LEIDSCHE COIIRANT. 1875. i1°. 135. ZATURDAG 12 JUNIJ. STADS-BERICHTEN. Berigt voor de Scheepvaart. HlY\i<;M,AM>SCiiE BEUIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Üe prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p.p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der AdverlenliBn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien art. 48 der Algemeene Politieverordening van den I6den October 1873, waarbij de bevoegdheid wordt verleend om bij bijzondere gelegenheden nadere bepalingen omtrent het rijden en verblijven van rijtuigen op straat le maken; Bepaalt 1», dat op Dinsdag den 15deD Juni e. k.ter gelegenheid van den gecostumeerden optocht, door HH. Studenten der Leidsche Hooge- school le houden, langs den weg, dien de optocht neemt, op dien tijd geene rijtuigen of paarden zullen inogen stilstaan, alsmede dat rijtuigen of paarden, den optocht ontmoetende, niet in tegenovergestelde richting zullen mogen doorrijden, maar zich naar elders moeien verwijderen; en 2", dat des avonds gedurende de illuminatie alleen stapvoets mag worden gereden. Wijders noodigt hij de ingezetenen dringend uit alle aan dien optocht hinderlijke belemmeringen uit den weg te ruimen en tot den geregelden en ongestoorden afloop daarvan, ieder naar zijn vermogen, mede te werken. Dc Burgemeester voornoemd, Leiden, 7 Juni 1875. v. d. BRANDELER. De Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland brengt, ten ver zoeke van Heeren Burgemeesters der gemeenten LeidenOegstgeest en Zoe- tcrwoude, ter kennis van belanghebbenden dat bij het ter gelegenheid der viering van het driehonderdjarig bestaan der Leidsche Hoogeschool te houden gondelleest, op Vrijdag den 18 Junij e. k. het gedeelte van den Rijn tan af de gemeente Leiden tot aan de uitspanningsplaats "de Vink" zal zijn gesloten voor alle vaartuigen niet tot hel gondelfeest behoorende, van des namiddags 4 uur lot des middernachts, met uitzondering evenwel van de stoombootcn. geregeld dienst doende tusschen Leiden en Katwijk. De Commissaris des Konings voornoemd, 'sGravenhage 9 Junjj 1875. F O C K. aan het gewone onderzoek van de verlofgangers der militie te lande be hoeven te worden onderworpen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 11 Juni 1875. v. d. BRANDELER. Oproeping van de V erlofgangers der fSationale Militie tot het bijwonen der Inspectie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien het besluit van den Heer Commissaris des Konings in de provineieZnid-HolIand van den April 1875, A. N°. 1205 (2de Afd.), Provinciaalblad N». 28, hou dende regeling van het onderzoek der verlofgangers van de Militie te land Roepen dientengevolge op, al de binnen deze gemeente met onbepaald verlof aanwezige manschappen der Nationale Militie, om te verschijnen in het Invali denhuis ingang door de Koppenhlnksteeg aan de zijde der Hoog- landschc Hcrkgrachtj, ten ciudc door den Heer Militie-Commissaris te worden geïnspecteerden wel de verlofgangers, behoorende tot de lichtingen van 1871 cn 1872, op Woensdag den 33»tcn Juni I87S, des voormidags te lO uren, en die behoorende lot de lichtingen van 1873 en 1874, op denzelfden dag, des namiddags le 1 uur; in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrusting-stukken, hun bij het vertrek met verlof medegegevenalsmede van zakboekje en verlofpas. En vermanen Burgemeester en Wethouders de betrokken verlofgangers, aan deze oproeping nauwkeurig te beantwoorden, te zorgen dat hunne kleeding en uitrusting in goeden staat worden voorgesteld, alsook om zich, gedurende de Inspectie en hij het gaan naar en terugkeeren van de daartoe bestemde plaats, ordelijk le gedragen, en altoo zich te vrijwaren voor de toepassing der strafbepalingen, vermeld bij de artt. 130, 141145 der Wet van 19 Augustus 1861 Staatsblad N°. 72), Haar onge- vegeldheden als anderszinszoolang de manschappen in uniform zijn gekleedwor den gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor net krijgsvolk te lande. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant van den 12den en den lliden Juni 1875, Burgemeester en Wethouders voornoemd, v, d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. hlden, 11 Juni 1875. Be BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Gezien de Circulaire van den Heer Commissaris des Konings in de pro nte Zuid-Holland, van den 20"*» Mei 1875, A. N°. 