PER TELEGRAAF. pligligen in de overstroomde departementen. De minister antwoordde1, dat liij zich reeds met die quaeslie heeft bezig gehouden en dat er, met het oog op het overschot van vorige jaren, zonder eenig bezwaar tot die ver mindering van de belastingheffing in het zuiden kan worden overgegaan. De discussie over het wets-ontwerp betreffende de spoorwegen werd daarop voortgezet. De commissie voor de wet op de vrijheid van hooger onderwijs heeft beslotenbij de beraadslaging over de derde lezing dier voordragt voor te stellen, de daarin gebragte bepaling te schrappen, volgens welke de dioce sen, die in het bezit zijn van vrije hoogescholen, regtspersoonlijkheid zullen Dekomen. Volgens Jlavas heelt het vraagstuk betreffende den stroom van nutte- looze redevoeringen en amendementen dezer dagen tot eene heltige woorden wisseling aanleiding gegeven tusschen de hh. Jules Simon en Albert Grévy, welke zoo hoog liep, dat men over en weer de hh. Potbuau en Jules Ferry, GHillemaut en Tamisier als getuigen voor een tweegevecht had aangewezen. Een overleg tusschen deze vier heeren heeft tot de beslissing geleid, dat er geene reden was om verder gevolg aan de zaak te geven.. De studenten aan de geneeskundige school te Rijssel hebben, evenals hunne mede-studenten te Caen, een adres aan de hh. Jules Ferry en Simon gezondenom hen geluk te wensclien met de door hen verdedigde denk beelden bij de beraadslaging over de wet op de vrijheid van hooger onderwijs. SPANJE. Volgens een schrijven aan de Ind. Beige zijn de regeringstroepen niet sterk genoeg om iets belangrijks te ondernemen. Moriones, de generaal die het best in staat is over den toestand van zaken in Navarra te oordee- len, zegt dat het onmogelijk is, de Carlislen te verrassen en dat een bloe dige nederlaag het gevolg zou zijn van het toegeven aan zulk een illusie. Hij is van oordeel, dat de afsluiting van het Carlistisehe leger goede gevolgen kan hebben totdat men de 53000 man, die de laatste ligting heeft opgele verd, in slagorde kan brengen. Generaal Quesada kan het rijkste gedeelte van Navarra voor de Gat listen afsluiten, maar groote moeijelijkheden zal hij steeds ondervinden aan de zijde van Aragon. Hij zal steeds genoodzaakt zijn eene groote troepenmagt tusschen Tafalla en Tudela te laten, om des noods in Opper-Aragon te kunnen trekken wanneer de Carlisten eens over Lambier, Sanguesa en de vallei van Aragon in de provincie Huesca mog- ten vallen. Volgens de Gaceta zijn de steden en dorpen Santa Barbara, Villa- tuerta, Estella, Cirauqui Maneru en Artazu in Navarra door de regerings troepen hevig beschoten. Estella werd gebombardeerd met kanonnen van 16 centimeter. Generaal Martinez Campos was den 28s,,n Mei in Morrella. De sterke posities der Carlisten in Castelion waren door de divisie Montenegro geno men; de Carlisten waren daaruit in groote wanorde teruggetrokken. DVlïSCllLANO. Volgens de Weser Zeil. zal de begrooting voor oorlog nog aanmerke lijk moeten worden verhoogd. Men beweert, dat de voorname oorzaak daar van moet worden gevonden in de hoogere sommen, die noodig blijken te zijn tot verwezenlijking, van de plannen der militaire genie, boven het daar voor geraamde bedrag. Aan den minister Falck werd op zijnen togt van Dusseldorp naar Aken eene onverwachte ovatie gebragt. Overal waar de trein passeerde, waren versieringen aangebragt en stonden menschen met vlaggen en banieren ge schaard. Te Aken werd hij met daverende toejuiching ontvangen. Ook daar zal te zijner eer een optogt met fakkellicht worden gehouden. LONDEN, 2 Julij. In het lagerhuis heeft sir Adderley verklaard dat bij de regering geen protest was ingekomen tegen art. 6 van het web ontwerp betreffende de handelsvloot. De strekking van dit artikel was niet, zich in te laten met vreemde schepen, doch het frauduleus overschrijven beletten van Engelsche schepen op builenlandsche registers. CALCUTTA, 1 Julij. Het berigt, dat de koning van Birmah weigert Ei. gelsche troepen over zijn grondgebied te laten trekken, bevestigt zich. PESTH, 2 Julij. Gisteren zijn de verkiezingen voor den rijksdag begon, nen. In 4 kiesdistricten der hoofdstad Werden de liberale candidaten gekt, zen, onder wie Franz Deak met algemeene stemmen. In 3 kiesdistricten behaalden drie liberalen, vroegere leden van het linker-centrum, de zegt praal. Verder zijn de resultaten uit 14 districten bekend, waar overal j liberale partij zegevierde. PARIJS, 2 Julij. Naar schatting bedraagt de schade, in het zuiden v# Frankrijk door de overstroomingen veroorzaakt, driehonderd millioen franc en hebben drieduizend menschen bij de ramp het leven verloren. BERN, 2 Julij. De nationale raad heeft bekrachtigd de overeenkomst, dj den 205len Mei te Parijs gesloten is tot het oprigten aldaar van een inter®, tionaal bureau voor de maten en gewigten. MADRID, 2 Julij. De Gaceta meldt dat de generaals Jovellar en Estebaj hunne strijdkrachten vereenigd hebben bij Iquescla en dat de Carlisten de vlugt nemen. MADRID, 2 Julij. Blijkens eene officièle dépêche heeft Jovellar de Carfe ten bij Vistabella geslagen en op de vlugt gejaagd. Onder de vele doodei der Carlisten bevindt zich Villalain. KONSTaNTINOPEL 1 Julij. De Sultan heeft heden graaf Zichy, gezin van Oostenrijk, die morgen met verlof voor twee maanden vertrekt, u afscheidsgehoore ontvangen en hem het groote lint der Osmanie-orde melt ster en brillanten overhandigd. Luitenant-generaal Ignatieff, gezant tii Rusland, vertrekt Zalurdag met verlof naar Duitschland, om daar genes- kundigen te raadplegen over eene oogziekte, waaraan hij reeds zes man den lijdt. A K VIHvM IE-VIEI HS. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCIIE HOOGESCHOOL. Den 3den Julij de heer D. Bakker, geb. te Lambertschaag, in de genees kunde na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Bijdrage lol it behandeling van typhus met koude baden. Denzelfden dag de heer S. K. llulshoff, geb. te Leeuwarden, in de ge neeskunde na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Het ooglijin in het heilige geest-weeshuis te Leiden. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Zomcrzorg. Dingsdag 6 Julijdes avonds ten half zeven ure, directie H. Völlmak. le Afd.: 1. '/Division Vorwarts!" Marsch, Rose»- kranz; 2. Ouverture "De Robijn", W. Luers; 3. Souvenir de l'opéra de Donizetti "Don Pasquale", Gadrell; 4. "Kriegers Lied", Jungmann; 5. Fan- taisie uit de opera van Verdi "Les deux Foscari", Lemaire. 2' Afd.: 6. Ouverture "Bianca Siffredi", Dupont; 7. "Le Repos au Jardin de Made leine", Mélange, Fahrbacli; 8. "Le Rêve", Andante, Dunkier; 9. Groote Fan- taisie Concertante over Moliven uit de opera van Mozart »Don Juan'j Dunkier; 10. /-Le Postillon d'Amour", Polka, Strauss. Tc Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRARBE.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 6