BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 7 Junij d&7ó, V°. d30. gelegen is waar zij het examen wenschen af te leggen; zij, die te Meppel wenschen geéxamineerd te worden, behooren zich te wenden tot den in specteur voor het geneeskundig staatstoezigt voor Overijssel en Drenthe (jr, p. Lubach) te Kampen, en zij die Middelburg verkiezen, tot den in specteur voor het geneeskundig staatstoezigt voor Zeeland (dr. A. Fokker) te Middelburg. Genoemde minister heelt mede bekend gemaakt dat in den loop der maand Julij e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, vermeld in art. 11, b, der wet van 1 Junij 1865, ter verkrijging van acten van bevoegdheid als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen te Rotter dam. Zijdie tot die examens wenschen te worden toegelatenworden uitgenoodigd daarvan vóór 1 Julij e. k. schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezigt voor de provinsie Zuidholland, dr. L. J. Egeling, te 's Gravenhage. Bij kon. besluit van 3 Junij is Zr. Ms. commissaris in de provincie Noordliolland gemagtigd tot bijeenroeping van de staten van dat gewest in buitengewone vergadering op 21 Junij e. k., tot benoeming van een lid van de eerste kamer der stalen-generaal. Het stoomschip Torrington, van Batavia komende, is gisteren morgen te Rotterdam aangekomen. Te Rotterdam is Dingsdag en Woensdag 11. de vergadering gehouden van de remonstrantsche broederschap, onder voorzitting van prof. C. P. Tiele. Daarin werd aangenomen een voorstel, dat vrijheid geeft om in het vervolg een som tot aankoop van boeken voor het seminarium vast te stel len. Een voorstel om het in 1872 genomen besluit, waarbij voor een tijd perk van 3 jaren, onder zekere voorwaarden, vergund werd predikanten, niet tot de broederschap behoorende, te beroepen, nog voor één of meer jaren van kracht te verklaren, werd met groote meerderheid verworpen. Tot lid der commissie voor de zaken der broederschap werd gekozen baron mr, TV. 11. de Watteville, te Utrecht; tot curatoren van het seminarium werden benoemd dr. J. W. Bok en dr. II. C. Rogge, predikanten te Amster dam en te Leiden. Tot vaste leden der vergadering werden benoemd de oud-lioogleeraar dr. Tideman en de emer. pred. dr. 11. Heemskerk. De ver gadering droeg ook nog aan de commissie van de zaken der broederschap op, tc geschikter tijd uit haar naam een adres bij de tweede kamer der staten-generaal in te dienen, ter zake de wet op liet hooger onderwijs, waarbij men zich hoofdzakelijk zal aansluiten aan. het adres van den senaat der Leidsche hoogeschool en de nota der theologische faculteit aldaar. Door mej. S. T. Knoop, onlangs te Rotterdam overleden, zijn bij tes tamentaire beschikking o. a. gemaakt de navolgende legatenaan het geref. burger-weeshuis te Rotterdam 5000aan de diaconie-armen van de Ned. herv. gemeente te Rotterdam ƒ1000; aan de groote diaconie-scholen aldaar 1000aan de kleine diaconie-scholen aldaar ƒ500; aan de werkinrigting voor hulpbehoevende blinden aldaar ƒ1000; aan de inrigting voor doofstom men aldaar 500; aan het Nederl. zendeling-genootschap ƒ200; aan de maatschappij tot oprigting van bewaarscholen aldaar ƒ200; aan de vereeni- ging tot bet verkenen van hulp aan minvermogende ooglijders voor Zuid- bolland aldaar 1000; aan het Nederl. gasthuis voor ooglijders te Utrecht ƒ500. Alles vrij van successie-regten. (IV. R. C.) Naar men uit 's Heerenberg meldt zullen de bezittingen van den vorst van Hohenzollern-Sigmaringen aldaar, het zeer uitgestrekte kasteel met zijn aanhoorige gebouwen, de wandelingen en tuinen der plantage, de stads singels enz. voor de som van ƒ195,000 overgaan aan een Duitsch adellijk lieer, wiens naam en woonplaats geheim blijft, en wiens onderhandelaar met groolen haast en zonder voorafgaand onderzoek den koop heeft be- geeren tc sluitenom de eigendommen reeds met October a. s. te aanvaar den. Het