Met liet einde van liet stuk r»p het publiek, dat reeds nu en dan dave rende toejuichingen had doen hooren, den schrijver ten tooneele en het rustte niet voordat de heer van Heyst zich in zijne loge vertoonde en het eenige malen buigende had dank gezegd voor de hem gebragte ovatie. Met de declamatie van het volgende vers, dat wij in staat zijn hier in zijn geheel te laten volgen en dat zeker waard is onder de belangrijkste gele genheidsstukken van dit feest te worden gerangschikt, eindigde het blijspel: Wij vieren feest in Leidcns wal, De vreugde blinkt uil de oogen Waait Neêrlands driekleur overal. Bij bloem feestoen trompetgeschal Stijgt ons gezang ten hoogen En alle burgers, één van zin. Zij stemmen met het feestlied in, liet lied van Leidens glorie. Eens hielden Leidens burgers stand, Schoon hun geen uitkomst restte; Vol liefde voor hun vaderland Bewaarden zij hun heilig pand En Spanje ontvlood hun veste! Toen klonk voor 't eerst uit aller hart Na zooveel angst, na zooveel smart, liet lied van Leidens glorie! Toen rees hier op Oranjes woord Een schoone en grootsche slichting. Een pijler, die de vrijheid schoort. Een star, gezien van oord tol oord. De zetel der verlichting. Waarheen de wereld de oogen wendt, Het onverganklijk monument Van Leidens moed en glorie. Drie honderd jaren zijn voorbij En niet door bloed en tranen. Maar door beschaving groot en vrij, Verhelïen we in der volken rij Onze onbevlekte vanen! Het buitenland ziet met ontzag Wat vlijt en wetenschap vermag En huldigt Leidens glorie. Zoo moge 't blijven eeuwen lang, Bevrijd van slaafschen kluister Behouden we onzen hoogen rang, En klink ons jubelend feestgezang Bij ongekenden luister! Zoo blijv' de Hoogeschool in stand Tot glorie van oud-Nederland, Zoowel als Leidens glorie! Aan het Vad. wordt medegedeeld dat de eerste studentdie aan de Leidsche hoogeschool werd ingeschreven, Theodoras Leuvven, tot dezelfde familie behoorde als de heer Jan van Leeuwen, candidaat in de letteren te Leiden, wien dezer dagen door de literarische faculteit der hoogeschool te Groningen de gouden medaille werd toegekend voor zijn antwoord* op de prijsvraag over het oordeel van //Aristophanes over Euripides". Men meldt ons uit Voorschoten: De nieuwe school aan den Rijndijk, onder deze gemeente, is op 16 Junij plcgtig ingewijd. Onderscheidene indrukwekkende toespraken hebben die pleglighcid niet weinig luister bijge zet. liet onthaal aan de kinderen was feestelijk en zal zeker niet missen, bij de kleinen een blijvenden indruk achter te laten. Het Iaat zich wel aanzien, dat de school met haar ameublement ten volle aan haar doel zal beantwoorden: ook wat ventilatie, ruimte, netheid, licht en andere nood wendigheden betreft. Eere daarom den raad van Voorscholen, die zóó zorgt voor hel onderwijs. En is de school in allen deele voorbeeldig, de onder wijzerswoning. die nog niet geheel af is, doel als behoorlijk ingerigt woon huis niets minder, dan hetgeen van de school gezegd is. verwachten. Dat het een zoowel als het ander strekken moge tol eer der gemeente Voor schoten tol bloei van het onderwijs en tol zegen van alle daar wonende kinderen, daarmede zullen gewis allen, die het wel met het openbaar lager onderwijs meehen, gaarne instemmen. Door de geneeskundige staatscommissie, zitting houdende te Utrecht, is de heer Wicricx van Rijnna afgelegd examenals arts toegelaten. Ter vervulling van de betrekking van hoofdonderwijzer te Zalt-Bommel is, na gehouden vergelijkend examen, de volgende voordragt opgemaakt: J. L. Bikkers, hoofdond. te Drachten (met 59 p.); J. Brevée. id. te Sluis, en J. E. Leopold, huipond. te Deventer (beiden 511 p.); J. Petition Mz.hooldond. te Brouwershaven (56% p.); D. K. A. Lenderink, huipond. (56. p.); en J. J. Donk, huipond. te Nieuwolda (50 p.). Te Utrecht is Woensdag morgen brand ontstaan in de teerkokerij van den lieer Trip, welk gebouw in de Kroeselaan. buiten de Tolsleegbarrière, is gelegen. Daar de hoeveelheid brandende teer nogal groot was en er een lelie zuidwestewind woei, heeft men de muren naar de binnenzijde omge