemocl te gaan. Met eenparige stemmen is hesloln. om althans eerst het einde der beraadslaging ovér dc organieke wellen al le wachten. Men verneemt thans dal het aantal personen, die ten gevolge van li overstrooming het leven hebben verloren, verre beneden de eerste raming» Mac Mahon zou gezegd hebben dal ongeveer 700 personen bij die ramp zijl omgekomen. De gemeenteraad van Parijs heeft besloten niet K.0,000 fr., zooalsd( prefect verlangde, maar hel dubbele van die som tot hulp van de slagloffert der overstrooming le zenden. Te Lisieux en omstreken. Normandie, hebben mede plotselinge over- stroomingen plaats gehad: er zijn huizen vernield en bruggen weggeslagen; zeven menschen zijn verdronken. SlIITSCEiLAND. Van regeringswege zal eerlang een gedeelte der wet op hel lager on derwijs openbaar worden gemaakt. Dc minister Falck zal daartoe overgaan, ten einde ieder, maar vooral deskundigen, in de gelegenheid te stellen be doeld gedeelte te leeren kennen en 1 eoordeelen. Met die critiek hoopt hi] zijn voordeel te doen. De keizer heeft aan den heer dr. Nachtigal gedurende 4 jaren een jaar geld toegekend van C000 mark, ten einde hem in staat te stellen eene we» schappelijke beschrijving zamen te stellen van zijne reizen in Afrika. Te Berlijn is dezer dagen tot stand gekomen eene Duïtsch-Abyssinische maatschappij, ten doel hebbende aan de oostkust van Afrika, in het zuidelijk gedeelte van Abyssinie, provincie Choa, eene nederzetting te vestigen, ofl van daar wetenschappelijke expedition naar de Al'rikaansche binnenlandenK ondernemen. Volgens het plan zal de nederzetting worden gevestigd tl Ankobar als centraal punt, van waar de ontdekkingstoglen in onderscheiden riglingen zullen uitgaan. De maatschappij zal zijn eene particuliere onder- neming en geen ondersleuning bij de regering aanvragen. Naar men uit Munchen meldt zou de koning den aartsbisschop Munchen zijne ontevredenheid hebben te kennen gegeven, wegens de uiW diging van den herderlijken brief over de verkiezingen. Uil Praag meldt men dat, in weerwil van het verbod betreffende viering van het feest tot herdenking van Johannes Hus, op den 5J'° "'J op alle bergen rondom die stad vreugdevuren waren ontstoken.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2