ADVERTENTIE N. het depot te den Haag en onder bernstiDg van de penningmeesteres dier afdeeling. Men hoopt dat de schuld op de volgende algemeene vergadering geheel afgelost moge zijn. Het verslag eindigt met den wensch, dat Tcsselschade" niet alleen heeie «Algenieene Nederlandsche Vrouwenvereeniging," maar blijve en steeds meer worde een band, die welgezinde Ncderlandsche vrouwen zamen vereenigt, met het doel om op elke mogelijke wijze het lot van min bevoorregle zus ters te verzachten. Van het rapport der commissie van wege de maatschappij tot Nut van 'l Algemeen, belasL met een onderzoek naar de werking der wetten op lager en middelbaar onderwijs, is het eerste deel verschenen. De commissie adviseert 1". tot invoering van leerpligt onder erkenning, dat op dit oogen- blik een wet op den leerpligt nog niet in al haar omvang uilvoerbaar is; 2". tot wijziging van art. 23 der schoolwel in dien zin, dal in de eerste alinea van dat art. de woorden: en aan hun opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden, vervangen worden door: aan hun opleiding tot alle maatschappelijke deugden en aan hun zedelijke vorming; 3°. tot dnidelijke omschrijving in de wet van het onderscheid lusschen lager en middelbaar onderwijs en den omvang van 't lager onderwijs; 4°. tot verbe tering van de bepalingen omtrent de kosten van het onderwijs. Een aan zienlijk deel van de kosten van het onderwijs dient h. i. door het rijk te worden gedragen: 5». lot betere regeling der schoolgeldhefïing. Zij acht het wenschelijk dal er, in de steden althans, naast scholen voor kosteloos onderwijs ook scholen worden opgerigtwaar een bijdrage wordt geheven; 6°. tot verbetering van het schooltoezigt; 7°. tol wijziging van de bepaling omtrent de acle-examens. Zij wenscht twee aclen te behouden, niet een hulponderwijzers- en een hoofdonderwijzers-acte, maar een acte A en acte D. In plaats van tweemaal, wenscht zij slechts éénmaal in het jaar gele genheid te geven tot het doen van examen 8°. tot betere regeling van de bevoegdheid tot het geven van onderwijs; 9". tol vermeerdering van waar borgen voor goede benoemingen van onderwijs; 10". tot verbetering van de financiële positie der onderwijzers; II". tot wijziging van sommige bepalin gen beirellende het onderwijzend personeel. De naam hulponderwijzer moet li. i. vervallen. Zij wenscht te spreken van onderwijzer l"e en 2d0 klasse. De jaarlijksche vergadering der broederschap van notarissen zal op 5 Augustus te Utrecht gehouden worden. Na afgelegd examen is door het prov. kerkbestuur van Noordholland tot de Evangeliebediening toegelaten: de heer A. A. van Otterloo. th. dr. Bij de behandeling van de zaak van VV. Bolhoven c. s.beschuldigd van het namaken van zilveren muntspeciën en het in omloop brengen dier val- sche stukken, voor het prov. geregtshof in Noordholland, heeft, nadat het getuigenverhoor was afgeloopen,' de advocaat-generaal in eene uitvoe rige rede getracht te beloogen dat de schuld der vier beschuldigden wettig en overtuigend was bewezen. Vooral gaf hij zijn genoegen te kennen over de ontdekking van een misdaad, zoo gevaarlijk voor de maatschappij s wegens de stoornis in het publiek vertrouwen en het vaak moeijelijke om zich daartegen te wapenen. De eerste beschuldigde heeft de misdaad eet? gcruimen tijd op vrij groote schaal gepleegd. Van de in beslag genomen valsche muntstukken zijn door hem lierkcnd 27 rijksdaalders, 18 guldens^ 3 halve guldens en 20 kwart guldens. De bjj hem aangetrollen compositie lepels zijn gekocht bij den heer Wille en in zamenstelling door het muntT college overeenkomstig bevonden met het aantal der valsche muntstukken. Terwijl hij en zijn vrouw aanvankelijk in armoedige omstandigheden veri fieerden, was, volgens