BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De groote kerkeraad der Israëlitische gemeente te Meppel heeft aan den afgetreden voorlezer en voorzanger, den heer S. Italië, die 57 dienst- jaren telt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend en zulks op de meest eervolle wijze, met toekenning van een jaarlijksch pensioen van ƒ300, en tevens besloten, als bewijs van erkentelijkheid, hem te benoemen tot hono rair opper-voorzanger Te Kaatsheuvel zou zekere T. N. bij gelegenheid van een bruiloft een buks afschieten; het geweer weigerde echter, en N. zette het weg. Eenige oogenblikken later had hij het ongeluk er tegen aan te vallen, waardoor het schot alging en de volle lading met papieren prop hem in het dijbeen trof. Ondanks spoedig aangebragte geneeskundige hulp is hij aan de gevol gen overleden. De regering heelt geantwoord op hel voorloopig verslag der commissie van rapporteurs der eerste kamer over het wets-onlwerp betreffende de muntwet. Volgens de uitdrukkelijke bepalingen van art. 7 en den conside rans van het ontwerp kan de maatregel moeijelijk anders dan als een tijde lijke beschouwd worden. Daardoor kan zonder latere medewerking van de wetgevende magt onmogelijk definitief de dubbele standaard in het leven treden. Dadelijke overgang lot den enkel gouden standaard, zooals eenige leden wenschtenacht de regering niet alleen zeer onraadzaammaar ook on doenlijk. Bezwaren voor het binnenlandsch verkeer schijnen van dezen tijdelijken maatregel niet te wachten. De vraag of er gevaar beslaat voor het ontstaan van agio tusschen beide metalen, is moeijelijk a priori met zeker heid te beantwoorden. Het zilver gaat steeds in waarde achteruit. Nog in de laatste 14 dagen is het van 57 tot 56% pence per ouce standard (dat is met bijna 1 per cent) teruggegaan. Een dubbele standaard met de waardeverhoudiug van 1 15.5 heeft in dien stand van zaken, naar de regering meent, geen toe komst meer. Handhaving van den enkel zilveren standaard is evenmin mogelijk. Er bleef dus, naar de regering meent, niets anders over dan wat zij nu voorstelt: aanneming van goud naast het zilver, voorloopig, maar op zoodanigen voel, dat wij daardoor tol den enkel gouden standaard kunnen komen, zonder aan de billijkheid tegenover de schuldeischers en de schul denaren van vóór den overgang aangegane verbindtenissen te kort te doen. •sGKAVENHAOE, 3 Junij.. De scheepsklerken F. D. van Gelderen en H. P. M. van Allena. die nende aan boord van het wachtschip te Willemsoord, worden op non-acti viteit gesteld. Z. K. H. prins Hendrik, de ministers, de Oostcnrijksche gezant, de leden van de hoofdcommissie en van de jury der Weener tentoonstelling en velschillende andere autoriteiten zijn uitgenoodigd tot een diner in het Amslel-hötel te Amsterdam, dal hun den 7d'0 Junij, ua afloop der uitreiking van de te Weenen behaalde onderscheidingsleekenendoor de Nederlandsche exposanten wordt aangeboden. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken is heden aanbesteed: 1«. het maken en leveren van 150 stalen puntstukken voor spoor wisselsr 2». het maken en leveren van 150 tongbewegingen met stalen tongen voor spoorwissels; en 3". het leveren, kepen en carboniscren van eikenhout voor J50 wissels met 750 dwarsliggers, in twee percelen. Vervolgens had de aanbesteding plaats van: het maken van de pjjlers en landhoofden voor de brug over den Rijn, nabjj Arnhem. Voor de puntstukken waren ingekomen vier billetten. Minste inschrijver was de Union Actiën Gesellschaft für Eisen- und Slahl-Industrie te Dort mund voor ƒ22614. Voor de tongbewegingen, vier billetten. Minste inschrijvers de heeren E. J. Enthoven én C». te 'slfage, voor 25259. Vcor het leveren, kepen en carboniseren van hout, tien billetten. Minste inschrijvers: voor het leveren, de heer J. J. van der Eerde