LEID8CHE COURANT. 1875. 125. D1NGSDAG 1 JUNIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosien. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. saaaaapjB gaga» ST ADS-BER ICIITEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door hen, naar aanleiding van art. 1in verband met art. 66 der Veror dening op het Brandwezen, van den 15 Juni/24 Augustus 1871 (Gemeente blad u». 14), op voordracht van den Wethouder, Voorzitter der Commissie van Fabricage, is benoemd tot buitengewoon brandmeester aan de spuit n». 7 de heer NICOLAAS MARINUS VAN BEMMEL, in de plaats van den heer Hendrik Leonardus De Haas, wien op zijn verzoek een eervol ontslag werd verleend. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 31 Mei 1875. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 3d<D Juni 1875, 's namiddags te half vier. Onderwerpen 1°. Wijziging van het kohier der plaatselijke directe belasting over 1875, naar aanleiding eener beschikking van de Gedeputeerde Staten dezer provincie. 2». Bezwaarschrift van de weduwe L. Burkcls tegen haren aanslag in die belasting. 3". Verzoek van P. Van der Ent, om eervol ontslag als onderwijzer der 1« klasse aan de jongensschool 2e klasse. BINNENLANDSCHE BKMGTEN. LEIDEN, 31 Mei Wij vernemen dal de noodigc stukken voor den spoorweg Leiden-Woerdcn geleekend zijn en dal het tot stand komen dier lijn daardoor verzekerd is. Bij de opening der stembussen voor de verkiezing van tien Notabelen der Nederduilsch Hervormde gemeente, is gebleken dat 1027 stemgeregtigden zijn opgekomen, terwijl twee briefjes van onwaarde zijn verklaard. Gekozen zijn de heeren L. den llouler Wz. met 021, P. van Rhijn met 1020, A. Montagne met 833. L. 11. Feenders met 832, C. M. Timmermans met 830, 6. v. Venetie met 828, C. J. Leyh met 826, II. de Nie met 824, A. A. Nie- tneijer met 823 en A. J. Verhoog met 820 stemmen. Verder bekwamen de heeren A. J. de Baas, J. J. Prins, J. Scheltema, J. van Schravendijk en 11. P. C. Stoffels ieder 194, W. II. Gillissen en II. C. Hartevelt ieder 193 en B. F. Kranlz 192 stemmen Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ25.50, ƒ5.— en ƒ2.50, en de laagste prijzen 25. -, ƒ5.— en ƒ2.50. Men schrijft ons: Zaturdag morgen rees de thermometer, bij ecne af trekkende donderbui, lol 68°; des avonds teekende hij 50°. Heden nacht heeft het op vlakke plaatsen gevroren. Ten gevolge van de aanhoudende droogte hebben de tuinders, o. a. te Veur, duizenden gulden schade aan het vroege bloemkool-gewas, dat geheel mislukt. In de Haarlemmermeer o. a. is be derf ontslaan in het korendat met verlies bedreigd wordt. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat 1°. de commissie, belast met het afnemen van het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 2 der wet van 8 Julij 1874 en van het natuurkundig examen voor hulp-apothekers, vermeld in art. 5 dier wet, zitting zal houden op Maandag 14 Junij e. k. en volgende dagen te Amsterdam; 2°. de commissie belast met het tweede natuurkundig examen, vermeld in art. 2 der gemelde wet, zal zitting houden op Maandag 28 Junij e. k. en volgende dagen te Amsterdam; 3°. de commissie belast met het examineren van hen. die ecne acte van bevoegdheid als arts wenschcn te verkrijgen, of hunne vroeger verkregene bevoegdheid verder wenschen uit le breiden, overeenkomstig art. 27 en 28 der wet van 1 Junij 1865 gewij zigd bij de wet van 8 Julij 1874, zittiug zal houden op Dir.gsdag 1 Junij e. k. en volgende dagen te Utrecht; 4°. de commissie belast met het afnemen van de praktische examens van hulpapotheker, vermeld in art. 5 der gemelde wet van 8 Julij 1874, zal zitting houden op Vrijdag 4 Junij e. k. en vol gende dagen te Leiden. De academische senaat van de hoogeschool te Groningen heeft den heer C. Matthes, theol. dr.lilt. hum. cand. en leeraar in de Nederlandsche taal aan de rijks hoogere burgerschool te Groningen, honoris causa bevor derd tot doctor in de letteren. Wij vernemen, meldt het IV. v. d. D., dat het rapport der commissie, in de algemeene vergadering der maatschappij tot Nut van 