BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant van Maandag ó4 Junij óS75y If°. dS6. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 12 Junij. Wij vernemen dat Z. M. de keizer van Duitschland, koning van Pruissen. als blijk van deelneming in de feestviering der Leidsclie hooge- scliool; den senaat het beroemde werk van Lepsius over de gedenkteekenen van Egypte en Aethiopië ten geschenke heeft aangeboden. Het prachtige en kostbare boek is in de academische bibliotheek geplaatst. Bij gelegenheid van de viering van het eeuwfeest onzer hoogeschool, op 8 Februarij 11.werden op den morgen van dien dag door de afgevaardigden der verschillende binnen- en buitenlandsche hoogescholen in de senaats kamer de adressen van gelukwensching aangeboden van de instellingen, die 2ij vertegenwoordigden. Voor curatoren en de leden van den senaat waren die adressen, zoowel wat betreft den inhoud als den vorm, zeer verrassend want zij getuigden van de hooge achting, die onze hoogeschool, even als vroeger, nog altijd in Europa geniet. Blijkens hierachter voorkomende aan kondiging zullen die adressen Dingsdag aanst., van 10—12 ure, tentoonge steld worden, waartoe aan alle oud-studenten, die door hunne komst alhier liet blijk geven steeds de alma mater lief te hebbentoegang wordt verleend. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 61 tot 73 volwassen personen en 18 tot21 kinderen. ffCzaar Peter" zal morgen te Zaandam door eene eerewacht te paard worden ontvangen, en na een bezoek aan het huisje gebragt te hebben, eene receptie houden in het Calc Suisse. De leden van den gemeenteraad en andere autoriteiten ontvingen daarvoor de volgende uitnoodiging: «Op last van Zijne Keizerlijke Majesteit, Czaar Peter Alexowitz, keizer aller Russen, heb ik de eer den heeruit te noodigen tot het bij wonen van de receptie, welke Z. K. M. voornemens is te geven bij gelegen heid van zijn bezoek aan Zaandam op Zondag 13 Junij e. k., des namiddags van 3% tot 4% uur, in het Calé Suisse". Namens Zijne Keizerlijke Majesteit, Czaar Peter Alexowitz, Keizer aller Russen, (Get.) Alexander Danilovitch Menzikoff, Prins, eerste Minister, Gouverneur van Ingrië. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap- peil te Amsterdam zal Maandag aldaar eene gewone vergadering houden. Door de geneeskundige staatscommissie, zitting houdende te Utrecht, is lot arts bevorderd de heer A. A. J. Quanjer, milit. student te Amsterdam. Het stoomschip Egeron is op 11 Junij van Nieuwe Diep te Batavia aangekomen, en de Prinses Amalia is op 8 Junij te Padang aangekomen. In het hoofdkiesdistrict Dockum is tot lid der provinciale staten van Friesland gekozen de heer A. Sybenga, met 888 van de 1550 uitgebragte geldige stemmen. Volgens het proces-verbaal van opening der stembrieljes in de Haar lemmermeer zijn de volgende bezwaren ingebragt door den heer H. F. Bult man: dat bij het stemmen op den 8steo Junij 1875, in het district Haarlem mermeer, naast de bus, vóór de plaats van den heer G. B. 't Hooft, Hel Huisgezin lag, waarin eene groote advertentie met dikke blaauwe strepen aangehaald, bevattende eene aanbeveling van baron van Heemstra; dat-dit blad gezien is door de mede gelijkertijd stemmende heeren S. VisenKofoed; dat verder ingekomen zijn twee bussen van Sloten, dat een en ander van invloed heeft kunnen zijn op de verkiezing, en hij, op grond van gepleegde onregelmatigheden te Haarlemmermeer en te Sloten, vraagt vernietiging van de stemming. Te Oegstgeest werd Donderdag 11. de aangekondigde beproeving van nieuwe grasmaaiwerktuigen gehouden van wege de afdeeling Oegstgeest en omstreken der lloll. maatschappij van landbouw, op het grasland, toebehoo- rende aan