Pz.te Boxtel, voor ƒ46600, voor het carboniseren, de heeren van der Made en Gips, te Dordrecht, voor ƒ3580. Van de tien billetten, voor de brug nabij Arnhem ontvangen, was het minste dat van de heeren D. Volkcr, te Dordrecht, en A. Volker, te Slie- drccht, voor ƒ579,000. BELCIE. Volgens het Journ. de Brux. heeft de minister van justitie eene spe ciale commissie geraadpleegd over het wets-ontwerp, hetwelk zal worden ingediend overeenkomstig de belofte, door de regering in hare nota van 23 Mei aan het Duilsche gouvernement gedaan. Die commissie is zamenge- steld uit de hh.: Faider, procureur-generaal bij het hof van cassatie; Haus, professor aan de Gentsche universiteit; Simons, raadsheer in het hof van cassatie; Ernst, procureur-generaal bij het geregishof te Luik, en Crulzen directeur der afdeeling wetgeving aan het depart, van justitie. Die commis- sie is onder voorzitterschap des ministers bijeen geweest en heeftna het aannemen eener voorloopige formule, de beslissing over de definitive redactie verdaagd tot Zaturdag. Hier te lande is eene beweging op touw gezel ten gunste van de af schaffing van alle in- en uitgaande regten tusschen Bclgiè en Nederland. Behalve door de Brusselsche vereeniging "De Watergeuzen" is ook door den gemeenteraad van Loenhout (prov. Antwerpen) een adres in dien geest aan de kamer gerigt. Te Antwerpen zijn eergisteren ongeregeldheden voorgevallen; ook gis teren is het er niet rustig geweest. Een kweekeling van het athenaeum ontblootte op de St. Jakobsmarkl zijn hoofd niet, toen hij hel H. Sacrament \oorbijkwam, en werd door eene vrouw gescholden. Andere vronwen ver schenen, en, bijgestaan door eenige mannen, beschuldigden zij den reeds it ingeranden jongeling en zijne medekweekelingcn van oneerbiedigheid tegen de godsdienst. Dc zamcnschoüngendie hiervan het gevolg waren, toonden zich zeer vijandig gezind tegen de liberalen en hitsten het volk op, oproe rige liedjes werden gezongen, en de beweging kreeg een dreigend aanzien. De burgemeester, Ie midden van een volkshoop geraakt, werd beleedigd; de politie begon toen ernstig te handelen en nam drie personen in hechtenis, welke maatregel ook toegepast werd op twee anderen, die meenden zich te mogen veroorloven het stukslaan van de glazen van een koffijhuis. Tegen gisteren avond werd de herhaling van de wanordelijkheden gevreesd, zoodat de burgemeester zich genoodzaakt zag, bij proclamatie, de ingezetenen tot rust en kalmte aan te manen. ENG ELAND. LONDEN 2 Junij. Door het lagerhuis is behandeld het voorstel van den markies van llartington, strekkende om de verhouding van de dagbladpers tegenover het huis beter te regelenen dc verouderde bepaling op te heffen dat het pu bliek de vergaderzaal moet verlatenzoodra een der leden dit mogt verlan gen. Dit voorstel is verworpenmaar daarentegen is aangenomen het vol gende voorstel van den heer Disraeli: "Indien in eene zi:ting van het huis of van het comité-generaal eenig lid de aandacht vestigt op de aanwezigheid van nict-leden in de vergaderzaal, zal de voorzitter terstond aan het huis de vraag voorleggen of aan die personen de last om de vergaderzaal te ver laten zal worden gegeven. Niet te min is de voorzitter van het huis of van het comité-generaal ten allen tijde bevoegd om, wanneer hem zulks noodig voorkomt, den last te geven dat niel-leden eenig deel van de vergaderzaal moeten ontruimen." Door den minister van binnenlandsche zaken is aan het huis medege deeld dat hij voornemens is maatregelen te nemen om de buitensporige toe passing der Zondagswet te beletten. De Times noemt het faillissement van de Plymouth en van de Aber- dare Iron companies het noodlottigsle, dat na den val van het huis Overend and Gurney de city trof; want hoewel deze gebeurtenis voorzien werd, zal er nog eenige lijd moeten verloopen eer het bekend