hecren Piek is vermist. Dat eenvoudig instrument zou o. a. aanleiding heb- ben gegeven tot het bezoek van de policie aan Hein Schut, in de Palmstraat. Vernomen hebbende wat er gaande was, moet deze man tot zijn huishoud ster gezegd hebben: ro God daar heb je 't al, 'k wou dat ik nu maar dood was en hij heeft dan ook Donderdag middag zich door een pistoolschot van het leven beroofd, Deze zelfmoord geschiedde achter een schutting, op dat gedeelte van de Prinsengracht, hetwelk uitloopt op de gracht van den Stads-limmertuin. Het lijk is naar de ooster-begraafplaals ge- bragt en later aldaar begraven. Er moeten verschillende arrestaliën reeds gedaan zijn. Uit Harderwijk meldt men dat sedert den 23str" dezer van daar niet minder dan 12 koloniale militairen (meest allen Franschen) zijn gedeserteerd. Eerst zijn er door den jagtopziener Ie Nnnspeet 3 aangehouden, daarna 4 door de Zwolsche politie, terwijl er later wederom 5 op den loop zijn ge gaan. De policie is alom druk in de weer om hen op te sporen. Voor eiken deserteur wordt bij aanhouding drie gulden premie uitbetaald. Naar man uit Terwolde meldt wordt aldaar eene ongehuwde vrouw verdacht haar kind kort na de geboorte te hebben omgebragt. Te lleerenvcen werd gisteren het 29l' landhuishoudkundig congres ge opend met toespraken van den burgemeester en van den voorzitter. De scclic-brsturen zijn zamcngesleld als volgt: eerste sectie: de bh. dr. Mulder, voorzitter, Romelingh, vice-voorzitter. Jongkind!secretaris; tweede sectie: de hh. Sloetvoorzitter, van Blom, vice-voorzitter, de Vries, secretaris. Morgen houden al de sectiën eene gecombineerde vergadering, welke bijge woond zal worden door den minister van binnenlandsche zaken en den commissaris des konings. Te 's Hertogenbosch is een militair in hechtenis genomen, die, terwijl hij kamerwacht had, zich schuldig heeft gemaakt aan het wegnemen van een bankbillet van ƒ60, dat de sergeant-majoor bij vergissing had laten liggen. Hij had het billet verborgen op zekere plaats in de kazerne, voor zulke kostbare voorwerpen allerminst bestemd. Ter behandeling in de aanstaande zomervergadering der stalen in deze provincie zijn door gedeputeerde staten nog een aantal stukken en beschei den ingezonden. In het schrijven van den minister van binnenl. zaken, belreflende de terugname bij het rijk der aan de staten der provinciën in beheer en onder houd overgedragen waterstaatswerken wordt in hoofdzaak te kennen gege ven dat Z Exc.sedert geruimen tijd bedacht op eene herziening van bet kon. besluit van 17 December 1819, n°. 1, thans genegen is te bevorderen, dat bij het rijk in beheer en onderhoud worden teruggenomen al die wer ken en gedeelten van werken, welke (krachtens voormeld kon. besluit) nog ten laste der provinciën zijn gebleven, daaronder echter niet.begrepen de grqote wegen der 2' kl., die definitief ten laste der provinciën zijn gebragt. Gedcp. stalen hebben zich bereid verklaard de terugname te bevorderen en verzochten tevens den minister mede te deelen wanneer de overname der werken ten laste van het rijk kan worden tegemoet gezien. Op het adres van den gemeenteraad van Katwijk, ondersteund door inge zetenen van Katwijk aan Zee, om subsidie van een derde in de kosten van den aanleg van een waterweg ter verbinding van Katwijk aan Zee met uit wateringskanaal van Rijnlandhebben gedep. staten gunstig geadviseerd en stellen derhalve voor aan Katwijk tot den aanleg van die water-communi catie uit de provinciale fondsen een subsidie te verleenen van 1/3 in de kosten tot een maximum van ƒ40000, mits ook het rjjk gelijk subsidie verleene. De Surin. C. meldt: "Van eene vriendelijke zijde is ons vertoond een klomp gedegen zuiver goud, wegende p. m. 16% Eng., die, onder andere kleinere, in eene kreek aan de rivier Suriname, gevonden is door Lee-Tack en Lee-Lung, beiden Californische mijnwerkers, die onlangs alhier aangeko men zijn met het doel om onderzoek te doen naar onze gouddistricten, en landerijen aan de Suriname