verklaring van meerdere getuigen, hun toestand allengs zoo gunstig gewordendat zij dagelijks o. a. een behoorlijke hoeveelheid vleesch en bier gebruikten en zoo roekeloos werdendat in een vuilnisvat een stuk gebor terd brood werd aangetroffen. Na uiteenzetting der verschillende aanwijzigingeh, die de bekentenis der drie eerste beschuldigden en ook de gedeeltelijke van M. Bob hoven bevestigden, requireerde Z.E.G.A. de schuldigverklaring van W. Bothoven aan het namaken van zilveren muntspeciën en het in omloop brengen van die valsche stukken en zijn veroordeeling deswege lol een tuchthuisstraf van 10 jaren en 136 geldboeten ieder van ƒ50 en voorts tegen Christina Buscli, hnisvrouw van Bolhoven, C. M. Dimmer, weduwe van J. II. Tophof, en M. Bolhoven een tuchthuisstraf van 5 jaren en verschillende geldboeten. De advocaat mr. Mouthaan trad als verdediger van den eersten beschuldigde op. In de volgende week zal de behandeling dezer zaak voortgezet worden. Twee arbeiders te Made, nabij Breda, werkzaam aan den met een aarden wal omringden windkorenmolen, zijn door het instorten van een gewelf, dat toegang lot het binnenste van den molen verleent, bedolven geworden, met hel ongelukkig gevolg dat een hunner levenloos van onder liet puin en zand werd te voorschijn gehaald. De ander is met eenige kneuzingen vrijgekomen De heer P. ltcgout. te Maastricht, heeft eergisteren, ter gelegenheid zijne 50-jarige echlvereeniging, aan al de geëmployeerden en werklieden zijner fabrieken cene landelijke partij op een zijner landgoederen aangebo den. Na het bijwonen eencr hoogmis vertrok de familie naar het kasteel Vaeshartell, waar tegen 1 uur des namiddags de bedienden der bureaux en de opzigters der fabrieken per rijtuig werden gebragt, terwijl ten 2 ure al het werkvolk, ten getale van omstreeks 2300, allen in feestgewaad en ver sierd met een gelegenheidsmcdaillemet muziek en vlaggen, naar het feest terrein toog. Behalve een rijkelijk onthaal, had men gezorgd dat ieder ge legenheid vond zich te vermakenin de parken bevonden zich dansvloeren carroussels, kegelbanen, masthoornen en andere uitspanningen. 's GRAVENHACiE 19 Junij. Door Z. M. is geagreëerd de door het kapittel der Duitschc orde, Balyc van Utrecht, gedane admissie van den edel-cxpeclant E. L. baron van Heec- keren van Walicn tot ridder-expcctant der Orde, geregtigd tot het dragen van hel kleine Ordens-kruis. Tot plaatsvervangend kantonregter te Enkhuizen is benoemd dc heer 1'. C. Kist, ontvanger der registratie aldaar. Dodr Z. M. zijnop hun verzoekwegens langtlurige dienst op pen sioen gesteld: de vice-admiraal J. J. Wichers en de kapitein ter zee P. van der Velden Erdbrink, en bevorderd: tot vice-admiraal, de schout-bij-nacht F. L. Geerling; tot schout bij-nacht, de kapitein ter zee R. L. de llaes; tot kapitein ter zee, de kapitein-luit. ter zee C. A. B. D. Rijk en A. J. van Mansvelt; tot kapitein-luit. ter zee, dc luilt. ter zee le kl. W. L.A. Gericke en C. H. Boogaert; tot luit. -ter zee le kl.de luitt. ter zee 2' kl. E. J. Hoos en J. P. J. Lucardie, en tot luit. ter zee 2' kl., de adelborst 1' kl. F. M. A. Mathon. Voorts is aan den officier van gezondheid 1' kl. bij de zcemagt L. P. Vlaanderen, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de zeedienst verleend, en benoemd tot officier van gezondheid 2* kl. bij de zeemagt C. A Iers. Donderdag aanst. zal de minister van financiën geen gehoor verkenen. 