jh'. mr. D. T. Gevers van Endegcest. Het maaiveld was verdeeld in vakken van 7 meters breed hij eene lengte van 200 meters, welke 1400 vierkante meters gemiddeld in 18 minuten werden afgemaaid. De commissie van beoordeeling heeft verklaard: dat de Buckeye-machine van de heeren Landré en Glinderman te Amsterdam het beste gewerkt had, terwijl de Kirby-machinc van de bh. Boeke en lluidekoper te Groningen en daarna de Wood-machine van de hh. Peignat C°. te Amsterdam gebleken zijn goed te voldoen. Daarna volgde een wedstrijd van reeds in gebruik zijnde gras- maaivverktuigen. De eerste prijs werd toegekend aan den maaijer met de i Hornsbey machine, in gebruik op de landerijen van Z. K. II. prins Frederik; de tweede prijs aan den heer P. Cigaarte Sassenheim met de Samuëlson- machineen de derde prijs aan den maaijer met de Samuëlson-machine, toe- behoorende aan jhr. mr. Gevers van Endegcest. Te Deventer gingen dezer dagen een man en zijne vrouw naar de kermis en lieten hunne drie kinderen, van welke het oudste 9. jaren en bet jongste eenigc maanden telde, alleen. Het oudste kind viel in slaap en een der andere kinderen had het ongeluk de petroleumlamp omver te wer pen, waardoor de brandende petroleum de klecderen van het slapende kind bereikte, die terstond in vlam stonden. Op het angstgeschreeuw snelden de buren ter hulp, die de vlammen bluschten. Het kind is echter zoodanig met brandwonden overdekt, dat zijn toestand hopeloos is. Te Meppcl had eergisteren de groote hooilandsverpachling plaats, die boogc prijzen opleverde. Sommige stukken werden de helft duurder ver pacht dan vroeger, enkele stukken bragten bijna hel dubbele op. Te Middelburg is Donderdag, onder voorzitterschap van Z. K. 11. prins Hendrik, eene vergadering gehouden van aandeelhouders in de stoomvaart tan Ylissingen op Engeland. Na eene uitvoerige toespraak van den vorste- lijken voorzitter, waarin deze de geheele wordingsgeschiedenis der onderne ming uiteen zette, werd bjj acclamatie besloten de reederij te doen overgaan in eene naamlooze vennootschap. Na afloop der vergadering is aan Z. K. H. in de sociëteit St. Joris, door hel comité voor de maildienst, een dejeuner aangeboden. Vervolgens werd een bezoek gebragt aan de aan de loskade liggende nieuwe mailboot Stad Middelburg en aan het mede aldaar liggende fregatschip Utrecht. Door den gemeenteraad van Gent is, op voorstel van het dagelijksch bestuur, besloten in het volgende jaar den 300!,e» verjaardag der Pacificatie van Gent op waardige wijze te herdenken. Blijkens het verslag omtrent den toestand der gemeente over 1874 hebben zich in dat jaar eenige gevallen van besmettelijke ziekten voor gedaan. Volgens de gedane aangiften zijn aangetast door typhus of febris typhoidea 28 personen, waarvan 8 overleden; door mazelen 301, waarvan 10 overleden; door roodvonk 6, geen overleden; door pokken 1, geen overleden; en door cholera-asiatica 4, waarvan 2 overleden. In het akademisch ziekenhuis werden voor rekening der gemeente 167 personen verpleegd, waarvan 112 als hersteld werden ontslagen, 33 overleden en 6 naar elders wérden overgebragt. Het getal verpleegdagen bedroeg 6084, waarvoor aan het rijk ƒ3042 is betaald. Bij het kantongeregt werden in 1874 behandeld 464 zaken, waarin 514 beklaagden betrokken waren. Het getal veroordeelden beliep 382,- dat der niet veroordeelden 132. Tot kerkelijke doeleinden werd in 1874 magtiging verleend tot aanvaar ding van de navolgende legaten: 1°. bij kon. besluit van 29 Mei, aan de commissie van het Waalsch hervormd kerkgenootschap, voor een legaat groot 100, door wijlen A. J. Roozemeijer besproken; 2». bij kon. be sluit van 22 Aug., aan regenten van het Waalsche wees- en