LEIDSCIIE COURANT. DINGSDAG 6 JULIJ. RINN EN L A N DSCIl E HEII TC TEN. 1875. M°. 154. De Courant verschijnt dagelijks, Zosi' en kerstdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'jjaars. busten de expeditiekosten. Afzonderüjke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der Advertentifin is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 5 Jlllü Aan den verjaardag van 11. K. H. mevrouw de prinses zu Wied, doch ter van Z. K. 11. prins Frederik, werd lieden op de gebruikelijke wijze gedacht. Bij de lieden gehouden openbare verkoopiiig van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prjjzen ƒ25.5.20 en ƒ2.50 en de laagste prijzen 25, ƒ5.— en ƒ2.50. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende, dat ten gevolge van liet overlijden van mr. J. Dam de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-gener.ial in het hoofdkiesdistricl Zutphen, zoowel voor de Kgenwoordige zitting als voor liet tijd'Vak aanvangende met den derden Maandag in September e. k.. moet plaats hebbenheeft bepaald dat die ver kiezing zal plaats hebben op Dingsdag 20 Julij ek.: en dat, zoo eene her slemming noodig is, die zal geschieden op Dingsdag 3 Augustus daaraan volgende. Op de door de jnridische faculteit der hoogeschool te Groningen uitge schreven prijsvraag uit het gebied van het volkenregt zijn twee antwoorden ingekomenwelke eoue bekrooning niet waardig zijn gekeurd. Aan ée'n iteur, met een opschrift uit de werken van Terenlias, is evenwel eene kiiMjjkc vermelding toegekend, en verzoekt de faculteit magtiging tot opening van het naambriefje' De geneeskundige staatscommissie, zitting houdende te Utrecht, heelt tot arts bevorderd: de hh. dr. J P. van den Berg, offic van gezondheid 2'« kit; en 11 J. Flints-, gepens. officier van gezondheid 2d'kl. van het O.-I. leger. Iicor de commissie voor het tweede natuurkundig examen is het ver langde diploma uitgereikt aan de hh. A. D. vair Steenbergen, A. G. F. SchefTer, J. A. Wijnhof! en P. J. Kintz. De voortgezette examens aan de polytechnische school te Delft hebben tot nilslag gehad, dat aan de volgende heeren diploma's zijn uitgereikt: Examen B: art. GG, als technoloog, aan de hh. J. L. Bienfait, J. Borghstijn, D. deClercq, L. Philips en J. van Wickevoort Crommelin. Art. 61, als civiel ingen.aan de hh. 11. F. Beijerman, C. van üeinse, E. A. C. F. von Essen, A. Fock, SI. W. J. 'sGravesandeGuicherit, J. P. llengeveld, SI. Hof land, B. Kersjes, W. E. Koomans, C. Lely, W de Man, J. Nnhout van der Veen, F. G Schill, D. J. Steyn Parvé en E. Thiange. Examen C: art. 62, als bouwkundig ingenieur, aan de hh. F. G. Schill en L. C. T. Rieber. Art. 63, als scheepsbouwkundig ingenieur, aan den heer H. van Meerten. Art. G4, als werktuigkundig ingenieur, aan de hh. C. F. Hoevenaar, jhr. M J. Schuurbeque Boeije, II. Stolp en J. A. Wagner. Het stoomschip Groningen is op 2 Junij te I'ort Saïd aangekomen. Aan de inschrijving voor de levering van aandeelen in de Nederl. han delmaatschappij is lol een bedrag van ƒ2,562.125 deelgenomen. De aanbie dingen tot en met den koers van 100 pCt. zjjn aangenomen; zjj strekken tot een nominaal bedrag van ƒ2.053,125. Met zekerheid, schrijft het Hbli, kunnen wij thans melden, dat de geregelde diénst der stoomboolco van Vlissingen op Engeland den 26,le» dezer zal geopend worden. De vestiging van een tolkantoor te Sheerncss is oorzaakdat men niet vroeger kon beginnen te varen. De booten zullen de Vlissingen dagelijks des morgens vroegtijdig aankomenen dagelijks des wonds, van daar vertrekkenuitgezonderd des Zondags. De juiste uren van wtrek zullen binnen eenigc dagen wordeii bekend gemaakt. Den 19",«" dezer is men van plan een proeftogt te doen; verschillende autoriteiten en personen, die bij deze vaart belang kunnen hebben, alsmede de vertegen woordigers der voornaamste Nederlandsche en Engelsche dagbladenzullen tiitgenoodigd worden dezen togt mede te makenten einde hen in de gele genheid te stellenzich van het gemakkelijke van de reis en van de voor treffelijkheid der booten te overtuigen. Zaturdag 11. werd te Rotterdam op de begraafplaats te Croöswijk het stoffelijk, overschot ten grave gebragt van dr. .1. U. Th. de Vogel, in leven leeraar aan de hoogcre burgerschool aldaar. Hij stierf in de kracht zijns levens., na een korte ziekte van weinige weken, lie heer Francois, directeur der school, hield eene korte toespraak bij de geopende groeve en bragl in herinnering wat hij was en nog beloofde voor de wetenschap, voor het on derwijs, voor zijne vrienden en betrekkingen en bovenal voor zijne eclitge- noote en kinderen. //Een treurige pligt hebben wij vervuld, zoo sprak