BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsohe Courant van Maandag 5 Julij 3876, ft0. d53. BUITEN LA NI)SCHE BEBIGTEN. De betrekking van superintendent van liet onderwijs in de Transvaal ste republiek is thans aangeboden aan den heer W. J. van Gorkum, te Groningen. Voor de noodlijdenden door den watersnood op Java is thans in het geheel door de commissie ƒ35523.62% ontvangen. De N. Fin. meldt: Naar wij vernemen, waren vele personen Don derdag aan de kantoren der Nederlandsche bank, om goud geld te mogen ontvangen. Zij zagen zich echter in hunne verwachting, om de primeur er ran te hebben, bedrogen. Voor velen, vooral van jongeren leeftijd, die nimmer gouden Nederlandsche munt hebben aanschouwd, was het dan ook een misrekening en menigeen mompelde, dat hij er niets van begreep, aan gezien toch op 1 Julij de nieuwe muntwet in werking moest treden. Ter inlichting van de zoodanigen diene, dat de wet heden inderdaad in werking is getreden, maar de wet betreft de /'aanmunting van gouden munt." Welnu, men is dan ook daarmede begonnen. Alles stond daartoe aan de munt te Utrecht gereed en op 29 Junij hebben de eerste bezendingen goud van de Nederl. bank, bestemd voor het slaan der nieuwe 10-guldenstukkeu, plaats gehad. Eerstdaags mag de incirculaliestelling worden te gemoet gezien. Te Rotterdam is heden de aangekondigde tentoonstelling van rozen aardbeziën en planten geopend in het Verkooplokaal aan den Oost-singel. Ofschoon niet van grooten omvang, is zij uitmuntend geslaagd. Bekroonin gen zijn o. a. toegekend: voor eene verzameling afgesneden rozen, in 50 rerscheidenheden, van ieder eene bloem, le prijs, z. med. aan H. Beekman, le Ocgstgeest, 2' prijs, br. med. aan J. van Leeuwen, te Sassenheim, be- stnnrsprijs aan de firma van Nes en Zonen, te Boskoop: aan die firma is ook voor eene verzameling afgesneden rozenin 25 verscheidenhedende 2<prijs, getuigschrift, toegekend; voor een met rozen geschikt tafel-bloem- slnk, 2' prijs, z. med. en ƒ15 aan J. van Leeuwen, te Leiden; voor de grootste verzameling aardbeziën, de 3C prijs, br. med., en voor eene verza meling aardbeziën in 12 verscheidenheden, 2C prijsgetuigschrift aan VV. C. Boer, tcBoskoop; voor eene verzameling aardbeziën te Boskoop gewonnen. le prijs, z. med., aan W. C. Boer, te Boskoop, 2e prijs, br. med., aan de firma van Nes en Zonen aldaar; voor eene verzameling maandbloeijers, le prijs, get., aan W. C. Boer, te Boskoop; voor eene verzameling van 15 sierplanten, als: palmen, Yucca's enz., 3e prijs, br. med., aan J. van Leeuwen, te Lei den; voor eene verzameling van 10 gekleurde of bontbladerige Dracaena's, 1< prijs, z. med. en ƒ10, aan J. van Leeuwen, le Leiden; voor eene verza meling van 10 Yucca's, le prjjs, z. med., aan J. van Leeuwen, le Leiden; voor eene fraai gekweekte en bloeijende Anthurium Scherzeriannm2eprijs, br. med., aan J. van Leeuwen, te Leiden; voor eene verzameling Coniferen, na 1865 in den haudel gebragt, le prijs, z. med., aan de firma van Nes en Zonen, te Boskoop; voor eene verzameling Oranjeboompjes, 1« prijs, z. med., aan J. van Leeuwen, te Leiden; voor eene verzameling van 20 bloeijende Fuchsia's op struik, lc prijs, z. med., aan II. Beekman, te Oegstgeest; voor eene verzameling van 20 bloeijende enkelbloemigc Pelargonium zonale, le prijs, z. med., J. van Leeuwen, te Leiden; voor eene verzameling van 20 bloeijende dubbelbloemige dito, bestuursprijs, z. med., aan J. van Leeuwen voorn.; voor een mozaïkpark van bladplanten voor de open lucht, lc prijs, gouden med., aan J. van Leeuwen voorn.; voor eene verzameling bontbla derige warme kasplanten, z. med., aan J. van Leeuwen voorn. Z. K. 11. prins Hendrik heelt heden een bezoek aan de tentoonstelling gebragt. Gisteren kwam op de Maas, nabjj hel Schiedamsche hoofd, eene stoom boot met eene kleinere in aanvaring, waardoor de laatste kantelde. Naar