BUITËNLANDSCHE BËBIGTËN. Burg, on wctli. van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad voorge steld: 1°. voor de plaatsing van het standbeeld van Thorbecke aan te wijzen het Reguliersplein; 2\ burg. en weth. te magtigen: a. aan het hoofdcomilé voor de oprigting van bedoeld standbeeld toe te staan het kosteloos gebruik van den openbaren gemeentegrond, voor de werken van oprigting enz. in te nemen; b. van dat comité te zijner lijd casu quo te aanvaarden den eigen- i dom van genoemd beeld; 3". burg. en weth. uit te noodigen, de vereischte voorstellen te doen tot verplaatsing van hel standbeeld van Rembrandt van Rijn. Voor dat beeld zal, hetzij de Botermarkt, hetzij het te vormen plein aan de Stadhouderskade, vóór het, vermoedelijk aldaar te slichten, rijks museum van schilderijen, eene geschikte plaats aanbieden Te Asperen heeft dezer dagen iemand, denkende madera te nemen, uit een flesch gedronken waarin loog was, die men gebruikt om zeepte maken. De man is deerlijk aan long, lippen en gehemelte gebrand. In de vorige week vonden eenigc schoolkinderen bij Zwolle op den Deventer straatweg een valies, waaraan een sleuteltje hing; aan het klinken kon men hooren, dal er zich eene hoeveelheid zilvergeld in bevond. De brievenbesteller Schutte, die voorbijkwam, nam een der kinderen en het valies mede naar het politiebureau, waarna bleek, dat het valies aan bank papier en zilvergeld f 1185 inhield. Eigenaar bleek te zijn de beer van Naamen van Eemnes, die het uit zijn rjjtuig had verloren en de vinders edelmoedig beloonde. Men meldt uit Leeuwarden: Zelden had hier eene harddraverij plaats, zoo geanimeerd als Vrijdag II. 44 paarden dongen naar de door Z. M. den koning uitgeloofde prijzen. Bij duizenden en duizenden stroomde het publiek naar de plaats van den wedstrijd, die, ten 1% uur aangevangen, ruim 6 uur duurde. Daarop reikte de commissaris des konings de prijzen aan de overwinnaars uit. De eerste prijs: de gouden zweep, waaraan toegevoegd was een zilverep bouilloire met onderstel, werd behaald door de bruine merrie Fiorno, van den heer G. Barendrecht te Barendrecht. De tweede prijs, een zilveren theeservies met zilveren blad, werd gewonnen door de bruine wit voet merrie Pandoer, van den heer F. baron van Tuyll van Serooskerken te 's Hage. De derde prijs, een breed gouden oorijzer, verwierf de zwarte merrie Pietje van den heer Olivier te Stiens, en de vierde prijs, een zilve ren koflijvaas, werd behaald door de stekelharige bles-ruin de Burgemeester. van den heer G. Reinders, te Zunderdorp. De longziekte onder hel rundvee in deze provincie eischt bij voortduring nog een lal van oflers. In de afgeloopen maand Mei openbaarde die ziekte in onderscheidene oorden van dit gewest zich bij een 13-tal veehouders en zijn 158 runderen, daaraan lijdende of daarvan verdacht, afgemaakt; 1 rund is aan die ziekte gestorven. Sedert 1*. January jl. bedraagt het cijfer der gestorven en afgemaakte runderen 782. Omtrent den toestand van den landbouw wordt uit de Dockumer-woudcn nader het volgende gemeldDe regens der laatste dagen hebben op den groei der gewassen een gunstigen invloed uitgeoefend, vooral op het vlas en de cichorei, die hier .de voornaamste producten zijn. liet vlas, dat eep maligen oogst beloofde, heeft nu een geheel nieuwen tint verkregen ep herstelt zich boven verwachting. De cichorei-oogst wordt in elk geval dit jaar Iaat, zoodal er in September weinig zal kunnen worden geleverd. Vele hooge stukken staan zeer dun, maar het zaad, dat weken droog heeft ges tegen, is thans door den regen ontkiemd en komt nog op. Hier en daar is echter voor de tweede maal cichorei uitgezaaid. Geen vrucht die zich op het oogenblik beter laat aanzien dan de aardappelen; de rogge eq ook de haver slaan minder gunstig. Te Tilburg is Zaturdag een hevige brand uitgebarsten bij een bakker en vuurwerkmaker, waardoor spoedig hel huis, waarin vier woningen zijn, werd in de asch gelegd. Gelukkig is veel vuurwerk bij tijds geborgen kun nen worden, anders zouden er welligt nog meer ongelukken te betreuren zyn geweest. Slechts nu en dan hoorde men een ontploffing. Twee inboe dels waren verzekerd; bij de andere gezinnen is veel gered. 