LEIDSCHE COURANT. 1875. DINGSDAG 8 JUNIJ. STADS-BERICIITEN. BINNENLANDSCHE BEH1GTEN N°. 131. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Ve prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER ded Gemeente LEIDEN. Gezien art. 48 der Algeuieene Politieverordening, vastgesteld den 16d"> October 1873 (Gemeenteblad n°. 4); Bepaalt dat bij gelegenheid der Muziekuitvoeringen, door de Leidschc Zangvereeniging op Donderdag 10 en Vrijdag 11 Juni aanstaande in de Hoog- landsche kerk te geven, het vervoer met rjjtuig in de na te melden rich ting moet geschieden De rijtuigen bestemd voor den ingang tegenover de Koorsteeg, van de zjjde van hel Kerkplein langs den middelweg; die bestemd voor den ingang tegenover de Beschuitsteegvan de zijde van de Burggtecg langs de IVleuwstraat naar de zyde van de Hooigracht; die bestemd voor den ingang aan de Hooglandschc Kcrkgracht, van de zjjde der Burgsteeg en IVleuwstraat langs de Wlnter- stceg en de Hooglandschc Kcrkgracht; terwijl bij het eindigen der uilvoeringen in de tegenovergeslelde richting moet worden gereden. De voorgeschreven richting is ook van toepassing op rijtuigen, die met eene andere dan de boven aangeduide bestemming op dien tjjd bedoelden weg passeeren. Een ieder wordt dringend uitgenoodigd zich naar de aanwijzingendoor de ambtenaren der politie in dien zin te geven, stiptelijk te gedragen. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 5 Juni 1875. v. d. BRANDELER. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien art. 43 der Aigcmeene Politieverordening van den 16de° October 1873, waarbij de bevoegdheid wordt verleend om bij bijzondere gelegenheden nadere bepalingen omtrent het rjjden en verbljjven van rijtuigen op straat te maken; Bepaalt 1», dat op Dinsdag den 15d" Juni e. k.ter gelegenheid van den gecostumeerden optocht, door Hli. Studenten der Leidsche Hooge- school te houden, langs den weg, dien de optocht neemt, op dien tijdgeene rijtuigen of paarden zullen mogen stilstaan, alsmede dat rijtuigen of paarden, den optocht ontmoetende, niet in tegenovergestelde richting zullen mogen doorrijden, maar zich naar elders moeten verwijderen: en 2", dat des avonds gedurende de illuminatie alleen stapvoets mag worden gereden. Wijders noodigt hij de ingezetenen dringend uit alle aan dien optocht hinderlijke belemmeringen uit den weg te ruimen en tot den geregelden en ongestoorden afloop daarvan, ieder naar zijn vermogen, mede te werken. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 7 Juni 1875. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 7 Junjj. De derde en laatste zitting der commissie voor het examen voor apo thekers en het practisch examen voor hulpapotheker had alhier plaats op 4 en 5 Junij in het academisch ziekenhuis en in het botanisch laborato rium. Voor deze zitting, uilsluitend bestemd voor het practisch examen 'oor hulpapolhekerhad zich één candidaat aangemeld, aan wien, na vol- hragt examende acte van bevoegdheid van hulpapotheker werd uitgereikt, tynde de lieer E. H. tlamersma, van Uilwellingerga. Daar het vertrek van het stoomschip Holland naar Ned. Indië op 9 Junjj bepaald is, kunnen de daarmede te verzenden brieven ten postkantore alhier bezorgd worden tot 8 Junij ten 12 ure 'snachts; de drukwerken en monsters echter uiterlijk ten 6 ure 's avonds. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen van 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 25.— ƒ5.10 en ƒ2.55, en de laagste prijzen ƒ25.- - 5.- en ƒ2.50. Gisteren namiddag had een schipper bij het doorvaren van den Delf- schen Vliet het ongeluk in het water te storten. Daar hij met de beenen 'n nelten verward geraakte, was zijn toestand zeer hagchclijk. Gelukkig werd dit door iemand opgemerkt, die hem te hulp kwam en door middel van louwen er in slagen mogt hem te redden. De minister van financiën, krachtens de wet van 20 Aug. 1859 voort zetlende het beheer over de stichting van »Clara Jansdr. van Sparwoude," ten jare 1615 opgebragt ter weeskamer van Delft; in aanmerking nemende, dat eerlang de begeving zal moeten plaats hebben van eene der studiebeurzen, die, elk