C. J. C. H. van Nispen tot Sevenaer met 1869 stemmen. Mr. J. H. van Mierlo had 884 stemmen. Almelo. Uitgebragt 2006 geldige stemmen, Herslemming tusschen mr. J. Corver Hooft die 858 en baron van Pallandt die 695 stemmen bekwam. Mr. B. Brouwer had 235 en mr. B. J. Gratama 206 stemmen. Sneeh. Uitgebragt 3769 geldige stemmen. Gekozen A. Moens met 2166 stemmen. J. Binkes bekwam 1593 stemmen. Heden is het programma der maskerade, op last der commissie bij den boekhandelaar Jac. Hazenberg Cornsz. alhier nilgegeven, verschenen, en daardoor aan het verlangen van velen, om hekend te worden met de perso nen, waaruil de optogt beslaan zal, en den weg, dien zij door Leiden's stra ten zal nemenvoldaan. Naar het ons voorkomt is deze optogt, waarin de beroemdste en merk waardigste mannen worden afgebeeld die van dc stichting der Leidsche hoogeschool af daaraan op dc een of andere wijze verbonden zijn geweest, zeker, zoo wat historische naauwkcurigheid als pracht en verscheidenheid van costumes betreft, de schoonste, die ooit binnen Leiden is gezien. De plaat heeft ditmaal dan ook voor den historicus eene bijzondere waarde, en, te oordeelen naar wat wij er van zagen, is er door teekenaar en uit gever buitengewoon veel zorg besteed om bevalligheid van groepering aan naauwkeurigheid van voorstelling te paren. Zij heelt eene lengte van 16 meter en is besloten in geheel linnen 4° portefeuille met vergulde stempels. Moge de uitgever in eene ruime deelneming vergoeding vinden voor de vele kosten aan zulk eene belangrijke uitgave verbonden - Aanstaanden Zondag zal aan Zaandam nogmaals een bezoek worden gebragt door Gzaar Peter den Groote van Rusland met Hds gevolg. Het hoofd dier gemeente heeft op de tijding van dat ophanden zijnde vorstelijk bezoek alle maatregelen genomen om dc doorluchtige vreemdelingen waardig te ontvan gen. Van Zaandam zal de Czaar naar Leiden komen om deel te nemen aan de maskerade. In het belang van het publiek achten wij het niet ondienstig nog eens te herinneren aan de correspondentie voor Engeland, buiten de bestaande verzendingen, met de dagelijksche sloombootdienst van Rotterdam op Harwich (uitgezonderd des Zondags), waarvoor de laatste ligting alhier ten kantore plaats heeft ten 12.25 'savonds, en welke dienst zoo is geregeld, dat de brieven enz. reeds 's morgens ten 7 ure te Londen aankomen. Er bestaat gelegenheid tol verzending der correspondentie naar Nederl. Indië, door middel van het stoomschip Koning der IVederlandenvan de maatschappij «Nederland", waarvan het vertrek uit het Nieuwe Diep op den 12d«n Junij aanst. is bepaald. Behalve voor Batavia, zal er met deze gele genheid mede eene brievenmaal naar Padang worden gezonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren moeten uiterlijk in den avond van den 1 ld'n Junij en de brieven den daarop volgenden dag 's morgens per eersten trein aan den Helder aangekomen zijn. Heden nacht omstreeks half een ure had hier een vechtpartij plaats tusschen studenten en burgers, met dit ongelukkig gevolg, dat een student een vrij ernstige snede over de wang heeft beloopen. De dader, een voor malig matroos, is in hechtenis genomen. De Staatscourant bevat eene nominative opgave (21® vervolg) van ge wonde en gesneuvelde Europesche militairen van de expeditionaire magt te Atchin, sedert 20 April 1875. Daarop komen als gewond voor: J. H. van Engelen, G. Schotanus, W. van der Snoek, N. van Aken, en als gesneuveld: J. F. de Hoop. De divisie, beslaande uit de stoomschepen LeeuwardenCornells Dirks en Prinses Maria, is bestemd tot een oefeningstogl in den Atlantischen Oceaan. Het vertrek is voorloopig bepaald op 16 Junij, om half September terug te keeren. Dc geneeskundige staatscommissie, zitting houdende te Utrecht, heeft het getuigschrift uitgereikt voor het eerste gedeelte aan de hh. P. K.. Pel en J. A. lvortcwegbeiden med. doctorandi. Tot lid der provinciale staten van Friesland is heden gekozen de heer D. van Hetlinga Tromp, te Leeuwarden, met 730 van de 1315 geldig uitge- bragte stemmen. Onder de kiezersdie gisteren te Delft hebben gestemdwas er een van meer dan lüü-jarigen leeftijd. De gewezen bouwman Nicolaas van Leeuwen, namelijk, die 1 Mei 1775 is geboren, was nog krachtig genoeg om zich te voet naar het raadhuis te begeven, ten einde zich van zijn bur- gerpligt te kwijten. Te Rotterdam is tot predikant bij de Ned. herv. gemeente beroepen ds. E. A. G. van Hoogerhuize, pred. te