groetende. Ook hier lieten de verschillende muziekcorpsen het Wilhelmus liooren en gaf de geestdrift zich niet minder lucht in oorverdoovend gejuich. Over het geheel kan het oordeel over dezen gecostumeerden optogt niet dan gunstig zijn. Hij was rijk aan afwisseling, en alles getuigde van den kenrigen smaak, waarmede de uitvoering der details had plaats gehad. Alge meen viel dan ook het prachtvolle der costumes en der bewapening in het oog en daaraan werd uit éénen mond lof gebragt. Even na 6 ure was de bepaalde weg door den stoet afgelegd en was men op het leestterrein aangekomenalwaar men voornemens was lot 9 ure te pauseren. Aldaar werd een concert gegeven door de muziek van het reg. rijdende artillerie uit Amersfoort. Na cenige uren van inspanning was hier de rust uiterst welkom. Aangename oogenblikkeu werden hier doorgebragt: in vereeniging met vele hh. reünisten en anderen, die van deze gelegenheid wilden gebruik maken om de fraaije costumes van de deelnemers aan den optogt meer van nabij gade Ie slaan. Inmiddels begon men omstreeks ten 9 ure, in de stad, overal waar de trein des avonds zou passeren, de illuminatie te ontsteken. Moeijelijk toch kon. ofschoon het daglicht nog niet geheel was geweken, hiermede langer gewacht worden. Ten half 10 ure begon de lrein zich in beweging te stellenen spoedig daarop ving de tweede reis door de stad aan, vvaarbjj ook van fakkellicht gebruik werd gemaakt. De menschenmassa, die zich toen op straat bewoog, was zoodanig, dat op sommige punten de circulatie bijna onmogelijk was; niet weinig droeg daartoe bij het groot aantal rijtuigen, dal zich soms van beide zijden een weg moest banen; zoodat men verwonderd moest zijn dat er geene ongelukken plaats hadden, vooral daar de opgewonden heid gaandeweg toenam en dus de kalme voorzigtigheid niet altijd in het oog werd gehouden. Die opgewondenheid gaf zich in ruime mate lucht daar waar de stoet voorbij trok en werkte, niets is natuurlijker, ook aan stekelijk op vele deelnemers aan den optogt. Wie zal het wraken dat me nig hooggeleerde, die in zijnen tijd van zulk een huishouden niets af wist, thans ietwat het decorum uit het oog verloor. Er hadden soms koddige tooneelen plaats, maar de goede harmonie werd daardoor in het minst niet verbroken. Op verschillende plaatsen werd door bengaalsche verlichting van uil de woningen een looverachlig waas over den schitterenden stoet geworpen. Even na middernacht was ook de tweede togtvolbragt en werd de trein op het leestterrein ontbonden. Met de meeste voldoening mogen allen, die aan de uitvoering deelnamen, daarop terugzien. De illuminatie gelukte ten deele en mislukte ten deele, naar mate de ge bouwen -al of niet aan den wind waren blootgesteld. Zoo stond het Ge- meenlandshuis van Rijnland op de Brecdestraat in vollen lichtglans te prij ken, waardoor de fraaije lijnen van dit antieke gebouw volledig uitkwamen; daarentegen waren het Raadhuis en 's Rijks museum van oudheden bjjna in duister gehuld. Evenzoo was het op het Rapenburg. De verlichting van het Akademiegebouw slaagde vrij wel en die van het Museum van nat. historie en van de woning van den heer mr. Cock uitmuntend, maar die van de Akademische bibliotheek niet. Langs straten en grachten zag men overal hetzelfde verschijnsel. De meeste gas-illuminatiën hielden goed stand; zooals die aan het hotel du Lion d'Or en bij de firma Jongmans Zonen op de Breedestraat. Slechts op enkele plaatsen behield de wind ook op deze illuminatie de overhand. Op vele plaatsen was gebroken met de eenvormige wijze van verlichting door middel van guirlandes aan palen bevestigd, en was deze vervangen door het plaatsen van eerepoorten, sterren enz., hetgeen over het algemeen een beter gezigt oplevert, zooals men dit nu weder in het Noordeinde en op andere plaatsen kon opmerken. In de DonUersteeg, de Maarsmansteeg en de Nieuwsteeg voldeden de illumi- natiën mede vrij goed. Over het algemeen werd ook ditmaal veel werk ge maakt van