'sGRAVENIIAGE21 Junij. Door Z. M. den koning-groothertog is henoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon dr. Porges, te Mariënbad, onder wiens leiding H. M. de ko ningin verleden jaar aldaar de baden gebruikte. Door den minister van koloniën is de heer A. van Charldorp, gewezen kwcekeling van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden geplaatst als veearts bij de burgerlijke dienst daar te lande. H. M. de koningin heeft zich heden ochtend langs den Rijnspoorweg van 11 u. 50 m., vergezeld door een talrijk gevolg, naar Rotterdam bege ven, om van daar HD. reis naar Londen te vervolgen. H. M. werd door Z. K. H. prins Frederik tot Rotterdam uitgeleide gedaan. Hel prov. geregtshol in Zuidholland nam Zaturdag II. kennis van de beschuldiging van moedwillige brandstichting in een gebouw, waarbij het te voorzien was dat menschcnlevens in gevaar konden worden gebragt, (in ons vorig nommcr korlelijk vermeld) welke wordt ten laste gelegd aan den kas telein J. d. B.laatst wonende aan den Singel tusschen de Vest en de Mare te Leiden, alwaar hij in huur had een gebouw, waarin hjj personen ont ving en danspartijen gaf. In den nacht van 15 op 16 Maart jl. werd ont dekt dat in de zoogenaamde koepelkamer brand was uilgebroken, maar d. B. hierop aandachtig gemaakt nam een uiterst vreemde houding aan en was bloot toeschouwer, toen eenige buren zich op het dak haddeu begeven en met het aanbrengen van water zich bezighielden. Door de spoedige ont dekking was het vuur weldra uitgedoofd en was de eenige noemenswaardige schade, door den brand veroorzaakt, een gat in het dak. Het ontstaan.van den brand werd al aanstonds aan kwaadwilligheid toegeschreven. In ge noemde koepelkamer nam men een sterke petroleumlucht waar en bleek het by onderzoek dat een chiffonière en eene ladetafel met petroleum overgoten waren en eenige kleederen daarin geborgen met het gevaarlijke vocht door trokken, terwijl op het dekblad van eerstgenoemd meubelstuk een prul ge vonden werd dat met lucifers of iets anders was aangestoken. Deze bevit, ding gal den commissaris van policie aanleiding om man en vrouw in arrest te stellen, niemand builen hen was in de kamer geweest, doch na eenige dagen werd de vrouw, die alles ontkende, ontslagen. De man beleed inde instructie volledig zijn schuld. Achteruitgang van zaken had hem tol brand stichting gebragt. Ter teregtzilting luidde beschuldigde's verdediging geheel anders. Hjj trok zijne bekentenis geheel terug en wist nu van niets. Als reden hiervan gal hij op, dat hij alleen bekend had om zijn vrouw te gerieven. Door den presiderenden raadsheer mr. Ilanlo herhaaldelijk opmerkzaam gemaakt, dat dit geen gegronde reden was, daar beschuldigde nog later zijne bekentenis had herhaald, bleef bij toch ontkennen iets van de oorzaak van het ge- beurde te weten. Advocaat-generaal jhr. mr. van den Bergh hield ook de bekentenis voor in regten te zijn algelegddie niet was weg te redeneren, en beaamde overi- gens het daaromtrent door den president opgemerkte. Het bewijs vu schuld achtte hij voldoende door vele aanwijzingen gestaafd; niet dan tq nadeele van zich zelf moest besch. gedrag worden uitgelegd. Voor /250ö was de inboedel geassureerddie slechts ƒ300 waarde had, en dus kon htt volgens advocaat-generaal niet anders dan dat om die som te bekomen brand was aangestoken, waardoor zonder twijfel menschenlevens in gevat werden gebragt, hetgeen Z.E.G.A. constateerde op de plaats zelf te hebba waargenomen. Hjj requireerde ten slotte eene veroordeeling tot 5 jara tuchthuisstraf. Mr. Ermerins droeg korlelijk de verdediging voor en beval den besch. ii de clementie van den hove aan. Aanstaanden Donderdag uitspraak. In de zitting van het prov. geregtshof in Zuidholland van heden nu de advocaat-generaal mr. van Maanen conclusie in het proces