Steenwijk. Bij den brand te Amsterdam op de Prinsengracht, waarvan gisteren melding werd gemaakt, heeft een treurig feit plaats gehad. De bakkers knecht, Jan Olie, en zijn kind van ruim een jaar. zijn bij den brand omge komen. Olie woonde op de bovenste achterkamer van het perceel, en lag daar evenals zijn kind te slapen toen de brand uitbrak. Zijn vrouw was boodschappen gaan doen. Aan niemand was bekend dat zich op deze kamer personen bevonden Te half elf ontdekte een officier der brandweer, die met vier man in het brandende perceel werkzaam was, de twee lijken, op eene verdieping lager dan die waar de ongelukkigen hadden geslapen. Zij waren blijkbaar geslikt, daar hunne ligchamen, voor hel grootste deel, in gaven staal werden bevonden. Met de meeste behoedzaamheid en met zeer groote moeite werden de lijken achteruil in zakken naar beneden geheschen. De vrouw van Olie was, van het oogenblik gebruik makende dat haar man sliep en na het slapend kindje naast haar echtgenoot te heb ben nedergelegduitgegaan. Naar huis gaande, hoorde zij dat hare woning in brand stond, en op de plaats des onheils aangekomen, vertelde men haar, dat alle zich in liet huis bevindende menschen gered waren, zoodat zij aan vankelijk te dien aanzien gerust gesteld was. -- Naar men uit de Langstraat meldt was men aldaar met het hooijen begonnen. Het gewas zou tegenvallen. Te Helmond ie de bliksem geslagen in een huis, bewoond door de Gebr. Roovakkers. Het geheele gebouw werd spoedig een prooi der vlammen. Verder verhaalt men. dat ook de bliksem is geslagen in eene boerderij, in hel gehucht Hout, gemeente Mierloo. In een oogen blik stond het geheele dak in volle vlam; eenige oogenblikken daarna tastten de vlammen de zoldering aanwelke spoedig doorgebrand was. Op dien zolder was een mandje met rijksdaalders geborgen, welke naar bene den kwamen rollen, hetgeen aan de policie de handen vol werk gaf om de orde te handhaven. [W- v. d. D.) Te Maastricht is Vrijdag avond 11. een milicien bij het baden in de Maas verdronken. Zaturdag avond had aldaar op nieuw een treurig onge luk plaats. Eene vrouw wilde eene op den rand van een regenput slaande waschtobbe verplaatsen en verloor het evenwigt, zoodal zij met de tobbe in den put viel. Daar deze geen water inhieldkon men onmiddellijk hulp verlecnen. Evenwel bleek, toen men haar naar boven bragt, dat zij bij het vallen op de tobbe teregt gekomen en zoo deerlijk verminkt was, dat zij naar het gasthuis moest worden gebragt, waar zij eenige uren daarna it overleed. 's GRAVENHAGE, 9 Junij.. I ij Door Z. M. is vergunning verleend aan J. Stam, C. Lagas, C. Gouda,™ C. Zwart, G. Visser, K. Vuil, J. Zwart en J. Glas, allen visschers te Egmond' aan Zee, den eerstgenoemde tot het aannemen en dragen der gouden, ea elk der overigen der zilveren medaille voor menschlievend hulpbetoon, hun door den maarschalk-president der Fransche republiek geschonken, en aan den vuursloker 2d' kl. R. Hulkenbergtot het dragen van de herinnerings- medaille, hem geschonken door den keizer van Duitschland, koning van t Pruissen, wegens het deelnemen aan den Fransch-Duitschen oorlog in 1870/71, L Tot regler-plaatsvervanger in de arrond.-regtbank te Roermond is be. o noemd de lieer mr. L. J. E. H. Geradts, procureur bij gemelde regtbank, en s aan den heer T. W. P. Hofstede is vergund zijne notariële standplaats van b de gemeente Haren over Ie brengen naar de gemeente Grootegast. De officier van gezondheid le kl. L. P. Vlaanderen, dienende aan boord van het schroefstoomschip Prinses Maria, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van gezondheid 1® kl. H. L. Reeder, terwijl de officier van gezondheid 1® kl. G. F. llochat, dienende aan boord i van het wachtschip te Amsterdamtijdelijk gedetacheerd wordt aan Loord I van het raderstoomschip Kalk. De luit. ter zee 1® kl. E. B. Honn, dienende 1 als 1® officier aan boord van het wachtschip te Amsterdam, wordt o| - non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 1® kl. VV. J. de Kantcr. De kapitein G. Ouwendijk, magazijnmeester der artillerie 1® kl. te 1 Gorinchem, is, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, onder toekenninr van den rang van majoor. i De directeur van het koninklijk kabinet van zeldzaamheden heeft bt- kend gemaakt, dat dit museum, ten gevolge van het overbrengen van dir verzameling naar den Vijverberg, van den 144en Junij aanst. af, tot nadtr berigt, zal zijn