PEK TELEGRAAF. ADYERTENTIEN. ■eiiede in de mijnwerkerdorpen, toen het bekend werd. dat de werksta- ing gedaan was. De kon. schouwburg te Leeds is Vrijdag avond 11. geheel uitgebrand, ie brand werd ontdekt kort nadat het publiek het gebouw had verlaten, ie schade wordt op ruim 30000 geschat. Naar men uit Washington meldt heeft de president Grant aan den resident van de republikeinsehe conventie te Philadelphia een brief geschre- ,en waarin hij zegt: »Ik ben nimmer candidaat geweest voor de aan- taande verkiezing van een president; ik zou eene benoeming niet aanne men, tenzij omstandigheden, die volstrekt niet waarschijnlijk zijn, het aan nemen tot een gebiedenden pligt maakten." Omtrent de uitbreiding en de tegenwoordige uitgestrektheid der spoor wegen in de Verecnigde Staten van Noord-Amerika worden eenige mededee- lingen gedaan, waaraan het volgende ontleend is. De eerste spoorweg welke in de Noord-Amerikaansche unie tot stand kwam. was de, in 1826 voor het verkeer geopende, twee Engelsche mijlen lange spoorweglijn van jlilton naar Quincey in den staat Massachusets; in 1830 kwam de, 23 mijlen lange, Baltimore-Ohio spoorweglijn tot stand; op deze beide wegen werden aanvankelijk de treinen door paarden getrokken. In hel najaar van 1835 had hel spoorwegnet der Unie reeds eene lengte van 1095. en in 1840 van 1502 mijlen; van de laatste varen er 589 gelegen in de staten van Kieuw Engeland en 913 in de zuidelijke. In de westelijke staten waren vóór 1845 nog geene spoorwegen aangelegd. In het jaar 1874 had hel gansche spoorwegnet der Amerikaansche Unie eene lengte van 70651 mijlen, zicli uitstrekkende over het geheele grondgebied, met uitzondering alleen der lerriloriën Idaho, Montana, Arizona en Nieuw-Mexico. Volgens de laatste bekende opgaven vertegenwoordigt dit uitgestekte spoorwegnet, be nevens het materiëel, eene waarde van 3785 millioen dollars. In 1873 had den de bruto ontvangsten 526 millioen bereikt; daar de exploitatiekosten 342% millioen bedroegen, bleef er dus eene som van 183% millioen dollars als netto-winst over. H 1.3 li- De volgordewaarin de constitutionele ontwerpen bij de nationale ver gadering in behandeling zullen komen, door de commissie van dertigen be paald. kon de goedkeuring van den minister-vice-president Buffet niet weg- dragende kieswet toch zou op die wijze eerst het laatst in behandeling komen, en de heer Buffel zou gaarne die wet het eerst behandeld zien, om er eene quaestie van vertrouwen aan vast te knoopen. Zijne ambtgenooten zijn echter zeo driftig niet en het schijnt dal de heer Bullet alleen zal blij ven staan. De overige ministers achten het niet wenschelijk eene crisis uit te lokken, waarlegen ook Mac-Mahon moet gestemd zijn. Velen meenen dat de heer de Broglie nog altijd achter de schermen werkzaam is en den lieer Buffet in zijn vaarwater tracht te leiden. - Volgens de Union zal de eerste steenlegging van de kerk op den Mont- martre den I6den Junij plaats hebben in tegenwoordigheid van de Parijsche geestelijkheid; in den avond van denzelfden dag zal de plegtige toewijding van de katholieke wereld aan het Heilige Hart worden gevierd. De Duitsche keizer heeft aan den heer Thiers een bijzonder kostelijk geschenk gezondeneen uitgaaf namelijk der werken van Frederik den Grootedie in een aantal banden groot folio bepaald voor den keizer ge drukt zijn. Het orgaan van den heer Thiers, de Bien Public, maakt geen melding van dit geschenkwaarschijnlijk omdat