van den Engtk schen logementhouder Tiddens tegen m'. Driebeek, curator in het faillisse ment van den graanhandelaar van Aart te Breda. Deze conclusie strekte lol bevestiging van het interlocutoir vonnis der reglbank te Rotterdam, waai- van appel, waarbij o.a. een getuigenverhoor is bevolen over de ontvangst en niet-teruggave door T. van eene som van ƒ6600. Den 30" dezer n| het hof uitspraak doen. - Uitgelokt door het fraaije zomerweder bragt een aantal Leidsche studenten, die aan den optogt hebben deelgenomen, gisteren in costuum eta bezoek aan de residentie. Te paard of in rijtuigen doorkruisten vele hoofd figuren van den optogt het llaagsche Bosch en verzamelden zich daarna ia de muziektent, waar hun aankomst door het Io vivat werd aangekondigd Later begaf zich een 20-tal gecostumeerden met hunne vrienden naar hti groot stedelijk badhuis, waar zij in een der kleine zalen, grenzende aai die van de table d'hote (die door ongeveer 300 gasten bezocht werd) hei diner gebruikten. Bjj hun aankomst werden zij door twee leden der bad huiscommissie ontvangen en na het diner op het terras door het muziek met fanfares begroet. Tot laat in den avond bleven de jongelieden in op gewekte stemming bijeen. f Terwijl verleden Donderdag het schuitcnvolk aan het" strand te Sobe- veningen druk bezig was hare voor de steurharingvisscherij bestemde pink in orde te brengen, liet zich de jonge matroos Verhey, ond J4 jaren, in het vooronder zakken om iels te halen of te verrigten. Dit doende moet hjj met zijn ligchaam tusschen balkjes, die in het vooronder geborgen wa ren, geklemd zjjn geraakt, met dat ongelukkig gevolg dat hij zonder dal iemand eenige beweging of hulpgeroep heelt gehoord, hel leven er bjj io heeft geschoten. Toen men den jongeling vond moet hij al eenigen tjjii overleden zjjn geweest KMC ELAND. LONDEN. 20 Junij. In het lagerhuis is dezer dagen door eenige leden de financiële toestand van Turkije ter sprake gebragt. Zij wilden gaarne van de regering wem of de regering op de eene of andere wijze iets zou kunnen doen om bet wanbestuur van Turkije tegen te gaan, daar dit zeer verontrustend wordt voor de talrijke houders van Turksche fondsen in Engeland. Namens dt regering werd echter elke tusschcnkomst in de Turksche aangelegenheden van de hand gewezen. Wanneer men Turkjje's toestand beschouwde sinds Red- shid Bassa zijn hervormingen begon, moest ieder opmerken hoezeer Turkjje's toestand verbeterd was. Ofschoon alle noodige hervormingen niet zjjn in gevoerd, was dit niet de schuld der Turksche staatslieden, maar der achter- ljjke mindere beambten. Op alle aanmerking op Turkjje's financiëlen toe stand kon de regering alleen antwoorden, dat Turkije nog nooit in gebrek» was gebleven zijn schulden te betalen. Een der leden, de heer Yorke, verhaalde, wat de Sultan met zijn 24 mil- lioen gulden inkomen per jaar deed. Langs den oever van den Bosporus heeft hij een reeks paleizenvan welke vele op de kostbaarste wjjze ver sierd zijn. Het dageljjksche diner van den Sultan, die altijd alleen eet,be slaat uit 94 verschillende schotels, en tien keer per dag wordt er bovendien een maal gereed gezetom hem te bevredigenzoo hij eens plotseling eet lust kreeg. Hij heeft 800 paarden en 700 echtgenooten, die door 350 eunu chen bewaard worden. Voor deze huishouding worden jaarlijks 40,000 ossen geslacht, en bovendien worden eiken dag 200 schapen, 100 Jammeren, 10 kalveren, 200 kippen, 400 kuikens, 200 duiven en 50 ganzen aan de keukens van den Sultan afgeleverd. In Konstantinopel is men zeer wel bewust van de zwakheden en fouten van den Sultanen in de gesprek ken spaart men hem niet. Men kon, zeide hij, de regering van Turkjje beschrijven als een despotismegematigd door kwaadspreken van den dwin geland. In het lagerhuis heeft dc heer Whalley aangekondigd, dat hjj op0 Julij a. s. zal voorstellen het benoemen cener commissie van onderzoek, wegens de onwettige aanwezigheid van jezuïten in Engeland.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2