tige; zitting van het prov. geregls hof van Friesland, op gebruikelijke wijze, j de installatie plaats van den heer mr. W. Terpstra, als procureur-generaal, als zoodanig onlangs door Z. M. den koning benoemd in de plaats van wij len mr. A. Ypey. Itonderdag morgen is in de vergadering van gedeputeerde staten de nieuw benoemde griffier van de staten dezer provincie, de heer mr. J. G. van Itloin .IGz.geïnstalleerd. Z. K. 11. prins Hendrik is Woensdag middag te Vlissingen aangeko men. Aan het station gecomplimenteerd door den commissaris des konings, den burgemeester van Vlissingen, den president van de kamer van koop handel en andere autoriteiten, begaf de prins zich naar boord van de al daar aangekomen mailbooten vertoefde aldaar tot circa vijf uurwaarna Z. K. II. met gevolg zich naar de wachtkamer van het havenslation begaf, om aldaar deel te nemen aan een collationhem door het gemeentebestuur aangeboden. Ten 5.40 uur vertrok Z. K. H. per spoor naar Middelburg. Z. K. 11. werd aldaar aan het station opgewacht door een talrijke jubelende volksmenigte. Uit meest alie woningen wapperde de nationale vlag. Het aan de loskade liggend fregatschip de Stad Utrechtin rijken vlaggentooi, toebehoorende aan de scheepsreeders van Zeylen en Decker, loste een saluut van^ 21 schoten. Ook het overig gedeelte der koopvaardijvloot was sjerlijk uitgedoscht. Na door den burgemeester te zijn gecomplimenteerdreed Z. K. 11. met gevolg naar de woning van den commissaris des konings, al waar ten half 7 ur. een diner plaats had. Na afloop daarvan is ten 9 ure aan Z. K. II. door de officieren der schutterij met het muziekcorps een se renade gebragl. Te Zierikzee is Dingsdag nacht inbraak en diefstal gepleegd bij een welgezeten landbouwer, in dezelfde straat waar het bureau van poücie ge vestigd is. De dief heelt twee horloges weggenomen van een plaats in de onmiddellijke nabijheid der slaapkamer, maar op het gerucht, dat ontstond door het ontwaken van den heer des huizes, heeft hij het hazenpad geko zen, onderweg een der geroofde horloges verliezende, hetwelk teruggevon den werd aan de takken van een wijngaard, die tegen de woning staat. Beriglcn van de Kaap de Goede Hoop melden o. a. het volgende: De staat van zaken op de diamantvelden baart het bestuur bezorgdheid. Er zijn werkelijk eenige troepen derwaarts op marsch gegaan, olschoon met langzamen voortgang, daar men nog altijd hoopt, dat gunstiger omstandig heden de verschijning van krijgsmagt op de velden noodeloos zullen maken. De afzending van troepen doet betwijfelen of er van inwilligingen veel sprake zal zijn. Den 4den Mei werd bevel gegeven lot het vervoer van eenige compagnièn infanterie en van een paar stukken geschut naar de diamant velden. Zij zijn onmiddellijk per spoortrein vertrokken, doch vooreerst maar lot het station Wellington, van waar zij den langen marsch zullen ondernemen; ezelwagens zullen meegaan om de bagage te vervoeren. Later zullen nog een paar compagniën en twee Armstrong-kanonnen volgen. Men wil een 300 man met de noodige artillerie op de diamantvelden laten. Het raadzame van die troepenbeweging wordt in sommige bladen betwist^zjj meenendat de wegneming van wanbestuur en grieven op de diamantvelden beter doel treffen zou. De berigten nopens de goudvondsten grenzen aan het fabelachtige. Er werden groote klompen gevonden, een, zoo men zegt, van ruim 48 pond, andere van 20 tot 30 pond gewigt. Die berigten wor den zoowel regtstreeks als door den telegraaf overgeseind als zij in bijzon dere brieven voorkomen. De verhooging van de vergunning tot het goud- delven, bij de wet tot stand gekomen, ondervond afkeuring. 