PER TELEGRAAF. en liet leger vermanen om het voorbeeld te geven yan orde en tucht. Men i mag echter niet uit het oog verliezen dat men reeds meermalen van den president dergelijk stuk heeft te gemoet gezien. Woensdag 11. is over Parijs een vreeselijke storm losgebarsten, verge zeld van onweder. De thermometer teekende ruim 32graden C; cenehoogte, die gedurende dit jaar nog niet was bereikt. Omstreeks drie uren 's namid dags was de lucht zwaar bewolkt en kwam er een wind opzetten, zoo hevig, dat hij op schier alle punten der stad sporen van verwoesting heeft achtergelaten. In de Champs Elysées was de grond als bezaaid met afge waaide boomtakken en bladeren. Veertien boomen werden er ontworteld. In de Avenue d'Italie is een paard voor een rijtuig doodgeslagen en viel de koetsier van den bok. In de rue de la Bourdonnagc is een werkman door de brokstukken van een schoorsteen zoozeer getroflen, dat men aan het be houd van zijn leven wanhoopt. Op de Bultes-Chaumont is eene vrouw door den bliksem gedood. Een tent. die bij de Rite de la Sablière was opgerigt, om tot eene reusachtig panorama te dienen, dat de voornaamste episodes uit de beide belegeringen van Parijs te aanschouwen zou geven, en dat naar de tentoonstelling te Philadelphia zou worden gezonden, is uit elkan der geslagen. OiriTSCHLAMD. De Bremer vereeniging tot bevordering van het uitzenden van expeditiën naar de Noordpool heeft aan den rijkskanselier het voorstel gedaan om van regeringswege eene commissie te benoementen einde de vraag te onder zoeken: welke wetenschappelijke en practische voordeelen mogen worden verwacht van het voortzetten der Noordpool-expeditiën? Acht de commis sie, gelijk de voorstellers aannemen, dat niet dan gunstige resultaten daar van mogen verwacht worden, dan vraagt de Bremer vereeniging, dat het rijk de zaak zal ondersteunen en daartoe een som beschikbaar zal stellen van 300,000 th. De benoeming van de leden dezer commissie is nu dooi de regering opgedragen aan den chef der admiraliteit, den heer von Sloch. Op de Noordzee maken de Engelsche visschers het tegenwoordig voor de Duitsche zeer lastig, zoodat er krachtig wordt aangedrongen op bescher ming van Duitsche oorlogschepen. Niet alleen in open zee, maar ook in de Duitsche vaarwaters langs de geheele kust, worden de Duilschers door de Engelschen, wier vaartuigen sterker bemand en steeds in grooter aantal bijeen zijn, letterlijk verdreven. De Engelschen varen dwars door de netten der Duitsche visschers, werpen allerlei ontuig er in en jagen hen letterlijk weg. Met betrekking tot den dienslpligt der Mennoniten heeft de keizer van Rusland de volgende beschikking van den rijksraad bekrachtigd: De Mennoniten worden van het dragen der wapenen vrijgesteld, en volbrengen hunnen diensttijd in de werkplaatsen der marine, in brandcommando's, en in bijzondere mobile commando's van het ressort der houtvesterij. Dit geldt echter niet voor diegenen, welke eerst na Januarij 1874 tot de secte toege treden of van buiten 's lands naar Rusland verhuisd zijn. Yolgens het reglement op de vervulling van den dienstpligl door de Mennoniten zullen zij ook' in geval van oorlog niet tol de dienst bij de linie worden opgeroepen. Voorts zullen zij, ten einde niet van de gelegenheid tot hel houden van gemeen schappelijke godsdienstoefeningen verstoken te zijn, binnen het nieuw-Rus- sische gebied in groepen vereenigd worden. Met opzigt tot den duur van hunnen diensttijd zijn zij aan de algemeene wettelijke bepalingen onderworpen. BERLIJN, 11 Jung. De Keichsanz. bevat de mededeeling van de rijks kanselarij dat voor rekening van particulieren gouden rijksmunt zal mogen geslagen worden tegen betaling van drie mark per pond fijn goud, MUNCHEN, 11 Junij. Het officiële orgaan maakt het kon. besluit open baar, voorschrijvende de ontbinding van