LEIDSCIIE COURANT. M°. 1875. WOENSDAG 2 JUNIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant ts per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor '2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BE RICH TEN. BINNENLANDSCUK BKRIGTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den S11"1 Juni 1875, 's namiddags te half vier. 1». Wijziging van het kohier der plaatselijke directe belasting over 1875, naar aanleiding eeuer beschikking van de Gedeputeerde Staten dezer j provincie. (128) 2'. Bezwaarschrift van de weduwe L. Burkels tegen haren aanslag in die belasting. (126) 3». Verzoek van P. Van den Ent, om eervol ontslag als onderwijzer der le klasse aan de jongensschool 2C klasse. (127) 4», Idem van G. W. Buising, als hulponderwijzer aan de school n°. 1 voor minvermogenden. (129). LEIDEN, 1 Junij. Met ingang van 1 Junij en voor den duur der zomerdienst zijn de telegraafkantoren op de stations der llollandsche ijzeren spoorwegmaat schappij open als volgt- Alkmaar, Amsterdam, Delft, 'sGravenhage, Haar lem, den Helder, Leiden, Botterdam en Schiedam, van 7 ure voor- tot 10% ure namiddags; Anna-Paulowna, Baarn, Beverwjjk, Castricum, Half weg, Noordseharwoude, Pietgijzcnburg, SchagenUitgeest, Veenenburg, Vogelenzang, Voorschoten en Zaandijk, van 8 ure voor- tot 1 ure namiddags en van 3 tot 10 ure namiddags. Door den agent van politie Slootjes werden heden nacht op de Papen gracht twee personen aangehouden, waarvan de een een zak droeg, dien hij, toen de agent aankwam, wegwierp, waarna zij op den loop gingen. Door hulp van andere agenten, slaagde hij er in hen naar het bureau van politie te voeren, terwijl in den weggeworpen zak vier doode lammeren waren, die bij onderzoek door den commissaris van politie bleken ontvreemd te zijn uit het land van den heer Borgerding, alwaar die dieren waar schijnlijk zijn doodgeslagen. Gedurende de maand Mei 1875 zijn in de Leidsche volksgaarkeuken afgeleverd: 2997 portiën warme spijs, 282 portiën vleesch, 53 portiën spek; totaal 3332 portiën. Bij de hh. Nijgh en van Dilmar, te Rotterdam, is het eerste nummer van een weekblad verschenen, getiteld: Het Nieuws van de fPeck, lectuur voor huiskamer en keuken." Het stelt zich voor, een kort overzigt te ge ven van de voornaamste gebeurtenissen, en zal tevens allerlei wenken, raad gevingen, anecdoten, recepten enz. bevatten. Voor de dienst der gouvemements-marine in NederI Indië zijn benoo- digd eenige derde stuurlieden, alsmede drie tweede stuurlieden. Daartoe komen in aanmerking jongelieden, beneden den leeftijd van vierentwintig jaren, of, voor zooveel het de betrekking van tweeden stuurman betreft, stuurlieden niet ouder dan dertig jaren, en bij voorkeur afkomstig van de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam. Zij, die zich vóór 20 Junij aanst. daartoe aanmeldenzullen bij voorkeur voor plaatsing in aanmerking komen. Bij kon. besluit is bepaald dat de stembriefjes, welke op 8 Junij aanst., Ier verkiezing van leden van de tweede kamer, in het hoofdkiesdistrict Alkmaar worden ingeleverd, zullen geopend worden op 11 Junij daaraan volgende. In de ontwerp-overeenkomst tusschen de regering en de maatschappij 'ot exploitatie van staatsspoorwegen is vastgesteld, dat, behalve het exploi teren van nog 350 kilometers spoorwegen, welke nog voor rekening van den staat moeten worden aangelegd, de maatschappij zich ook verbindt tot exploitatie van de spoorwegen, waarvan de naasting of overname bij be schikking des konings wordt noodig geoordeeldmits zij aansluiten aan spoorwegen, door de maatschappij .geëxploiteerd. Van de bruto-opbrengst blijft, indien zij de som van ƒ6000 per jaar en per kilometer bereikt of overtreft, 80 pCt. aan de maatschappij. Bereikt zij de som van ƒ6000 'net, dan behoudt de maatschappij de opbrengst, ter concurrentie van ƒ4800 per jaar en per kilometer. Het overige gedeelte wordt uitgekeerd aan den staat. Ook blijkt er uit, dat behalve een rjjkseommissaris, een Adjunct-rjjkscommissaris zal worden benoemd. Aan het V. D. wordt medegedeeld dat de werving voor Oost-Indië hier te lande slechte resultaten bljjft geven, maar uit het buitenland komen er telkens transporten vrijwilligers aan. Zoo is in de laatste maand het aantal aangekomen Belgen 200 geweest. - Te Utrecht is gisteren gehouden de gewone vergadering van de ver- ecniging tot verspreiding van