kasteel zou dan worden vertimmerd en de plantage henevens al wat er bij behoort voor het publiek gesloten. De overeenkomst moet nog slechts door de //llofkammer" te Sigmaringen worden geratificeerd. Men meldt uit Leeuwarden. De door Z. M. den koning toegekende prijzen voor de harddraverij met paard en chais, op den 18 dezer, den gedenkdag van Waterloo, alhier te houden, zullen worden uitgeloofd, als vclgt; 1». de gouden zweep, onder toevoeging van een gouden oorijzer of een zilveren bouillc ire met onderstel; 2°. een zilveren theeservies met zilveren blad; 3°. een gouden oorijzer of een zilveren bouilloirc met onderstel; 4°. een zilveren koflijvaas. Onder de gemaakte bepalingen komt voor, dat paarden, die vroeger een koningszweep hebben gewonnen, van de draverij njn uitgesloten, liet bekende paard Sophia van den heer T. Vclslra zal men dus niet hebben te vreezen. Daar dit feest tevens op den marktdag invalt, verwacht men, dat het bezoek aan Frieslands hoofdstad dan wel zeer groot zal zijn. Naar uit eenige gemeentenvooral ten noorden en noordwesten van deze s'ad, wordt medegedeeld, staan de graanvruchten ondanks de langdurige droogteover het geheel genomen, best. Ook de aardappelen, hoewel niet bijzonder vroegtijdig in liet gewas, staan over het algemeen frisch en ge zond en beloven zeer goed. Van de oude aardappelen is echter de voorraad Mg al ruim; de prijzen zijn. wegens den flaauwen aftrek, dalende. De prijs der boter aan de waag alhier was: lc soort ƒ48.50 a ƒ51, 2'soort ƒ42 per Vi ton. - Te Groningen is Woensdag morgen op liet emplacement van den spoor weg eene groote hoeveelhaid stroo, benevens een paar waggons verbrand, be schade wordt op ƒ12000 gerekend. Men onderstelt, dat een locomotief bij het rangeren het stroo zal hebben in brand gestoken; de wind woei nog >1 sterk en een niet ver verwijderd schuurtje met zijn inhoud geraakte nog iu brand en werd vernield. Het prov. geregtshof in Zeeland heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 32-jarigen bouwkundige J. M. Welters, wonende te Neuzen, be schuldigd van strafbare poging tot moedwilligen manslag, welke poging, door uiterlijk bedrijf gebleken en tot een begin van uitvoering overgeslagen, niet dan door toevallige, van des daders wil onafhankelijke omstandigheden hare uitwerking heeft gemist. Ilij had in den avond van 28 Febr. jl.na met zijne beminde, Grietje Boon, eene wandeling van Neuzen naar Selzaete te hebben gemaakt, in gezelschap van eenige andere lieeren, in eene herberg, ter laatstgenoemde plaats, in eene vlaag van jaloezie zijn meisje (die zonder zijne toestemming met een der andere heeren had gedanst en hem uitlachte toen hij zich daarover beklaagde, zeggende, dat hij nu wel alleen naar huis kon gaan, daar zij niets meer van hem wilde weten) moedwillig op den grond geworpen en met een dolkmes herhaaldelijk gestoken, waardoor zij aan den regterschouder, aan de pink der regterhand en aan de linkerzijde van den schouder verwond is. De messteek op den rug, ongeveer 4 cM. breed, was door hetvleesch doorgedrongen tot op het schouderblad, waarop het dolkmes gelukkig is afgestuit, daar de verwonding anders doodelijk zou zijn geweest. Het hof heeft hem schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van kwetsurenwaardoor geenerlei ziekte of beletsel om te werken van meer dan twintig dagen is ontstaan, en hem, onderaanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot een jaar celstraf en acht gulden boete. Bij de tweede kamer is een wets-ontwerp ingediend strekkende om de bepalingen van het keizerlijk decreet van 2 Nov. 1810, nopens het bouwen op de dijken en hunne glooijingen, door andere te vervangen en tevens be palingen vast te stellen nopens andere werken op of langs dijken. De hoofdgedachte van het decreet om de aanvragen tot het bouwen op of langs dijken te brengen bij de waterschapsbesturen, onder wier