trokken en daardoor den brand gesmoord. Uit 's llecreuberg meldt men dat de vorst van Ilohcnzollern-Sigmarin- gen van zijn voornemen om het kasteel aldaar, met aangrenzende tuinen, landerijen en bosschente verkoopenvoorloopig geheel heeft afgezien. - Uit Vollenhoven meldt men dat de als vermist opgegeven visschers gelukkig teregt zijn gekomen. Zij moeten met hunne vaartuigen in de zoo genaamde Goudzee, tusschen bet eiland Marken en de kust van Noord-Hol land gelegen, op het drooge of in den modder zijn geraakt en daardoor buiten staat zijn geweest, berigt af te zenden. De tijding van hun behoud, door een man, die hen ontmoet had, medegedeeld, werd door een brief van een hunner, te Muiden op de post bezorgd, bevestigd. Voor de 4% pCts. geldlcening van 900.000 ten behoeve van de pro vincie Groningen, is lot een bedrag van ƒ2,652,000 ingeschreven. Men meldt uit Eindhoven aan de /V. li. C. De trein, die 's morgens ten 5 ure van hier op Hasselt vertrekt, is Maandag aan een groot gevaar ontsnapt. Baldadigen hadden op den weg palen van de afrastering en een houten goot met zink bekleed gelegd. Gelukkig ontdekte de wegwachler de "col en kon die met alle krachtsinsdanning verwijderen, toen juist de trein in volle vaart voorbij stoomde. Het bleek later, dat de afrastering- palen door midden gereden waren, wal welligl met de goot niet het geval zoude zijn geweest. Het mogt heden onzen wakkeren brigade-kommandant der maréchausséc Prins gelukken, de dadets, drie in getalte ontdekken en tot bekentenis Ie brengen. 's GRAVENHAGE, 18 Junij. 'Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den kapitein-luit. ter zee J. W. Binkes en den luit. ter zee le kl. C. H. Bogaert. Z. M. heelt als blijk van goedkeuring en tevredenheid aan H. Brand, dienaar van policie te Amsterdamwegens de redding van een drenkeling! toegekend de bronzen medaille, en aan kapitein Karstedt, van het Duitsché stoomschip Germania, van Lubeck, wegens de hulp door hem verleend ter redding der bemanning van de Nederl. stoomboot Cycloop, op 24 Oct. 1874, nabij Carlscron, de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, voor beiden vergezeld van een loffelijk getuigschrift. Aan den heer mr. W. C. J. de Vicq is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als burgemeester der gemeente Hoorn; ook is, op hun ver zoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. J. G. van Blom, als plaats vervangend kantonregter te Beelsterzwaag, en aan den heer J. F. van Gocli, als notaris te Bergen-op-Zoom. Door Z. M. is de generaal majoor S. II. Mossel, van het corps inge nieurs, mineurs en sappeurs, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, en zijn bij genoemd corps benoemd: tot kolonel, de luit.-kolonel G. Kuyper flz.; tol luit.-kolonel, de majoor F. P. Klijnsmaen tot majoor, de kapitein J. a! Schuurmanallen van het corps. De luit. ter zee 2e kl. W. C. P. E. de Klopper wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te llellevoelsluis; voorts zijn de luit. ter zee l«kl. G. J. W. Ilooghwinkel en de inspecteur van administratie 11. S. Bosschart, uit O. I. teruggekeerd, op non-activiteit gesteld. Door den minister van koloniën zijn de hoofdonderwijzers G. Reeman, S. J. II. van Merkom, J. H. Damman, 11. Volten en D. J. C. van Batenburg en de hulponderwijzer W. 11. Pieters gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Nederl. Indië. om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. voor de dienst daar te lande,'én de bh. J. D. Pasteur, J. Burkmik, A. de Baat, G. van Kleef, C. Doesberg. J. 11. van der Sterr, J. W. F. van Brussel, G. B. Berkhout. G. C. J. Bruins, A. L. W. Heldring, L. van der Tas, M. J. IJserman, P. Koot, W. Westmaas, J. L. van Soest, A. Legerstee, C. Ilaccou, A. Verburgh, E. Roelofsen, M. Prakken, R. S. Metzelaar, P. j, C. Peelers, H. G. Burkunk, T. Niesten. C. P. Franken, J. Beijer, J. j, Klaversteyn, F. L. Ooslenbroek, P. Metzelaar, G. Ileuff, G. A van de Po J. J. van Poelvoorde, J. Visser, G. II. F. Gerritsen. C. J. Bollee, C. Vree- denburgh. A. Hoekman en J. C. W. F. Ditmarsch