BIJVOEGSEL, behoorende lol dc Leidsohe Courant van Maandag 2d Junij JX7.5, d4d. PER TELEGRAAF. Daily News waarschuwt het publiek niet al te groot gewigt aan dc voorgevallen faillissementen te hechten. De toestand van den algemeenen handel, van de nijverheid en van de werklieden is toch ontegensprekelijk gunstig. Zij, die het meest klagen, zijn de kapitalisten in de ijzer- en steenkool-industrie, wier fabelachtige winsten drie jaar geleden ieders na ijver opwekten en de groothandelaars op het buitenland, die sinds vele maanden met verlies hebben gewerkt. De allergunstigste toestand der En- gelschc spoorwegen, veroorzaakt door de belangrijke vermeerdering van het goederenvervoer op alle Britsche lijnen, is een bewijs van den bloei van den handel, welke niet wordt tegengesproken door de reiniging van het crediet in een paar takken van handel. FBiKKBIJK. De nationale vergadering heeft in hare zitting van Donderdag de ver dere artikelen van de wet op dc vrijheid van hooger onderwijs nagenoeg zonder wijziging aangenomen. De vergadering heeft vervolgens met 395 stemmen legen 263 besloten, tot de derde lezing van de wet over te gaan. In de nationale vergadering is dezer dagen door den heer de Vinois het voorstel gedaan een commissie van vjjftien leden te benoemen, die aan wijzingen zou geven wat er met de ruïnen van de Tuileriën gedaan behoorde te worden. Na onderscheiden proefnemingen is men tot de slotsom gekomen dat de meeste steenen, die nog overeind staan, door den brand geheel en al zijn verkalkt en niet meer gebruikt kunnen worden. Bovendien lieten de niet uitgebrande gedeelten veel te wenschen over. Alle architecten waren het eens over de noodzakelijkheid om alles af te breken wat van de Tuileriën nog is blijven staan. Het Joum. de Paris deelt eene aanschrijving mede van den minister van oorlog aan de generaal-bevelhebbers der legercorpsen en de prefecten, waarbij het besluit wordt te kennen gegeven om de militairen van alle wapenen, die hiervoor in aanmerking komen, behoorende tot de active dienst, loopende lot 10 Augustus aanst., naar huis te zenden. §PAKJE. Er heeft eene uitwisseling van 700 krijgsgevangenen der Carlisten tegen een gelijk getal der regeringstroepen plaats gehadonder toevloed van een groot aantal inwoners uil Estella en Logrono. De krijgsgevangenen in Estella schenen aan harde ontberingen te hebben bloot gestaan, want zij kwamen in een beklagenswaardigen staat van ellende en gebrek aan. ITALIË. Door de kamer van afgevaardigden is het voorstel van Garibaldi, lot ver betering van de Tiber-bedding, aangenomen. De Taus heeft op den 29'° verjaardag zijner aanvaarding van het pon tificaat het college van kardinalen ontvangen, waarbij kardinaal I'alrizzi een adres van gelukwensching heelt voorgelezen. In zijn antwoord zeide de Paus, sprekende over den toestand van Rome, o. m. liet volgende: «Kwaadwillige lieden trachten de godsdienstige beginselen uil te roeijen maar van den anderen kant arbeiden rcgtschapen mannen ijverig voor het goede. Tegenover de slechte pers stellen zij de goede, tegenover de opvoe ding zonder God rigten zij christelijke scholen op." DVITIC1ILA1VD. De Nat. Zeit. bevat de volgende mededeclingen betreffende de feeste lijke onthulling van het Hermann's monument op den Grotenburg in liet Teutoburger wond. Op de uitnoodiging van de hoofdcommissie tot oprig- ting van het bedoelde gedenkteeken, aan den Duitschen keizer gezonden, lot bijwoning der plegtigheid op 16 Augustus e. k.heelt deze toestemmend geantwoord. Ook de koning van Saksende groothertog van Oldenburg de hertog van Altenburg, de vorsten van Schwarzburg en van Briicksburg hebben reeds gelijke toezegging gedaan. Men hoopt dat de koning van Beijeren aan die slem mede zal gehoor geven. De keizer zal verblijf houden op het palcis te Detmold, zoo lang hij in Lippe vertoeft. Hoe het mogelijk zal zijn, de vele duizenden deelnemers aan de plegtigheid onder dak te brengen, is tot heden een raadsel. Men berekent, dat de menigte leden van collegiën, corporatiën van allerlei aard, zang-, gymnastiek- en andere ver- eenigingen, de duizenden belangstellenden in een woord, lot over de dertig duizend zullen klimmer; 'sGRAVENHAGE, 19 Junij. Het prov. gereglshof in Zuidbolland heeft de beide beschuldigden in gemelde zaak (zie de berigten onder 's Hage) tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Daarna is beliandeld de zaak van den Leidschen kastelein D. B.beschul digd van moedwillige brandstichting. De beschuldigde, die bij de instructie bekende, heeft thans alles ontkend. De advocaat-generaal van den Bergh achtte de schuld voldoende bewezen en eischtc 5 jaren tuchthuisstraf. De heer mr. Ermerins heeft den beschuldigde verdedigd en hem in de clementie fan het hof aanbevolen. De uitspraak is bepaald op Donderdag aanst. MADRID, 17 Junij. Jovellar vervolgt Dorregaray. Het hoofd der Carlisten Cucala is gefusilleerd. Sagasta