kennis aangaande 's lands verdediging en ver volgens de door deze vereeniging uitgeschreven openbare vergadering. In de laatste stelde de voorzitter, de heer J. W. Schubart, de quaestie aan de orde van de afschaffing der dienslvervanging bij de nationale militie, naar aan leiding van de drie door de vereeniging openbaar gemaakte stellingen: 1°. het belang van 's lands verdediging eischt de afschaffing der dienstver- vanging; 2°. noch het algemeen belang der maatschappij, noch de bijzondere belangen der individuën zijn een beletsel om tot die afschaffing over te gaan; en 3°. de grondwet laat die afschaffing toe. Een aantal personen nam aan het debat deel. De uitslag was dat bjj acclamatie werd besloten, een petitionnement aan Z. M. den koning in het leven te roepen, tot af schaffing van de dienstvervanging bij de nationale militie, zonder meer. De quaestie van den algemeenen dienstdwang en die van de verbetering van de kazernes zullen alzoo in het adres niet worden aangeroerd, dat zal worden geschoeid op de leest van het ontwerp-adres, door het weekblad Pro Patria medegedeeld. Gisteren is le Amsterdam de gewone jaarlijksche algemeene vergade ring van aandeelhouders der Nederlandsche centraal-spoorwegmaatsehappjj gehouden. Uit het door den raad van administratie uitgebragt rapport over het dienstjaar 1874 bleek, dat 2.35 per obligatie zal worden uitbetaald op rekening van de halfjarige coupons n08 24 en 25, verschenen 1 Julij 1874 en 1 Januarij 1875, en dat, volgens de tabellen op de stukken aanwezig., 175 obligatiëu zullen worden afgelost. De resultaten van het afgeloopen jaar, in vergelijking met die van 1873, waren gunstig. Door de Evang. Luth. synode, die dezer dagen te 's Hage werd gehou den, is o. a. besloten, dat voortaan bij beroepen van predikanten door de kerkeraden wel een nominatie zal worden opgemaakt, maar daaruit het beroep door de gemeenten zal plaats hebben. Deze bepaling is imperatief voor alle gemeenten behalve voor die te Amsterdamaan welke laatste zjj wel wordt aanbevolen, maar verder een eigen beslissing blijft overgelaten. Gisteren avond heeft de kiesvereeniging »Burgerpligt", te Amsterdam, met 51 tegen 47 stemmen het beginsel der inkomsten-belasting uit haar programma doen vervallen en daarna dezelfde candidaten als door de kies vereeniging "Grondwet" zijn gesteld met groote meerderheid gekozen. Te Alkmaar is door de liberale centrale kiesvereeniging, voor de vaca ture ontstaan door het overlijden van den heer van Foreest, tot candidaat voor de tweede kamer met 70 van de 90 uitgebragte stemmen gekozen de heer mr. W. van der Kaay, kantonregler le Leiden. Door de anti-revolu tionairen is als zoodanig gesteld prof. de Geer van Julphaas, te Utrecht. Het stoomschip Prins Hendrik, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 30 Mei te Port-Saïd aangekomen. H. M. de koningin heeft gisteren een bezoek gebragt aan de stad Rot terdam. Aan het llollandsche spoorwegstation door den burgemeester en diens eehtgenoote opgewacht zijnde, reed 11. M. naar de hoogere burger school voor meisjes. Aldaar werd 11. M. ontvangen door de commissiën van bestuur over het openbaar en van toezigt op het middelbaar onderwijs, benevens de directrice, mejnfvrouw M. v. d. Burg, waarbij de leerlingen in de versierde vestibule geschaard stonden. Daarna werd H. M. in een der leerzalen geleid, alwaar de jongejufvronw M. Baarlz haar onder eene toe spraak in het Duitsch een bouquet aanbood en vervolgens door de leeraresse mej. Kempfï eene les in de Duitsche letterkunde werd gehouden. Vervolgens begaf zich H. M. naar het lokaal voor het onderwijs in de plantenkunde alwaar de jongejufvrouw C. Nierslrasz H. M. insgelijks een bouquet aan bood. Na voorts eene les in genoemd vak, onder leiding van mej. Muring, te hebben bijgewoond, bezigtigde H. M. de gymnastiekzaal en het kabinet voor natuur- en scheikunde, alwaar de leeraar eenige lichtproeven verritte met den toestel van Geissler. Van daar reed 11. M. naar de inrigling voor doofstommenonderwijs en werd aldaar ontvangen door het bestuur, met den heer D. Hirsch, directeur hoofdonderwijzer, en züne eehtgenoote. Bij de intrede werd H. M. namens de leerlingen toegesproken door den leerling Eleazar Hymans, terwijl eeu der meisjes, Jeannetle Nedermejjer van Rosenthal, II. M. een bouquet over-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1