NEDERLANDEN ORANJE. POSTERIJEN. ADVERTENTIE N. Otto Baron van Wasseaaer Catwijck, ls DVITIClIIi AND. jge jjaar men uit Berlijn aan de Köln. Zeit. meldt, heelt heeft prins Bis- 5t(Lrci( hel zoogenaamd "Bureau van drukperszaken" bij het dep. van bui- enlandsche zaken niet opgeheven, uiaar het slechts alle betrekkingen met te|e pers verboden. Te Berlijn schijnt men het besluit in dien zin uit te •deLgen. dat correspondenten of redactiën van dagbladen voortaan bij het torean geen mededeelingen of inlichtingen meer kunnen ontvangen, maar 'tel|at liet twijfelachtig blijft of bijv. aan de Mordd. Allg. Zeit. niet, gelijk "ettot nu toe, van tijd lot tijd het een of ander ter plaatsing zal worden Meegezonden. - en Uit Weenen wordt aan de Dank- und Uand.-Zeit. gemeld, dat Wie- |Msin"ei\ die verdacht wordt in een complot tegen het leven van den heer Ton Bismarck betrokken te zijn, uit de gevangenis naar het «Landesgericht" Itjs overgevoerdom aldaar te worden verhoord. Dit onderzoek heeft niet "esminder dan vier uren geduurd. Waarschijnlijk zal Wiesinger worden ver- d«voN, op grond van art. 9 van het strafwetboek, wegens het doen van adiLjjncen om anderen te overreden tot het bedrijven eener misdrad. Genees kundigen hebben den beschuldigde onderzocht; het resultaat daarvan is, dat zp geestvermogens niet zijn gekrenkt. De president van het provinciaal bestuur in Westphalen heeft op grond der wet van 12 Mei 1873 den bisschop van Munster gesommeerd, zijn bis- Wjchoppelijk ambt neder te leggen. In de Rijn-Provincien en in Westphalen zoekt men bij tijds te verhoeden dat de kloosterbezitlingen in beslag worden genomen. Zoo werd onlangs een 'Nonnenklooster te Essen aan den Frlir. von Fiirslenberg-Borbeck en dat te Derendorf bij Dusseldorf aan een burger uit Aken voor 200.000 th. verkocht, dit laatste evenwel op voorwaarde, dat het binnen 5 jaren kan teruggekocht worden. Ook het klooster der "eeuwige aanbidding" te Osnabruck is volgens stellige berigten verkocht aan den graal Galen te Munster, vroeger gezant van Pruissen aan het Spaansche hof. Nabij Vreden heeft de Pruissische autoriteit een transport paarden aan gehouden, die men van daar in stille over de Nederlandsche grenzen wilde brengen. De eigenaars hebben de vlugt genomenwaarna de paarden in beslag zijn genomenom als onbeheerd in publieke veiling verkocht te worden. De opgerigle stoombootlijnen tusschen Pruissische havens en Noord- Amerika, hoofdzakelijk op New-York, zijn niet alle in staat de zaken voort e ie zetten. De stoombootlijn tusschen Stettin en New-York is in de nood zakelijkheid gebragt, de dienst te staken. Ditzelfde feit laat zich te Ham burg waarnemen; de Adlerlijn tusschen die stad en New-York heeft insge lijks opgehouden te bestaan. Ongeveer 30 of 40 jaar geleden heeft zekere Ernst von Bandel, een Westphaalsch edelman-beeldhouwerhet denkbeeld opgevat om in het Teu- tobnrgerwoud een reusachtig standbeeld van Hermannden overwinnaar van Varus, op te rigten. Het beeld zou een grootsch nationaal gedenkteeken tnzonder hel voetstuk, 100 voelen hoog moeten zijn. Het zou boven op den heuvel, die het tooneel der overwinning is geweest, geplaatst worden. In spijt van alle moeijelijkheden is wat vóór 30 jaren eene hersenschim scheen werkelijkheid geworden. Geholpen door rijke vrienden en door openbare inschrijvingenheeft de heer von Bandel het beeld voltooid en hel zal over een paar maanden worden ingewijd. Het is van geslagen koper en is vervaardigd door de handen van den manwiens brein het ontworpen had. Zijn geheele leven heelt hij aan dit ééne doel gewijd. Toen hij het model voltooid had vormde hij de ontzaggelijke oppervlakte letterlijk ge heel met eigene hand. Het grootste deel van den arbeid verrigtte hjj aan den voet van den heuvel, waarop het beeld staat, in welks onmiddellijke nabijheid hij zich eene smidse en eene hut had gebouwd. PICK TIL EK RA AF. PARUS, 30 Mei. De Zweedsche regering heeft met het huis Erlanger eene leening gesloten van 20 millioen Zweedsche kroonen (ongeveer 28 milliocn Ir.) PARIJS, 31 Mei. De linkerzijde beraadslaagt over hetgeen haar te doen slaat ten gevolge van het besluit van den minister Buffet, die weigert de wijzigingen aan te nemen, welke zij in het ontwerp van wet, regelende de verhouding tusschen de openbare magten, wenschelijk acht. Ter voorko ming van ecu kabinetscrisis zal de linkerzijde voor het ontwerp stemmen ook al blijft het onveranderd zoo als de regering het heeft voorgedragen. POTSDAM. 