'l Algemeen van 1874 benoemd tol onderzoek van de werking der wetten op lager en mid delbaar onderwijs en van haar onderling verbandwat het eerste gedeelte (lager onderwijs) betreft, gereed is en eerstdaags aan de departementen zal verzonden worden. Het verzoek van den kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Amster dam, om cassatie van een beslissing in hoog er beroep van het provinciaal kerkbestuur van Noordholland, dd. 29 Januarij jl.ten opzigte der weige ring van den kerkeraad om bevestigde lidmaten als zoodanig in te schrijven, is door de algemeene synodale commissie afgewezen. Te Rotterdam is Zaturdag de algemeene vergadering van aandeelhou ders in de Noordbrabantsch Duitsche spoorwegmaatschappij gehouden. Uit het verslag bleekdat de toestand merkelijk is verbeterdde beide hypothe ken zijn gevestigd en van de eerste hypotheekbonds werd 250,000 geheel in Engeland geplaatst en van de 1 *4 millioenwaarvoor in Nederland de inschrijving is opengesteld, reeds ƒ1,050,000. Voorts werd medegedeeld, dat de maatschappij ontheven is van de verpligting om de lijn Gennep Cleef aan te leggen. Te Dordrecht waren Zaturdag op het Weeshuisplein eenige kinderen aan het spelen in de nabijheid van een groole kist, waarin een orgel van een der aldaar staande draaimolens wordt geborgen. Een 6-jarig knaapje bevond zich aan de voorzijde en een paar andere kinderen aan de achter zijde der kist, toen deze, vermoedelijk door het duwen er legen, omviel en teregt kwam op het hoofd van den 6 jarigen knaap, hetwelk als het ware vermorseld werd, zoodat het kind dan ook weinige oogenblikken daarna overleed. Te Haarlem is Zaturdag ecne vergadering gehouden van de besturen der in Nederland bestaande vereenigingen tot bescherming van dieren. Tegenwoordig waren afgevaardigden uit Haarlem, 'sGravenhage, Utrecht, Arnhem, Amsterdam, Dordrecht en Leiden. De uitslag van de gehouden beraadslagingen was dat door de meerderheid der vereenigingen besloten is in Nederland een algemeenen bond tot bescherming van dieren op te rigten. Men heeft het voornemen in Augustus of September dezes jaars te Utrecht eene vergadering te houden, len einde de statuten definitief vast le stellen. In zake de kerkquaeslic te Üpheusden heeft W. Geurls c. s. geen ge noegen genomen met het door de arrond.-regtbank te Tiel uitgesproken vonnis. De zaak zal dus in hooger beroep door het prov. geregtshof in Gelderland behandeld worden. Te Doetinchem is dezer dagen de groote torenklok verkocht en neer- gelalen. Men berekent hare zwaarte op p. m. 8000/2 Ned. g. De klok draagt het opschrift: Salvator. dicor. inimicos. pellere. nitor. convoco. viventes. pulsu. plango. morientes. Wilhelmus. Wegewart. me. fudit. anno. Domini. MDLXIV Dat is: "Ik heet Salvator (Redder). Ik tracht de vijanden te verdrijven. Ik roep de levenden door mijn gelui te zamen. Ik drjjf rouw over de dooden Wilhelmus Wegewart heeft mij gegoten in het jaar des Heeren 1564.' Voor de ten behoeve der gemeente Arnhem uitgeschreven 5 pCt. geld- leening, groot 250.000, is voor ruim vijfmaal dat bedrag en wel voer ƒ1,266,000 ingeschreven. De hoogste inschrijvingen waren: van de hh. de Jonge, te Meppel, ƒ200,000 a lOltic pCt., en Lens Bergsma, te Arnhem ƒ50000 a 103tic pCt. Het prov. geregtshof in Overijssel behandelde eergisteren de zaak van mr. W. J. Engels, oud 36 jaren, regter-plaatsvervanger en procureur bij de arrond.-regtbank le Almelo, beklaagd van aan mr. Kann, substituut-griffier bij die regtbank, in de societeil te Almelo met een courantenslok een slag op het hoofd le hebben toegebragtna tegen hem beleedigende uitdrukkin gen en scheldwoorden te hebben gebezigd. Na het hooren van 3 getuigen en den beklaagde, eischte de advocaat-generaal, voor den beklaagde veroor deeling tol eene celstraf van 15 dagen, benevens eene boete van 50 of subsidiair 3 dagen celstraf. Door mr. R. J. Philipson werd de verdediging van den beklaagde voorgedragen en tot vrijspraak geconcludeerd. Heshof zal Vrijdag a. s. uitspraak doen.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1