oudeliedenhuis. voor een legaat groot 4500, door wijlen mej. F. E. du Rieu bespro ken; en 3°, bij kon. besluit van 17 Nov., aan den kerkeraad der doops gezinde gemeente, voor een legaat groot ƒ1000, door wijlen vrouwe E. van Heukelom. weduwe mr. D. Tieboel Siegenbeek, besproken. Op de scholen voor lager onderwijs waren op 15 October aanwezig: op de openbare 3177 leerlingen (waarvan 981 kosteloos), op de bijzondere2338 (1147 kosteloos). Het getal onderwijzers bedroeg aan de openbare scholen 128, aan de bijzondere scholen 85. Het oordeel van de plaatselijke school commissie over het openbaar onderwijs in deze gemeente is over het alge meen zeer gunstig. Onder de bijzondere scholen zijn er weinige, die te wenschen overlaten. Aan de openbare bewaarscholen zijn verbonden 11 onderwijzeressen en 14 helpsters. Zij werden bezocht door 839 leerlingen, van welke 408 jongens en 431 meisjes. Het onderwijzend personeel aan de bijzondere bewaarscholen beslaat uit 10 onderwijzeressen en 20 helpsters. Het aantal leerlingen bedroeg 452 jongens en 541 meisjes, te zamen 993. 's GRAVENHAGE, 12 Junij.. Door Z. M. is aan P. A. van Dongen, als matroos le kl. dienende op het stoomschip Watergeusals blijk van goedkeuring en tevredenheid we gens de redding van een over boord gevallen ligt matroos ter reede van Atchin, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Tot commissaris der loodsen te Terschelling is benoemd de heer N. van Ooslrum. Gisteren namiddag heeft II. M. de koningin, vergezeld door HH. KK. HH. prins Frederik en de prinses zu Wied,,de beide vorstinnen ook met eenige staatsdames, zich naar Scheveningen begeven om het gemeente-bad huis te berigtigen, dat, zooals dezer dagen gemeld is, verschillende verbete ringen heeft ondergaan en o. a. geheel nieuw is gemeubileerd. De Schoonh. Cour. verhaalt nog het volgende omtrent den herbergier Jut en diens vrouw, die verdacht worden betrokken te zijn bij den moord op mevr. van der Kouwen in den Haag, dat zij na den moord een buiten landsche reis hebben gemaakt en veel geld hebben uitgegevenwaarop Jut een koffijhuis op het Haagsche Veer te Rotterdam voor hoogen prijs heeft gekocht. Toen de politie argwaan kreeg, heeft zij J. en diens vrouw onge merkt doen bewaken, zelfs zóó, dat zij eene dienstbode in huis hadden, die, zonder dat het echtpaar het ecnigzins vermoedde, met de politie in betrek king stond. Men verhaalt verder, dat verschillende voorwerpen, van mevr. van der Kouwen afkomstig, te hunnen huize zijn gevonden; zoo zou o. a. een kistje met effecten of kostbaarheden onder den vloer, op de plaats van het billart, zijn opgegraven. Curieus is het, dat Jut onlangs bekeurd was wegens het niet aangeven voor de belasting van de dienstbode, die hem door de politic onlangs was in huis gespeeld. ELirm LONDEN, 11 Junij. In het lagerhuis is op nieuw in behandeling gekomen een voorstel van den heer Dixon, om het stelsel van schoolpligt uit te breiden, en door het geheele rijk, met name op het platteland, scholen te doen oprigten. De regering verklaarde zich tegen het voorstel, en het werd met 225 legen 169 stemmen verworpen. Lord Sandon, die namens de regering het woord voerde, trachtte aan te toonen. dat uitbreiding niet noodig was, aangezien de tegenwoordige wet reeds uitstekend werkte. Sedert de laatste vier jaren was het aantal schoolgaande kinderen met 50 percent vermeerderd, en nog steeds ging men vooruit. FRANKR XJJ H. Op nieuw verspreidt zich het gerucht dat Mac Mahon, bij gelegenheid van de le houden wapenschouwing eene dagorder aan de troepen zal uit vaardigen waarin hij de vredelievende gezindheid van Frankrijk zal staven

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5