30 Mei. De koning van Zweden, keizer Willemde kroonprins en dc prinsen van het keizerlijk huis zijn ten 12 uur hier aangekomen, hebben deelgenomen aan de veld-godsdienstoefening van de bataillons der infanlerieschool en woonden de parade dezer bataillons bij. Met de koningin en de prinsessen van het koninklijk huis waren zij vervolgens tegenwoordig bij den maaltijd dier militairenbij welke gelegenheid de keizer op den koning van Zweden en deze op den keizer een heildronk instelde. WEENEN, 30 Mei. De Donau-scheepvaart in de nieuwe bedding der rivier werd heden plegtig geopend in tegenwoordigheid van den keizer. De keizer, omringd door de aartshertogende ministers en het corps diplomatiek deed aan boord van de stoomboot Ariadne een togt over den Donau en werd door de van alle kanten zamengestroomde menschenmassa met geest drift begroet, MADRID, 29 Mei. De Gaceta meldt, dat Dorregaray bij het gevecht van Alcora aan de kuit werd gekwetst en dat zijne troepen, met een verlies van 70 dooden en 200 gekwetstenop de vlugt zijn gejaagd. KONSTANTINOPEL, 29 Mei. Men berekent dat bij de jongste aardbeving in Klein-Azie meer dan 2000 mcnschen omgekomen en verscheidene dorpen vernield zijn. öutrgcvlijfcc &tanb. ONDERTROUWD: M. J. Scheffer, wed'. 43 j. en S. Couvée, jd. 39 j. J. Lam- booy.jm. 24 j. en S. C. Remond, jd. 23 j. W. F. van den Broek, jm. 30j.en 11. M. Ratel, jd. 22 j. - J. Doorneveld. jm. 25 j. en A. Schot, jd. 30 j. C. van der Stok, jm. 25 j. en J. M. Spoorman, jd. 21 j. J. van der Mark, wedr. 47j. enS.Questroo, jd. 42 j. L. G. H. Gunthermoor, jm. 28 j. en M. Arbon.jd. 28 j. S. Klijn, jm. en L. Neuteboom, jd. 24 j. Gehouden Verkooping van onroerende goederen in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 29 Mei. Notaris J. M. E. Dekcksen. Vier Huizen en Erven, met Tuingrond, aan de Haarlemmerlrekvaart, nabij Leiden, wijk Z, n09. IOC, 10D, 10A en 10, Sectie A, n". 1293 en 1294 gedeeltelijk. Kooper A. Witmans. ƒ4210. Vier dito, gelegen nevens voor gaande, wijk Z, n"5. 10g, 1010£ en 10Z). Sectie A. n°. 1294 gedeelte lijk. Kooper J. W. Böehmer. ƒ1880. Een Huis, Erf en Tuin, geschikt tot Zomer- en Winterverblijf, met daaraan grenzend Warmoësland en groote Schuur, buiten de Morschpoort, onder de gemeente Oegstgcrst, wijk II, n°. 94, Sectie E, n09. 560, 811 en 812. Kooper C. J. van Izenburg. 3000. POLITIE. Aan het Bureau van Politie zijn ter beschikking van de eigenaars voor handen drie honden, wier signalement is als volgt: een zwart langharig hondje met witte borst, witte pootjes en pluimstaart; een korlharig zwart hondje met bruine pootjes; een zwarte smoushond met bruine poolen. De Directeur van het Postkantoor te Leiden brengt ter kennis van belang hebbenden, dat, ten gevolge van de invoering der Zomerdienst met 1 Junjj 1875, de ligting der Hulpbussen zal plaats hebben als volgt: Op de Werkdagen: ten 7.15 min. 's morgens. 10.50 3.50 's avonds. 9.45 Des Zondags en op de algemeen erkende Christelijke feestdagen: ten 10.50 min. 's morgens. 3.50 's avonds. De bus aan het kantoor 30 minuten vóór het.vertrek der treinen in de rigling van Amsterdam: ten 8.19, 11.59, 1.34, 4.54 en 7.29. Fan Dotterdam: ten 7.25, 9.58, 12.53, 3.41, 5.33 en 10.11, en die aan het Station 5 minuten vóór het vertrek dier treinen, met uit zondering van die van 7.25, 11.59 en 12.53. De brievenbus aan het Postkantoor bovendien nog ten 12 ure 's nachts. De Directeur voornoemd. Leiden, 29 Mei 1875. J. FICHET. AKADEMIE-NIErWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSGHE HOOGESCIIOOL. Den 31!ten Mei de heer A. A. Land, geb. te Franeker, in de regten. met stellingen. Voorspoedig bevallen van een Zoon E. A. MONDE CORNELISSEN. Algetneene kennisgeving. Bevallen van eene Dochter D. W. ROELOFS IIEYRMANS, geb. DE STOPPELAAR. Oegstgeest, 30 Mei 1875. Bevallen van twee Dochters M. II. RODBARD Leiden, 31 Mei 1875. WERST. Voor de blijken van belangstelling, ondervonden bij het overlijden onzer lieve Moeder en Behuwdmoeder, beluigen wij bij deze onzen dank. E. VOGELSANG. H. VOGELSANG, Grothe. De Heer en Mevrouw VAN TIEL betuigen hun welgemeenden dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij de geboorte en den dood van hun zoon. Leiden, 1 Juni 1875. Door de Kiesvereeniging „Nederland en Oranjeis metalgemeene stemmen besloten, bij de verkiezing van een Lid voor de Tweede Kamer der Stalen-Generaal op den 8!leD Juni a. s., aan te bevelen den Heer aftredend Lid. Namens de Kiesvereeniging voomoamd, A. TIELEMAN, Voorzitter. Leiden, Mei 1875. L. DEN HOUTER Wzn., Secretaris.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3