LEIDSCHE C OER A AT. 1875. fl°. 143. WOENSDAG 23 JUNIJ. 3TADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BEIUGTE.N. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel faars f 3.franco p, p. f 3.5U; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliön is van 14 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Gezien art. 48 der Alggmeene Politie-verordeningvastgesteld den 1611"1 October 1873 (Gemeenteblad n°. 4); Bepaalt dat bij gelegenheid van liet FEEST, door de burgerjj het studenten- korps aan te bieden op het feestterrein de Ruïne, aanst. Donderdag den 24"'° Juni, de passage met rytulg, tot het aanbrengen en afhalen van bezoekers, niet anders mag geschieden dan van de zijde der Steen- schuur O. Z., terwijl de rijtuigen zich moeten verwijderen in de richting van de Raamstegen dat gedurende dien avond, van 7 uren tot na afloop der feestviering, liet rijden langs het R apenburg van de Nieuwsteeg tot de Steenschuur en langs de Steenschuur Z. verboden is. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 22 Juni 1875. v. d. BRANDELER. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld de op den 2t°,en dezer maand invorderbaar verklaarde kohieren voor de pcrsoneele belasting van wijk III, dienst 1875/6, en voor het patenrecht (schippers, kramers, tappers enz.), alsmede van wjjk I en II, mede over dat dienstjaar; zijnde een ieder verplicht zjjn aanslag op den bij de wet bepaaldeu voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 22 Juni 1875. v. d. BRANDELER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Zaterdag den 26,ltD Juni 1875, 's namiddags te drie uren. LEIDEN, 22 Junij. De begrooting van kosten van het provinciaal bestuur van Zuidholland, voor zooveel het rijksbestuur is, voor het jaar 1876, is door ged. staten ontworpen op een bedrag van ƒ85497, terwijl voor 1875 werd toegestaan een som van ƒ82637. De begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1876 wordt voorgesteld ad ƒ295,581.27 aan inkomsten en uitgaven. Ged. staten stellen voor over 1876 bjj de regering de heffing aan te vragen o. van 6 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de gebouwde eigendommen over 1876; 5. van 6 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de ongebouwde eigendommen over 1876; c. van 3 opcenten op de hooldsom der belasting op het personeel over 1876—77. Behalve deze finantiële onderwerpen zullen in de a. s zomervergadering van de prov. stalen nog in behandeling komen o. a.: a. een voorstel van ged. staten om voor de kon. muziek- en zangschool te 'sGravenhage op nieuw een subsidie van ƒ2000 te verleenen, om reden luin is gebleken, dat die inrigting dien geldelijken steun nog niet kan ontberen; b. een gelijk voorstel voor de ambachtsschool te 'sGravenhage; c. een voorstel van ged. staten tot het verleenen van een subsidie van ƒ500 ten behoeve van de kweekschool voor bewaarschool-onderwijzeressen te Leiden; d. een voorstel ged. staten om aan de Iloll. maats, van landb. toe te kennen een sub sidie van. ƒ500 over 1875, ter gedeeltelijke bestrijding der kosten verbonden aan de aanstelling van wandelleeraars; e. idem van ƒ1000 aan de verccniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders te Rotterdam een voorstel van ged. staten om afwyzend te beschikken op het verzoek van de heeren F. van den Ouwelant, te Parijs, en J. A. baron van Harden- broek, te Utrecht, om subsidie uit de prov. geldmiddelen voor den aanleg van een spoorweg van Utrecht naar Antwerpen; g. een voorstel om voor waardelijk voor 1/3 der kosten geraamd op 17,609.20^ en wel tot een maximum van ƒ6000 subsidie te verleenen voor de verbetering van den Beijerskooper en den Zydeweg onder Boskoop; h. een voorstel tot wijziging van het reglement van ordei. beschikkingen op adressen van verschillende gemeentebesturen tot erlangen van subsidie op grond van art. 36 der wet °P het lager onderwijs. De divisie onder bevel van den kapitein ter zee J. van Gogh, bestemd ,ot het doen van een ocfeningstogt in den Noord-Atlantischen Oceaan, en bestaande uit de schroefstoomschepen Leeuwarden, Cornelis Dirks en Prinses Mariarespectivelijk onder bevel van voornoemden kapitein ter zee en de kapitein-luitt. ter zee J. B. A. de Josselin de Jong en H. van