en de Marowijne uit te zoeken voor de vestiging van mijnwerkers, die zij omstreeks het midden der maand Julij alhier ver wachten. Met genoegen kunnen wij daarbij voegendat ons dezer dagen van eene andere zijde, goud in groole en kleine korrels, ten gezamenlijk gewigt van p. m. een half kilo, van daar is vertoond. Naar ons is mede gedeeld zijn de bovengenoemde mijnwerkers tot dat doel cp den 2(Hfn dezer met 14 man door de Wana-kreek naar de Marowijne vertrokken." Hetzelfde blad behelst het volgende: Wij hebben voor ons liggen de voor waarden tol oprigting van eenejvoorloopige maatschappij tot het nemen van eene proef met de tabakscultuur in Suriname, door S. D. Gondelsheim waarvan het kapitaal zal bedragen ƒ1500, verdeeld in 50 aandeclen a ƒ30, betaalbaar in drie gelijke termijnen: de eerste bij de inteekening, de tweede dertig dagen daarna en de derde zestig dagen later. Het beheer der gelden zal, op verzoek van den ondernemer, door den heer S. Lyon gevoerd wor den. In den tegenwoordigen toestand der kolonie, waarin alle pogingen moeten worden aangewend om de landbouwkundige nijverheid weder op te heffen, bevelen wij deze onderneming aan de medewerking onzer medebur gers aanmet den wensch datdoor de volteekening van het vereischte kapitaal, eene cultuur, die vroeger met succes op eene kleine schaal alhier is beproefd, aan de reeds bestaande moge worden toegevoegd en in de toe komst voor de kolonie ruime voordeelen afwerpen. 's GRAVENHAGE 29 Jtinij. Door Z. M. is aan den voor de dienst in NedcrI. Indië bestemden sol daat 11. 11. W. Breithaupt, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen der Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veld- togt teïen Frankrijk in 1870/71. Bij testamentaire beschikking van 1 November 1872, had de heer Wil lem van Kamphof, te Rotterdamo. a. vermaakt eene som van ƒ6000 aan hel Sophia-weeshuis te 's Gravenhage. Aangezien hij onderzoek is gebleken dat zoodanig geslicht in de residentie niet 'bestaat en de blijkbare bedoeling van den erflater derhalve is geweest de voormelde som te legateren aan de stichting, die den naam van wijlen prinses Frederik draagt, welke met dien van II. M. is verward, alzoo aan de Louisa-stichting, zoo hebben de hh. J. J. F. Noordziek, mr. J. P. Vaillant, J. W. C. Diepenheim, J. F. Ilarden- berg, allen te 's Gravenhage, J. ter Gouw, te Amsterdam, dr. N. Bosz, te Rotterdam, en G. li. Landmeter, te Delft, uitmakende het collegic van regen ten van bedoelde stichting, doen dagvaarden alle weeshuizen, stichtingen, corporatiën, vereenigingen of bijzondere personen, om met de verschillende weezen-gcstichten te 's Gravenhage en de gezamenlijke erven van den heer Kamphoff (die tot dusver weigerachtig blijven aan den wil des overledenen te voldoen) op den lt0 September a. s. voor de regtbank te Rotterdam te verschijnen, ten einde bij regterlijke uitspraak de kennelijke bedoeling van den erflater te hooren bevestigen. BUnKNLANDSCtlE BER1GTEN. LONDEN28 Junij. In het lagerhuis heeft de heer Stacpoole voorgesteld, een adres tot de kroon te rigten, verzoekende eene koninklijke residentie in Ierland te wil- leu vestigen, op grond dat de kroon hierdoor zou worden gebaat en dal het de koningsgezindheid der lersche natie zou aanwakkeren. Na ecnige discussie deed de heer Disraëli uitkomen, dat al de gratie van zulk eene daad als het vestigen eener koninklijke residentie in Ierland wegviel, in. dien het denkbeeld er van niet geheel vrijelijk van het koninklijk gezin uitging. Zeer gelukkig zou het zijnindien zoodanig denkbeeld bij H. 1 opkwam, en zoo II. M. het uitsprak, zou het huis daarop ongetwjjlchl op voegzame wijze antwoorden, liet voorstel werd daarop ingetrokkenmaar zal in het volgende jaar op nieuw ter tafel gebragt worden. Door de heet Steward werd voorgesteld dat het huis den wensch zou uitsprekendat de regering van Indië zich langzamerhand zal onttrekken aan het kweekea en bereiden van opinm. Tegen dat voorstel werd ingebragt dat de