Dezer dagen herdacht men op plegtige wijze le Heemse (Overijssei) dat sedert eene eeuw de openbare school aldaar onder leiding stond van vader, zoon en kleinzoonwelke laatste nog in de kracht des levens zijne betrekking waarnam. De feest-commissic van hel landbou w-congres te Hecrenvecn heeft nage noeg ƒ10000 onkosten gemaakt. Deze kunnen door de entrees worden be streden. Het toegezegde subsidie van ƒ1000 van de gemeente Schoterland en de garantie van inteekening zijn dientengevolge niet noodig. Uit Leeuwarden meldt men dat Z. K. II. prins Hendrik Dingsdag avond aldaar is aangeköiilen. Aan het station werd Z. K. II. opgewacht door den commissaris des koningsden waarnemcnden burgemeester en nog ecnige hooge burgerlijke en militaire autoriteiten. Na een kort oponthoud begal men zich naar de woning van den commissaris des konings, bij wien de prins logeertwaar bet stafmuziekcorps van hel lsle reg. infanterie gereed stond en Z. li. II. eene serenade bragt. Een talrijke volksmenigte was op de been en verwelkomde den ook hier zoo populairen en beminden vorste- lijken telg met luid gejuich. Eergisteren werd voor het prov. geéegtshof in Groningen behandeld de zaak van Itolin. gewezen boekhouder bij de filiale der Geldersche crcdiet- ^rctniging te Groningen, die te Deventer een valschen wissel had uitgege ven van 8000 en zich op reis begaf naar Amerika, maar in Engeland werd aaugehoitden en aan Nederland uitgeleverd. De eiscli van den procu reur-generaal is 7 jaar gevangenisstraf en 2 geldboeten a 50 ieder. Te Sappemeer bad dezer dagen een treffend ongeluk plaats. De eenige 14 jarige zoon van brave ouders had, terwijl hjj werkzaam was op de fabriek van de firma Romkes, Rakker van Calcar, het ongeluk te digt bij de machine te komen, zoodat hij door het vliegwiel gegrepen en zoo danig gekneusd en gewond werd, dal hij reeds onder de geneeskundige be handeling overleed. Nabij Grave heelt eergisteren zekere 11., van beroep ezelkoopman, zijne vrouw in een vlaag van ijverzucht met een mes zoodanig gewond, dat er onmiddellijk de dood op volgde. Door de rijksveldwachters uit VVijchen geval, is hjj naar hel huis van bewaring te Nijmegen overgebragt. 's GP.AVENHAGE, 8 Julij. Door Z. M. is aan den voor de dienst in Indie bestemden soldaat E. Zahlmann, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend lot het dragen van de Fransche herinneringsmedaille voor het deelnemen aan de expeditie in Mexico. De heer C. L. Klein, thans ontvanger der directe belastingen te Groenlo, is benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Baarlo (gemeente Maasbree). Tot rijkslelegraphisl 3J® kl. zijn benoemd, de rijkslelegraaphklerken 2'® kl. C. J. Bourié. II. G. DoyenA. N. van Rooijen, T. G. de Jong. G.J. Jongkind!\V. S. M. E. Everts, 1). van de Rotte, J. li. E. d'Arnaud, J, G. Jongman, D. Koeleinan en J. 11. Büdeker. Door den consul-generaal te Rio de Janeiro is lot consul der Nederlan den te Pernambuco ad interim aangesteld de heer C. L. F. Roeck. De scheepsklerk G. A. Zeegers, uit 0. I. teruggekeerd, is op non- activiteit gesteld. Een schaapherder uit Pernis, beschuldigd van diefstal van vee uit de weide, stond gisteren voor het prov. geregtshof in Zuidholland leregt, ten einde zich omtrent genoemd feit te verantwoorden. In den ochtend van 8 April jl. werden uit eene weide onder de gemeente Hof van Delft vermist drie schapen en twee lammeren, die denzelfden dag op de Delftschc vee markt werden verkocht aan twee Rotlerdamsche kooplieden voor ƒ50, het geen plaats had in tegenwoordigheid van verschillende personen, die thans den verkooper als den beschuldigde herkenden. Deze echter ontkende de bedoelde persoon te zijn geweest voorgevende in de laatste vijf jaren Delft niet bezocht le hebben en ook niet aan schapendiefstal schuldig te zijn. Advocaat-generaal jh'. mr. van den Bergh neemde hel feit van diefstal van vee in de weide een zeer ernstig feil, dat evenwel nog verzachtende om standigheden kon met zich brengen. In deze zaal: echter had de beseli. door diens pertinente outkenlenis elke verzachting van straf