Zij werden gevat in een nachthuis van de Pieter Jacobstraat aldaar. Nog ongeveer f 500 aai! gereed geld was in hun bezit, behalve eenige kostbare hals- en oorsieradenwaarmede zij een paar dametjes hadden verrastdie j hen naar de Haarlemsche kermis zouden vergezellen. Men leest in het Bbl.: i)e windhandel in dividenden Ned. Ilandel- I maatschappij heeft weder verscheiden slagtoffers ter beurze gemaakt. Sommigen van dezen maken gebruik van de bepaling der wet, die geen regtsvordering toelaat voor speelschulden, en eenige commissionairs, die door hunne com mittenten in den steek worden gelaten, achten zich ook hunnerzijds niet gehouden de gesloten affaires na te komen. Er zijn twee personen als rescontranten benoemd, die bezig zijn met het verrekenen der posten, om te voorkomenwat vroeger wel eens geschied isdat sommigen wel het hun verschuldigde ontvangenmaar wat zjj zelf beloofd hebben niet betalen. Onder de gemeente Brandwijk, nabij Gorinchem, ontstond dezer dagen brand in cene arbeiderswoning, die echter door de geburen spoedig kon ge stuil worden. 11e jeugdige vrouw van den arbeider, slechts 12 dagen kraams, verdacht van moedwillige brandstichting, heeft aan den gemeente-veldwachter de bekentenis afgelegd, dat zij hare woning opzettelijk in brand heeft gesto ken met liet doel om het wegnemen van eenige spaarpenningen van haren man door dat misdadig middel te bedekken cn zoodoende de verdenking van zich af te wenden. Te Groningen zijn den 28stt® dezer aan den visch-afslag tot goede prij zen verkocht partijen tong en tarbot, die, in jjs verpakt, vid Delfzyl aldaar uit Huil waren aangevoerd. 's GRAVENllAGE 30 Junij. Door Z M. is Frederik Harman van de Poll, inspecteur le kl. der re gistratie en domeinen te Zeist, met zijne wettige afstammelingen in den Ncderlandschen adel verheven. De kapitein-luit. ter zee II. A. ridder van ltappard, uit 0. I. terugge keerd. is op non-activiteit gesteld. Door den minüter van binnenlandsche zaken is A. A. Kat, op zijn verzoek, eervol ontslagen als opzigler van den waterstaat 2de kl.zijn be vorderd tot opzigter van den waterstaat 2df kl. 11. J. Brusse, en tot opzig ler van den waterstaat 3de kl. J. Massink Gz.; en is J. A. van Djjk benoemd tot opzigter van den waterstaat 4de kl. --- De arrond.-regtbank alhier gal heden eene geduchte les aan een huis vader te dezer stede, die den ls,<!n Maart in beschonken toestand verkeerende, op den hoek van de Gravenstraat en het Buitenhof een bejaard persoon zulk een duw gaf dat deze viel en een beenbreuk bekwamten gevolge waarvan hij gedurende langer dan 20 dagen verhinderd was zijn gewoon werk te verrigten. Drie maanden lang was de verwonde aan het bed gekluisterd, gedurende welken tijd hij van den anderen persoon 2 's weeks als onder stand ontving. Hoewel zijn berouw, over de daad aan den dag gelegd, als verzachtende omstandigheid aanmerkende, veroordeelde de regtbank den beklaagde tol drie maanden eenzame opsluiting. Eergisteren avond omstreeks half negen, na aankomst van den trein van Rotterdam, is op het station van den Hollandschen spoorweg hier in hechtenis genomen een conducteur van genoemde spoorweg-maatschappij op het oogenblik dat hij een reeds gebruikt, doch niet geknipt plaatskaartje tegen verminderden prijs verkocht. Men vermoedt dat nog meerdere con ducteurs deze frauduleuse industrie, ten nadeele van de maatschappij, gedre ven hebben en dat de winsten onderling werden gedeeld. Eiken avond tusschen aankomst van Rotterdam en vertrek naar Amsterdam, vertoefden zij hier gernimen tijd; het Cafe' Neuf was dan de plaats hunner bijeenkomst en het was reeds bekenddal daar goedkooper dan aan het station plaats kaartjes verkrijgbaar waren. D milTENLANDSCHE BBMC.TKIN. E Hf <S KLAS B. LONDEN 29 Junij. II. M. de koningin der Nederlanden heeft Zondag de dienst in de koninklijke kapel, St James, bijgewoond. Zij heelt daarna de gravin-weduwe van Westmoreland cn prins en prinses Edward van Saksen-Weimar