men verneemt, zijn bij dit ongeluk twee der opvarenden van de gekantelde boot verdronken, en werd een derde zoodanig gekwetst, dat zijr. leven in gevaar is. Te 's Gravesande is eergisteren avond de bliksem in een korenmolen geslagen. Ofschoon de daardoor ontstane brand spoedig gebluscht werd. is de schade niet gering; een der roeden werd verbrijzeld. Te Gouda is een slagter, bij wien ruim 100 kilogr. ongekeurd en be dorven vleesch was gevonden, door den kantonregler veroordeeld tot eene geldboete van ƒ20 of subsid. gevangenisstraf van vijf dagen; en eene Sche- vcningsche vischvrouw, welke herhaaldelijk ongekeurde en bedorven visch verkocht, en daarvoor binnen korten tijd reeds driemaal was veroordeeld, werd te gclijker lijd veroordeeld tot eene geldboete van ƒ10 of subsid. ge vangenisstraf van drie dagen, en tot eene gevangenisstraf van één dag. In het koor der Ned. herv. kerk te Houten, bij Utrecht, zijn over blijfselen van muurschilderingen ontdekt, welke dezer dagen van wege de rijks-adviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst onderzocht zijn. Het koor is aan de oostzijde door een regten muur afgesloten. Op dezen muur, ten noorden van het middelraam, bevinden zich twee figuren, van welke de eene St. Andreas, de andere St. Petrus voorstelt. De eerste draagt een geel kleed en een zwarten mantel, de laatste heeft een groen achtig kleed met een rooden mantel en houdt in de eene hand den symboli- schen sleutelin de andere eene banderol. Beide deze beeldenwelke uit het laatst der 13de eeuw schijnen te dagteekenen en door hunnen hoogen ouderdom merkwaardig zijn, verkeeren in hoogst gebrekkigen staat. De Amst. C. meldt dat de bij Lichtenvoorde gelegen oud-adellijke havezathe //het Ilarreveld", is verkocht aan Duilsche paters, die hun vader land hebben verlaten en zich nu daar zullen vestigen. Dingsdag avond 11., toen de laatste trein van Leeuwarden te Harlingen aankwam, vond men een der gesloten veewagens zoodanig met schapen be laden, dat 32 stuks gestikt waren. Uit Hecrenveen meldt men dat in de laatste zitting van het landhuis- hondkundig congres is besloten aan de regering te vragen de vaststelling van een tijdeljjken landbouw-raad, gekozen uit candidaten door de maat schappijen opgegeven, ter voorbereiding van landbonw-kamers. Ook werden aangenomen adressen betreffende het lager landbouw-onderwijs en den veld arbeid van kinderen. Aan de gehouden harddraverij met paard en chais namen 11 paarden deel. De prijs, een zilveren thee- en koffij-servies, ter waarde van ƒ300, is ge wonnen door de bruine merrie Pandoer, van baron F. van Tuyll van Serooskerken, te Velzen, bereden door J. de Boer; de premie, twee kristal len karaffen, met zilver gemonteerd, en kristallen schaal, door de bruine merrie JVilhelmina, van F. Koopmans, te Akkrum, pikeur H. Hijlkema. Uit Gemert is te Eindhoven gevankelijk binnengebragt P. Langeveld. l uit Erp. die zekeren H. Stukslette met een glas zoodanig tegen het hoold heeft geslagen, dat het glas in stukken sprong. De wonde, daardoor toege- bragt, was zoo gevaarlijk, dat de lijder niet vervoerd mogt worden. Die verwonding geschiedde op de straat, even buiten de herberg, die zij kort te voren beiden verlaten hadden. In de gemeente Stavenisse is dezer dagen tijdens de kermis een man dood gevonden. Verscheiden kenteekenen doen aan eene misdaad denken. Te Hulst zijn in de vorige maand nagebootste Belgische francstukken in beslag genomen. 'sGRAVENHAGE, 3 Julij. Z. Ex. de minister van justitie, de heer van Lijnden, zal zich aan staanden Maandag voor den tijd van een maand naar Mariën-bad begeven. Bij het dep. van koloniën is, ten behoeve van de verminkten bij de expeditiën tegen Atchin en van de door de aldaar gesneuvelden nagelaten betrekkingen, ontvangen eene som van 1300.66, zijnde een gedeelte der gelden door den generaal-majoor J. C. J. Smits, commandant van het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeekin Arnhem en andere omlig gende gemeenten, tot bovengemeld doel, en tot oprigting in Indië van een Atchin-monument, ingezameld. Voormeld bedrag is ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië. Naar men verneemt is door den heer Ch. F. Koch, gep. luit.