men vreestdat de vijan- j den van den heer Thiers hieruit nieuwe wapenen lot verdachtmaking van hunnen tegenstander smeden zullen. - De Seimaphore deelt eenige bijzonderheden mede omtrent den brand, die onlangs in de dokken te Marseille heeft gewoed. De brand brak uit in een hulploods. Aangewakkerd door een sterken noord-westen wind sloegen de vlammen weldra over naar vele andere magazijnen. Naar de bedreigde punten werd zoo krachtig gewerkt, dat 3000 liters water per minuut wer den geworpen. In anderhalf uur was dan ook het gevaar geweken. Tegen half vijf des ochtends was de brand in hoofdzaak gebluscht. Dè hulploods waarin de brand ontstond was geheel van hout en bevatte verscheiden brandbare zelfstandigheden. De verliezen worden op 450,000 fr. geraame. SPANJE. Het bevel over het eskader van Biscaye is thans opgedragen aan ad miraal Polo; dit eskader is versterkt met de Navas de Tolosa en zal op hevel der regeringdaartoe aangezocht door de zeeliedenwraak nemen op de Carlisten voor den dood van Barcaztegui. Een decreet van generaal Qnesada verbiedt weder den uitvoer en den handel van levensmiddelen in Navarre, de Baskische provinciën en de pro vincie Burgos. Een ander decreet bedreigt met straffen de inwoners, die zich tegen requisitiën verzetten en die de wapenen der bij hen ingekwar tierde soldaten stelen. - Bij de jongste stierengevechten in Madrid zijn twee menschen gedood en twee gekwetst. UIJITSUH LAS», De Nordd. Mig. Zeit. zegt omtrent het bezoek van den koning van Zweden: Het bezoek van den Zweedschen koning met zijn gemalin, thans aan ons hof afgelegd, is niet slechts eene beleefdheid aan ons koningshuis bewezen, het is in de eerste plaats een feit van hooger staatkundige betee- kenis. Het is een bewijs van de opregte vriendschap, die Zweden en Noor wegen aan Duitschland verbindt; het is de openlijk afgelegde betuiging, dat de koning is toegetreden tot de staatkunde door de drie keizers beze geld. Die staatkunde is het steunpunt geworden der Europesche politiek. Op dien onwrikbaren grondslag rust thans de Europesche politieke toestand. Volgens het Russisch regeringsblad zijn in de stad Cholm de geheele geestelijkheidhet seminarium, het gymnasium, de paedagogische school, een meisjesschool, benevens 47 gemeenten uit den omtrek, tot de orthodox- Grieksche kerk teruggekeerd, BERLIJN, 31 Mei. Prins Bismarck is gisteren avond alhier teruggekomen en heeft heden den koning van Zweden een bezoek gebracht. Bij den bondsraad is ingekomen een adres uit Mecklenburg, inhoudende het verzoekde spoedige invoering eener constitutionele grondwet te bevor deren. De bondsraad heeft het verzonden aan zijne commissie voor quaeslien betreflende grondwetten. BERLIJN, 31 Mei. De koningin van Zweden is heden namiddag naar Dresden vertrokken. MUNSTER, 31 Mei. De Prop. Corr. bevestigt, op grond van authentieke mededeeling, dat de provinciale opper-president den 29s,eD dezer monsg. Brinkman, bisschop van Munster, heelt gesommeerd zijn ambt neder te leggen. MUNCHEN, 31 Mei. Volgens de Sudd. Preste heelt de koning van Beije- ren pastoor Schneider, te Stamsriedin den Boven-Paltz, benoemd tot aartsbisschop van Bamberg. VERSAILLES, 31 Mei. De naiionale vergadering heeft hel ontwerp be treffende de conversie der Morganleening aangenomen. Del regter-centrum heeft zich voor den «scrutin de liste" verklaard. Het linker-centrum heeft beraadslaagd over het ontwerp van wet rege lende de verhouding tusschcn de