LMDSC1IE COURANT* 1875. r. 13». Derde Eeuwfeest der Hoogesehool. VRI.JDAG 18 JUNI J. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad T 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekotten, afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. ST ADS-BERICHT EN. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de alpha- betischc naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen, ter inzage van de belanghebbenden zal liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 19 toten met den 26 Juni aanst. (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van 9 tot 12 uur, en dat de loting zal plaatshebben in een der lokalen van het Raadhuis, en wel: op Maandag den 28 Juni 1875, 's voormiddags te negen uren. Wordende zij, welke na de laatstvoorgaande inschrijving zich binnen deze ge meente metterwoon bebben gevestigd, tot eene naloting opgeroepen, mede op Maandag den 28 Juni 1875, '.s- namiddags te erin uur. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden opgeroepen, om tot do loting ter voorschreven plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitgedrukt; terwijl zij, die verhinderd mochten worden zelveti lot de loting op te komen, zich door een gemachtigde kunnen doen vertegenwoordigen, of geen gemachtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der leden van de Commissie uit het Gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden ver- vittigrl, dat bij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de re denen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermennen, krachtens het art. der «et, Ie kunnen aanvoeren; waarom het voor hen, die zoodanige redenen lot vrij stelling mecnen te hebben, van belang isdoor personeele opkomst, of, bij volstrekte bdftsclendoor hel zenden van een met hunne omstandigheden wel bekenden ge machtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat aan de navol genden bij de wet regt op vrijstelling is toegekend, als: 1°. die met ziekte of gebreken zijn behebt, welke hen tot den wapenhandel, voor het tegenwoordig oogenblik of wel geheel, ongeschikt maken; 2". die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el (meter) en vijf honderd zeventig stre pen (millimeters); 3». de geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen; 4®. de professoren en lectoren aan de hoogcscholenaan dcathenaea en deseminaricn; 5®. de studenten in de godgeleerdheid 6®. die den rang van oificier in dienst van den Staat, te lande of ter zee hebben bekleeden door eervol ontslag rlen dienst verlaten hebben of gepensionneerd zijn, zoo lang zij niet in een gelijken of hoogeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld 7®. die, wegens verandering van woonplaats, eervol nit de Schutterij zijn ontsla gen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in een hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld 8'. die in militairen dienst ter zee of te lande zijn, waardoor alleen worden bedoeld zij, -die na de inschrijving.in militairen dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn cn dus niet voor ingezetenen eencr be paalde gemeente kunnen gehouden worden, de verplichting niet om zich te doen inschrijven; 3®. den broeder van hem, die in persoon voor zich zeiven hij de Schutterij dient; met dien verstande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot den dienst zal worden opgeroepen strekkende deze bepalingen zich eciiter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook, niet meer bij hunne ouders inwonen; terwijl voorts, in tijd van vrede, van den aclieven dienst tevens worden vrijge steld (met de bepaling nochtans, dat zij tot den werkclijken dienst dadelijk kun nen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophouden, waarom tij op de algemeene en bijzondere rollen tevens geplaatst, doch bij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden); '8". tij, die tot den dienst der nacht- of brandwachten, en tot dien der brandspui ten, zijn aangesteld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast; 11®. lijf. en huisbedienden, voor welke als dienstboden de personeele belasting wordt betaald, waaronder echter niet znllcn worden verslaan werkboden of zoodanige bedienden, die ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigd; en '''•tij, die voortdurend uit armen-kassen bedeeld, of in de arraen-geslichten opge voed of onderhouden worden. En zullen dientengevolge degenen, welke op vrijstelling, uit hoofde van eene der "lengemelde redenenaanspraak mochten vermeenen Ie kunnen makenzoowel als "Jr die zich in den dienst willen doen vervangen, de bewijzen daartoe vercischt, ®«eten overleggen en, in het laatste geval, de personen, met welke zij van nom- willen verwisselen kenbaar maken aan de Commissie, op Vrijdag den 'Juli aanstaande, des voormiddags ttisschen 9 en 12 nnr, op het Raadhuisten einde "tervan de noodige aanteekening te doen, voor zoo veel zulks bij de loting niet *cbt zijn geschied;zullende op de reclames, zoowel als over de goed- of afkeu rder personen, door welke men verlangt zich te doen vervangen, nader door de 'omissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidscke Courant «fwondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. ÜRANDELERBurgemeester. •«MN, 17 Juni 1875. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien de circulaire van den Staatsraad Gouverneur van Zuid-Holland, van den 21 Augustus 1831 Provinciaalblad n". 110), Doen te wetendat ter voldoening aan hel Koninklijk besluit van den l«ten maand, n°. 72, de Dankdag of godsdienstige viering der overwin ning van Waterloo, ditmaal op Zondag den 20"eo dezer maand, zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BBANDELER, Burgemeester. Leiden, 17 Juni 1875. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, ontvangen hebbende eene circulaire van den Commissaris des Konings in de Provincie Zuidhol land, van den 5den Febuari jl. {Provinciaal-Blad n°. 15), hondende uitnoodiging om, door het aansporen der ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk het welslagen te bevorderen der jaarlijksche Collecte, welke, ten gevolge van Zijner Majesteits dispositie, van den 16den November 1820, n". 81, door de Districts-com missie tot aanmoediging en ondersteuning van den Gcwapenden Dienst in. de Ne» derlanden, zal worden gehoudendoen te welen datingevolge het verlangen van gemelde Commissie, rie genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gemachtigde personen, met geslotene bussen, op Maandag en Dinsdagden 21,te° en 22v,cn juni aanstaande, aanvangende 's morgens te negen uren, aan de huizen der ingeze tenen, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen de ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbe- krompene bijdragen krachtdadig mede te werken lot de ondersteuning der instelling, welke zij zoo zeer behoeft, maar gelooven tevens dat de bestem ming van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede uitkomst verzekert co voor ieder rechtgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die gelden worden ingezameld, strekt toch niet slechts in hel belang der verminkten en infirmen van den gedenkwaardigen en beslissenden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen heerscht), neen, ongel ukkigen van iederen strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog is, onder vinden het steeds, dat te hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht; strijders van den Belgischen veldtochthandhavers onzer macht in Oost-en West- Indische bezittingenveteranen van 40jarigen dienst, genieten nu reeds, of heb ben althans hel vooruitzicht te genieten, van hetgeen hunne landgenooten hebben weggelegd en thans nog afzonderen tol leniging hunner smarten, tot ondersteuning van hunnen gebrekkigen ouderdom. De Nederlandsche soldaat wctc het, dat, zoo hij werkelijk in en door den dienst infirm is geworden, er een fonds bestaat, met het doel om door toelage, boven cn behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar het Ncderland«che volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die ondersteu ning met meer mildheid te verleencn, opdat het fonds aan al die hillijke aanvra gen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwij zentot beschaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krachti" aangevangenslechts met slappe handen voortbouwt. Moge de goede uilslag dezer inzameling, waarvan Burgemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd hondenhet doen ziendat deze roepstem niet te ver geefs ook lot Leidens ingezetenen werd gebracht! Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELERBurgemeester. Leiden, 17 Juni 1875. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCIIE BKIUGTEN. LEIDEN, 17 Junij. Gisteren namiddag had in het feestlokaal op de Ruïne het diner plaats van de oud-studenten, die bij gelegenheid dezer feestviering alhier eene réunie houden. De kapel onder directie van den heer Völlmar voerde daarbjj een goed gekozen programma uit. Des avonds ten 11 ure weed in de socier teil Minerva eene soiree musieale gegeven door de muziek van hel l® reg. ves ting-artillerie uil Delft, onder directie van den kapelmeester Keereweer. Deze soiree werd druk bezocht, zoowel door slttdenlcu als door oud-studen ten. en het werd bier laat eer men aan scheiden dacht. Heden namiddag gaf hel gezelschap Arena Studiosoeum eene matinee musieale op Zomerzorg, waaraan een niet minder druk bezoek ten deel viel; het kon ook niet anders of hel fraaijc weder moest menigeen uitlok ken zich naar dat lustoord Ie begeven. De deelnemers aan de maskerade waren hier in groot aantal, in cosluum, verschenen. De muziek van dep heer W. SlumpfT, uit Amsterdambragt een programma leu uitvoer dpi algemeen voldoening schonk.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1