gesloten. De heer F. Dunkier, kapitein-directeur van het muziekcorps van bti regiment grenadiers en jagers, is door den Bey van Tunis begiftigd met lui ridderkruis der orde van Iftihar. BUITENLANRSCIIE BERIGTEN. BELGIE. Voor de correctionele regtbank te Antwerpen stonden Maandag twee per. sonen teregt, beschuldigd van een werkzaam deel te hebben genomen au de ongeregeldheden, welke in de voorgaande week aldaar plaats hadden, en vooral een eerste rol le hebben gespeeld bij de bestorming der //Tavern: Bavaria", de plaats van bijeenkomst der leden van het Geuzenbond. De m werd tot 2 maanden gevangenisstraf en de helft der kosten veroordeeld, terwijl de ander werd vrijgesproken. Een der beklaagden zeide in zji verhoor: //Ja, wij draaijen er nu voor op, maar zij, die de zaken aan da gang bragtenzijn hier niet." EKGELAlfD. LONDEN8 Junij. De Times meldt, dat H. M. de koningin der Nederlanden in de wetl na de volgende te Londen verwacht wordt en er verscheidene weken dealt te vertoeven. Berigten uit Australië melden dat op de Fidji-eilanden een epidett# van mazelen is uitgebroken, die een vreeselijke sterfte veroorzaakt. Deb smetting werd aangebragt door een mazelenlijder aan boord van het Engd sche oorlogschip üido-, en de sterfte is zoo groot, doordat de inlanders all geneeskundige hulp van de hand wijzen. Zij verkeeren in den waan, dl de ziekte met opzet door de blanken is ingevoerd, opdat al de inlanta sterven zouden, en de blanken het gansche land onder elkander zouden kun nen verdeelen. Geheele dorpen zijn ontvolkt en alle handel staat stil; et eene- epidemie van nog gevaarlijker karakter dreigt te zullen uitbreken, ta gevolge van het gebrekkig begraven der lijken, die de lucht verpesten. FKANbEIJK. Men verneemt dal dc ministers het onderling eens zijn geworden on de volgorde waarin de constitutionele ontwerpen in de nationale vergader»! zullen behandeld worden en dat zij zich aansluiten bij de zienswijze fc commissie van dertigen. De kieswet zal dan het laatst aan de orde komei Middelerwijl zal men, zegt de Moniteurgelegenheid hebben, eene schil- king tusschen de voorstanders van het een of het ander systeem voor It stellen; want het denkbeeld eener schikking wint zoowel veld bij de lin kerzijde als bij vele leden der regterzijde. Bij de opening van de zitting der nationale vergadering op 5 Joij bragt de voorzitter eene warme hulde aan het overleden lid de Rémnsai Hij was, zeide hij, ofschoon in hoogen ouderdom heengegaan, nog veeltt vroeg aan het land ontvallen. Niemand in de vergadering, die niet diep het verlies gevoelde, dat door de Rémusat's dood geleden werd. Gt durende zijn gansche leven had hij de vrijzinnige beginselen verdedigd. 11(1 keizerrijk had hem de eer der verbanning aangedaan. Toen men later ge bukt ging onder de rampen, die hij voorspeld had. maar te vergeefswijddt hij zich weer aan de dienst des vaderlands. Zijn naam was verbonden a het werk van Frankrijks vrijmaking. Als wijsgeer behoorde hij tot d( spiritualistische school. Gedurende zijne laatste dagen was die wijsbegeerlt zijn troost. De bisschop van Orleans heeft daarna het woord gevoerd over bet out werp op de vrijheid van het hooger onderwijs. Nadat de algemeene beraadslagingen waren gesloten werd art. 1 aange nomen. Een amendement van den heer llenri Martinwaarbij aan iedef het regt tot het geven van onderwijs werd toegekendwerd verworpen. Jl'1 339 tegen 300 stemmen werd daarentegen aangenomen een amendement mi den heer Chcsnelongwaarbij den diocesen het regt werd toegekend om. evenals de departementen en de gemeenten dat kunnen doen, ïnrigtingenvan hooger onderwijs te stichten. De eerste paragraaf van art. 2 werd daarna aangenomen. Op voorstel van den heer Wallon blijft aan den staat hetreg' van benoeming van het personeel bij de departementale en gemeentelijk inrigtingen. De Moniteur zegt, dat er groote overdrijving bestaat in de opgaven betreflende de sterkte der troepenwaarover Mac Mahon aanst. Zondag eene wapenschouwing zal houden. Het maximum der troepen, waarovfi de wapenschouwing zal geschiedenzal zijn 24- a 25000 man. Het Parjjscbe garnizoen, dat in 1872 ruim 80000 man bedroeg, is gaandeweg vermint® tot 35000 man. Daarbij voegende de republikeinsehe garde, de brigades van de policie en de brandweerdan heeft men in het geheel op zyn hoogs' 50000 man, die onder bevel van generaal Ladmirault staan.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2