illuminatiën in verband met, hetzij binnen hetzij builen 'shuis, aangebragte bloemenversieringen. Op vele plaatsen waren die inderdaad smaakvol ontworpen, zoodat zij zoowel gedurende den dag als bij den avond steeds het voorwerp waren van de aandacht van het feestvierend publiek. Jammer was het echter dat velen van de door hen gemaakte kos ten en genomen moeite zoo weinig genot mogten hebben. Aan het station ran den spoorweg duurde de dienst tot Iaat in den nacht voort. Dank zij de doeltreflende maatregelen die genomen waren is alles in goede orde afgeloopen. lieden middag ten twee ure begon op het feestterrein de pleglige receptie »Van de soevereinen, prinsen, edelen, vroedschappenprofessoren, luyden van letteren en allen die deel hebben genomen aan den optocht, door Wil lem. Prins van Oranie, Grave van Nassau, Stadhouder, Capitein-Generaal enz." Hel volgende schrijven was door Guillaume van Nassau (de heer W. van der Vlugt) rondgestuurd: "Wilhelm, Prinse van Oraignicn, Grave van Nassau, Catsenellebogen, van Vianden, van Dietz, van Bueren. van Leerdam, Ileere endc Baron van Breda, van Diets enz. Stadhouder ende Capileyn Generael over Ilollandt, Zeelandt, Weslvrieslandt, ende Uytrecht. Allen ende eenen yegelijken die desen jegenwoordige cenichsins aengaen, sien ofl hooren lesen sullen, saluyt. Alsoo wy onlancx zyn geresolveert dat met consent der Staten van Hol- landt ende Westfrieslandt, tot Leyden eene openbare schoole, Universiteit ofte Academie geconstitueert zal wordensoo hebben wij het verzoeck van den manhaften Jan van der Does, Gouverneur ende Borghemeisters van voirn. stadt, om die Academie in eygen persoou te comen institueren, nyet wil len afslaen. Opdat efter dese solcmniteyt met des te grooler weerdighheyt, aengesien het hoogh belangh der sake. mogte geschieden, noodighen wy de Staten- generael ende die der Provinciën, die nyet in s'viants geweld synde GouverneurcnBorghemeisters, Uegierders ende alle GezaghhebbersAdmi ralen, Cornellen, Capileynen, Sergeanten, Doctoren, BaccalaurenLicentia ten. Magisters, Gcestelycke ende Waereldlvcke overigheden, van wat staet, rangh ofte conditie, beneffens alle Clercken, Scholaers met hunne Seoel- meisteren, als oock de Kaiserlycke Notarissen ende deftighe borghers, yder ende een yeghelyck met hunne vrouwen ende dochters pertinentelyck ende instantelyck wt om dit Feest te comen bywonen op den dach van St. Vitus syndc den XV van Somermaent. Ende daegs daerna, synde St. Rolandus dagh, den XVI van Somermaend sich ten hove te begeven waer oock alle die aen den Statelicken optocht hebben geparticipeert sich sullen bevinden. Daer efter de voirn. stadt Leyden door de zware ende langhduyrighe bele- gheringe van den Spagnool soo in de wterste ellende is vervallen, dat sy buyten staet is de Edele, Wyse, Voirsinighe Mannen ende eersame Joflers nae behooren ende overeencompstig heuren staet te ontfangen, soo hebben wy onsen hofmeister gelast alle de door ons genoide eerlijck te ontfanghen ende te tracteren. Ghegeven te Delf op St. Pet. en Paul. Guillaume de Nassau." Niettegenstaande het minder gunstige weder was daar een groot aantal toeschouwers en gasten ter audiëntie. "Guillaume van Nassau" stond voor liet feestgebouw onder een baldaquin van rood fluweel, gecomplimenteerd wordende door de professoren mti hunne dames, door genoodigden en vrienden. Het was een verrassende aanblik hem. die den »vader des vaderlands" voorstelde, daar te zien, gedekt met het historische calotje, omgeven door een stoet van edelen en schildknapen, zoo geheel in houding en voorkomen gelijkende op dien doorluchtigen persoonzich minzaam onderhoudend met ieder die trad voor de plaats waar hjj stond. Hoffelijk en ridderlijk jegens de bevallige jonkvrouwen, fier en vorstelijk tot de mannen die voor hem traden rees er menige juichkreet hem ter eere uit den digten kring, d|e hem opgaf. Den hooggeleerden heer Scholten was in het bijzonder een lang onderhond toegestaan. "Professor