verbeurd. Hij achtte het feil voldoende bewezen en requireerde de veroordeeling van besch. lot 5 jaren tuchthuisstraf. De verdediger. mr. Ilorch, trachtte aan le toonen, dat het bewjjs van den diefstal niet was geleverd en zijn cliënt te dier zake ook niet kon worden veroordeeld. De uitspraak is bepaald op Woensdag aanst. Dien dag zal het hof ook uitspraak doen in de strafzaak van een sjouwer uit Schiedam, die belust op de militaire dienst in Januarij en daarna in Fcbruarij zich wilde doen aannemen als rcmpla^ant. De papieren, daartoe bcnoodigd. als paspoorten, bewijzen van goed gedrag en certificaten van de Schiedamsche poücie enz., aan anderen toebelioorende, wist hij magtig te worden en deed zich vervolgens als de persoon van G. Damme, wien enkele der stukken behoorden, doorgaan, nadat hij in die papieren een aantal uit- krabbingen en veranderingen had aangebragt. Zelfs een contract met den rcmplaganten-leverancier gesloten en eene quitantie voor ontvangen gelden leckendc hij met den naam van een anderen persoon, ten gevolge waarvan hem wordt aangerekend hel plegen van vier valschkcden in authentieke en publieke geschriften, twee valschhcdep in onderhandsche geschriften door In t namaken eener handleekcning en eindelijk het gebruik maken van die valsche stukken. Het openb. ministerie eischte eene veroordeeling van 5 jaren tuchthuisstraf en twaalf boelen van ƒ50. De verdediger, mr. baron de Vos van Steenwijk. wees in deze op verzachtende omstandigheden. De vacantickamcr van het prov. geregtshof in Zuidholland hield zich heden bezig met de behandeling eener strafzaak, waarin betrokken waren twee touwslagersknechts, in dienst van den touwslager v. d. B. te Vlaardin- gen tegen 7.50 's weeks, die beschuldigd worden in den avond van 11 April jl. zich den toegang te hebben verschaft tot een afgesloten schuurtje der touw slagerij en zich van een achttal trossen touw een daarvan te heb ben toegeëigend ter waarde van ƒ20, dien zij, hoewel het Zondagavondkj dadelijk bij een koopman in scheepsmaterialen braglen en daarvoor, j afwachting van nadere afrekllening, 2.50 op hand ontvingen. Den v den ochtend was de diefstal ontdekt, maar de hier bedoelde knechten k»; men niet le werk. De tweede kwam echter later op den dag en toen ott het gebeurde onderhoudenbekende hij schuld met de belofte nimmer wedt oneerlijk te zullen zijn. Zijn meester, vergevensgezind, liet den oneerlijk knecht zijn arbeid weder opvatten. De eerste echter was niet gerust; had zich naar Rotterdam begeven en bij de policie aangemeldten gevol; waarvan ook de tweede in handen der policie geraakte. De eerste bcsch. erkende volmondig alle schuld, maar de tweede spraki strijd met zijne vroegere opgaven alle getuigen legen. Hij had zijn kan. raad dien avond ontmoet reeds in liet bezit van touw zjjnde, van den te koop wist hij niets te zeggen. Omtrent dezen laatste besch. bleek, dat! vroeger in Oost-Indic in militaire dienst zijnde, zich, tijdens hij als schik wacht op post stond, aan diefstal heeft schuldig gemaakt, waarvoor lm de stral van den kogel werd opgelegd, waarvan hij echter gratie bekn-g Zijn straf werd in 10 jaren kruiwagenslraf veranderd, welke hij ook onds gaan heeft. Adv.-generaal jhr. mr. van den Bergh meende dat lussehen beide een groot onderscheid 'bestond; de eerste verdiende consideratie, de twed niet. Daarom eischte hij vcroordeeling van n°. 1 tot celstraf van I jaar van n®. 2 tot tuchthuisstraf van 5 jaren. De hh. m" van Voorlhuyzen en Leesberg traden voor de beschuldig op. Ook in deze zaak is de uitspraak bepaald op Woensdag aanst. Gisteren werd alhier in het hotel Bellevue de algemcene vergader» gehouden van het algemeen Nederlandsch Vredebond. Nadat de algemeene voorzitter, mr. D. van Eek, de afgevaardigdent leden had verwelkomd, werd door den algemeenen secretaris, mr. G. Bel» fanle, een uitvoerig versleg uitgebragl over den toestand der vredebewejir in het buitenland gedurende bet afgeloopen jaar. De verslaggever stol o. a. stil bij de groote vorderingen, die bet beginsel, om volkenregterljjli geschillen door bevoegde