'sGRAVENHAGE, 11 Junij.. Tot commies bij het departement van financiën is benoemd de heer T. van 11 iele, thans adjunct-commies. Aan den heer A. Bossers is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Loon op Zand. Tot ontvanger der registratie zijn benoemd: te Venlo, de heer L. N. Heyl, thans te lloogeveen; te Iloogeveen. de heer C. P. Freylinck, thans te Goor; te Goor, de heer E. P. van Hoboken, thans te Ommen; te Ommen, de heer J. F. Fruitier de Talma, en te Korlgene, de heer P. van der Mark, thans surnumerairs. Door Z. M. is aan den, cp zijn verzoek, eervol uit de dienst ontslagen kolonel der artillerie van het leger in Nederl. Indië E. H. W. Ubbens ver leend de titulaire rang van generaal-majoor. De luit. ter zee 2C kl. W. J. Derx, uit 0. 1. teruggekeerd, is op non activiteit gesteld en de luill. ter zee 2' kl. 11. II. Hora Siccama en G. M. Titsingh worden geplaatst aan boord van het ramschip Guinea en wacht schip te Willemsoord. Door den minister van koloniën is A. J. Dröher gesteld tër beschik king van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd lot derden stuurman bij de gouvernemenls-marine daar te lande. II. M. de koningin heeft heden morgen wederom een bezoek gebragt bij Z. K. H. prins Alexander, die nog eeuigzins ongesteld is. In de heden alhier gehouden vergadering van het Nederlandsch school verbond is met 35 legen 12 stemmen aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur om in onderhandeling te treden over de zamensmelting van het Schoolverbond en de verceniging Volksonderwijs. BUlTENLAiN DSCUE BEH1GTEN e tj e e e a ar LONDEN. 10 Junij. Berigten uit Calcutta melden dat de' voortgang der zending naar den koning van Birinah voorloopig gestuit was, omdat sir Douglas den last ontvangen had om, alvorens zich naar Mandalay te begeven, van den ko ning van Birinah rekenschap te vragen ter zake der bestudeerd hartelijke ontvangst, die hij eenige dagen te voren had doen Ie beurt vallen aan „Leeseetahi", den Chineschen generaal, die tijdens den moord van den heer Margary gouverneur was der provincie Yunnan, alwaar die moord is ge pleegd. Volgens een schrijven uit Shanghai aan de Times, is de Britsche gezant te Peking, de heer Wade, echter niet zonder tot bedreigingen zijne toevlugt te moeten nemen, er in geslaagd om van de Chinesche regering te verkrijgendat een offïciëel onderzoek naar den bedoelden moord zou wor den ingesteld. De New-Yorksche dagbladen van 29 Mei jl. behelzen bijzonderheden omtrent den brand van de r. k. kerk te Holyoke in Massachusetts, waarbij honderd personen omkwamen en een gelijk getal zwaar werd gekwetst Ongeveer 600 personen waren in de kerk. Het beeld der 11. Maagd was ter eere van den Sacramentsdag met bloemen en draperieën gelooid. Te 7.45 n. des avonds vatten deze draperieën, door de vlam van een kaars, die door den logt werd bewogen, vuur. Een jong meisje deed een poging om de vlam te dooven, maar haar kleederen vlogen in brand. Onmiddellijk tastten de vlammen de wanden aan die met geteerd papier waren bekleed en bliksemsnel was het gehcele gebouw in vuur. De personendie van dt galerijen naar beneden sneldenkwamen aan het einde van den trap in bol. sing met de menschen, die uit het schip van de kerk een uitweg zochten en daardoor ontstond een opeenhooping, die voor allen ontsnapping haas onmogelijk maakte. De portalen waren gevuld met menschenhoopen, die door den drang van achteren werden omvergedrukt en daarna vertrapt, terwijl de vlammen boven de hoofden woedden. Twee brandwachten, die dadelijk, te midden der vlammen, in de portalen, in de menschenmassi ruimte trachtten te makenwerden van een gewissen dood gered door eei krachligen waterstraal, die hun kameraden op de plaats riglten, waar ij zich bevonden. De personendie het eerst gered werdenhaalde mu brandend uit de kerk. De brandweer bluschte den brand, haalde de mora omver en daarna begon een onderzack naar de dooden en gekwetsten. Vel: ligchamen konden niet herkend wordenin zoo hooge mate waren zij door het vuur geblakerd of door de kwetsuren misvormd. FRANKKUK. In de nationale vergadering, by de verdere behandeling der wet oj het hooger onderwijs, heeft de