BUITENLANDSCHE BF.RIGTEN. Hallo, is voor ongeveer ƒ40000 verkocht aan eene r. k, kerkelijke ver- eeniging. Nabij Dokkum had dezer dagen een twist plaats tusschen twee vis- scherslieden, waarbij de een den ander den neus nagenoeg geheel heeft afgebelen. Drie militairen van het garnizoen te Grave, de tamboers Moka en Weyts benevens de hoornblazer von Hecke, zijn Vrijdag morgen gedeser teerd. Reeds des nachts hadden zij de boot van het veer van het slot los gerukt en wilden daarmede de Maas oversteken. Dit werd door den veer man bemerkt, waarop zij terugkeerden. De veerman maakte hiervan den volgenden ochtend rapport. De deserteurs hebben toen op nieuw de kazerne verlaten, zijn, na zich ontkleed te hebben, met hunne kleedingslukken hoven hel hoofdop een ondiepe plaats beneden de stad door de Maas ge waad en de provincie Gelderland ingegaan. Door den krijgsraad te 's Hertogenbosch zijn twee artilleristen, die te Roermond uit brooddronkenheid een herberg gedeeltelijk vernield, alsmede ambtenaren van policie aangerand en mishandeld hadden, veroordeeld, een tot zes en een tot vier maanden cellulaire gevangenisstraf. Ingevolge ecne onderlinge schikking heelt de maatschappij der staats spoorwegen aan de erfgenamen van den heer Eiken van Geldrop, die, eenige maanden geleden te Tilburg overleden is aan de gevolgen van een spoorweg ongeluk, 42,000 als schadevergoeding uitgekeerd. Te Breda zijn voor het lidmaatschap der tweede kamer candidaat ge steld: door de liberale kiesvereeniging de heer mr. J. H. van Mierlo, regter in de arrond.-reglbank aidaar; door de katholieke kiesvereeniging de heer mr. II. A. des Aniorie van der Hoeven. 's GRAVENHAGE 23 Junij. Tot notaris te Loon op Zand, arrond. 'sHertogenboschis benoemd de heer J. A. Bossers, cand.-notaris aldaar. Volgens een bfl het dep. van marine ontvangen telegram, is het rader stoomschip Valk, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee A. Dron- k«rs, aan boord hebbende 11. M. de koniugin, den 22»'" dezer te Woolwich aangekomen. liet prov. geregtshof van Zuidholland (kamer van corr. appellen) heeft in de Leidsche zaak. waarvan gisteren medcdeeling is gedaan, en waarin mr. F. Was als advocaat is opgetreden, de vrijspraak van drie der geïnti meerden gehandhaafddoch het vonnis der Leidsche regtbank vernietigd ten aanzien van den eersten geïntimeerde, en i. G. van L. schuldig verklaard aan rebellie en veroordeeld tot drie dagen gevangenisstraf, in eenzame op sluiting te ondergaan. Een ander veroordeelde C. M. v. V., typograaf te 's Gravenhage, door de llaagsche regtbank ook aan rebellie schuldig verklaardter zake van eene poging om van een agent van politie een arrestant los te rukken, en tot eene cellulaire gevangenisstraf voor den t(jd van veertien dagen veroor deeld (en wiens hooger beroep door het hof gisteren werd behandeld), is heden vrijgesproken. Voor den app. was opgetreden adv. Belinfante. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren was o. a. aan de orde het voorstel betrekkelijk de toewijzing van de inschrijvingen op de eerste serie der 4% pCl. rentende gcldleening van 1,800,000. Er is voor eene som van 1,193.000 ingeschreven. Burg. en Welh. waren van oor deel dat de geheele serie kon worden gegund ad 95 pCt. en deden daartoe liet voorstel. Bij de beraadslaging hierover maakten sommige leden bezwaar tegen het lage bedrag van den koers, met het oog op volgende leeningen en uithoofde van het feit dat in andere gemeenten, die in minder gunstige financiële omstandigheden verkeeren dan deze, de koers op 100 staat. Men gaf dus in overweging te gunnen tegen 96 pCt. of wel in het geheel niet, te meer daar in I860 tot de aflossing wordt overgegaan en andere fondsen op een hoogeren koers staan. Een voorstel van den heer de Charro om niet te gunnen on :er 96 pGt. en om de Iecning tot dat cijfer open te stel len werd, na bestrijding door den heer Polak en den voorzitter, met 