den tegenwoordigen landdag, en bepalende dat de indirecte verkiezingen op den lö^11 Julij, de directe (voor afgevaardigden) op den 27slfI1 Julij zullen plaats vinden. VERSAILLES, 11 Junij. In de nationale vergadering heeft de minister van marine mededeelingen verstrekt omtrent het onderdrukken der oproerige beweging aan den Senegal. Uit het ingestelde onderzoek was gebleken, dat de gouverneur der kolonie zijnen pligt had gedaan. LONDEN, 11 Junij. In liet lagerhuis heeft, in antwoord op eene inter pellatie van den heer YVhalley, de heer Cross verklaard dat het hem onbe kend was dat een groot aantal van elders verdreven Jezuïten in Engeland zich zouden neergezet hebben, om dat land te maken tot een middenpunt van hunne operatienen het Brilsche rijk te brengen onder het juk van het politieke Pausdom. Indien dit het doel der Jezuïten was, dan konden zij zich hunne moeite sparen, want zeer vermoedelijk zouden zij niet slagen. LONDEN, 12 Junij. De voltooijing van deii nieuwen transatlantischen kabel is odicieël aangekondigd. Het tarief zal eerstdaags openbaar gemaakt worden. Daily News meldt uit Weenen van gisteren: "Een Turksche vloot van vijf schepen heeft in last gekregen in de Grieksche wateren te kruisen. De Russische gezant te Athene heeft den koning geraden, niet van den troon afstand te doen, zonder aan zijnen zoon de regten van erfopvolging te ver zekeren. Te Athene acht men de tusschenkomst der mogendheden niet onwaarschijnlijk." ROME, 11 Junij. Volgens de hier verschijnende Corresp. hal. is in de katholieke kringen dezer stad bcrigt ontvangen dat koning AKonso aan zijne moeder een briel geschreven heeftwaarin hij zich tot dc verst rei kende concession tegenover hetValikaan bereid verklaart, bijaldien dit aan de Spaansche geestelijkheid instructiën geve, krachtens Welke zij zijne dynastie moet ondersteunen. Muziekfeest van de Leidsclte Zang-vereeniging', 10 en 11 Junij. De tweede dag van het muziekfeest der Leidschc Zangvereeniging gaf ons een programma te hooren vol afwisseling. YVelligt was het hieraan toe te schrijven, dat de uitvoering van gisteren avond over het algemeen meer vol doening heelt gegeven dan de eerste, in het midden gelaten of een derge lijke voorkeur, die zeker meer betrekking heeft op de uitvoering dan op het programma, gemotiveerd is. II. M. onze koningin met IIDS. gevolg behoorde lot [de toehoorders, die, even als den eersten dag, in groot aantal naar het trotsche kerkgebouw, waar thans Polyhymnia haar hoogaltaren had opgerigt, waren getogen. Johannes Brahms, de jonge toondichter, die door een Schumann eens werd gehuldigd als de profeet eener aanbrekende muziek-periode, gaf gisteren avond in zijn schoonste gewrocht «Ein Deulsches Requiem' naar woorden der Heilige schrift, het edelste deel der uilvoering. Brahms, die protestant is, heeft in deze compositie eene godsdienstige gedachte gelegd, die ieder Christen, van welke gezindte hij ook zij. gelooft en belijdt; hij schiep een loon werk, dat //bespiegelingen over dood, opstanding en eeuwigheid bevat," en schonk daarin der geheele menschheid eene uiting van //eeuwige opbeuring, ver. heffing en veredeling." Alzoo luidt de beschouwing in het tekstboek opge nomen van den bevoegden kunstregter, reeds meer door ons geciteerd, en het "Eere zij onzen Wetrens", dat dezelfde schrijver den directeur der Leid- sche zangvereening toeroept, omdat hij genoeg energie bezat om dit Requiem te doen uitvoerenvond bij ieder weerklank, die van de uitvoering genoot, Met de verzekering dat het een overweldigenden indruk maakte, dat hierinèn de solisten èn de koren èn het orchest om strijd schenen te wedijveren naar eene vlekkelooze uitvoering, gelooven wij niets te veel te hebben gezegd. Werd de sopraan-solo Ihr liabt nun Traurigkeit;" schitterend ten einde gebragt, mogt het koor met de