minister van onderwijs voorgesteld een alinea van art. 5 te doen vervallen. Zij bevat de bepaling dat inrigtingei van hooger onderwijs den naam kunnen aannemen van departementale d gemeentelijke faculteiten. De minister gaf (e kennen dat hij dit voorstel deed, ten einde op die' wijze den weg open te stellen om het woord "diocesen" dat bij amendement in art. 2 was gebragl, te doen vallen. Men voerdt hiertegen aan dat het niet aanging incidenteel eenc beslissing te nemen, strekkende om een besluit van den vorigen dag te niet te doen. De minis ter antwoordde het voorstel gedaan te hebbenomdat hij gemeend bil dat de kamer geneigd was op het votumwaarbij aan de diocesen hit regt wordt gegeven faculteiten in het leven te roepen, terug te komen. It zou er niet verder op aandringenmaar behield zich voor bij de denk lezing een nader voorstel te doen. De Opinion Nat. verneemt, dat de minister van oorlog, generaalib Cissey, den cavalerie-officier de Mun, die in het zuiden des lands op w- schillende plaatsen godsdienstige lezingen hield, waaruit herhaaldelijk a:b tatiën ^ontstonden, heeft gelast zich naar zijn regiment te begeven en ziek uitsluitend onledig te houden met de waarneming van zijn militaire pligteo. Aan de geneeskundige school te Parijs heeft dezer dagen eene vrouw, Mme. Brés, den doctoralen graad verworven. Dit is de eerste maal» Frankrijk, dat aan een vrouw het diploma tot het uitoefenen der genees kunde wordt uitgereikt. De groote magazijnen van petroleum en minerale oliën van de Parij- sche maatschappij tot bereiding van licht-oliën, in den omtrek van Parijs te Issy gelegen, zijn met hun kostbaren inhoud van koopwaren, een prooi der vlammen geworden door het springen van een stoomketel, waarbij p- lukkig niemand eenig letsel bekwam, liet etablissement was pas den 29*1 October in de ascli gelegd en dus eerst onlangs nieuw opgetrokken. DblTSCIILAND. Aan de Frankf. Zeit. wordt gemeld dat de bondsraad in overwegiof zou hebben genomen het verbod op den uitvoer van paarden op te heffen. Aan de Kö'n. Zeit. wordt gemeld, dat in de eerstvolgende zittingtai den rijksdag eene wel tot aanvulling van het strafwetboek zal worden in gediend gelijk aan diewelke thans, naar aanleiding van de zaak-Duchesnt, in het Belgische parlement aanhangig is gemaakt. De vofst-bisschop Förster is wegens net uitspreken van den grootei ban legen pastoor Kick veroordeeld tot een boete van 2000 mark of IS dagen gevangenisstraf. Te Berlijn is eene vervolging ingesteld legen een cipier, die met zijm gevangenen wat al te vertrouwelijk omging. Uit de verklaringen vangt' tuigen is gebleken, dat er 's avonds en 's nachts in de gevangenis, voor ge vangenen die ruim konden betalen, partijtjes werden gegeven, die gewoon lijk uitliepen op de ergerlijkste bacchanaliëu. De zaak is aan hel licht gekomen, toen een der gevangenen hem, ter vergoeding der onkosten ta zulk een slemppartijtje, een acceptatie algegeven en niet op den vervaldag betaald had. De cipier liet hem namelijk wegens die wanbetaling dagvaar den en nu kon het niet anders, of alles moest den regter ter oore komen. De cipier deed ook wel eens met eenige gevangenen 's avonds of 's naebls naar een afgelegen hotel een uitstapje. -- In de omstreken van Dantzig blijfL steeds de agitatie onder de vrouwfl aanhouden, ten gevolge van allerlei geruchten omtrent aanslagen, die it regering voornemens is op de schoolkinderen te plegen. Wie de uitslroojjers dezer dwaze geruchten zijn, kan men niet ontdekken. Zoo werd dezer dagen nog aan de vrouwen op den mouw gespeld en door dezen als waar aangenomen dat de keizer in een kaartspel met den Turkschen ge*1 10000 Pruissische kinderen aan den Sultan had verloren en deze eeat Moorsche legermagt had afgezonden om die in ontvangst te nemen. Aai de onderwijzers werd verweten dat zij zich voor 5 th. per kind hadden laM

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2