is hoeveel firma's in den val van deze maatschappijen en dien van de wisselmakelaars Sander son C«. werden roedegesleept. De Aberdare-lron Company en de Plymouth Iron Company waren eigen lijk één en dezelfde zaak, en men kan zich slechts verwonderen over de ligtvaardigheidwaarmede in financiële kringen crediet wordt geschonken, Sinds het vierde van een eeuw hadden de beide maatschappijen geen winst behaald, en niet te min werd haar papier voor een bedrag van 100,000 genomen. Naauwelijks heeft echter het noodlottige uur geslagendat haar val verkondigt, of iedereen weet alle bijzonderheden, en het karakter der beide firma's, die op elkander trokken, doch onder hetzelfde hoofdbestuur stonden, wordt openljjk bekend gemaakt. Dat zou niet mogelijk ziju, zegt de Timesindien de personen, die zaken met dc firma's dreven, de waar heid aangaande haar niet kenden. Doch hoe konden zjj, zoo zij de waar heid wisten, dan toch crediet schenken aan maatschappijen, die op zulke verrotte grondslagen waren opgetrokken. FKANKRUH, De Temps wil welen, dat in een onlangs gehouden ministerraad de heer Buffet te kennen heeft gegeven, dat de wetten op de openbare magtei en op den senaat in de kamer eerst in behandeling behooren te komen na de kieswet, en dat het ministerie van den "scrutin d'arrondissement" eene kabinets-quaestie diende te maken. De hh. DufatireLéon Say en Decaas gaven hierop te kennendat huns inziens de wetten op de openbare ten en op den senaat in elk geval behooren voor te gaan. Eene beslissing is toen niet door den ministerraad genomen. Dc ministers zijn later, onder voorzitterschap van Mac Mahonop nieuw bijeengekomen. De heer 1 ontwikkelde andermaal zijne meening. De regering moest in de kamer dt prioriteit voor de kieswet vragen. De hh. Dufaure, Léon Say en Decatts wilden, vóórdal de kabinets-quaestie gesteld werd, wachten tot dat de beide andere wetten aangenomen waren. Mac Mahon kwam toen de drie mi nisters te hulp en zocht den heer Buffet tot andere inzigten te brengen. Het gevolg hiervan wasdat het kabinet niet de prioriteit zal vragen nor de kieswet. SPANJE. Omtrent den dood van den admiraal Barcaztegui worden de volgende bijzonderheden medegedeeldDen 26»'" Meiverliet het Alfonsistisclie smaldeel St. Sebastian koers zetlende naar de havens van üeva en Motrico, welke bij wjjze van weerwraak over dc beschieting van Guetaria zouden "getuchtigd" worden. De stoomschepen Africa, Gaditano, Guipuzcom en Colon, dit laatste de vlag van den schout-bij-nacht voerende, waren tol deze dienst, door de houding der Carlisten tegenover Renteria noodzakelijk gemaakt, bestemd. Het is buiten twijfel, dat de Carlisten sedert verschei dene dagen van de plannen der Alfonsislcn kennis droegen, dank zjj de geregelde betrekkingenwelke zij te St. Sebastian onderhouden met perso nen volkomen jn staat hen van alles naauwkeurig te onderrigten. Ti üeva en Motrico hadden zij dan ook geschut in gereedheid. Tegen één u«f maakte het eskaker met de vijandelijkheden een begin, doch zoodra® onder het bereik hunner stukken was, demaskeerden de Carlisten hunnt batterijen, het vuur rigtende op de Colon, welke vooraan geplaatst w# Eene houwitsergranaat doorboorde de schanskleeden van dit vaartuig zonder te springeneene tweede viel eenige meiers vóór den achtersteven op M dek en eindelijk kwam eene derde neèr te midden van de groep officieren, den vlootvoogd tegen de borst en door den schok onmiddellijk springen® Drie hoofdofficieren werden zwaar gekwetst. Het smaldeel nam terstond den lerugtogt aan. DIIIT8CIILAND. Het kon. muntkabinet te Berlijn heeft de gcheele muntcollecte van baron von Prokesch-Ostengewezen Oostenrijksch gezant te KonslantiM' pel. voor 400,000 fr. aangekocht. De verzameling bestaat uit onge»«f 11000 stuks.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2