opium- handel in het Oosten niet erger is dan de alcoholbandel in Engeland, ei dat, indien het regerings-monopolie afgeschaft en handelsvrijheid ingevoerd werd, het erger zou gesteld zijn dan thans, omdat de handel zich alsdan zeer zou uitbreiden en die handel niet aan banden zou kunnen worden ge- legd. In stemming gebragt werd het voorstel verworpen. FRANKBUK. De nationale vergadering heeft de urgentie aangenomen voor een voor stel van den heer Depeyre om een crediet van twee milliocn fr. loc te slaan ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood. De minister vai justitie verklaarde, namens de regering, de urgentie niet te bestrijden, man hij herinnerde, dat het crediet van 100,000 fr.aanvankelijk door de rege ring aangevraagdslechts diende om in de eerste behoeften te voorzien. De troepen, die te Fontainebleau in garnizoen lagen, zijn naar Algerit gezonden en door andere vervangen. Zij worden van Bonapartistische ge- fvoelens verdacht. Volgens de mededeelingen in sommige dagbladen zouden er minstens 2000 personen door de overstrooming in het zuiden des lands zjjn omgeko men. Alleen te Toulouse moet het aantal dooden wel 1000 zijn. Elk uur ontdekt men bij het wegruimen van de puinhoopen of bij het vallen van het water nieuwe lijken. De gezamenlijke schade in de overstroomde dis tricten wordt voorshands op 200 millioen begroot; te Toulouse alleen op 100 millioen. De gemalin van Mac Mahon heeft 5000 fr. ter beschikking gesteld van de commissie, die onder haar voorzitterschap is gevormd om de slagtoffers der overstrooming te hulp te komen. De minister Buffet heeft voor 1000 Ir, ingeschreven. Bijna al de Fransche dagbladen hebben inschrijvingen in humt bureaux opengesteld. De Temps heeft voor 2000 fr. ingeschreven; het per soneel der redactie voor 1000 fr.; dat der administratie voor 500. fr. Het Groot-Oosten te Parijs heelt 5000 fr. bijgedragen. De gemeenteraad te Toulouse heeft eene resolutie aangenomen, waarbij verklaard wordt dat de bezetting dier stad bij de overslrooming zich ver dienstelijk heeft gemaakt jegens de gemeente. De raad heeft voorts besloten, door een marmeren steen de herinnering aan de groote diensten, doorliet leger bij die ramp bewezen, levendig te houden. Op dien steen zullen ile namen der burgers en soldaten, die bij limine pogingen tot redding omge komen zijn. gegrift worden. Onderscheidene personen zijn hel slagtoffer geworden van hunne mensch- lievendheid. De markies d'llautpoul, die in een schuit de bewoners van Saint Cyprien, voorstad van Toulouse, wilde te hulp komen, werd door den stroom medegesleept. Zijn lijk is na twee dagen teruggevonden. Een ander, die met een span van vier paarden naar het tooneel der ellende wilde gaan, vond met zijn paarden den dood. Militairen deden soms wanhopige pogingen om de in doodsangst verkeerende personen te redden, maar menigeen deed dit ten koste van zijn leven. Onder meer treffende bijzonderhedenin betrekking staande met J( ramp, deelt men mede, dat op een dak 20 personen zalen, die door allerlei gebaren in doodsangst om hulp wenkten, maar de stroom was te sterk, men kon het huis niet bereiktenen ten aanschouwe van honderden stortte het met zijn kostbaren last ineenallen vonden hun graf in de golven. Een correspondent van Paris Journal verhaalt het volgende: Aan M uiteinde van een klein dorp was een hofstedebewoond door een boer, tj]« vrouw en drie kinderen. Het gezin was, door het water verrast, half naakt op het dak geklommen. De moeder werd met een touw aan den schoorsteen gebonden; zij hield krampachtig haar zuigeling vast. De vader hield zgn twee dochtertjes op de schouders en hield een hoek van het dak omvat. Eindelijk naderde een schuitje met twee gendarmen. Op hetzelfde oogenblik, dat zij het huis bereikten, bezweken de muren en in den kolk verdwenen, met de ongelukkigenook de beide moedige redders. Uit de Opper-Pyreneën wordt gemeld, dat de stad Bagnëres over-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2