11. K. H. de prinses von Wied begaf zich heden ochtend ten 8 ure, na een verblijf van acht maanden in de residentie, met 1ID. zoontjes en gevolg naar Neuwied terug. Z. K. .11. prins Frederik maakte de reis mede tot Emmerik, vanwaar hij heden avond zal terugkeeren. Met dcnzclfden trein vertrok Z. Iv. 11. prins Hendrik naar Soestdijk. Den verlrekkenden leden der kon. familie werd aan hel station door II. M. dc koningin uitge leide gedaan. Voor het prov. geregtshof stonden heden leregt twee oude kennissen der justitie. Thans werd hun aangerekend een drietal diefstallen met braak en inklimming; de eerste in een schoenmakerswinkel op de Groote Markt te Delft; de tweede op den hoek van dc Gort- en Ketlingstraten alhier bij den daar wonenden schoenmaker M., en de derde uit een kleedcrwinkel op de Haarlemmerstraat te Leiden. Door het verbreken van glasruiten kwamen zij in het bezit: te Delft van twee paar laarzen, te 's llage van 18 paren pantoffels, en te Leiden van een aantal broekenvestenboezeroenen en bouffanten. Bij het laatste feit deed zich de bijzonderheid voor dat de bescli. voor de tweede maal met een stok, waaraan een spijker, zich naar den klcederwinkel begaven en andermaal goederen ontvreemdden, liet gestolene, ruim ƒ90 waard, werd de dezer stede aan koopers voor een zeer geringen prijs van de hand gedaan. Eene volledige bekentenis werd door beide bescli, afgelegd. De adv.-generaal jhr. mr. van den Bergh was van gevoelen dat het goed zou zijn hen voor geruimen tijd uil de maatschappij te verwjjde- ren. Het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen oordeelende, requireerde dc adv.-generaal eene veroordeeling tot tuchthuisstraf van 5 ja- ren. De heer mr. Vreede trad als verdediger op. Gisteren namiddag is in de fabriek van de heeren L. J. Enthoven enC', een kolossaal monument gegoten, dat door Banda's bevolking zal worden opgerigt, zooals uit de voorzijde blijkt, "ter herinnering aan het feest der 25-jarige regering van Z. M. Willem UI, koning der Nederlandengroothertog van Luxemburg, enz. enz. enz"., dat gevierd is op het plein, waar dit monu ment zal worden geplaatst. Op de achterzijde prijken de woorden: "Hulde aan Z. M. Willem III." Het gieten werd verrigt in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten, benevens eenige genoodigden, en is zeer goed geslaagd. BUITKNUNDSCIIK UKKIG I KN. ENGEL A IV D. LONDEN. 18 Junij. Onder de oorzaken, die geleid hebben tot de vele laillissemenlen, welke dezer dagen plaats hebbenwordt genoemd de ongunstige toestand van den Oost-Indischen en Chineschen handel. Die toestand, zegt de Time», is se dert slecht geweest. Niet alleen heeft de verzending van Engelsche goederen naar Indië dikwijls ernstig verlies berokkend, maar de retourvrachten brag- ten geen compenserende winsten. Dc zijdehandel is sinds lang onbevredi gend geweest en thee is overvoerd op de markten van Europa. Bovendien zegt men, dat de handel in opium, waarin vroeger jaren ontzaglijke for tuinen gemaakt zijntegenwoordig geen winst opgeleverde. Als een artikel van ruilhandel wordt hel soms van Calcutta verzonden voor een duurder prijs, dan de marktprijs in Hongkong is, waarheen men het artikel zendt. De geleden verliezen zijn dus onophoudelijk en zwaar geweest, en de een na den ander hebben de oudere handelshuizen dezen tak van handel opge geven of ze zijn gefailleerd. Dit heeft ernstige gevolgen gehad te Manchester, en dat te meer omdat grondstoffen prijs houden, doch de prijzen van manu facturen dalen. Veel geforceerde zaken zijn gevoerd. Groote partijen goederen zijn gezondenin de verwachting dat men ze wel zoude kun nen verkoopen, doch op een slappe markt aangevoerd, zijn zij «atoulpris" verkocht. (Zie verder het Bijvoegsel) VIJFTIG-JARIG E IX1 IT V K K K K IGI G PIE TER VAN ROM BERGH en GEERTREIDA WILHELMINA EGGINIi. Leiden, 17 Juni 1875. Ondertrouwd: P1ETER FRANCOIS VAN DEN BERG, beroepen Predikant te Vleuten, en GEERTRUIDA ANTONIA MARIA VAN WETEN» Leiden, 18 Juni 1875.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2