ten bedrage van honderd vijftig gulden 'sjaars, uit de gelden van voornoemde stichting worden gekweten, heeft opgeroepen de ouders of voog den van zoodanige jongelieden, die zich voorstellen met 1 September e. k. aan de hoogeschool te Leiden hunne voorbereidende studiën, gevorderd ter opleiding in het predikambt, aan te vangen, om. voor zoover zij meenen dat hunne kinderen of pupillen in de termen verkeeren om op ondersteuning tijdens hun verblijf aan de hoogeschool aanspraak te kunnen maken, zich vóór of op dien datum met hunne daartoe strekkende, op gezegeld papier geschreven, verzoeken aan te melden bij het dep. van financiën. De geneeskundige staatscommissie, zitting houdende te Utrecht, heeft tot arts bevorderd G. K. Rombonts, med. doctorandus, en het getuigschrift uitgereikt voor het eerste gedeelte aan G. P. YVesselink, med. doctorandus, J. A. Lodewijks en J A. C. Maicr, militaire studenten. Bij gelegenheid van de viering van het 300-jarig bestaan der Leidsche Hoogeschool is bij den boekhandelaar J. A. Weinbeck, te Rotterdam, een opwekkend lied verschenen, getiteld: //Vivat Academia!" woorden van W.N. Peypers, muziek van VV. Wijsman, orchestdirecteur van de Amsterdamsche en Rotterdamsche schouwburgen, beiden reeds gunstig bekend. Het motto: //Virtuiis avitae praemium academia" duidt genoegzaam den geest van het lied aan. De titel prijkt met het portret van Willem I. Het stoomschip Voorwaarts is Zaturdag van Batavia te Nieuwe Diep aangekomen. Het stoomschip Madura is op 5 Junjj het kanaal van Suez ingegaan. Den llden dezer zal van het koloniaal werfdepót te Harderwjjk naar het Nieuwediep vertrekken een detachement suppletietroepen, sterk 175 man (waaronder 8 onderofficieren), om dienzelfden dag te embarqueren aan boord,j van het aldaar via Suez naar Java bestemde stoomschip Koning der Neder landen. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der infanterie van het O. I. leger F. de Lannoy, die van verlof naar Java retourneert en tot medegeleide heeft de 2e Iuitt. der infanterie van gemeld leger 11. W. Mortier en jhr. C. J. H. Meijer. Op 7 Julij zal, gelijk reeds gemeld is, op Boekenrode bij Haarlem het 12* christelijke nationaal zendingsfeest plaats hebben. Als spreken zullen daar optreden m'. J. Messchert van Vollcnhoven, die den welkomstgroet zal uitspreken; prof. G. H. Lamers, van Groningen, die de openingsrede zal houden; dr. M. Cohen Stuart; dr. Riemens, van Driebergen; G. Lindonk, van Heemstede; de heer T. M. Looman, van Amsterdam; dr. A. Kuyper; ds. J. H. Donner. van Leiden; d!. A. van Toorenbergehvan Groningen; d». G. Doedes, van Velzen; d». S. II. Buytendijk, van Ee; de heer H. J. van Lummel; de heer W. van Oosterwijk Bruyn, van Zeist; d'. de Koe; ds. L. J. van Rhijnvan Wassenaar; d'. G. J. van der Flier, van Delft, die de eerste afscheidsrede, en ds. N. H. de Graaf, van Amsterdam, die de slot rede zal houden. Uit het verslag van de maatschappij lot exploitatie van staatsspoorwe gen over 1874 blijkt dal over dit jaar geen dividend zal kunnen worden uitgekeerd. Het winstsaldo is zóó gering, dat liet beter is het op nieuwe rekening over te brengen. Dit resultaat is hoofdzakelijk toe te schrjjven aan de werking van art. 53 en 54 der concessie betreffende de uitkeeringen aan den staat en aan de hoogst ongunstige uitkomsten van de Luik—Lim- burgsche lijn. Men meldt uit RotterdamDe verzendingen van groenten en fruit naar Engeland krijgen weder nieuwe uitbreiding, nu meerdere soorten zich langzamerhand voordoenonder dezen thans ook de kersen. Ofschoon nog niet uit onze Geldcrsehe streken zijn toch in de laatste dagen reeds belang rijke hoeveelheden uit Duitschland bier aangekomen en doorgevoerd. Deze vrucht laat zich uiterlijk gunstig aanzien, maar mist, wat smaak aangaat, verre de frischheid van onze zoogenaamde Meikersen. In het laatst der weck zullen de eerstelingen nieuwe aardappelen ter verzending naar Groot- Brittannië uit het West land plaats hebben; liet gewas daarvan laat zich bij uitnemendheid gunstig aanzien; wel begint men ook voor die aardvrucht,

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1