18 tegen 10 stemmen aangenomen. Naar aanleiding daarvan is de inschrijving op nieuw opengesteld tol 28 dezer. Verder zijn tarief en voorwaarden voor de levering van gas door de gemeente-gasfabrieken goedgekeurd. De Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij heeft aanvraag gedaan hij de regering, om concessie voor den aanleg van een spoorweg van 's Gravenhage naar Scheveningen. Zij heeft hoop die concessie te kunnen aanvaarden. Door burg. en welh. wordt aan den raad voorgesteld, het verzoek om kosteloozen afstand van de gemeentegronden, die de spoorweg zal doorsnijden, toe te staan. Burg. en weth. hebben o. a. als voorwaarde gesteld, 1'. dat, in het belang van den handel, een afzonderlijk station worde opgerigl aan of zeer nabij den Ouden Scheveningschen weg; 2°. dat de viaduct over den Scheveningschen weg in dier voege worde aangelegd, dat ook het liooge voetpad als wandelpad blijve bestaan; 3". dat een halt worde gevestigd bij het Lage Westeinde; 4°. dat het station bij het Anna- Patilownapark in verband zal worden gebragt met een der bestaande slraj ten. De raad van administratie der lloll ijzeren spoorwegmaatschappij heelt zich over het algemeen met die voorwaarden vereenigd. Alleen komt haar het wenschelijke van een halt bij het Lage Westeinde voorloopig zeer twijfelachtig voor. -- Aan het einde der llemsterhuisstraat zal, door den heer E. J. Hoos, te Leiden, worden aangelegd (naar de van gemeentewege te stellen voor waarden) een straat, leidende naar de Westerbaanstraat. (D.) Op den Badhuisweg te Scheveningen wordt er, zooals bekend is, voor de tramwagens een paard voorgespannen ter vergemakkelijking van den op- rid naar het station voor het Badhuis. Den Scheveningschen knaap, die be last is met dat voorspan op en neer te rijden en die reeds geruimen tijd die taak vervulde, trof gisteren middag een ongeluk. Het paard namelijk struikelde en viel, zoodat de knaap er onder geraakte met zijn been, dat op twee plaatsen gebroken werd. Dadelijk werd geneeskundige hulp ver leend door de heeren doctoren Mess en de Vlaming. BELGIE. In de kamer van afgevaardigden heeft de minister den brief voorgelezej van graaf Perponcher in antwoord op de Belgische nota van 23 Mei. Prins Bismarck heeft met erkentelijkheid de berigten ontvangen omtrent het zorg. vuldig onderzoek naar het gebeurde met Duchesne, alsmede de mededeeling, dat de Belgische regering haar strafwetboek in gewenschten zin zal aanval len. Ook de keizer is zeer voldaan en stelt zich van de gelijktijdige behan deling van dit onderwerp in Duitschland een heilzamen invloed voor op de openbare meening; hij hoopt dat de inmenging van Belgische onderdanen in inwendige geschillen in Duitschland voortaan telkens voorkomen zal worden in denzelfden verzoenenden geest, als waarvan de Belgische regering in deze bewijs leverde, een bewjjs, voor hetwelk zij dank verdient. ENGELAND. LONDEN 22 Junij. De Sultan van Zanzibar heeft eene deputatie ten gehoore ontvangen van de /'Anti-Slavery-Society", die hem een adres kwam aanbieden, waarin zij den Sultan haren dank betuigde voor het ijverig nakomen der verpli». tingen, die hij in 1873, door het sluiten van een tractaat met Engeland, ten opzigte van de afschaffing der slavernij heeft op zich genomen. Teven; wees zij er echter op, dat sedert het sluiten van dat tractaat de slavenhan del langs de tegenover het eiland Zanzibar .gelegen kust zeer is toegenomen en gedreven wordt door expedition, die van Zanzibar uit schijnen georgani seerd te worden, en zij drong aan op het nemen van doeltreffende maat- regelen ten dezen. De Sultan beloofde, ter zake van de afschaffing dei slavernij in zijne staten de tractaten met Engeland steeds te zullen naleven, maar deed opmerken, dat een zoo oude handel, wiens verlakkingen ziel over een zoo groot gebied uitstrekken, niet op eens kan worden uitgeroeid Bij gelegenheid van den brand, die dezer dagen te Dublin