Schollen bepleit de zaak der theologische faculteit;' liep het gerucht, en of dit waar was bleek ons verder niet, maar uit de houding en de gesten van Willem van Nassau, gedurende zijn bescheid aan den vertegenwoordiger dier faculteit, mogt het worden opgemaakt dat door hem eene gunstige vorstelijke toezegging werd gegeven, welke met geest drift door zijn schitterend hof en de naastbijzijnde toehoorders werd om vangen. Schilderachtige groepen gecostumeerden, geestige kout in den trant van de personen die werden voorgesteld, historische woorden in den mond van beroemde personen, boeiden hier ter plaatse den toeschouwer, die ronddoolde in de lanen van den lusttuin. De stofregen, die nu en dan de schoone costumes en rijke toiletten der dames bedreigde, werd ten slotte niet meer geteld en het mogt gezegd wor den dat ook dit nommervan het feestprogram, niettegenstaande de mingun stige weersgesteldheid, bij uitnemendheid is geslaagd. Men schrijft ons uit Heeze, bij Eindhoven, dd. 15 Junij: Bij gelegen heid van het feest, te Leiden gevierd wordende, van het 300-jarig beslaan der hoogeschool, wappert van de huizen der oud-studenten d'. C. J. J. Ab- bing en dr. P. M. J. Vossen de nationale vlag, daar zij beiden, tot hun leedwezen, verhinderd zijn door hunne tegenwoordigheid blijken van hunne deelneming te geven. De litterarische faculteit der hoogeschool te Groningen heeft den beer J. van Leeuwencand. in de letteren te Leidende gouden medaille toege kend voor zijn antwoord op de prijsvraag over het oordeel van Arisiopham over Euripides, en besloten den schrijver over Samuel Coster een loflelp getuigschrift toe te kennen, indien hij zijn naam bekend maakt. 's Lands middelen over de vijlde eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt ƒ34,615,116.38, zijnde 1,073.975.41 minder dan in hetzelfde tijdvak van 1874. De raming bedroeg 34,901,569.75. Volgens de jongste officiële berigtenbij de regering aangaande de» stand der veeziekten in het buitenland ontvangenwaren de Oostenrijksche en Hoiigaarsche landen den I7d'° Mei geheel vrij van de veepest; in Croalif was alleen de gemeente Letovanië in het comitaat van Agram voortdurend door die ziekte besmetin de militaire grensdistricten was sedert 4 Mei geen geval meer voorgekomen. In Zwitserland was liet getal der door mond- en klaauwzeer besmette stallen van 99 tot 78 verminderd; echter was nog in geen der vroeger besmette kantons de ziekte geheel geweken, en had zij zich in eenige kantons, welke laatstelijk daarvan vrij waren, op nieuw geopenbaaad. Het Fad. deelt mede, dal Z. K. H. prins Hendrik, kennis hebbende ge kregen van het voornemen, om hem een bewijs van hulde aan te bieden bij gelegenheid van zijn 25-jarig stadhouderschap op 24 October a. s., verzocht, heeft dien dag van blijken van hulde verschoond te blijven. Ilet Fad. verneemt dat de minister van binnenlandsche zaken aan de architecten Cuypers te Amsterdam, Vogel te 'sllage, en Eberson te Arn hem de vereerende taak heeft opgedragenieder een afzonderlijk plan te ontwerpen voor het rijksmuseum te Amsterdam. Uit die drie plannen zal de minister alsdan een keuze doen. De president der Zuid-Afrikaansche republiekde heer Burgers, is Maandag avond te Amsterdam aangekomen. Aan het slation werd bij op gewacht door de vroeger vermelde commissie, wier voorzitter, de lieer Tromp, lid van den gemeenteraad, hem hartelijk welkom heette in Nederland. Tot predikant bij de Ned. hervormde gemeente te Dordrecht is beroe pen ds. Ippius Fockens, pred. te Scharnegoutum. Men verneemt dat de arrond.-regtbank te Rotterdam reglsingang met bevel tot gevangenhouding heeft verleend tegen II. J. Jut en C. Goedvolk, ter zake van den moord op de wed. van der Kouwen en hare dienstbode en den daarop gevolgden diefstal. Men meldt uit Zaandam; Eene onafzienbare volksmenigte, zooals hier maar zelden gezien was, was Zondag voor het station en in de Spoorstraat

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2