en zijne vrienden hebben den koning hun hulde gebragt. LONDEN, 18 Junij. De Advertiser van Vrijdag kondigde de faillissementen aan van John Strachan C".in de Bishopsgate-street te Londen, met een pas sief van 209,000 en van Adamson Zoonin Marklane te Londen. Naar men verneemtzullen heden nog andere faillissementen bekend wordenen daar onder een van een groot huis. LONDEN18 Junij. De Times meldt twee nieuwe faillissementendat van Oc- tavius Philipps C°.Great Tower-street te Londen, en dat van de Wes- head-Compagnie te Manchester. BOSTON, 17 Junij. Bij gelegenheid der viering van den 100<n gedenkdag van den slag bij Bunkers-Hill is een optogt, ter lengte van 7 mijlen, onder den toevloed eener ontzaglijke menigte dc stralen doorgetrokken. Oud gedienden zoowel der bondstroepen als der geconfedcreerden hebben zich verbroederden door staatslieden en generaals der Noordelijken en Zuide lijken zijn vaderlandlievende en verzoeningsgezinde redevoeringen uit gesproken. LONDEN, 19 Junij. Te Dublin zijn 35 buizen, waaronder het whisky- entrepót, door een brand vernield. De Times meldt uit Rangoon van eergisteren dat de koning van Birmah op alle punten toegeeft, doch dat men aan zjjne verklaringen geen geloof hecht. PARIJS, 19 Junjj. Het Joum. off. bevat een nota, waarin, naar aanlei ding van de artikelen, welke in het Journal de Paris van gisteren voorko men, aan de pers in herinnering gebragt wordt dat de besluiten der nationale vergadering moeten worden geëerbiedigd. PARIJS, 19 Junij. Te Lyon zijn gisteren weder huiszoekingen gedaan en personen in hechtenis genomen, wegens deelneming aan geheime genoot schappen. Onder de 20 gearresteerden bevindt zich de redakleur van le Petit Lyonnais. BERLIJN, 18 Junij. De Kuryer Posnansky meldt dat bij de inhechtenis neming van den-domheer Kurowski, behalve verscheidene papieren, ook zijn particulier signet in beslag genomen werd. Kurowski is reeds naar de dis- slrictsgevangenis overgebragt, en naar men zegt, heeft de justitie een tweede huiszoeking in zijne woning gedaan. De domheer wordt verdacht van, in strijd met de wet van 24 Mei 1874, zich bisschoppelijke regten te hebben aangematigd voor zooveel betreft het beheer van de diocese. BERLIJN, 19 Junij. Gisteren werd bij Fehrbellin gevierd de tweehonderd ste verjaardag van den veldslag bij Fehrbellinwaarin keurvorst Frederik Willem de Zweden versloeg. INGEZONDEN. Zondag:, 20 Jnni 1875. Dëez jubelweek is weêr geweest Een weck van dank en glorie. Het was een warm, een heerlijk feest! Voor 't vrijheidshart: victorie! De geestdrift, die in de oogen blonk, En aan de zielen leven schonk, Was heerlijk te aanschouwen; En was wel 't zekerst onderpand Dat 't volk van 't vrije Nederland Het dierbaarst zal behouën. Drie eeuwen zijn voorbij gegaan, En 'k zie de Alma Mater staan Eerwaardiger dan immer. Zij minder worden? Neen die 'tzegt, Weet hier van waarheid, plicht noch recht, Dat mag, dat kan zij nimmer. Zij, door der vad'ren bloed gegrond, En glorievolalom in 't rond Bewonderd en geprezen: Zij blijvc en bloeie eeuw in eeuw uit. Dan zal, als .weêr een eeuw zich sluit, Licht 't feest nog schooner wezen. Geen krommen in het juk van dwang! Dat blijve leuze ons leven lang, Hoe andren mogen woelen. Oranje en Minerva staan; Dat tweetal kan niet ondergaan; Wie zou zulks niet gevoelen! Neen, de oude academiestad. Die eenmaal zulk een stichting had Mag trolsch zijn op deez dagen. En Leidens trouw en Leidens kracht. Die Neêrlands roem ten toppnnt bracht, Zal nooit kan nooit versagen! PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN? Zomerzorg. Dingsdag 22 Junijdes avonds ten half zeven ure, directie II. Völlmar. le Afd.: 1. "Avant Garde", Marsch, Fr. Wagner; 2. Ouverture «Le Tambour de la Garde", E. Till; 3. Souvenir de l'Opéra de Grisar «Le Carillonneur de Bruges", Clément; 4. «Ehret die Frauen", Wal- zer, Ed. Strauss; 5. Fanlaisie sur l'Opéra d'Auber //La Part du Diable", Dunkier. 28 Afd.: 6. Ouverture de la Tragédie //Uriel Acosta", Schindel- meiser; 7. Caprice-Mazurka sur un motif de l'Opéra «Le Bal Masqué, Dunkier; 8. «Souvenir d'Amitié", Intermezzo, Dunkier; 9. Fantaisie de l'Opéra «Le Songe d'une Nuit d'Été", de Thomas, Buyssens; 10. «Cosette- Polka", Sellenik. Ter teregtzitting van de arrond.-regtbank te Leiden, dd. 18 Junij 1875, zijn de volgende vonnissen uitgesproken: L. M., laatst te Diemerbrug, wegens diefstal, tot cellulaire gevangenisstraf van 8 maanden; H. v. d. B., te Noordwijkerhout, wegens diefstal, tot cellulaire gevangenisstraf van 2 maanden; K. II., te Noordwijk aan Zee, wegens diefstal op den openbaren weg zonder geweldpleging of bedreiging, tot gevangenisstraf van 7 dagen; K. v. Z., zonder vaste woonplaats, wegens bedelarij, tot gevangenisstraf van 14 dagen en opzending naar een bedelaarsgesticht. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. 0. DRABBE.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5