Goens, is in den voormiddag van den 20tD dezer van de reede van Texel naar zee vertrokken. Men meldt ons uit Stolwjjk: Voor de vacante betrekking van hoofd onderwijzer aan de le openbare school alhier hebben zich 35 sollicitanten aangemeld. Het vergelijkend examen zal a. s. Zaturdag gehouden worden. Door den gemeenteraad van Stolwjjk is hel tractement van den hoofdonder wijzer aan de openbare school van ƒ550 op ƒ625 gebragt. Door den regen, dien wij in den laatsten gehad hebben, zijn de lan derijen weder in goeden toestand gekomen. Zag men voorheen alles op het land verdorren, thans zijn de gewassen weder frisch, zoodat men hoopt veel hooi le winnen. Allerwege is men druk bezig met maaijen. De meeste vruchlboomen beloven weinig, doordat zij veel van de rupsen te lijden heb ben. De moesgroenten slaan goed. De aardappelen naderen hunnen staat van rijpheid. Hier en daar is men reeds druk bezig ze te rooijen. Te Hellevoetsluis is Zaturdag 11. een jongen van lieu jaar, bij het baden, door de eb weggevoerd en verdronken. Döor wijlen 11. Tjakkes, te Amsterdam overleden, is zijne nalaten schap, in haar geheel begroot op 3000, voor de eene helft besproken aan het r. k. armenkantoor op de Keizersgracht, voor de andere helft aan het gesticht de Voorzienigheid, in de Elandstraat aldaar. Voorts is door wijlen vrouwe E. M. Oskamp, wed. van den heer G. J. Dijk, aan de diaconie der Waalsch hervormde gemeente aldaar besproken een legaat van ƒ2000. Door de arrond.-rcglbank te Heerenveen is de volgende voordragt op gemaakt voor regter in dat collegie: nr. J. de Sitter, subst.-griffier bij het prov. gereglshof in Groningen; mr. A. C. de Raaydt, subst.-griffier bij de regtbank te Zwolle, en mr. A. C. Croockewit, kantonregter te Noordwijk. Op de voordragt voor kantonregter te llaalte zijn door de arrond.-regt- bank te Deventer geplaatst de hh. m". W. K. baron van Dedem, kanton regter te Heerde; YV. A. Dolleman, griffier bij het kantongeregt te Schagen en A. J. van Riemsdijkidem te Raalte. Te Meppel werd Zaturdag II. de godsdienstoefening der Israëlieten ge stoord ten gevolge van een hevige woordenwisseling tusschen den leeraar en den voorzanger, die in de vacature een proef beurt waarnam, over het uitspreken van een llebreeuwsch woord. De opschudding had ten gevolge, dat de rabbijn in de latere godsdienstoefening njet optrad. Des avonds werd eene vergadering gehouden, door een 60-tal der voornaamste gemeenteleden bijgewoond en waarin besloten werd. een adres aan den breeder, kerkeraad te rigten, houdende aanvraag tot outslag van den rabbijn, althans tot voor- loopige schorsing en tot benoeming van den op dien ochtend dienstdoenden voorzanger in de bestaande vacature. Te Bolsward is een krankzinnig meisje aan de waakzaamheid harer huisgenooten ontsnapt en in het water gesprongen, zoodat zij verdronken is. Er waren reeds maatregelen genomen om haar in een krankzinnigen gesticht le plaatsen. Te Tilburg is Zondag middag een hevige brand Ontstaan in het pak huis van de hh. G. Bogaers Zoon, men vooronderstelt door broeijiug van fabrieksafval. Pakhuis en verwerïj zijn verbrand. De schade wordt op p. m. ƒ20000 geschat. Door hel stille weder is de fabriek, die reeds begon te branden, behouden gebleven. De gloed was zóó hevig, dat het personeel van een der brandspuiten, die tusschen het magazijn en de fabriek was gé- plaatst, dezen post moest verlaten; een klein gedeelte van de slangen is verbrand, doch de spuit heeft weinig geleden. 'SGRAVENHAGE, 22 Junij. De heer W. Th. Fraser is erkend en toegelaten als Britsch consul te Batavia. De luit. ter zee 1' kl. J. vau Burg is benoemd tol lid van den raad van tucht voor de koopvaardij te Amsterdam, ter vervanging van den luit. ter zee 1° kl. A. Visser, als zoodanig ontslagen, en de benoemde officier van gezondheid 2C kl. dr. C. Alers wordt geplaatst in de rol van liet wacht schip le Willemsoord. Morgen ochtend zal het provinciaal gereglshof in Zuidholland uitspraak doen op het appelingesteld door den officier van justitie te Leiden tegen een vonnis der regtbank aldaar, waarbij zijn vrijgesproken van de aanklagt van rebellie een viertal personen, destyds inwoners van Leiden, omdat het

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1