beheer de dijken staan, is in bedoeld wets-ontwerp opgenomen, liet stelt voorts als regel, dat tot het bouwen op of langs dijken voorafgaande vergunning noodig is van de waterschapsbesturen, behoudens, in geval van weigering, beroep op gedep. staten, die intusschen eene door het waterschapsbestuur geweigerde vergunning niet kunnen verleenen, dan na daartoe de magtiging van den minister van binnenl. zaken te hebben verkregen (artt. 1 en 12). Provinciale verordeningen regelen verder, voor zooveel noodig, het loezigt der gewestelijke besturen, bepaaldelijk ook op het bouwen door de water schapsbesturen zelve," onder wier beheer de dijken staan, alsmede het bou wen op of langs dijken niet onder het beheer van een waterschapsbestuur slaande (art. 2). 's GRAVENHAGE, 5 Junij.. Door Z. M. is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, aan W. 11. van Riel, als matroos 3e kl. dienende aan boord van hel stoomschip Timor, wegens de redding van een schepeling van dien bodem op 27 October 1874, ter reede van Edi (Atchin), en aan G. Lodder, te Ridderkerk, wegens de redding van een drenkeling aldaar, toegekend de bronzen medaille, inge steld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. de koning wordt in het laatst der volgende week van het Loo alhier terugverwacht en zal tot den 17en Junij in de residentie verblijven, om in den avond van dien dag IID. reis naar Zwitserland aan te nemen. H. M. de koningin heeft heden op het Iluis ten Bosch verschillende aanzienlijke personen aan het diner genoodigdo. a. de zuster van wijlen onze landgenoote freule Tinne, mevr. Sandbach v. d. Capellc, die sedert eenige dagen met haren echtenoot te dezer stede vertoeft, en Zr. M'. minis ter-resident bij het hof van Zweden en Noorwegen, den heer Mazel. Z. M. de koning heeft den heer E. Vachcr, Ilü. eersten kok, als blijk van hoogc tevredenheid, een prachtig gouden horologie met dito ketting geschonken. Het D. v. 's Gr. meldt thans ook, betreffende de zaak van der Kou wen, dat er onlangs vermoedens gerezen waren tegen een herbergier en diens vrouw, thans tc Rotterdam gevestigd, nadat zij kort na den moord zich naar buiten 's lands hadden begeven en nog niet lang geleden weder hier te lande waren teruggekeerd. Nadat gedurende cenigen tijd naauwlel- tend het oog op hen was gehouden, namen de gronden van verdenking toe. Onderzoekingen, ook te 's Hage bij betrekkingen van het echtpaar in gesteld, bleven niet zonder vrucht. Alles te zamen had ten gevolge, dat de rcgler-eommissaris tc Rotterdam vrijheid vond in den nacht van Zondag op Maandag jl. bevel tot voorloopige aanhouding af te geven tegen bedoel den herbergier en diens vrouwwegens medepligtigheid aan den moord op mevrouw van der Kouwen en aan dien op hare dienstbode. De regtbank te Rotterdam heeft dat bevel bekrachtigd. BUIT EN LA N DSCÏÏË BE R1GTEN BS E L,2 S3. De door de regering, op voordragt van de koninklijke academie van Belgie. benoemde jury voor den vijfjaarlijkschen prijs van Vlaamschc letter kunde voor het tijdvak 1870—74 heeft den prijs van 5000 fr. toegekend aan het werk, getiteld: Ernest Staasadvocaat. Schetsen cn beelden, door Tony (4. Bergmann). S3 K E1L ASa LONDEN4 Junij. Een berigt uit New-York meldt dat bij eene werkstaking der mijn werkers in het district Schuylliiil, in Pcnnsylvanie, de werkstakers de steen kolenmijn in brand gestoken en verwoeden tegenstand aan de autoriteiten geboden hebben. Verscheidene personen werden gedood of gewond. Er zijn troepen heengezonden om de orde te herstellen. Mevr. Lincoln, de weduwe van wijlen den president der Vereenigdc Stalen, woonachtig te Chicago, die sederL den dood van haar man voort durend aan zwaarmoedigheid leed, is thans krankzinnig verklaard en naar een geslicht overgebragt. Te voren had zij nog een poging aangewend om zich te vergiftigen.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5