LEIDSC1IE COURANT. 145. VRIJDAG 25 JUNIJ. 1875. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Ferslag der handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'tjaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke novimers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. ST ADS-RER ICilTEiN. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de alplia- betischc naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wet van den tl April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen, ter inzage van de Belanghebbenden zal liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 19 toten met den 26 Juni aanst. (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van 9 tot 12 uur, en dat de loting zal plaats hebben in een der lokalen van het Raadhuis, 'en wel: op Maandag den 28 Juni 1875, 's voormiddags te negen uren. Wordende zij, welke na de laa'stvoorgaande inschrijving zich binnen deze ge meente metterwoon hebben gevestigd, tot eene naloting opgeroepen, mede op Maandag den 28 Juni 1875, 's namiddags te één uur. Zullende ieder ingeschreiene bij een biljet worden opgeroepen, om tot de loting ter voorschreven plaatse op Ie komen, op den dag en het uur in deze kenni geving uitgedrukt; terwijl zij, die verhinderd mochten worden zclven tot de loting op te komenzich door een gemachtigde kunnen doen vertegenwoordigenof geen gemachtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der leden van de Commissie uit het Gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden ver wittigd, dat bij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de re denen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vertneenen, krachtens het 3d0 art. der wet, te kunnen aanvoeren; waarom het voor hen, die zoodanige redenen lot vrij stelling mccnen Ie hebhen, van belang isdoor personeele opkomst, of, bij volstrekte h'letselen, door het zenden van een met hunne omstandigheden wel bekenden ge machtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat aan de navol genden bij de wet regt op vrijstelling is toegekend, als: 1», die met ziekte of gebreken zijn behebt, welke hen tot den wapenhandel, voor het tegenwoordig oogenblik of wel geheel, ongeschikt maken; 2». die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el (meter) en vijf honderd zeventig stre pen (millimeters)-; 3°. de geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen; 4°. de professoren en lectoren aan de hoogescholenaan dcathenaca en deseminariën; 5°. de studenten in de godgeleerdheid; 6°. die den rang van officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee hebben bekleeden door eervol ontslag den dienst verlaten hebben of gepensionneerd zijn, zoo lang zij niet in een gelijken of hoogeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld 7°. die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontsla gen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in een hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld 8". die in militairen dienst ter zee of te lande zijn, waardoor alleen worden bedoeld zij, die na de inschrijving in militairen dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn en dus niet voor ingezetenen eener be paalde gemeente kunnen gehouden worden, de verplichting niet om zich te doen inschrijven; 9°. den broeder van hem, die in persoon voor zich zei ven bij dc Schutterij dient; met dien verstande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft lot den dienst zal worden opgeroepen strekkende deze bepalingen zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook, niet meer bij hunne onders inwonen; terwijl voorts, in tijd van vrede, van den actieven dienst tevens worden vrijge steld (met de bepaling nochtans, dat zij tot den werkelijken dienst dadelijk kun nen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophouden, waarom zij op dealgemeene en bijzondere rollen tevens geplaatst, doch hij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden); 10». zij, die tot den dienst der nacht- of brandwachten, en tot dien der brandspui ten, zijn aangesteld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast; 11». lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstboden de personeele belasting wordt betaald, waaronder echter niet zullen worden verstaan werkboden of zoodanige bediendendie ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigden 19'. zij, die voortdurend nit armen-kassen bedeeld, of in de armen-geslichten opge voed of onderhouden worden. Eu zullen dientengevolge degenen, welke op vrijstelling, uit hoofde van eene der Iwvengeinclde redenenaanspraak mochten vertneenen te kunnen makenzoowel als JIJ, die zich in den dienst willen doen vervangen, de bewijzen daartoe vereischt, moeten oterleggen en, in het laatste geval, de personen, met welke zij van nom- mcr willen verwisselen kenbaar maken aan