o. a. de heer Francois, de pligt der vriendschap en der waardering! Naar het verlangen van zijn diepbedroefde weduwe, en geheel in zijn geest zou deze vriendscliapsdaad zoo eenvoudig mogeljjk plaats hebben. En toch hebt gjj, ambtgenooten, leerlingen en vrienden van onzen vriend, er behoefte aan gevoeld ti aan zijn graf te vereenigen en daardoor een bewijs te geven, dat gij met ons instemt, dat de dood van de Vogel een belangrijk verlies is voor onze school; ja! wjj mogen mei het oog op hetgeen zijne pen als de vruchten zijner studie achterlaat, er bijvoegen, dat de wetenschap een man heeft zien weggaan, die beloofde een barer steunpilaren te worden," En werkelijk wordt in de Vogel veel voor de wetenschap verloren. Hij onder scheidde zich vooral door zijne groote en degelijke historische kennis. De geschiedenis was dan ook het vak, waaraan hij bij voorkeur zijne stadiën wijdde. Zooals bekend is, was hij bezig aan een reuzenwerk: eene nieuwe bewerking r.1. van Becker's wereldgeschiedenis, waarvan reeds meer dan twaalf afleveringen het licht zagen, toen zijn ongesteldheid hem dwong de pen neder te leggen. De Vogel was ook een zeer verdienstelijk docent. Wie hem ooit voor zijn leerlingen en van het onderwijs hoorde spreken, weet hoe hij geheel doordrongen was van het gewigt zijner betrekking en hoe het steeds zfjn streven was niet alleen een zekere mate van kennis mede te deelen, maar vooral ook om zjjne leerlingen tot menschen ie vormen. (IV. R. C.) Men schrijft uit 's Gravesande aan de D. C.: Donderdag avond, onge veer ten 10 ure, terwijl een hevig onweder boven deze gemeente woedde, dat, ten gevolge van de volkomen windstilte hangen bleef en door zjjne verpletterende slagen algemeene angst en ontzetting veroorzaakte, Slóeg de bliksem in den korenmolen alhier, tocbehoorende aan den molenaar G. Bur- gersdijk, die met zijn gezin het benedengedeelte er van bewoont. Persoon lijke ongelukken zijn gelukkig niet te betreuren, maar de schade, door défi bliksem veroorzaakt, is zeer belangrijk, daar eenige bindten en vooral de roededie het eerst getroffen werdgeheel onbrnikbaar zijn geworden. Na in den molen hier en daar vernielingen te hebben aangerigt, heelt zich de bliksem langs een der stijlen, waarop de molen rust, naar den grond ge- rigt, en heeft in het woonvertrek eénigzins het behangsel vlam doen vat ten, dat evenwel door de bewoners is gebluscht. Deze gemeente krijgt in de laatste dagen wel haar deel van zware onweders, wat. door de nabij heid van de zee, overigens tot de zeldzaamheden behoort. In het begin dezer week kwam de bliksem langs den telegraafdraad in liet telegraalkan- loor alhier, waar liij een gedeelte van het seintoestel, ofschoon volgens de bestaande voorschriften afgesloten, zoodanig heeft vernield, dat het voor verder gebruik geheel ongeschikt is. Op verschillende plaatsen langs den telegraafdraad heeft men electrische vonken van den draad naar den grond zien slaan; ook werden uit een huis, digt bij den draad gelegen, een paar steenen weggerukt. Te Schiedam klagen de branderijen zeer over gebrek aan werkvolk, zoodat sommigen mei half personeel moeten werken. De aanvoer- van gra nen, de hooibouw enz. trekken de arbeiders door hooge dagloonen, ofschoon flinke werklieden in de branderijen van 10 tot 14 gulden en meer 's weeks verdienen. Te Strijen is Zaturdag de bliksem geslagen in liet schoolgebouw, waarin 300 kinderen aanwezig waren; hij ging liet eene raam in en het andere uit, gelukkig zonder iemand te decren. Alleen nam meu eene brand lucht waar cn waren twee glasruiten gebarsten. Te Breda is Donderdag 11. de jaarlijksche vergadering van de afgevaar digden der Waalsche kerken geopend. De werkzaamheden werden ingeleid door een godsdienstoefeningwaarbij voorganger was d'. [I A. Gagnebin, pred. te Delft. De vergadering is aldus zamengesteldBureau: de leden der Waalsche commissie J. F. C. Kronenberg, pred. te Arnhem, president» J; f-L. Luli, pred. te Middelburg, secretaris; J. 11. Gerlacb, pred. te Middelburg, vice-president; M. A. Perk, pred. te Amsterdam, vice-secretaris; G. Collins, pred. te Botterdam; prof. R. van Boneval Fatirc, ouderling te Leiden, en dr. H. D. llanegraaff, ouderliiig te Arnhem. Voorts de afgevaardigden: van Breda, van der Vies, pred., van llattem en Lcyssius, ouderlingen, en V-et- hake. plaatsvervangend afgevaardigde; van Leiden, van Hamel, pred., en Uubrochl, ouderling; - van Dordrecht, llooijèr, pred., cn J. J. niusséjr onderling; Nijmegen, Stoop, pred.; Haarlem, Quarles van Ufford, on derling'; - Leeuwarden, nir. Engelen, diaken: Arnhem. Kronenborg, pred..

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1