-kolonel van het 0. I. leger, aan het gemeentebestuur een verzoekschrift ingediend, houdende kennisgeving van het voornemen om hier ter stede een particuliere gasfabriek op te rigten en het verzoek om de medewerking van het gemeen tebestuur, voor zoover die vercischt wordt, te mogen ondervinden. Gisteren is alhier eene vergadering gehouden van de leden der Ver- eeniging lot invoering der lijkenverbranding in Nederland. Daarin zijn de statuten en het algemeen reglement vastgesteld en is een hoofdbestuur, uit 18 leden bestaande, gekozen. De volgende algemeene vergadering zal te Rotterdam worden gehouden. De vereeniging zal voortaan den naam dragen van Vereeniging voor lijkenverbranding, Bij de Fransche legatie alhier is de gelegenheid opengesteld om de giften te ontvangen, welke de in ons land gevestigde Franschen willen af zonderen voor de ongelukkige slagtoflers der overstroomingendie zoo groole verwoestingen aanrigtten in verschillende departementen van het zuiden van Frankrijk. De Fransche gezant opende de lijst der inschrijving persoonlijk met een cijfer van 500 fr.waarop de secretaris en de attache's der legatie met een bedrag van 250 fr. volgden, welke beide giften terstond aan mevrouw Mac Mahon zijn overgemaakt. E3S«BIiAWJ». LONDEN2 Julij. II. M. de koningin der Nederlanden heeft Woensdag een bezoek ont vangen van Z. K. H. grootvorst Constantijn van Rusland. Te Dublin zijn twee personen aangehoudendie zouden getracht heb ben het standbeeld van wijlen den prins-gemaal in de lucht te doen sprin gen. Op hel voetstuk hadden zij geschreven: //Geen koninklijke residentie 1 hier." Bij H. M. de koningin is een verzoekschrift ingekomen, onderteekend door meer dan 140,000 personen, onder welke 24 pairs en 53 parlements leden. Daarbij wordt protest ingediend tegen de voorgestelde invoering van zekere ritualistische practijken bij de dienst der Anglicaanschc kerk: het dragen, namelijk, van een bijzonder gewaad door den geestelijke bij het bedienen van het Heilig Avondmaal, en het wenden van het gelaat oost waarts bij diezelfde gelegenheid. De onderteekenaars achten deze voorge stelde nieuwigheden gevaarlijk voor de Britsche staatskerken verzoeken de koningin er hare goedkeuring aan te weigeren. In het verkoophuis van de hh. Christie Manton en Woods werd dezer dagen geveild de verzameling kostbare merkwaardigheden, tocbehoorende aan den hertog van Marlborough. Alle liefhebbers en kenners van Londen en van hel vasteland waren aanwezig om den verkoop dezer verzameling, waarin de kabinetten van Thomas, graaf van Arundel (tijdens Karei I) en van den graaf van Bedborougb opgenomen waren, bij te wonen. De vendu meester, de heer Woods, begon met te zeggen dat de hertog van Marlborough volgens advies eene waarde van 60000 aan de verzameling had toegeschreven doch de welbekende oudheidkenner Castellani had die waarde op 35000 gestelden tot dezen prijs werd de verzameling ingesteld. De heer Agezew bood dadelijk den gevraagden prijs, onder luide toejuichingen en daar geen hooger bod gedaan werd, zoo bleef hij kooper voor de genoemde som (ƒ410,100.) Onmiddellijk na de toewijzing wenschten vele personen hem cenige voorwerpen af te koopen, doch het bleek dat de ware kooper was de heer Bromilow. wonende op het buitenverblijf //Baltlesden Park in Bedfordshire. FRANK R IJ H. In de zitting van de nationale vergadering van Donderdag vroeg de lieer Faye of hij maatregelen had genomen tot verligting van de belasting-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5