de Commissie, op Vrijdag den 8 Juli aanstaande, des voormiddags tusschen 9 en 12 uur, op het Raadhuisten einde daarvan de noodige aanteekening te doen, voor zoo veel zulks bij de loting niet mocht zijn geschied;zullende op de reclames, zoowel als over de goed- of afkeu ring der personen, door welke men verlangt zich te doen vervangen, nader door de kommissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. fa Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. IiRANDELERBurgemeester. ktlden, 17 Juni 1875. E„ KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leidenop Zaterdag den 26,fcB Juni 1875, 's namiddags le drie uren. 1° installatie van den heer J. Seheltema, als lid van den 2°. Beëediging en Gemeenteraad. Benoeming van een hulponderwijzer aan de school n°. 2 voor minver mogenden. (132) 3". Verzoek van G. Aatbertsberg, om continuatie als stads-heelmeester. (140) 4». Idem van' J. Van der Kamp, ter bekoming van gemeentegrond. (130 en 144) 5". Idem als voren van Dr. R. B. Ilirschig. (131 en 145) 6°. Idem van Méj. C. M. J. Schröter, om ontslag als onderwijzeres 2'° klasse aan de lusschenschool voor voorbereidend onderwijs. (133) 7°. Idem als voren van Mej. L. I. Van der Hoeven, als onderwijzeres 2d» klasse aan de meisjesschool lsle klasse. (139) 8°. Idem van W. II. Van Zanten, om eene sloot te doen dempen aan den lagen Rijndijk. (134) 9». Rekening van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (135) 10". Suppletoire slaat van begrooting, dienst 1874, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (136) 11°. Suppletoire staat van begrooting en staat van af- en overschrijving, dienst 1874, van het R. C. Armbestuur. (137) Staat van af- en overschrijving op de begrooling, dienst 1874, van het R. C. Wees- en Oudeliedeniuiis. (138) Verzoek van L. J. De Kleijne, om eene stoep te doen leggen. (141) 14». Idem van W. Werst, ter bekoming van wachtgeld wegens de opheffing van zijne" betrekking aan de Bank van leening. (142 en 152) 15°. Ontwerp-overeenkoinst in zake den aan te leggen spoorweg Leiden— Woerden. (146) IC». Verzoek van A. J. Blom, ter bekoming van afschrijving van zijnen aan slag in de plaatselijke directe belasting, dienst 1874. (147 en 153) 17". Staat van af- en overschrijving op de begrooting voor 1874. (Trek vaarten en jaagpaden). (148 en 155) 18». Idem als voren. (Bezoldiging van den concierge in de Lakenhal) (149 en 156) 19». Voordracht tot onderhandsche verpachting van de tienden onder Lei derdorp. (150 en 154) 20". Rekening van het Werkhuis over 1874. (143) BI NN KM LA N DSCIi E BK R IGTEN 12°. 13 LEIDEN, 24 Junij. De maatschappij der Nederlandsche letterkunde te Leiden hield heden op de gewone plaats en het gewone uur hare jaarlijksche vergadering. De voorzitter, prof. de Vries, opende haar met eene sierlijke toespraak, waarin o. a. het 50-jarig lidmaatschap van het aanwezige eerelid, dr. Bergman, met warmte herdacht en de toestand der maatschappij als gunstig in vergelijking met voorgaande jaren geschetst werd. Op voorstel van dr. de Jager werd de voorzitter uitgenoodigd en bereid bevonden zijne toespraak ter opname in de Handelingen af te staan. Daarna werd achtereenvolgens verslag uil- gebragt door den secretaris van den slaat der maatschappij en van hare belangrijkste lotgevallen en handelingen gedurende het afgeloopen jaar, door den bibliothecaris van den staat der boek- en andere verzamelingen der maatschappij gedurende hetzelfde tijdsverloop, en door den penningmeester van den financiëlen toestand der maatschappij, welke verslagen, inzonder heid wat de bibliotheek betreft, gunstig luidden. Omtrent de verslagen van de commissie voor taal- en letterkunde en van die voor geschied- en oud heidkunde werd, als naar gewoonte, goedgevonden die niet te laten voor lezen. Wat het gebruik van de beschikbare interessen van het fonds aan gaatwerd besloten die te besteden aap. de voortzetting van hel drukken der 2e Partie van Maerlanl's Spiegel Hisloriael en verder aan de uitgave van eene nog oudere dan de voor eenige jaren van wege de maatschappij uitge geven /'lnformacie", en wel eene van 1494, berustende in het archief der gemeente Rotterdam. Uit het daarop door de commissie tol hel opnemen der stemming over nieuwe leden, bij monde van prof. Kuenen, uiigebragt verslag bleek, dat tot binnenlandsche leden gekozen waren: T. H. de Beer. leeraar aan de hoogere burgerschool te Goes; mr. II. J. Betz, le 'sGraveuhage; V. E. ,1. Boonacker, ruslend predikant te Haarlem; mr. H. G. Borgesius, hoofdredac teur van het Vaderlandle 's Gravenhage; J. Bosboom, kunstschilder te 'sGravenhageA. .1. Ten Brink, rector en directeur der hoogere burger school tc Enkhuizen; C. W. Bruinvis, te Alkmaar; dr. J. J. Cornelissen. rector van het gymnasium te Arnhem; E. Douwes Dekker; J. D. Doorman,

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1