1545/1 (2d« Afd.), koemei aalblad N°. 33; Brengt ter kennis van belanghebbenden dat ingevolge bepaling van Zijne Excellentie den Minister van Oorlog, de milicien-verlolgangers die in den '°°B van dit jaar in werkelijken dienst moeten worden opgeroepen, lot deelneming aan herhalings- en andere militaire óeleningen, ditmaal niet LEIDEN. 11 Junij. Uitslag der verkiezingen voor leden van de tweede kamer der staten-gene- raal (Vervolg). Alkmaar. (Periodiek.) Uitgebragt 2791 geldige stemmen. Gekozen mf. J. L. de Bruyn Kops met 1729 stemmen. Jhr. F. de Casembroot verkreeg 862 en mr. A. F. de Savornin Lohman 178 stemmen. Alkmaar. (Door overlijden van jhr. mr. van Foreest.) Uitgebragt 2779 geldige stemmen. Gekozen mr. W. van der Kaay, met 1718 stemmen. Mr. D. C. A. graaf van Hogendorp bekwam 865 en m'. baron B. J. L. de Gerr 169 stemmen. Bü gelegenheid van den gecostumeerden optogt, die Dingsdag aanst. alhier zal gehouden worden, zullen op den Hollaudschen spoorweg van hier extra-lreinen rijden, des nachts ten 12 ure in de rigting naar Amsterdamten 11 en ten 12 ure in de rigting van Rotterdam; van Haarlem zal ten 11 ure, na aankomst van den gewonen laalsten trein, een trein gaan in de rigting van den Helder en Zaandam. De Staatscourant bevat het verslag aangaande de verrigtingen der kon. akademie van wetenschappen gedurende het jaar 1874, uitgebragt aan Z. M. den koning door den algemeenen secretaris, den heer C. J. Malthes. De geneeskundige staatscommissie, zitting houdende te Utrecht, heeft tot arts bevorderd den heer dr. 11. A. de Jongh. officier van gezondh. 2» kl., en getuigschriften voor het geneeskundig gedeelte uitgereikt aan de hh. A. J. Moens en F. J. Michelsen, med. doctorandi. De arrond.-regtbank te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van prof. YVilleumier, en het vonnis van den kantonregtcr, waarbij de hoog leeraar van alle regtsvervolging ontslagen was, bevesligd. Ook de regtbank deed nilkomcn, dat de bedoeling des wetgevers niet duidelijk was, dal deze ook niet uit de woorden der wet te pulten was, aangezien men, zonder dè taal geweld te doenonder de school en den onderwijzer niet kon verslaan een hoogeschool en hoogleeraar. Woensdag avond hoorde men nabij Amsterdam, voor liet Kruidmakers- pad, uit den Amstcl, angstkreten opgaan. Een der bewoners uit den om trek spoedde zich in een schuitje naar de plaats en zag daar een onderst boven drijvend schuitje, en twee in het water spartelende menschen, een heer cn dame, die elkander vasthielden. Alleen de hoofden waren no» zigtbaar. Het gelukte den heer Goffin, die met het schuitje ter hulp was gesneld, de hoofden der drenkelingen zoo lang boven water te houden, tot dat anderen met een groote praamschuit waren toegesneld. Het kostte groote moeite, om de drenkelingen, die in bewusteloozen toestand verkeer denuil elkanders armen los le rukken, doch eindelijk slaagde men er in de personen in de praamschuit te brengen. Bij den burgemeester van Nieuwer-Amstel werden zij liefderijk opgenomen en verpleegd, In de Koningstraat te Amsterdam heeft zich een persoon, die pas was ondertrouwd, opgehangen in het huis, dat hem tot echtelijke woning zon dienen. De smart en de schrik van de bruid, die, ongerust over het uit blijven van haar bruidegom, naar de Koningstraat was gegaan om hem op le zoekenkan men zich voorstellen. Bij den brand op de Prinsengracht te Amsterdam heeft, volgens het :V. v. d. I)., nog het volgende plaats gehad. De ruim 70-jarige weduwe de Voogdt bevond zich alleen op de bovenkamerloen de brand uitbarstte. Naauwelijks werd dit bekend, of Jacob Loolniys. en Gerril Vermeulen, dienaar van policie, begaven zich in het reeds fel brandende huis, drongen met gevaar de trap op, en hadden hel geluk genoemde jufvrouw van haal bed le liglen en van een anders wissen dood te redden. Door liet prol. hof in Overjjsel is T. Tempelman, dienstbode te Olst. lot vijf jaren tuchthuisstraf veroordeeldwegens kindermoord, voor de eerste tnaal door de ongehuwde moeder gepleegd. Men meldt uit Lccttwardeu: Woensdag namiddag had in eene pleg-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1