scheidsregters te doen beslissen, in het afgel jaar heeft gemaakt. Kritiek werd geleverd van de beraadslagingen in it Nederlandsch parlement op 27 November II. over de motie van de 1 van Eek -Brcdius; de houding der Nederlandschen dagbladpers bij de bel» deling dier motie nagegaan en medegedeeld. De aanneming van deze «li werd «een eerste stap" genoemddie evenwel niets beteekende, wanneerlj niet ter regter tijde door een /'tweeden stap" gevolgd werd. Eigenaarl; lag die «tweede slap" op den weg der regering. Vervolgens werd del» stand van het Nederlandsche Vredebond daarmede vergeleken. Die toesla was stationair. Eene aldeeling, Groningen, ontviel. Eene andere, Hoorn, wtil opgerigt. Onbekendheid van velen met het ware doel van het vredetai scheen ook een reden van onvoldoende belangstelling, en verhinderde low ming van hel leden-tal. Ten slotte werd de politieke toestand van Europa nagegaan. Die toeslaid was niet bemoedigend. Terwijl de natie van de oorlogen meer en me verzadigd worden, worden haar steeds zwaardere oorlogslasten opgeld Europa verkeert voortdurend in ecu toestand dat öf oorlog is uitgebroken, óf dreigt uit te breken. De geschiedenis van de eerste helft van dit ja kan dit staven. En toch heeft de overdrijving der wapening céne goeft zijde, gelijk iedere overdrijving: dat zij reactie moet baren. De militarism mogen zich de meesters der volken noemen; uit den aard hunner belrtb king zijn zij hunne dienaren. De mensch is niet soldaat geboren. Tot behandeling der voorstellen overgegaan zijnde werd a. bij acclamalit aangenomen dat van het algemeen bestuur, om namens hel vredebond» adres te zenden aan het «Institut de droit international" en de «Associalioi pour Ia re'forme et codification dti dioit international", welke binnen M te 's llagc zal vergaderen, b. aangenomen, met 5 tegen 2 stemmen, liet voor stel van de afdeeling Dordrecht om aan liet algemeen bestuur op te draai hij gemotiveerd schrijven de commission voor volksvoorlezingen ernstig tt beleefdelijk uit te noodigen in de zamcnkomslen van den aanstaande» winter de zaak van hel vredebond te bespreken en aan le bevelen, c. do» de afdeeling Dordrecht ingetrokken haar voorstel om aan het algemeen li st uur in overweging te geven, welke middelen kunnen worden aangewend, om op de volksschool de liefde voor de vredezaak aan le kweeken i harten der toekomstige staatsburgers. Heden middag werd in de Maliebaan, in tegenwoordigheid van lid garnizoen dat in groot tenue was opgesteld en tal van hoofd- en subaltern officieren van het 0.1. leger, eenige van de marine en onderscheidene ril ders van de Militaire Willemsorde, de versierselen 4"® klasse van dit krnis uitgereikt aan de kapiteins der infanterie van het O.I. leger, G. A. w Randwijk en W. J. Vervloeiter zake van hunne dapperheid bij de tww expeditie tegen het Rijk van Atchin. Laatstgenoemden officier werd in diet oorlog de wijsvinger van de linkerhand weggeschoten. De gebruikelijk eedsatneming en bevestiging van de orde op de borsten der gedecoreerde geschiedde, na voorlezing van het benoemingsbesluit van 6 October 1871. door den generaal-majoor van Scbrieck, bevelhebber der 1® militaire divisie, die in eene toespraak op nieuw lol bragt aan de land- en zeemagt in M noorden van Sumatra, voor de volharding en zelfopoffering, waarmeded' strijd in Atchin werd gevoerd en wordt voortgezet. Hij wenschte de 1 kapiteins hartelijk geluk met deze onderscheiding en hechtte tevens hun M kruis op de borst, waaraan, zooals de generaal sprak, Neerlands roem bonden is. Met het door genoemden oppcrofficier ten besluite aangebeven driewerf hoerah stemde de omringende schare luide interwijl het WiM' mus door het Malieveld weerklonk. Hierna werden de officieren aan de hceren van Randwijk en VervW voorgesteld en had het défilé van de troepen voor de ridders plaats, generaal-majoor Michelhoff, de kolonel der dd. schutterij en de kommand»1 der kon. scherpschutters, zoo mede veie belangstellenden vereerden dezepI'S' tigheid met hunne tegenwoordigheid.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2