BUIÏENLANDSGJ1E BERIGTEN. Wijlen de heer L. A. Ghijmin leven notaris te Hengelo, heelt o. a. vermaakt, ƒ1500 aan de hervormde diaconie, 1000 aan de hervormde pas torie en ƒ100 aan het armbestuur der Israëlitische gemeente aldaar. 's GRAV'ENHAGE, 31 Mei.. Z. M. de koning-groothertog heelt benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon de heer Joh. llilman te Amsterdam. Tot burgemeester der gemeente Venray is benoemd de heer Ph. H. W. Esser, en lot burgemeester der gemeente Slrijen de heer mr. J. D. M. van Blommestein. Tot substituut-griffier bij den hoogen raad der Nederlanden is benoemd de heer mr. R. T. baron Coilot d'Escury, thans griffier bij de arrond.-regt- bank te Brielle. Tot kamerbewaarder en concierge bij de algemeene rekenkamer is be noemd F. W. Franck, thans bode. Door den minister van financiën zijn benoemd tot lartdmeler 3e kl. bij bet kadaster de aspirant-landmeters E. Verstijnen, te Nijmegen, en P. J. llogenhuis, te Akkerwoude. De officier van gezondheid lsle kl. W. F. Meyboom, thans gedetacheerd bij het dtp. van marine, wordt geplaatst aan boord van bet raderstoomschip üromo, ter vervanging van den officier van gezondheid 2Je kl. A. Picters die op non-activiteit wordt gesteld. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn, na discussie, de wetsontwerpen lot wijziging der wet op het veeartsenijkundig staatstoezigt en tol voorziening tegen de oprigling van schadelijke inriglingen aangenomen met 29 tegen 2 stemmen. De hoogc raad. kamer van strafzaken, behandelde heden o. a. de voor ziening in cassalie van den Italiaan L. Ganale, die indertijd voor het hof van Zuidholland teregt stond onder beschuldiging van moed willigen doodslag, welken hij op een inwoner van Rotterdam zou hebben gepleegd. Het hoi sprak echter den Italiaan van deze aanklagt vrij. maar veroordeelde hem, wegens moedwillige mishandeling, waaruit geen ziekte of beletsel om te wer ken van meer dan twintig dagen is ontstaan tot 6 maanden gèvangenis- straf en 8 boete. Evenals voor het hof trad voor den hoogen raad als verdediger op mr. C. P. D. Pape. De conducteur en de koetsier van den tramway, die zich den 9dI1 Mei jl. op den Kneuterdijk tegen de politie hebben verzetzijn heden door de arrond.-reglbank alhier tot eene maand cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. -- De commissie uit het provinciaal geregtshof in Zuidholland heeft in hare laatste zitting als candidaat-notarissen toegelaten de hh. C. 11. Dijkhuizen, A. J. Terlaak en L. A. J. Kroon, allen te 's Gravcnhage. liet heelt Z. M. den koning behaagd aan de zaak van den heer M. M. Couvée, bockhandelaar van Z. K. 11. Prins Frederik, den titel te verleenen van Koninklijke Nederlandsche boek- en kunsthandel. In de vergadering der afdeeling van het Nederl. Schoolverbond, Vrijdag avond alhier gehouden, is het voorstel, om met de ver. voor volksonderwijs zaam te smelten, verworpen met 17 tegen 3 stemmen. De heer van Goltslein waarschuwde legen de politieke rigting, welke /'Volksonderwijs" in den laalslen tijd was ingeslagen, door namelijk zich met de verkiezing te be- mocijen. Hiertegen werd door den heer Rutgers aangevoerd, dat «-Volkson- derwijs" zich alleen met de politiek inlaat bij zakenhet onderwijs betreflende, in dier voege dat de voorstanders van beginselen dier vereeniging bij het stellen van candidaten uitsluitend de belangen van het onderwijs in het oog houden zonder te vragen of haar candidaten liberaal of conservatief zijn. Het bestuur is voornemens later lot vorming van een zelfstandige vereeniging over te gaan. Dezer dagen is van de bij het terrein der openbare reiniging geborgen steenkolen, bestemd voor de gasverlichting, diefstal gepleegd door 3 bag- gerlieden en 3 nachtwachtendie zich daar op post bevonden om ontvreem dingen van die brandstof te beletten. Zaturdag werd de daad ontdekt en zijn de verdachten ;in verhoor genomen aan bet commissariaat van politie, le afdeeling. Twee