gesteld ter beschikkinj van den gouverneur-generaal van Nederl. Indiëom te worden benoemd to opzigter 3de kl. bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. -- Z. M. de koning heeft 'gisteren avond ten 11 ure de reis naar Vevey per Rijnspooi aangenomen, vergezeld van Hd. adjudant generaal Tolsma, deii ordonnans-officier baron Forstner van Dambenoy en jhr. mr. Gevers Üeynool, commies bij Zr. M". kabinet. Aan hel station nam Z. K. 11. prins Hendrik van lid. broeder een hartelijk afscheid. Op den avond van gisteren was het hier niet minder druk dan op den dag. De illuminatie bepaalde zich als gewoonlijk tot de ministeriële departementen, het gebouw van hel provinciaal bestuur en het raadhuis. De societeits-tent in het Bosch en een klein deel van die omgeving waren ook verlicht, en daar bewoog zich een talrijke menigte om er de muziek van het reg. grenadiers en jagers te genieten. In den Zoölogisch-Botanische» tuin speelde het muziekcorps van het 3* reg huzaren. Tegen verwachtiig begon het juist omtrent het tijdstip, waarop het vuurwerk zou worden afgestoken, hard te regenen. Dit gaf groote teleurstelling voor de menigte wandelaars, die óf van de sociëteit, óf van andere kanten naar de Malie baan trokken om het vuurwerk te zien. Alle nommers werden echter t,... afgestoken, zonder merkbare hindernis van den regen. Vooral muntte uit het naamcijfer van H. M. de koningin, wijders een groot mozaïk prachtig in kleurschakeering, het wapen van 's Gravenhage, en vooral de sloldeco- ratie, waarin het woord Oranje, rustende op drie zuilen, een schoon effect maakte. Naauwelijks waren de laatste stralen van dit slotstuk uitgedoofd of het publiek ging huiswaarts of naar de stations, onder een voortduren- den plasregen. Toch was dc stemming vrolijk en opgewekt. De C0e gedenkdag aan den slag van Waterloo is lieden herdacht dooi het uitsteken van vlaggen uil vele woningen. Reeds vroeg in den ochtend werd onder leiding van den heer Waldeck aan het standbeeld van den van Waterloo op het Buitenhof eenc ovatie gebragt door de vereenigingvoor belangrijke krrjgsverrigtingenwaarbij tevens een met oranjebloemen door- vlochte lauwerkrans aan den voet van het beeld, naast een andere door een onbekende daar neergelegdwerd achtergelaten. Het getal der reizigers, die gisteren langs den Rijnspoorweg nair 's Gravenhage zijn gegaan, beloopt ongeveer 10000, waaronder uil Twentle en uit Friesland en Groningen ongeveer 1200. UUITENLANbSCIIË BEHIGTEN. BELGIE. Te Brussel is uit Noord-Amerika gevankelijk overgebragt zekere Joseph Slunp, beschuldigd van moord gepleegd in Januarij 871 op een rijken in woner van Brussel, zekeren ridder Dubois de Bianco, die bij een ten zijne» huize ontslanen brand schijnbaar was omgekomen, maar, zooals later ge bleken is vermoord en bestolen was. Slttpp was naar New-York gevlugt en woonde aldaar onder den naam van Carel Vogt. SD ar K L A JS D. LONDEN 17 Junij. Dezer dagen werd nabij Nottingham door de policie een aantal per sonen aangehouden, die zich met een hanengevecht wilden gaan vermaken. Zeven hanen en een aantal voor hel gevecht bcnoodigde voorwerpen wer den in beslag genomen. FKANKKIJK. In dc zitting van dc nationale vergadering van Woensdag, bij de voort zetting der beraadslagingen over de wet betreffende het hoog er onderwijs, was aan de orde een amendement van den lieer Raoul Duval, om arlt. 13—15. handelende óver het regt om akademisehe graden toe te kennen, le vervangen door de volgende bepaling: »De akademisehe graden worden verleend door den minister van onderwijsop vertoon van een certifies'1 van bekwaamheid, afgegeven door eene jury. Deze jury wordt zamenje- sleld volgens de regelen, bij een administratief reglement te bepalen. Indien de minister weigert aan een adspirant, in het bezit van gezegd certificaat, het diploma uit (e reiken, dan kan deze van die beslissing in hoogerberoep komen bij den hoogen raad van onderwijs." Dit amendement vond bestrij ding en werd verworpen. Dc lieer Paris trad daarop in de verdediging w

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2