openbare magt en besloten er voor te stemmen bijaldien moeijelijkheden zich mogten voordoen. De minister van justitie heeft eene speciale commissie geraadpleegd over een bij de kamer in te dienen ontwerp betreffende hel nakomen van de tegenover Duitschland aangegane verpliglingen. Waarschijnlijk zal het ont- werp in de aanstaande week aan de kamer voorgelegd worden. BUCHAREST, 31 Mei. De buitengewone kamerzitting is heden door den vorst geopend met eene troonrede, waarin wordt gesproken over de gun- stige resultatenverkregen ten gevolge der sinds vier jaren bestaande stabiliteit en orde. Voorts wordt er in aangetoond, dat de buitenlandsche politiek der regering ten doel moet hebben, op grond van de letter der tractaten, het wettig regt des lands te verdedigen en de vriendschappelijke betrekkingen met de waarborgende Mogendheden te handhaven. BERLIJN, 31 Mei. De koning van Zweden is gisteren met zijn rijtuig voor de hotels van generaal veldmaarschalk graaf Moltke en van den rijks kanselier prins Bismarck verschenen, en heeft zijn bezoek laten aanmelden, ofschoon hij wist dat beide heeren niet thuis waren. Deze onderscheiding wordt hier als iets bijzonder eervols aangemerkt. Prins Risniarck zal waar schijnlijk toch nog den koning voor zijn vertrek begroeten. Morgen wordt een deputatie der hier wonende Zweden en Nooren bij koning Oskar toegelaten. liet Schles. Kirchenblatt meldt dat de prins-bisschop, in zake Kirck, een dagvaarding heeft ontvangen om 10 Junij voor de regtbank te Bironba- ren te verschijnen. Hij wordt beklaagd van overtreding der wet van 12 Mei 1873, doordien hij met excommunicatie bedreigt en ze toegepast heeft. POSEN, 31 Mei De heer von Mankowski, riddergoedbezitter, die. zoo als bewezen werd, den prelaat, door welken de proost Kick te Kdhme in de ban is gedaanvan het spoorwegstation Samter naar Kivilez heeft ge- bragt, is, op last van de regtbank te Samter, in hechtenis genomen, omdat hij geweigerd heeft als getuige verklaring af te leggen. Verwaarloosde verkoudheid, chronische bronchites, tering, rationele behandeling door de Teer-Capsules de Guyot. Depóts in de meeste apotheken. Ter correctionele teregtzilting van de arrond.-regtbank te Leiden, dd. 1 Junij 1875, zijn de volgende vonnissen gewezen: C. G., te 'sllage, wegens diefstal, tot cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden; G. v. II., te Aarlanderveenwegens diefstal, tot cellulaire gevangenisstraf van 1 maand; M. v. K.te Voorhout, wegens diefstal in dienstbaarheid door een loonbe diende ten nadeele zijns meesters, tol cellulaire gevangenisstraf van 5 maan den; J. P. T. v. P., te Mijdrecht, wegens bedelarij, tot gevangenisstraf van 14 dagen. POLITIE. Door de Politie is heden morgen opgevangen een ongemuilbande hond, zijnde een bastaard Engelsche; zwart met witte vlekken. In Amsterdam ontsliep heden nacht, tot onze diepe droefheid, in den ouderdom van 65 jarenonze geliefde Vader en Behuwd-vader LAMBERTUS VAN DER BOM. W. J. G. AALDERS. Leiden, 31 Mei 1875. C. AALDERS, van der Bom. De Heer en Mevrouw DE STOPPELAAR LULOFS betuigen hunnen dank voor de bewijzen van deelneming, bij de geboorte hunner dochter ondervonden. Leiden, 1 Juni 1875. De Heer en Mevrouw JUTA LISMAN betuigen hunnen harfelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, beloond bij de geboorte van hun nen Zoon. Visites worden afgewacht Maandag en Dingsdag 7 en 8 Junij.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3