baggerlieden zijn naar het huis van arrest overgebragt. Bij sommigen der verdachten zijn een aantal zakken steenkolen in beslag genomen. Dezen ochtend heelt zich op de Turfmarkt een schipper in zijne aldaar liggende sehuit met een pistoolschot het leven benomen. BELGIË. Vrijdag II. zag men te Antwerpen overal een billet aangeplakt, dat bij de bezadigden van alle partijen groole afkeuring heeft gevondenwegens den oprnijenden inhoud, liet was van den volgenden inhoud: //De beeld- stormers. Medeburgers! De bceldstormers zijn aan den gang. Te Gent en te Brussel hebben de geuzen laten ziendat zij de weerdige afstammelingen zijn van de beeldslormers der XVIJe eeuw. Te Gent werden vreedzame burgers op eene bedevaart door het schuim van het lihcralismus overvallen, beleedigd en mishandeld. Met stok en mes vielen de schurken op de rustige I edevaarlgangcrs. Zij hebben er een aanzienlijk getal gewond en een armen fabriekwerker vermoord. Te Brussel hebben de discipelen van Marnix de orocessie van de kapelle-parochie uiteengedreven, jonge meisjes en kinderen de kleederen van het lijf gescheurdde kroontjes van het hoold gerukt en ouder de voeten vertrapt. Met sleenen wierp het schuim naar het beeld van O. L. Vrouw. De priesters hebben met het Allerheiligste eene schuilplaats moeten zoeken in het provinciaal gouvernements-hótcl. Te Woluwe St. Lam bert hebben de mannen van 't nieuwe licht, de godverzakers, eene bidkapel opengebroken en een Ons l.ievevrouwenbeeld gestolenwaarmede zij de straten der hoofdstad hebben doorloopen. Medeburgers! Wat staat ons te wachten, indien wij de Geuzen langer vrij en ongehinderd laten baas spelen? Dwang, geweld en vernietiging van de godsdienst. Dit slaat ons te wachten, medeburgers, indien wij niet zamenspannen om de gewetens vrijheid le doen eerbiedigen, om paal en perk te stellen aan die schandalige Naar baldadigheden. Medeburgers! Weest op uwe hoede! Laat onze duurbaarsteJarck vrijheden niet met de voelen treden. Eendracht maakt macht!" in]an^ Met bet oog op de proccssiën, die Zondag zoowel te Antwerpen als te|e per Brussel zullen plaats hebben, zijn maatregelen tol handhaving der ordewgen, genomen. jnreatt - Te Spa namen dezer dagen drie zakkenrollers hun intrek in het hotelL lie de Portugal, waar zij een vreemdeling 125 francs benevens een zilvereni0t nu horologe ontstolen. Door de politie vervolgd gingen zij per rijtuig naarioegez( Pepinster en per spoor naar Verviers, alwaar zij werden aangehouden en 1 gevangen gezet. Men vond bjj hen voor een bedrag van 150,000 francs aangjnger valsche bankbillellen. gj - - Dingsdag 11. gingen zeven jongelingen, van de voornaamste familiënte:. 0Ve Luik, met eene boot spelevaren op de Ourihe. Nabij de sluis van Vennesminclei kantelde hel kleine vaartuig en de bemanning viel in het water* Vier dervoi<rd, jongelingen werden otlmiddelijk gered, twee zijn verdronken en de zevenitLJjn// kwam afzwemmende aan den kant. lundia E X (i K L. A W I). zijn gt LONDEN 30 Mei. 1 De raad der City van Londen heeft beslotenten einde zijne hoogt W waardering te kennen te geven van de hartelijke ontvangst, den lordmajm ter gelegenheid van zijn bezoek aan Parijs te beurt gevallen, en bovendiei bezield zijnde door de begeerte om de gevoelens van vriendschap te onder houden, welke altijd tusschen de vertegenwoordigers van het plaatselijk zelfbestuur hebben bestaan den prefect der Seine en de stedelijke autoritei- ten van verscheidene steden in Frankrijk en andere gedeelten van het vas teland met de mayors en gemeenteraden, in het vereenigd-koningrijk le noodigen tot een gastmaal ten stadhuize der City van Londen. De zoogenaamde rilualisten trachten in het zuidelijk deel van Londnf eene Augustijner monniken-orde te slichten. Dit plan baart zeer opzien. Vrijdagmiddag ten 2.15 ging kapt. Boyton te Boulogne le water, ot ten tweeden male te beproeven het kanaal over te zwemmen. Het eer® doel van zijn reis was Kaap Grisnez en van daar naar Folkestone. De wiii was vrij hevig en de zee onstuimigmaar de zwemmer liet zich niet i! schrikken. Tegen den wind werkte hij zich met zijn pagaai vooruit» bereikte. 