bariton-soli allergelukkigst slagen, de leiding van Wetrens, de bezielingdie de talentvolle man in ieder scheen op ie wekkenwas zeker de grootste aanleiding van het welslagen van dit heerlijke toonwerk. De regen van bloemendie na deze uilvoering uit de vrouwen koren over hem werd uitgestort, dc stormachtige bijval van het bewonderend auditorium, de hulde onzer koningin en der muziekale grootheden hem geboden zij waren zoovele bewijzen van welverdiende waardering. De Alt-aria uit het oratorium Heracles van Handel en vervolgens de Bas- aria met Koor van Bach waren, wat opvatting en uitvoering aangaat, waar dig te volgen na Brahms' Requiem. Toen //Leiden's Glorie" van Richard Hol zou worden uitgevoerd, reikte de heer Wetrens zijn dirigeerstaf over aan den componist, wien luide toe juichingen reeds bij voorbaat de ingenomenheid van het publiek verkondig den. "Eene tragedie, dat mannenkoor" hoorden wij uitroepen, toen na het breed opgevatte le stuk (gemengd koor) de muziek van hel 2e de ellende en hel lijden schilderde der fiere voorvaderen, wier moed en zelfopoffering Lei- dens glorie baarde; ja, eene tragedie lag daar in de taal der accoorden, doch weldra brengt een uitnemend fraai genuanceerde overgang ons tot eene sopraan-solo, die zoo zangerig is en bemoedigend, met een geluid zoo frisch en mollig en gevoelvol (frl. Meysenheym), dat het niet te verwonde ren was dat geestdrift zich meester maakte van het auditorium. Ver volgens vielen de vrouwenkoren en daarna een gemengd slotkoor in. De instrumentatie, vooral die der vioolpartij, is in deze compositie schilderachtig en frisch en de warme vaderlandsliefde, die in het geheel is neergelegd, uit zich krachtig, duidelijk en schoon. Eene welverdiende hulde was het voor Hol en Wetrens dat II. M. onze begaafde koningin beide mannen aan zich liet voorstellen, om hun persoonlijk Hare koninklijke goedkeuring en hoogachting uit te drukken, cene waar dering die van beteekenis mag worden geacht zoowel omdat zij werd uit gesproken door eene vrouw, die het talent weet te ontdekken en te schatten, als door eene vorstin, die het kan vieren en beloonen. INCÏEZONDEN. ÏO en 11 Juni 1875. AAN A. J. WETRENS. Volharding wint de schoonste resultaten. Gij, Wetrens, moogt een voorbeeld daarvan zijn! De lauwheid klaag': Wat zal mij de arbeid baten? Uw geestdrift sprak: De zegepraal wordt mijn! Uw liefde voor de kunst ging niet verloren, Bij lief en leed bleeft gij getrouw, altijd! Gij hebt het kunsttalent, U aangeboren, Gekweekt, gevoed, verhoogd met stalen vlijt. Weer zagen we U den veldheerstaf verheffen, Weer riept gij tonen, die de harten treffen, En uw orchest vertolkte ons 't genie. 't Zij ge uw viool in handen neemt en toovert, 't Zij ge aller hulde als Directeur verovert, Dat Leiden lang uw roem vermeerderd zie! YV. A KA MEM IE-VIE1 V4 8. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCIIE IIOOGESCHOOL. Den I2den Junij de heer S. J. Warren, geb. te Dokkum, in de letteren, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: Over de gods dienstige en wijsgeerige begrippen der Jaina's. Denzelfden dag de heer G. J. Ph. Schimmelpenninck, geb. le Amsterdam, in de regten, met stellingen. PROGRAMMA VA Ni JltZIEKUITTOERlNGEN. Musis Sacrum. Zondag 13 Junij. des namiddags te twee uren, door dc Stafmuziek van het 4,; Reg. Infanterie, onder directie van den heer A- Grentzius. le Afd.1. Grande Marche, Nihoul; 2. Ouverture: "L'Africaine', Langlois; 3. "Ein Mahrchen aus schoner Zeit", Walzer, Strauss; 4. Fantaisie "Roméo et Juliette", Kinsbergen. 2de Afd.: 5. Ouverture: //Riesenslang' Grentzius; 6. "Caroline-Walzer," Labitzky; 7. "Fantaisie sur des motifs dc Nicolai", Bender; 8. "Hulde aan Oranje," Marsch, Grentzius. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBF.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 6