bezocht cn zich met den prins per spoortrein naar Chislehurst begeven, alwaar zij aan het spoorwegstation door den keizerlijken prins werd opgewacht. II. M. heeft een lang bezoek aan keizerin Eugenie gebragt en is te G.30 met de groothertogin van Mecklcnburg-Slrelitz, die de keizerin insgelijks bezocht had. naar Londen teruggekeerd. De aartsbisschop van Canterbury gaf den vorigen dag (Zalurdagmiddag) in Lambeth-Palace een groot feest, waartoe 1200 gasten waren genoodigd en hetwelk ook door Hr. Ms. tegenwoordigheid werd vereerd. Onder aan den grooten trap. die met purper fluweel was belegd, werd H. M. door den aartsbisschop ontvangen. De Times meldt dat de koninklijke commissie tot het instellen van een onderzoek naar het in practijk brengen van wetenschappelijke experi menten op levende dieren (vivisectie) en tot het zoonoodig aanwijzen van maatregelen ter beperking or regeling daarvan, is benoemd. Zij bestaat uit de hh.: Lord Cardwell, Lord Winmarlcigh, Forsler, Sir John Karslake, Erichsen, prof. Huxley en Hulton, liet blad meent in deze namen een waarborg te mogen zien voor de grondigheid van het in te stellen onder zoek en voor een onbevooroordeelde uitspraak. Ruim 800 doopsgezinden uit Zuid-Rusland zijn Zalurdag van Liverpool naar Canada vertrokken. RA\li IJ EL In de nationale vergadering is door den voorzitter voorgesteld eene insehrijvingslijst op het bureau neder te leggen, ten einde de afgevaardigden in de gelegenheid te stellen, de slagtoffers van de overstrooming te hulp te komen. De gelden, op die wijze bijeengebragt, zouden in handen gesteld worden van de commissie, die onder liet voorzitterschap der gemalin van Mac Malton gevormd is. De heer Corbon betuigde zijne ingenomenheid mtt dat voorstel des voorzitters, maar het kwam hem gepast voor, dat, afge scheiden hiervan, de kamer, als vergadering, voor 100,000 fr. inschreef. De heer de Saint-I'ierre stelde een ontwerp voor, volgens hetwelk ieder af. gevaardigde eene somgelijkstaande aan de vergoeding voor reis- en verblijf, kosten, die hij in veertien dagen ontvangt, voor de slagtollers zou afstaan. De kamer heeft ten slotte het voorstel van den voorzitter met algemeene stemmen aangenomen. De kamer heeft voorts het voorstel aangenomen van den heer Depeyre, om een crediet van twee milüoen te verleenen tot leni ging der ramp. De commissie van rapporteurs over dit voorstel heeft, uit naam der kamer, dank betuigd aan allen, die met gevaar voor hun leven de ongelukkigen zijn te hulp gesneld, in het bijzonder aan het leger, dat zich zoo edel van zijn pligl had gekweten. De president heeft voor zijn vertrek uit Toulouse aan verscheidene ofli- eieren en soldatendie zich bijzonder onderscheiden hebben bij het redde» of het aanbrengen van hulp, belooningen uitgereikt. Zoo is de generaal Bessol tot commandeur van hel Legioen van Eer benoemd; vier officieren hebben het officiers-acht het ridderkruis en 15 soldaten de militaire tut- daille ontvangen. Volgens den Moniieur is de burgemeester van Berlijnde lieer Hobrecht, te Parijs aangekomenten einde de gemeente-organisatie en de openbare in. rigtingen der hoofdstad te bestuderen. Tegen 18 Augustus a. s. wordt ook de lord-mayor van Londen verwacht, om de opening der internationale ma. ritime tentoonstelling bij te wonen. De kapitein ter zee Regnatill de Presménil, chef van den staf van den schout-bij-nacht Duperré, gouverneur van Cochin-China, is te Parijs aange komen. Hij brengt rijke geschenken over van den keizer van Tonkin, voor den president der republiek en diens gemalin. Volgens een bijzonder schrijven uit San Sebastian is een Parijscli gees, telijke, de heer Augusle Doby, op weg van San Sebastian naar Tolosa, bjj Hcrnani door de Carlisten opgeligt en schandelijk behandeld. Men beweert, dat de heer Doby in een Fransch blad eenige zeer goede opstellen schreef over Spanje's binnenlandsche staatkunde en daarin van de troepen van don Carlos gewaagde op eene wijze, die den