3 uur na zijn vertrek, Audresselles, halfweg Grisnez, waart eenige rust nam en later zijn togt naar Grisnez voortzette. In den morgn van Vrijdag verliet hij ten 3 uur de Fransclie kust en kwam Zaturdagmot gen. ten 2% uur, zwemmende te Folkestone aan, na dus ongeveer 24ure: in het water le hebben doorgebragt. FRAVKit iJ K In de nationale vergadering heeft de bisschop Dupanloup dringend zocht de wet op de vrijheid van hooger onderwijs aan de orde te steil» Aan bet onverantwoordelijk dralen met dat ontwerp moest een einde komte De heer Laboulaye antwoordde, dat de commissie zich nog met het onderzot! dier wet bezig hield. Sedert er eene commissie voor benoemd was, hadda zal o en is had. model heel i den v nabij h vijf ministers van onderwijs elkander opgevolgd. Met deze allen nu bad ik openb; commissie in beraadslaging moeten treden. Spoedig nadat het tegenwoorl kabinet was gevormd, had zij zich in aanraking gesteld met den heer Walloi Sedert had zij regelmatig zittingen gehouden. Ik heb, zeide hij, gelijk mi weet, de wet op de vrijheid van hooger onderwijs verdedigd; maar ik vraat de vrijheid voor allen. Indien men het omtrent dat punt eens is, dan zf de bezwaren opgeheven; dan kan de wet reeds morgen ter lalel gelegd wi den. Het voorstel van den heer Dupanlonp in stemming gebragt zijnd) werd in den zin daarvan besloten. De maatschappij van de vrienden des vredes heeft te Parijs eene gadering gehouden onder voorzitterschap van den heer Franck, lid van Instituut. De heer Joseph Gamier las eene memorie voor over de practise!» middelen, om tot eene internationale arbitrage bij geschillen tusschen» schillende volken te geraken en alzoo de oorzaken, die tot oorlog leidt! uit den weg te ruimen. De spreker wees verder op het feil, dat op lid initiatief, door een lid van het Engelsche lagerhuis genomen, in minderda twee jaren tijds reeds zes wetgevende vergaderingen zich verklaard liebba voor het beginsel van internationale arbitrage, maar, voegde hij er bjj,lil dusver heeft nog geen enkel gouvernement krachtige stappen gedaan om be beginsel in praktijk te brengen. -- Bazaine bevindt zich thans le Genève. Omtrent de aardbeving, die op 3, 4 en 5 Mei in Klein-Azië plaats meldt het officiële dagblad van Brussa dat het verlies van menschenlevB en goederen in het binnenland zeer aanzienlijk is. In bet dorp Sheikliii hel district Kara-llissan zijn van 320 huizen 200 met den grond gelijk maakt, en 100 andere zijn onbewoonbaar geworden31 personen werden onmiddellijk gedood en 17 gewond. Te Tehoril werden van 300 huizen vernield. Andere dorpen leden in dezelfde verhoudiug. Van de steden Kntahia het ergste, maar daar vielen geen dooden. Het geheele verlies n menschenlevens is nog niet bekend. §PANJE. In Valencia hebben de regeringstroepen een voordcel op de CarlisW behaald. Het gelukte namelijk generaal Montenegro den vijand uit de sterkt posities, die zij bij Alcora hadden ingenomen, te verdrijven en hun een vet lies van 130 dooden en gekwetsten toe te brengen. In het noorden moetet echter de zaken weinig voorspoedig gaan. De Carlislische berigtgevers gevet hoog op van de nederlagen aan de Alphonsisten toegebragt en de regeringS' beriglcn bewaren daarover het stilzwijgen. Het lijk van den admiraal Barcaztegni is te St. Sebastiaan aan boorl van het oorlogschip Caridad gebalsemd. De geheele vloot is met zwart be hangen. Elk kwartier wordt er een kanonschot gelost. dat de 'nonnei Derend dit laa worde: stellig* van P gebotti brengt beslag worde Ameri le zei zakeli burg lijks Wcstp tobure Varus en, z den 1 In sp scheet PA1 leenin PA! staat wijzi; verho tiling ook a PO' en di hebbe infant en de bij d konin Wf werd omrit deed werd drift Md Aleot van KC in K verni ÜP boov

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2