plaatshad, werden in de omgeving van het tooneel van den brand meer dan twintig personen opgeraapt in een toestand van bewuslelooze dronkenschap; zj werden naar het hospitaal vervoerd, waar er twee kort daarop overleden, en verscheiden anderen thans hopeloos liggen. Zij hadden zich vol gedron ken aan den door de straten stroomenden whisky. Tijdens de ramp verdrong bet gepeupel zich, om het heete vocht met kommen, hoeden en schoenen op te scheppen; velen gunden zich zelfs tot scheppen den tijd niet; zij wier pen zich plat op den grond, en slorpten uit de gooien. Volgens het dagblad the Garden vertoont in de tuinen van de kon, tuinbouwmaatschappij te Chiswick en andere plaatsen de aardappelziekte zich in een nieuwen vorm. De jonge plant wordt aangetast door zwam- soorten, welke groote schade aanrigten. FRANKRIJK. Door de nationale vergadering is een crediet van 600,000 fr. toege staan, tot goedmaking der kosten voor Frankrijks deelneming aan de ten toonstelling te Philadelphia. De Moniteur meldt, dat de verschillende groepen van de linkerzp besloten hebben een voorstel te doen tot onherroepelijke vaststelling van dit wets-ontwerpen, welke de nationale vergadering moet afdoen voordal zj uiteengaat. Tot zekere hoogte zou de regering zich met dat voorstel willen vereenigen. Het ministerie acht het niet goed voor de ontbinding een be paalden datum vast te stellen, maar toch, meent zij, kan de vergadering zelve bepalen welke zaken zij wenscht af te doen alvorens uiteen te gaan. De doodstraf, die over drie mannen uitgesproken was, omdat zij eene oude vrouw in de rue Vaugirard vermoord haddenis bij gelegenheid van het leggen van den eersten steen der kerk op Moutmarlre in levenslangen dwangarbeid veranderd. De XlXe Siècle deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent dt onlvlugting van een twintigtal gedeporteerden van lie de Pins (Nieuw- Caledonië): De gedeporteerden hadden twee booten van negen meter lengte in gereedheid gebragt. Het toezigt van overheidswege was zoo slordig, dat de bewakers hiervan niets bespeurd hadden, zoodat de gedeporteerde» verder ongehinderd zich een voorraad levensmiddelen konden aanschaffen e» in zee steken. Alles was dan ook ter bestemder tijd gereed. De vluglelin- gen waren zelfs voorzien van eene kaart en een kompas. Deze beide voor werpen hadden zij met een voorgewend doel geleend van een geestelijke, pater Janin. Eigenlijk was het plan tot ontvlugting door dertig veroordeel den beraamd. Maar toen zij allen met de beide booten in zee zouden gaan, kreeg de eene boot avarij, en men was op dat oogenblik buiten staalde schade te herstellen. Er werd nu beslotenom nog vijf man te bergen io de onbeschadigde boot. Het lot zou beslissen, wie die vijf van de tweede helft zouden zijn. AIzoo werd gedaan. De twintig man gingen in zee, die door het onstuimig weder zeer hol stond. Daar men sedert niets meer valt de ontvlugten vernomen heeft, zoo vermoedt men dat ze alle zijn omge komen. Vijf a zes dagen na de ontvlugting werd er appèl over de gedepor teerden op lie des Pins gehouden. Het bleek toen dat verscheidene hunner ontbraken. Men ging aan het zoeken en men vond aan de kust de be schadigde boot. Eenige van de tieiï overgeblevenen, zich overtuigd hou dende dat alle pogingen om hunne gewezen makkers te achterhalenvruch teloos zouden zijn, verhaalden de toedragt der zaak. Onmiddellijk ging» drie schepen in zee om de twintig gevlugten op te sporen, maar zij keer den onverrigter zake terug. U IT S C H L, A IK D. Daar mgr. Kiibeladministrator van het vacante aartsbisdom Freibnrg in Baden weigerde de 5C0 mark boete te betalenwaartoe hij wegens on wettige benoeming van geestelijken veroordeeld was, werd zijn wijnkelder in beslag genomen. Vrijdag 11. is de wijn, in eenige partijen verdeeld,» openbare veiling gebragt. De advocaat Marbe bood voor de eerste partij.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2