pretendent in het geheel niet beviel. Deze zou daarom deze welkome gelegenheid hebben aangegrepen, om jegens den heer Doby weerwraak te oefenen. Hartverscheurend luidt de beschrijving van het tooneel der overstroo ming, nu het water der Garonne weder binnen hare oevers is teruggekeerd. Op eene laag slib ter hoogte van 50 centimeter verioonen zich hoopen puin, overblijfsels van allerlei aard; huisraad, werktuigen, koopwaren, huishoude lijke gereedschappen; alles verwrongen, gebroken, vermalen, door elkander geworpen, vermengd met doode dieren, helaas! inet lijken van mannen, vrouwen en kinderen. In plaats van woningen ledige ruimten, gapende openingen, en tusschen de bouwvallen in blaauw opgezwollen aangezigten, gekneusd, verpletterd onder het puin. Honderden doode ligchamen moeten nog verborgen liggen onder die zwarte lijkwd van slijk en vormelooze steen- hoopen. Hier en daar is het plaveisel der straten twee meter diep wegge zonken. Van onder den bouwval eener half ingestorte eerste verdieping heeft men een geheel gezin \»n vijf personen te voorschijn gehaald; de ljjken waren nog aan elkander geklemd in eene laatste omhelzing. Voor de slagtoffers der overstrooming heeft de maatschappij van den zuidelijken spoorweg voor 50000 fr. ingeschreven; de gebroeders Rothschild voor 30000, mevr. Rothschild voor 10000 fr.; de gemeenteraden van Rijssel en Limoges voor 10000 cn 5000 fr. Op de eerste lijst van den Temps'\i voor 12000 fr. ingeschreven, op die van het Journ. off. voor ruim 100,OOOfr,, waaronder een gift van mevr. Heine van 25000 fr. De Gaz. du Midi deelt, onder de voorbeelden van onverwachte red ding bij gelegenheid der overstrooming, het volgende mede: liet klooster der Feuillantines te Toulouse stond als het ware te midden van een zee. Het bevatte 50 nonnen en 180 meisjes, die er hare opvoeding ontvingen. Allen hadden naar de derde verdieping de wijk genomen, waar zij gebeden ten hemel opzonden, terwijl zij elk oogenblik den dood le gemoet zagen, Daar komt van verre de vader van een der meisjes met eene boot, om zijne dochter te redden. De boot wordt bestuurd door twee mannen. Er wor den touwen van het klooster neergelaten, langs welke de dochter en nog eenige anderen zich laten afzakken. Zij komen behouden in de boot. De beurt komt vervolgens aan eenige anderen; ook deze komen gelukkig be neden. Toen men nu zag dat het middel van redding goed werkte, lieten alle kweekelingen en nonnen, één voor één, zich langs de touwen neer- glijden, en allen kwamen ongedeerd naar beneden. OIIITSCHLAND. Aan den optogt te Keulen, tijdens de minister Falck aldaar verblijf hield, hebben duizenden deel genomen. Er bevonden zich tusschen de drie en vierduizend fakkels bij den trein, die door vijf muziekcorpsen begeleid werd. De minister heeft van het balkon van het regeringsgebouw het woord gevoerd. De Keulsche mannenzangvereeniging bragl hem mede eene serenade, Op 17 Junij jl. is een deel van hel zoogenaamde Thuringerwald door geduchte onweders, vergezeld van vreesselijke stortregens en hagelslag, be zocht. De verwoestingendaardoor over die groote uitgestrektheid lands leweeggebragtzijn bijna voorbeeldeloos ook in dit opzigtdat een groot gevaar, waaraan een talrijke menigte personen le zamen bloot stond, op de gelukkigste wijze is afgewend. Zoo sloeg de bliksem herhaaldelijk in het stationsgebouw aan den spoorweg te Gotha, waar op datzelfde oogen blik een groot aantal reizigers vereenigd was. Geen hunner heeft eenig letsel ontvangen. De orkaan was boven alle beschrijving geducht. De onheilen, daardoor aangerigt, zijn nog veel grooter dan de nadeelen, doorde stortregens, de bergslroomen en het bliksemvuur veroorzaakt. Niet alleen werden tallooze huizen, boerenhofsteden, schuren en loodsen door den orkaan omvergeworpen, waarbij menig bewoner daarvan het leven verloor, maar ook groot is de schade aan de akkers en weilanden veroorzaakt. Onder

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2